Polystichum braunii
paprotnik Brauna
ang. Braun's holly fern, Prickly Shield Fern
Ten paprotnik jest gatunkiem naturalnym , uważanym za starożytny tetraploid , protoplastę zróżnicowanych hybryd na kilku kontynentach. Występuje zarówno w Azji, Ameryce Północnej i Europie, ale na dość podobnych - cienistych, chłodnych i wilgotnych - stanowiskach. Dlatego łatwiej można go spotkać na Alasce, Jukonie, czy Syberii , niż w cieplejszych rejonach kontynentów.
W Polsce jest dość rzadki, więc objęty ścisłą ochroną. Jego nieliczne siedliska znajdują się w cienistych lasach liściastych , głównie buczynach i lasach jaworowych , na kamienistych zboczach w górach : Sudetach (Góry Izerskie, Góry Bialskie), Karpatach, w Górach Świętokrzyskich, na Roztoczu i Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.
Tworzy kępy rozetowo ułożonych , wyprostowanych i wzniesionych liści , które wyrastają prosto z kłącza pokrytego brunatnymi łuskami. Frondy są zielone ( młode mają jasny , dość wyrazisty kolor), miękkie , matowe i zwężają się ku szczytowi. Wyraźnie na ich tle odznacza się ogonek liściowy , który cały pokryty jest gęsto położonymi rudawymi łuskami , zakończonymi włoskami. Listki mają beczułkowaty kształt i dość gęsto kryte są jasnymi włoskami. Ten gatunek jest mniej trwały od np
Polystichum aculeatum, czy
Polystichum setiferum.
W źródłach różnie szacuje się jego rozmiary : w polskich czytamy, że
paprotnik Brauna osiąga do 100 cm wysokości, zaś źródła zagraniczne , że dorasta do 70 cm .
Pod wieloma względami podobny jest do
Polystichum aculeatum , ale różni się od niego przede wszystkim tym, że listki (pinnae ) u podstawy są wiele mniejsze . Jest także rozmiarowo większą roślina, z większą ilością bardziej miękkich i matowych liści.
Wymaga stanowiska chłodnego , cienistego , gleby dość wilgotnej, próchnicznej. W razie problemów z uprawą, zaleca się zastosowanie próchnicy liściastej , spod buczyn. Gatunek zimozielony, mrozoodporny do -35 st C.
Został oznaczony w 1825 r , jako
Aspidium braunii , w 1852r otrzymał obecną nazwę , której drugi człon
upamiętnia
Alexandra Brauna , niemieckiego botanika , znanego głównie z badań dotyczących morfologii roślin.
fot.wolne zasoby
.