Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: 21 prostych pomysłów na upiększenie ogrodu

21 prostych pomysłów na upiększenie ogrodu 2016/06/13 15:26 #4047

  • Daniela
  • Daniela Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 222
  • Otrzymane podziękowania: 492
Natrafiłam na ciekawy artykuł i postanowiłam przybliżyć Wam zestaw porad i wskazówek znanego kanadyjskiego projektanta ogrodów Briana Mintera.

Porad jest aktycznie więcej niż tytułowe 21, ale sądzę że warte poznania. vishenka

Zdjęcia poglądowe zostały zaczerpnięte ze strony
21 easy ideas to beautify your yard
Tłumaczenie własne.

1. Zintegruj rośliny
Warzywa i zioła mają swoje miejsce w ogrodzie kwiatowym. Brian Minter wykorzystuje zioła do obsadzania krawędzi i granic rabat, a ma przede wszystkim słabość do różnych gatunków mięty ponieważ wyrasta ona wcześnie i towarzyszy nam w ogrodzie do późna. "W ogrodzie, integracja jest
kluczem," mówi. Aromat mięty unosi się na wietrze, gdy odwiedzający potrącają rośliny przechodząc, a w każdej chwili można użyć jej do aromatyzowania (napojów, sałatek, deserów) przez cały dzień.



2. Graj w tekstury
Należy zwrócić uwagę na teksturę liści, a także rozmaite barwy. Oto, na przykład, fioletowa Żurawka sprawia piękny kontrast wobec Dąbrówki rozłogowej 'Burgundy Glow' i szaro-niebieskich kamieni.



3. Wsadzaj drzewka i krzewy do donic
Nie myśl, że ogrody są ograniczone do donic z nasadzeniami jednorocznymi - można użyć drzew i krzewów, aby uzyskać odważny efekt. Oto, na przykład, tawlina jarzębolistna 'Sem' jest wspaniałym zestawieniem z bordowymi liśćmi orzecha laskowego 'Red Majestic'.



4. Plan na wielkie wejście
Dwa świerki gotowe, aby wprowadzić gości do ogrodu, na wzgórzu z wolno rosnącymi drzewami iglastymi i roślinami alpejskimi. Zimozielone drzewa są po prostu wystarczająco duże - około 2,5 m wysokości i 1,5 m szerokości - do gry w ukrycie krętej ścieżki, która prowadzi do porośniętego roślinnością ogrodu. "Definiowane wejście robi duże wrażenie", Brian mówi: "Witajcie!".



5. Stwórz zakątki by cieszyć się swym ogrodem
"Ogrody to nie tylko sadzenie, przycinanie i odchwaszczanie," mówi Brian. "One są magicznym miejscem, i potrzebują przypomnienia gdy tam przechodzimy. Ładne widoki i trochę ucieczki". Czy są one wykorzystywane, czy nie, niewielki ozdobny stół i krzesła zapraszają do kontemplacji. Miejsce zaprasza: Chodź, usiądź na chwilę i by powąchać kwiaty, słuchać śpiewu ptaków i obserwować jak rośnie trawa.



6. Posadź pachnące zioła
Zioła posadzone w skrzynkach okiennych i pojemnikach, dzięki czemu można umieścić je przed drzwiami do kuchni lub przy grillu. Można wtedy łatwo uciąć i zastosować do sałatek, zup, sosów. Poza tym to uczta dla oczu, jak również kubków smakowych.



7. Stworzenie dramaturgii w ogrodzie
Wielka, rozłożysta Gunnera czuje się jak w naturze nad zalesionym strumieniem i wodospadem, dodaje dramatyzmu i stwarza obraz w ogrodzie. Brian używa wielkich bylin wieloletnich - do zmiany skali rzeczy, to coś na podobieństwo dodania wieżowca do panoramy miasta. Tawułki i tulejniki ("kapusta skunksa") podkreślają i uzupełniają scenę.

Uwaga: Nie wszędzie można zastosować gunnerę, w naszym klimacie jest wymagająca co do zimowania. Można jednak użyć innych roślin: hibiskusów, lilii orientalnych, sadźców konopiastych, ostróżek, wysokich rudbekii, parzydła leśnego, wiązówki czerwonej, kanny, miskantów czy malw.(przyp. D.)



8. Niech przyroda będzie twoim przewodnikiem
Brian stworzył alpejski staw jakby wykuty na wzgórzu, gdzie żaby i ropuchy dołączają się do chóru ptaków, chętnie chlapiących się w płytkiej wodzie. "Sztuką jest, praca z ustawieniem i kompozycją tak, by staw i nasadzenia miały naturalny wygląd," mówi Brian. W tym przypadku stwarza to płaszcz irgi na pierwszym planie i alpejskie jodły oraz cyprys nutkajski w tle.



9. Nie zapomninaj o pojemnikach/donicach
Wczesną wiosną, na długo przed rozkwitem barw ogrodu, Brian ustawia pojemniki, które większość sezonu cieszą jasnymi liśćmi i subtelnymi fakturami. Jakaś bylina o pokroju płaczącym, do tego Euphorbia lub dwie. Do tego Żurawka (np. "Marmalade"), po której następuje smuga Sedum (np. "Angelina"). "Z liśćmi takimi jak te, kto potrzebuje kwiatów?" mawia. No, a kwiatów takich jak fiołki można dodać do ozdoby wiosennych sałatek.



10. Wysokie akcenty w ogrodzie
Nadaj krajobrazowi kilka wysokich punktów - w tym przypadku, Brian pokazał trzy wysokie inspirowane klasycyzmem kolumny betonowe, które stoją niczym wykrzykniki. "Chodzi o to, aby podnieść wzrok z ziemi", mówi Brian. "Filary tworzą poczucie starożytności i dodają element zaskoczenia i tajemnicy." Scena ta jest uderzająca w lecie, kiedy otaczający ogród mieni się w kolorze białym tawułek, pluskwicy oraz bratków i srebrzystych miskantów.



11. Zastosuj krzywe
Sekret wprowadzenia intrygi w ogrodzie? "Zawsze mam krzywą", mówi Brian. "Aby zachować zagadkowość - Co odnajdę, co odkryję? Nie potrzeba dużo miejsca, aby to osiągnąć". Spacer na drugi koniec tej winorośli opartej na pergoli zastąpi długi spacer w wielkim ogrodzie czy parku.



12. Wykorzystaj moc perspektywy
Brian tworzy iluzję dużej przestrzeni przez jej zwężenie. (trawnik) "W ogrodzie jest węższy o 8 stóp (ok. 2,40 m) na końcu, niż jest na pierwszym planie, w którym mierzy 20 stóp (ok. 6 m) od bukszpanu do bukszpanu," mówi Brian. Rezultat: przestrzeń, którą obserwujemy wydaje się półtora raza większa niż jest jej rzeczywista długość.



13. Zastosuj różnobarwne liście
Niezależnie od tego, że odstrasza komary, Brian lubi barwne pachnące geranium (Pelargonium citrosum). Dzięki jakby zmrożonym-białym końcówkom liści, "świeci jak latarnia" na obrzeżach rabaty. "Zwykła forma zielona zniknie", mówi Brian. "Użyj barwnych roślin, które zamieszają rzeczy." Plusem jest cytrynowy zapach, obdarowujący przechodzących doznaniami sensorycznymi.



14. Idź w bogate, ciemne kolory
Twój ogród zyska na dodatku roślin z ciemnymi bordowymi liśćmi, które wyglądają (na tle innych) niczym czarne. "Czarne liście tworzą magiczne kombinacje w ogrodzie", mówi. "Wystarczy spojrzeć na te ciemne liście begonii czy dalii.



15. Nie komplikuj
Można stworzyć sensację umieszczając jedną wspaniałą roślinę w spektakularnej donicy. Brian robi to z Sedum 'Angelina' w 90 cm wysokości pordzewiałym gazonie. "To jest elegancja w prostocie," mówi. "Ludzie mają tendencję do zbyt skomplikowanych nasadzeń kontenerowych." Brian lubi to złote słońce, soczyste, tolerujące upał i suszę. Roślina popisze się zmiennością koloru od wiosny, przez lato do jesieni (zielony, żółty, bursztynowo-pomarańczowy).



cdn.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, piku, halszka, VERA, dorkow0, chester633, Ave, IwOnaG, Elżbieta ten użytkownik otrzymał 5 podziękowań od innych

21 prostych pomysłów na upiększenie ogrodu 2016/06/13 15:29 #4048

  • Daniela
  • Daniela Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 222
  • Otrzymane podziękowania: 492
16. Rozwiązanie na zboczu
Czasami najprostsze rozwiązanie jest najlepsze. Trzydzieści lat temu, Brian postanowił posadzić nasturcje na słonecznym wzgórzu. To działało tak dobrze, że robi to do tej pory. "Nasturcje przypominają ludziom o ogrodzie ich babci. Są urocze i mają staroświecki zapach," mówi. "I nie przeszkadzają im marne gleby."



17. Dodaj rośliny do ogrodzenia
Idź w zieleń i zainstaluj żywe ogrodzenie zamiast pełnego płotu (z drewna czy metalu). "Dodaj rośliny, dając im cel", mówi Brian. "Ogrodzenie może być inspirująco piękne jeśli użyjesz rośliny - Zwłaszcza jeśli rośliny są całoroczne". Tutaj, kilkumetrowej długości Ognik szkarłatny, rozpościerający się na konstrukcji, tworzy bufor bezpieczeństwa dla dwunożnych gości oraz bufet z jagód dla skrzydlatych.



18. Rozjaśniaj cień
Niech na stanowisku z roślinami cienia, niektóre świecą jak gwiazdy o dużej mocy. Brian rozjaśnia nasadzenia zbocza z paprociami kępami hosty 'Patriot'. Ich duże faliste liście z szerokimi białymi marginesami są jak światła w lesie.



19. Wybierz jednoroczne, które sam wysiejesz
Maki, papierowe, delikatne uzupełniają koronkowe liście rodzimych paproci i szybko znalazły przyjaciół na nakrapianej promykami słońca leśnej łące. W ogrodzie Briana, maki pochodzą z samosiewu, ale można osiągnąć ten sam luźny, naturalny efekt z roślinami jednorocznymi. Lekcja jest prosta: "Niech przyroda wykona aranżacje."



20. Przestańcie walczyć z mchem
To nie jest toczący się kamień i mech to udowodni. "To jest sztuka," Brian mówi: "mchem pocałowana skała położona wśród paproci, złotej tojeści rozesłanej ("Jenny") i Euphorbii 'Diament Frost ". "Kiedy patrzę na ten kamień, wyobrażam sobie, że widzę głowę kozy lub konia," mówi. "Natura stworzyła ją dla mnie dla podziwu."



21. Dodaj Wspinające się pnącza
"Stwórz nieoczekiwane" mówi Brian. Tutaj dodał krzewiaste, zimozielone pnącze Trzmieliny "Emerald Gaiety", które wspina się i przytula do starego pnia wisterii - najpierw liście są zielono-kremowe, a zimą rumienią się na różowo.



22. Zmiękczanie krawędzi
Używaj płynnego pokroju wiotkich traw w celu zmiękczenia i ukrycia twardych lub nieestetycznych krawędzi rabat i granic. Prawie każda trawa kaskadowa da radę i zarazem wyglądają one pięknie.



23. Dołącz pachnące kwiaty
Jeśli szukasz zapachu oraz barwy, pomarańczowe nagietki i fioletowe - o waniliowym zapachu - heliotropy, które oferują podwójną ucztę dla zmysłów.



:)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, Roma, edyta, trzynastka, piku, halszka, terlica, VERA, dorkow0 ten użytkownik otrzymał 8 podziękowań od innych


--=reklama=--

 

21 prostych pomysłów na upiększenie ogrodu 2016/07/14 00:01 #12749

  • Baba z psami
  • Baba z psami Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Poznasz charakter człowieka tego po zachowaniu psa jego
  • Posty: 411
  • Otrzymane podziękowania: 721
Świetny artykuł, dziękuję :-)
Pozwolę sobie dorzucić dwa grosze na temat gunnery, u mojej koleżanki w ogrodzie rośnie nad stawem, co roku na zimę jest okrywana taczką przekompostowanego obornika końskiego i tak w ciepełku spokojnie zimuje, a z roku na rok ma coraz większe i bardziej imponujące liście zdziwko
Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek (dodałabym jeszcze psy :-))
Joanna
Psia Ferajna od Baby z psami
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

21 prostych pomysłów na upiększenie ogrodu 2016/07/14 12:29 #12884

  • Roma
  • Roma Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2477
  • Otrzymane podziękowania: 2424
Wyjątkowo ciekawe rozwiązania a niektóre nawet bardzo proste w wykonaniu. :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

21 prostych pomysłów na upiększenie ogrodu 2016/07/14 21:58 #13040

  • IwOnaG
  • IwOnaG Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 193
  • Otrzymane podziękowania: 315
Świetny artykuł, dzięki :buziak
Ostatnio zmieniany: 2016/07/14 21:58 przez IwOnaG.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

21 prostych pomysłów na upiększenie ogrodu 2016/07/27 23:05 #15929

  • Adela
  • Adela Avatar
Duża wiedza podana w pigułce :)
Do spisu roślin mogących zastąpić gunnerę dodałabym jeszcze rabarbar pospolity, albo palczasty. Ja mam w ogrodzie pospolity i wygląda świetnie ze swoimi wielkimi liściorami. Teraz zamierzam dokupić i poeksperymentować z rabarbarem palczastym, który wygląda szlachetniej.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

21 prostych pomysłów na upiększenie ogrodu 2017/06/18 21:51 #71586

  • gabi.w
  • gabi.w Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forowicz
  • Posty: 35
  • Otrzymane podziękowania: 40
Dla mnie super ciekawe i cenne informacje :) :) warto niektóre wyprobowac
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

21 prostych pomysłów na upiększenie ogrodu 2017/06/18 23:00 #71614

  • zanetatacz
  • zanetatacz Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 9811
  • Otrzymane podziękowania: 21189
i ja również przeczytałam z przyjemnością-dzięki :hejka
pozdrawiam Żaneta
"Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek"-Cyceron
597 metrów zieloności
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

21 prostych pomysłów na upiększenie ogrodu 2017/06/19 08:01 #71650

  • chester633
  • chester633 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1182
  • Otrzymane podziękowania: 3086
Daniela wielkie dzięki :bravo .
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

21 prostych pomysłów na upiększenie ogrodu 2018/01/08 13:53 #100170

  • Juleczka
  • Juleczka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2053
  • Otrzymane podziękowania: 6467
:) Ja trzymam tawlinę w donicy, bo chociaż miniaturowa /1m/ to jednak zaczynała sie rozłazicć Dla jej pieknych wiosennych liści musi się znaleźć miejsce w moim ogrodzie- stad pomysł by trzymać w donicy. Wybrałam mlode sadzonki i posadziłam wiosna w donicy. Mocno przycinam, bo chce taką wersje bardziej bukietową i bardziej mi się podoba mniejsza. Nie widzę jednak w tej samej donicy dla innej rośliny na stałe, bo ją tawlina zadusi w gąszczu przybywających gałązek.


"Ogrodnictwo to niebezpieczne hobby- bywa, że codzienne obcowanie z roślinami zmienia się w uzależnienie." :)

Różanie-i nie tylko-u Juleczki
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, VERA, zuzanna2418, zanetatacz

21 prostych pomysłów na upiększenie ogrodu 2021/11/30 10:53 #254778

  • Katarzyna2021
  • Katarzyna2021 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2748
  • Otrzymane podziękowania: 9061
Proponuję jeszcze:
zapewnij miejsce na stały, otwarty ogień w ogrodzie, na wzór średniowiecznych wież umarłych, gdzie nieustannie palił się płomień świecy, pochodni, czy inny ogarek. Ze względów bezpieczeństwa przeciwpożarowego powinien być specjalnie przygotowany, żeby nie był źródłem pożaru. Płomień taki oczyszcza atmosferę ze wszelakich zanieczyszczeń energetycznych, ma też znaczenie kultowe, jeśli zapalamy go ku czci umarłych. Czuję się podwójnie upoważniona, by o tym napisać, bo straciłam w tym roku czterech bliskich, doświadczyłam też pożaru, który nie ma związku z tym ogniem, bo nie było mnie wtedy w obejściu i nie palił się jeszcze. Niedawno uruchomiono taką pierwszą wieżę na Lubelszczyźnie, pierwszą od kilkuset lat. Ma komin w środku do wciągania na linie źródła światła na wysokość 5 m, z otwartymi okienkami, jak latarnia na wszystkie strony świata. Płomień pali się w niej nieustannie w nocy i w dzień. Wieża na Lubelszczyźnie jest pokazowa, wykonana z kunsztem z półszlachetnego kamienia i ma piękny kształt, jest ozdobą okolicy. Architektonicznie nawiązuje do starych wież.
Z pewnością można zacząć od różnych lampek ogrodowych, a nawet świeczki od podgrzewacza, by doświadczyć działania, choćby 5 minut otwartego ognia w ogrodzie.

Ostatnio zmieniany: 2021/11/30 15:49 przez Katarzyna2021.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, VERA, Ave

21 prostych pomysłów na upiększenie ogrodu 2021/11/30 15:46 #254789

  • Katarzyna2021
  • Katarzyna2021 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2748
  • Otrzymane podziękowania: 9061
Tak rozwiązałam to praktyczne w ogrodzie.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, VERA, Ave, jugo
Czas generowania strony: 0.184 s.