Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Luźne rozmowy o paprociach, ciekawostki i spostrzeżenia .

Luźne rozmowy o paprociach, ciekawostki i spostrzeżenia . 2020/02/28 20:55 #191338

• Wertyk
  • Wertyk Avatar
  • Ekspert
  • Otrzymane podziękowania: 227
Planowałem wyjazd w Himalaje w tym roku, ale z powodów oczywistych raczej się wstrzymam. Jestem za spotkaniem, odezwę się w temacie :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Luźne rozmowy o paprociach, ciekawostki i spostrzeżenia . 2020/04/03 14:06 #195792

• Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 13748
Zastanawiałem się dlaczego Onychium japonicum, które zimę spędzało na oknie w korytarzu, wznowiło wegetację, ale pastorały nie chciały się rozwijać. Okazało się, że zaatakowała je mszyca ...i to w ilościach przemysłowych krecigl . Uczulam osoby uprawiające lub przechowujące paprocie w szklarni lub pomieszczeniu, aby co jakiś czas przeglądać, zwłaszcza spodnią część liścia.

Mszyca szklarniowa paprotkowa (Idiopterus nephrolepidis) na liściach Onychium japonicum

CIENISTY OGRÓD TOMKA
Pozdrawiam Tomek
Ostatnio zmieniany: 2020/04/03 14:07 przez Tomek Mr.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia, Pani Bestia, jugo, basik, ewacz, Wertyk

--=reklama=--

Luźne rozmowy o paprociach, ciekawostki i spostrzeżenia . 2020/05/07 20:46 #200000

• Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Otrzymane podziękowania: 39769
I co, zwalczyłeś je, czy nadal wypijają cenne soki z Twoich równie cennych paprot? think:

Wiosna, to dla mnie często czas zwątpienia. Rośliny są małe i nie zakrywają braków, wszystko widać, jak na dłoni.
Budowałam stok paprociowy pod murem 2 lata temu, ale teraz stwierdziłam, że....wszystko zrobiłam do kitu. :mur Robota lubi ogrodników, więc zaczęłam wykopywać paprocie z grupy Dryopteris affinis i przenosić je na nowy, po drugiej stronie wjazdu.
Ten obecny będzie nieco obniżony a rośliny rozluźnione.

Kiedy sobie pomyślę, ile mnie roboty czeka, zaczynam czuć swoje lata na karku. 2smiech
Zdecydowałam się też najdłuższy bok Jędrzejówki ogrodzić betonowym płotem i tam też usypać lekkie wzniesienie na długości Sławojkowa, czyli ok. 35-40 mb. Miejsce to ma wystawę zachodnią (bardzo gorącą), więc tam powędrują języczniki.

Boshhhh.... Kto mi pomoże??? :placz :grabie
Ostatnio zmieniany: 2020/05/07 20:48 przez Poll.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie, jugo, ewacz, wojtek

Luźne rozmowy o paprociach, ciekawostki i spostrzeżenia . 2020/11/25 21:33 #219303

• Wertyk
  • Wertyk Avatar
  • Ekspert
Selaginella involvens to nie paproć , ale nie można jej odmówić uroku. :) Szykuje się do drugiego zimowania. Kiepsko zniosła suche lato, odbija po zmianie miejscówki.

Ostatnio zmieniany: 2020/11/25 21:49 przez Poll. Powód: uaktywnienie zdjęcia
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, ewacz, wojtek

Luźne rozmowy o paprociach, ciekawostki i spostrzeżenia . 2020/11/25 22:04 #219306

• Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
Selaginella traktowana jest w literaturze zachodniej, jako fern allies, razem z mchami i skrzypami, więc niejako wpisuje się w nasz obszar zainteresowań.
Ja odważyłam się zakupić tylko jeden gatunek: Selaginella sibirica, czyli widliczkę syberyjską , bo jeśli rośnie na Alasce... :lol:
W sezonie nie przyrosła zbyt dobrze, bo chyba jej stanowisko jest zbyt wilgotne, zwłaszcza w tym deszczowym roku.

Tak wyglądała w połowie marca, po drugiej zimie spędzonej w moim ogrodzie. Jeszcze obsypana brzozowymi liśćmi.

Do tego forum nie masz dostępu
Ostatnio zmieniany: 2020/11/25 22:05 przez Poll.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewacz, wojtek, Wertyk

Luźne rozmowy o paprociach, ciekawostki i spostrzeżenia . 2020/11/25 22:12 #219308

• Wertyk
  • Wertyk Avatar
  • Ekspert
Selaginella involvens deklarowana wytrzymałość do -18 Mam nadzieje, że nowa miejscówka jej posłuży.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll

Luźne rozmowy o paprociach, ciekawostki i spostrzeżenia . 2020/11/28 19:59 #219509

• Wertyk
  • Wertyk Avatar
  • Ekspert
Cyrtomium caryotideum udało mi się zdobyć cztery miesiące temu. Na razie wypuściły kila małych pastorałów.

Ostatnio zmieniany: 2020/11/28 20:37 przez Tomek Mr.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, ewacz, wojtek

Luźne rozmowy o paprociach, ciekawostki i spostrzeżenia . 2020/11/28 20:45 #219519

• Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
Będziesz je zimował w gruncie?
A propos, gdzie Ty mieszkasz? Nie pytam o adres :lol:
Ostatnio zmieniany: 2020/11/28 20:46 przez Poll.

Luźne rozmowy o paprociach, ciekawostki i spostrzeżenia . 2020/11/28 21:13 #219528

• Wertyk
  • Wertyk Avatar
  • Ekspert
Działka jest pod Wrocławiem. VitroPlus podaje jej wytrzymałość -18. Pytanie jakie jest pochodzenie moich egzemplarzy ? Postaram się dobrze zabezpieczyć.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll

Luźne rozmowy o paprociach, ciekawostki i spostrzeżenia . 2020/11/28 21:26 #219532

• Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
Kolejny sąsiad paprociarz. Ale super!
Za tę wiadomość podziękował(a): Wertyk
  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: Poll, Tomek Mr
Czas generowania strony: 0.236 s.