Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Szafran uprawny, Szafran siewny, Krokus uprawny (Crocus sativus L.)

Szafran uprawny, Szafran siewny, Krokus uprawny (Crocus sativus L.) 2018/02/10 12:01 #104008

  • staweg1
  • staweg1 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 520
  • Otrzymane podziękowania: 1669
Jeden z bardziej znanych krokusów jesiennych. Uprawiany dla ozdoby, ale też jako przyprawa-afrodyzjak. Do celów kulinarnych wykorzystuje się rozgałęzione znamiona słupka.

Pochodzi prawdopodobnie z południowo-wschodniej Europy lub Azji Mniejszej. Nieznana jest jego forma dzika, wydaje się, że jest blisko spokrewniony z Crocus cartwrightianus Herbert, który normalnie zawiązuje nasiona, w przeciwieństwie do C. sativus, który albo nie zawiązuje nasion wcale, albo tylko płonne.

Wyrasta z niewielkiej bulwocebulki o średnicy ok. 2 cm pokrytej siatkowatą łuską, do wysokości 15 cm.

Kwiaty lila-niebieskawe, lila-różowe, a nawet białe, sześciopłatkowe pojawiają się w IX - X.

Preferuje stanowiska nasłonecznione, gleby lekkie, przepuszczalne, o odczynie neutralnym lub lekko kwaśnym. W uprawie rozmnażany jest tylko wegetatywnie


> Ilustrowany wykaz krokusów kwitnących jesienią

fot.Wiesław G


.
Ostatnio zmieniany: 2021/03/19 15:46 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, edulkot, VERA, wojtek

Szafran uprawny, Szafran siewny, Krokus uprawny (Crocus sativus L.) 2018/02/10 21:20 #104054

  • VERA
  • VERA Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 5965
  • Otrzymane podziękowania: 24732
Crocus sativus. Dorzucę swoje................................. vishenka



Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie, edulkot, wojtek


--=reklama=--

 

SZAFRAN - KROKUS (Crocus) - ILUSTROWANY SPIS 2020/03/08 21:28 #192689

  • Wiesław G
  • Wiesław G Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Posty: 59
  • Otrzymane podziękowania: 174
Na początku tego spisu są zdjęcia i tam jest też C. sativus, który jest błędnie oznaczony, jak kliknąłem w zaznaczenie też pokazały się zdjęcia niby krokusa siewnego jeden z nich to C. speciosus. Na wszelki wypadek przesyłam zdjęcia właściwego C. sativus.




Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, VERA

Szafran uprawny, Szafran siewny, Krokus uprawny (Crocus sativus L.) 2024/01/10 18:46 #310019

  • Luke
  • Luke Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 550
  • Otrzymane podziękowania: 2532
Ponieważ kwiaty tego Krokusa co roku zjadały mi owady, w 2023 roku wykopałem cebulki i część posadziłem w doniczce, którą zabrałem na balkon. Mam te Krokusy ze 3 lata, a dopiero minionej jesieni pierwszy raz zobaczyłem ich kwiaty na żywo. Niestety każda z cebulek kwitła w innym czasie, więc zrobiłem zdjęcie tylko pojedynczego kwiatu.
Ostatnio zmieniany: 2024/01/10 18:47 przez Luke.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA, wojtek, Katarzyna2021, ewakatarzyna
Moderatorzy: takasobie
Czas generowania strony: 0.155 s.