> Ilustrowany, alfabetyczny wykaz roślin cebulowych i bulwiastych
Zimowity (Colchicum)
Zimowit jest rośliną bulwiastą, należy do rodziny zimowitowatych. Jego ojczyzną jest Europa, zachodnia i centralna Azja, Afryka północna. W uprawie znajduje się od tak dawna, że wiele gatunków, które wydają się botaniczne, tak na prawdę są starymi lub naturalnymi hybrydami. Gatunkiem właściwym (czyli takim wzorcowym) jest zimowit jesienny (
Colchicum autumnale) występujący praktycznie na terenie całej Europy, zwłaszcza na terenach górzystych. Jest to również nasz gatunek rodzimy.
Jego nazwa nawiązuje do greckiej Kolchidy, która była uznawana za ojczyznę trucizn oraz trucicielki i czarownicy Medei.
Dlaczego informacja o tym, że zimowit wyrasta z bulwy, a nie z cebuli jest tak istotna?
Ponieważ
cebule są często wieloletnie i w przypadku utraty (ucięcia, urwania) pędu mogą, choć osłabione przetrwać do następnego sezonu wegetacyjnego i wypuścić wtedy nowy mniejszy pęd.
Bulwocebule są corocznie odtwarzane przez roślinę ze zgrubiałych dolnych części liści. Jeśli liście zostaną zniszczone bulwocebula się nie odtworzy – roślina zginie.
Tak się stanie w przypadku np. szafranów (krokusów), zimowitów, mieczyków.
Posadzony w sierpniu zakwitnie na przełomie sierpnia i września. Z jednej bulwy wyrasta kilka bezlistnych kwiatów, kształtem podobnych do krokusów, tylko znacznie większych. Kwiaty często się pokładją, zwłaszcza u roślin pochodzących od zimowita jesiennego (
colchicum autumnale). Na wiosnę wyrastają długie, pokładające się liście oraz nasienniki. Liści nie wolno ścinać do samego końca - roślina gromadzi zapasy na kwitnienie jesienią. Jakimś rozwiązaniem może być ich delikatne podwiązanie.
Miejsce sadzenia powinno być słoneczne, a ziemia przepuszczalna i wilgotna. Bulwy są mrozoodporne i nie wymagają okrycia na zimę. Roślinę rozmnażamy przez podział bulw, które wykopujemy na przełomie czerwca i lipca.
Sadząc zimowity musimy pamiętać, że cała roślina jest bardzo silnie trująca.
Gatunków zimowia jest ponad 60. Niektóre źródła mówią nawet o liczbie zbliżonej do 100. W uprawie ogrodowej znajdują się od wieków, dlatego większość z tych spotykanych w ogrodach jest mieszańcami (hybrydami) o nieodgadnionym już dziś pochodzeniu.
Najczęściej uprawiane odmiany zimowita jesiennego (
colchicum autumnale) to:
– Album – drobne, białe kwiatki
– Alboplenum – kwiat biały, pełny
– Plenum – kwiat lilioworóżowy, pełny
– Rubrum – kwiat koloru purpury
Oprócz niego w ogródkach możemy też spotkać:
• zimowita okazałego (
Colchicum speciosum)
• zimowita mieszańcowego (
Colchicum hybridum)
Ilustrowany wykaz gatunków i odmian zimowitów
Nazwa gatunku lub odmiany zimowita umieszczona nad zdjęciem jest linkiem do tematu, w którym został szerzej opisany.