dalia Eveline
Edmund Jankowski w 1888r w swej książce „Ogród przy dworze wiejskim” napisał o daliach: „…Znana powszechnie roślina kwiatowa, ulubiona dla jednych, dla drugich niemiła, zwłaszcza, że jesień przypomina”…
Te łatwe w uprawie kwiaty od wielu lat goszczące u nas w ogrodach przywędrowały do nas z Meksyku przez Hiszpanię. Trudno określić dokładnie, kiedy dotarły do Polski. W naszym klimacie dalie nie zimują i konieczne jest wykopywanie ich z gruntu na zimę. Przechowujemy ich karpy w pomieszczeniu, gdzie temperatura waha się od 3 do 10st C.
Uprawa jest bardzo prosta i nie wymaga specjalnych umiejętności. Sadzić można na kilka sposobów: Podpędzić karpy w donicach już od lutego-marca i potem w połowie maja wysadzić na docelowe miejsce. Można również w trzeciej dekadzie kwietnia posadzić już do gruntu. Można też z podpędzonych dalii pozyskać sadzonki zielne i je sadzić do gruntu w maju. Każdy ma swoje doświadczania, którymi może się podzielić i pytania, które można tu na Forum zadać.
Przez lata powstało wiele odmian poprzez krzyżowanie i mutacje. Jeszcze w latach 90-tych przeczytałam, że mamy trzy rodzaje dalii: dekoracyjne, pomponowe i kaktusowe (I. Kiliańska „Kwiaty i krzewy ozdobne w ogródku”). Ale obecnie dzielimy dalie na więcej grup:
1. Pojedyncze (Single flowered)
2. Anemonowe (Anemone)
3. Kołnierzykowe (Colerette)
4. Grzybieniaste (Waterlily)
5. Dekoracyjne (Decorative)
6. Kuliste (Ball)
7. Pomponowe (Pompon)
8. Kaktusowe (Cactus)
9. Półkaktusowe (Semi-cactus)
10. Orchideowe (Orchid)
11. Strzępiaste/Jeleniorożne (Fimbriated)
12. Peoniowe
13. Pozostałe (Miscelaneous)
Dodatkowo Amerykańskie Towarzystwo Daliowe wyodrębniło z dekoracyjnych grupę "Stellar" (nie wiem, jak tłumaczyć na polski - gwiaździste?), których płatki przypominają zakończenie kajaka
Uprawa: stanowisko, gleba
Do wysadzenia dalii niezbędne jest słoneczne stanowisko. Dalie w cieniu i półcieniu mają wiotkie łodygi i nie kwitną. Konieczna jest też dobra ziemia. Warto wysadzać w ziemię kompostową z dodatkiem naturalnych przygotowanych już nawozów (dojrzały obornik lub granulat), mogą to być też wióry rogowe, fusy od kawy. W lipcu można jeszcze zasilić mineralnymi nawozami przeznaczonymi do roślin cebulowych, kłączowych i bulwiastych. Należy podlewać dalie zwłaszcza w okresie suszy. Pamiętajmy, że w ciągu kilku miesięcy z niewielkiej karpy wyrasta bujny krzew z pokaźną ilością kwiatów więc trzeba o nasze dalie zadbać!