Helleborus x ericsmithii:Helleborus x sternii x Helleborus niger= [(Helleborus lividus x Helleborus argutifolius) x Helleborus niger]
ciemiernik Erica Smitha 'Anna'
Ten ciemiernik o prostej nazwie i skomplikowanym, hybrydowym charakterze uznawany jest za jedną z mniej krzykliwych, bardziej skromnych kolorystycznie odmian a przez to jest nieco mniej pożądany przez ogrodników. Tymczasem, gdy się przyjrzeć kwiatom, nie są po prostu beżowe, czy białe - już w pąkach mają ciemniejszy, brązowy rumieniec i widoczne (bardziej pod światło) różowawe żyłki na zewnętrznej stronie płatków. Z biegiem czasu kwiat jaśnieje, potem robi się wyraźnie zielony a żyłki stają się beżowe. Okres kwitnienia przypada w naszych warunkach klimatycznych na koniec marca i trwa do początkowych dni maja. Wtedy to, 'Anna' uzyskuje maksymalną wysokość około 30-40 cm. Duże, zakończone wyraźnymi kolcami, ciemne liście są trwałe, zimozielone, ale przy większych mrozach zasychają. Warto je usuwać, gdy pojawią się nowe pąki.
Jak inne ciemierniki i ta odmiana preferuje gleby o stałej wilgotności i o odczynie neutralnym, lub zasadowym. W wypadku, gdy gleba ma odczyn kwaśny, zalecane jest podsypywanie dolomitem dwa razy w sezonie ( wiosną + jesienią). Ważne jest, by posadzony był w miejscu osłoniętym, nienarażonym na ostre podmuchy wiatrów. Nadaje się do uprawy w pojemnikach, ale nie znosi stać w zbyt mokrej ziemi- wtedy może zaniknąć. Uwaga! Roślina trująca i drażniąca skórę, więc wszystkie prace pielęgnacyjne należy wykonywać w rękawicach.
Patrzcie, jaka jest różnica w wegetacji miedzy moim ciemiernikiem w gruncie (od ostatniego zdjęcia nie ma niemal postępu) a trzymanym/pędzonym w szklarni.
Dziś specjalnie biegałam z aparatem i fociłam wszystkie rośliny, bo licho wie, jak będą wyglądały po dzisiejszej nocy?
Ten stan można już nazwać kwitnieniem...