Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ogród bez igły

Ogród bez igły 2020/12/04 17:45 #220028

  • Luboń
  • Luboń Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Posty: 43
  • Otrzymane podziękowania: 206
Edyto dziękuję za miłe słowa, zaczął wiać halny, w weekend będzie po śniegu :silly:
Nelu Pelu przebarwia się winobluszcz trójklapowy, ale nie wiem jaka jest nazwa odmianowa, wiosną jest soczyście zielony, a jesienią robi się bordowy, niestety nie jest zimozielony, mam go dwa lata, w pierwszy rok męczył się okrutnie, myślałem, że uschnie, ale w tym roku miał dwumetrowe przyrosty :woohoo:
Ewo zima jest od tego żeby tęsknić za latem i robić plany na wiosnę :)
Miłko, nie robiłem nic specjalnego, po prostu przestałem kosić fragment trawnika, na którym było dosyć sucho i trawa nie chciała rosnąć, wyrosły głównie chwasty, trawa i czasami firletki, jasturny, zdjęcie ładne, ale to kwestia kadrowania, a nie właściwej pielęgnacji, po prostu chciałem być bardziej eko i mniej odsłaniać trawnik w suche lato, niespodziewałem się modelowej łąki, bo wiem, że to bardzo dużo pracy polegającej na ciągłym plewieniu i wyrywaniu traw i chwastów, aby wzeszły maki, chabry czy inne delikatne kwiaty polne, w przyszłym roku robię to samo, chyba że z nudów zacznę ją plewić rotfl a jesienią dodatkowo wkopałem tam krokusy, może będzie wiosna polana chocholowska B)
Wojtek
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, piku, Efkaraj, takasobie, edulkot, Olusia, Elżbieta, wojtek

Ogród bez igły 2020/12/16 22:12 #220919

  • Margo2
  • Margo2 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4651
  • Otrzymane podziękowania: 8448
Najważniejsze, że nie widać, że to tak od niechcenia zrobiona łąka.
Wygląda bardzo fajnie, tak jakby taka miała być zawsze
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Luboń


--=reklama=--

 

Ogród bez igły 2020/12/17 09:05 #220924

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 14590
  • Otrzymane podziękowania: 44076
Dziękuję Ci! O to mi chodziło! Kwietna łąka robi się często sama. Wystarczy przestać kosić. Ale jej zawartość zależy od okolicznych ugorów, czyli, co się na niej zasieje. Ja mam trawnik, gdzie jest mnóstwo wysiewów, ale pozwalam tylko koniczynie i stokrotkom kwitnąć.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Luboń

Ogród bez igły 2021/01/10 22:05 #222667

  • Luboń
  • Luboń Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Posty: 43
  • Otrzymane podziękowania: 206
obiecałem od nowego roku wrzucać więcej zdjęć, więc słowa dotrzymuję.

zaczęły kwitnąć pierwsze wrzośce w ogrodzie


mimo stycznia wyglądają już spod ziemi krokusy, które wsadziliśmy na łące kwietnej, może w marcu tłumnie zakwitną






ktoś kiedyś pytał, jak wygląda mój ogród zimą, to właśnie tak, iglaków nie mam, więc ekspozycję tworzą uschnięte jeżówki, owinięte agrowłókniną trawy i bluszcz, ogród sprzątam dopiero na przedwiośniu, żeby zimą nie odsłaniać zbytnio ziemi przed mrozami i dać się pożywić ptakom nasionami.
Wojtek
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, piku, Efkaraj, takasobie, VERA, nowababka, Margo2, zanetatacz, wojtek ten użytkownik otrzymał 3 podziękowań od innych

Ogród bez igły 2021/02/25 11:21 #227070

  • Luboń
  • Luboń Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Posty: 43
  • Otrzymane podziękowania: 206
Wiosna idzie hu_rra


Wojtek
Ostatnio zmieniany: 2021/02/25 12:59 przez basik.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, Efkaraj, takasobie, VERA, nowababka, basik, Shalina, Katarzyna2021

Ogród bez igły 2021/02/25 14:41 #227081

  • Olusia
  • Olusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3928
  • Otrzymane podziękowania: 10519
U mnie już przedwiośnie i wielkie sprzątanie. Z krokusów to mam same piórka.
OLUSIA !!
Zapraszam do podziwiania: Moje hosty od A do Z
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Luboń

Ogród bez igły 2021/02/26 16:34 #227154

  • Luboń
  • Luboń Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Posty: 43
  • Otrzymane podziękowania: 206
Olusiu u mnie zakwitły na razie te na południowej skarpie, na wschodzie nadal jeszcze myślą o zimie, ale robi się coraz cieplej, więc u Ciebie i mnie zakwitną pełną gębą
Wojtek
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Olusia

Ogród bez igły 2021/02/26 16:56 #227157

  • VERA
  • VERA Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 5972
  • Otrzymane podziękowania: 24816
Jakie trawy zabezpieczasz na zimę włókniną ?
Też sprzątam ogród wiosną, zostawiam byliny i liście przez zimę. Dzisiaj się ochłodziło i siąpi deszczyk, nawet się z tego cieszę. Rośliny trochę przystopują bo ostatnio rozszalały się jakby to był kwiecień a nie luty jeszcze :zielony
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Luboń

Ogród bez igły 2021/03/01 11:20 #227509

  • Luboń
  • Luboń Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Posty: 43
  • Otrzymane podziękowania: 206
Hej Vero, z traw osłaniam tylko trawę pampasową i miskanta stricus (ten drugi podobno z czasem, jak się rozrośnie, to nie wymaga osłon), reszta traw daje radę bez agrowłókniny. Deszcz się zawsze przyda, zima na szczęście była śnieżna, to i ogród soczyściej wygląda po zimie. Też to samo wyczyniam w ogrodzie: sprzątanie liści, usuwanie uschniętych kwiatostanów, jeszcze wietrzę szklarnię, przygotowuje grządki w warzywniku na wysiew i powoli zdejmuje na niektórych roślinach agrowłókninę i przebieram nogami do ciepłej wiosny :owady
Wojtek
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA, Ave

Ogród bez igły 2021/03/01 13:17 #227516

  • Ave
  • Ave Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1373
  • Otrzymane podziękowania: 3586
Bardzo apetycznie zapowiada się ten Twój ogród. gwizdac
Alez masz stromiznę przy domu. Zimą najlepiej to widać, bo potem jak przyjdą byliny to sam kolor , a pochyłośc znika vishenka
Soczyste masz te rabaty bylinowe hu_rra
Kiedy kosisz tą swoją łąkę kwietną ? Przeczytałam, że się z nią specjalnie nie kokosisz, i pomyślałam, że też mam takie miejsca, gdzie coś takiego mogłoby powstać.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Luboń

Ogród bez igły 2021/03/01 14:08 #227521

  • Luboń
  • Luboń Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Posty: 43
  • Otrzymane podziękowania: 206
Dziękuję Ave za komplement. Specjalnie stromiznę obsadziłem kwiatami, żeby nie wjeżdżać tam kosiarką, w tym roku reszta trawnika na skarpie zostanie zlikwidowana i obsadzona roślinnością. Łąkę kwietną kosiłem na razie raz, we wrześniu zeszłego roku, niektóre poradniki wskazują, żeby ją kosić w czerwcu, ale nie chciałem przerywać procesu tworzenia się nasion na kwiatach, a poza tym chciałem mieć ten fragment zarośnięty latem, bo ziemia w tym miejscu jest kiepskiej jakości i trawa szybko się wysusza.
Wojtek
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ave

Ogród bez igły 2021/03/03 12:41 #227701

  • Ave
  • Ave Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1373
  • Otrzymane podziękowania: 3586
Dzięki. A po takim sezonie jaką wysokość ma trawa, którą kosisz ? I czym ? kosiarką czy kosą ? Trochę się obawiam, czy jak łaka bedzie koszona raz w sezonie to dam radę ją skosić kosiarką ?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Luboń

Ogród bez igły 2021/03/03 15:08 #227706

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4240
  • Otrzymane podziękowania: 16396
Hej... Też się zastanawiałam jakie to trawy wymagają zimowej kołderki... ale odpowiedziałeś...Pampasowa bardzo mi sie podoba, ale właśnie ze względu na jej chimeryczność u mnie rosnąć nie będzie :P Krokusy śliczne...
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Luboń

Ogród bez igły 2021/03/05 16:12 #227911

  • Luboń
  • Luboń Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Posty: 43
  • Otrzymane podziękowania: 206
Ave, trawę skosiłem kosą, po dwóch tygodniach, jak trawa obeschła, to zebrałem ją do kompostowania i miejsce po łące skosiłem dodatkowo kosiarką, we wrześniu łąka jest już przekwitnięta i miejscami się pokłada, kosiarką nie da się jej skosić (za wysoka i kosiarka tylko pogniecie trawę), wysokość trawy powyżej kolan, wiosną już nic nie koszę, bo na miejscu łąki posadzone są krokusy
Dziękuję Aniu, ja mieszkam na Podgórzu Wielickim, więc nie są to tropiki ;) spróbuj, wystarczy osłonić i przetrwa nawet solidne mrozy (jeżeli nie trwają tygodniami, co się teraz nie zdarza) i byle się woda nie dostała od góry, bo zamarznie i może być krucho
Wojtek
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ave

Ogród bez igły 2023/10/08 19:10 #304698

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16502
  • Otrzymane podziękowania: 55914
Wczoraj miałam niezmierną przyjemność gościć w ogrodzie Wojtka clap
Ogromne wrażenie zrobiła na mnie okolona murkiem kwietna rabata. Toż to już jesień, a tu taka feeria kwitnienia :woohoo: :kocham

























cdn :spacerek
pozdrawiam Basia
Ostatnio zmieniany: 2023/10/08 19:19 przez basik.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, Kalmia, piku, takasobie, Pani Bestia, nowababka, Elżbieta, zanetatacz, Danusia ten użytkownik otrzymał 6 podziękowań od innych

Ogród bez igły 2023/10/08 19:48 #304703

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16502
  • Otrzymane podziękowania: 55914






Zadbany warzywniak :mniam





Urocza kizia mizia ...



Zapierający dech w piersiach widok z tarasu ...



Dziękuję bardzo za gościnę i podarunki :buziak Mam nadzieję, że to pierwsze, ale nie ostatnie nasze spotkanie.
Serdecznie zapraszam na swoje włości :) ... daleko nie macie wink-3
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, piku, Efkaraj, takasobie, Pani Bestia, nowababka, Elżbieta, zanetatacz, nelu-pelu ten użytkownik otrzymał 6 podziękowań od innych

Ogród bez igły 2023/10/08 20:19 #304709

  • nelu-pelu
  • nelu-pelu Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 6712
  • Otrzymane podziękowania: 14653
Dzięki Basiu!

Nie wiem czemu kojarzyłam ten ogród ze Szczecinem a tu takie widoki..!

Rośliny fajnie się przenikają, ciekawie wygląda zwisająca gaura i... werbena :)

Chętnie zobaczyłabym tę rabatę latem... gwizdac
Pozdrawiam, Nela
Moje metamorfozy - zapraszam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Luboń

Ogród bez igły 2023/10/09 14:03 #304739

  • Luboń
  • Luboń Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Posty: 43
  • Otrzymane podziękowania: 206
Dziękujemy za wizytę, było bardzo miło Was gościć, fajnie jak ktoś inny porobi zdjęcia i jeszcze powrzuca na forum rotfl niestety za często człowiek nie ma czasu pozachwycać się rabatami, tylko goni za pilnymi pracami w ogrodzie, więc super, że mogłem zobaczyć ogród z innej perspektywy :silly: zapraszamy o każdej porze roku, ogród jest otwarty na gości cały rok - Zawada koło Myślenic :hejka Basiu do Andrychowa niedaleko, z przyjemnością wpadniemy B)
Wojtek
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, Efkaraj, Elżbieta, nelu-pelu, basik, wojtek, a.nia, ewakatarzyna

Ogród bez igły 2023/10/09 14:54 #304743

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4240
  • Otrzymane podziękowania: 16396
I ja byłam i te cuda widziałam... ale, że Basia odwaliła "czarną robotę" i aparat do ręki wzięła gwizdać mój został w samochodzie i koniec końców, podziwiałam ogród bez szkiełka przy oku.
Skarpa naprawdę robi wrażenie... na żywo jest jeszcze piękniejsza, kolory spływają na ogród... pięknie to wygląda...
Szklarnia i warzywnik tez niczego sobie.... gwizdac szkoda, że skąpicie fotek na bieżąco.
A z tarasu widok nieziemski...
Dziękuję za gościnę ... :buziak
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, Efkaraj, takasobie, Elżbieta, nelu-pelu, Danusia, Luboń, ewakatarzyna

Ogród bez igły 2023/10/19 21:15 #305481

  • Luboń
  • Luboń Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Posty: 43
  • Otrzymane podziękowania: 206
Aniu, dziękuje za miłe słowa, bardzo miło było Was gościć, zdjęć skąpimy, bo z przyjemnością i z poczucia obowiązku wolimy siedzieć w ogrodzie niż przed kompem, ale zawsze zapraszamy serdecznie do oglądania ogrodu na żywo clap
Wojtek
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Danusia, wojtek, a.nia, ewakatarzyna
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.257 s.