Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Filodendron (Philodendron) i pozostale obrazkowate (Epipremum, Scindapsus)

Filodendron (Philodendron) i pozostale obrazkowate (Epipremum, Scindapsus) 2022/03/21 23:41 #261796

  • Krzysia
  • Krzysia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2770
  • Otrzymane podziękowania: 7374
Mam filodendrona czerwieniejącego, przez dwa lata ładnie się trzymał, choć tuż po zakupie stoczyłam walkę z jakimiś motylkami :patel , potem nowy liść był dziwnie oślizły, usunęłam i wydawało się, że się zaczęliśmy dogadywać, a teraz prawie na wszystkich liściach pojawiły się plamy, żółte, brązowiejące. Przelałam czy jakiś grzyb? Da się uratować? recourse
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Filodendron (Philodendron) i pozostale obrazkowate (Epipremum, Scindapsus) 2022/03/22 11:12 #261811

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13598
  • Otrzymane podziękowania: 31840
Krzysiu, ja co prawda mam tylko jednego filka (tego z pierwszego posta), ale zauważyłam, że mu liście tak żółkną i brązowieją w ciągu zimy, gdy ma za ciepło, za ciemno i... chyba złą wodę do podlewania. W tę zimę, mój mąż podlewał go tylko wodą, w której gotowały się jajka. Raz lub dwa razy w tygodniu. I pierwszy raz nie ma ani jednego uszkodzonego liścia :)
Ostatnio zmieniany: 2022/03/22 11:12 przez Efkaraj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia


--=reklama=--

 

Filodendron (Philodendron) i pozostale obrazkowate (Epipremum, Scindapsus) 2022/03/23 16:41 #261897

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14577
  • Otrzymane podziękowania: 44007
Mój biedronmkowy 'Birkin'




Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zielonajagoda, Efkaraj, Krzysia, zuzanna2418, a.nia

Filodendron (Philodendron) i pozostale obrazkowate (Epipremum, Scindapsus) 2022/05/30 19:03 #268186

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14577
  • Otrzymane podziękowania: 44007
'Brazil' kupiony kilka dni temu w Biedronce za 16zł




Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, Krzysia, zuzanna2418

Filodendron (Philodendron) i pozostale obrazkowate (Epipremum, Scindapsus) 2023/06/15 15:06 #297489

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14577
  • Otrzymane podziękowania: 44007
Mój Birkin po kilku miesiącach w domu poddał się. Nie odszedł zupełnie, ale został kikucik, który w bólu się odradza. Nawet go nie pokażę.
Od kilku miesięcy przeniosłam rośliny do pokoju storczykowego. Czekam aż się rozbujają. Doszło kilka nowych sadzonek, a ja już nie kupuję w sklepach.
Przyniosłam też z biura filodendrony pierzaste, nie wiem jeszcze jak przeżyją przeprowadzkę. marzy mi się bujna dżungla, ale tak średnio mi to wszystko wychodzi.










Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, zuzanna2418, DorotaZ

Filodendron (Philodendron) i pozostale obrazkowate (Epipremum, Scindapsus) 2023/06/15 21:46 #297511

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13598
  • Otrzymane podziękowania: 31840
Miłko, swojego filodendrona przyniosłam z pracy, bo dogorywał z dwoma rachitycznymi liśćmi. Nie spodziewałam się że urośnie tak olbrzymi i jeszcze teraz co roku wytwarza młode roślinki :)

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie, Krzysia, zuzanna2418, beatazg, Franusiowa, DorotaZ

Filodendron (Philodendron) i pozostale obrazkowate (Epipremum, Scindapsus) 2023/06/16 10:22 #297528

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14577
  • Otrzymane podziękowania: 44007
Jakie ma u Ciebie warunki? Czym i jak często podlewasz? Patrząc na Twojego zmieniłam plany i postanowiłam, że będzie w tym miejscu, co jest. Drugi pokój jest mniejszy, a tam są już storczyki i inne kwiaty.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Filodendron (Philodendron) i pozostale obrazkowate (Epipremum, Scindapsus) 2023/06/16 20:03 #297552

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13598
  • Otrzymane podziękowania: 31840
Miłko stoi w najciemniejszym miejscu jakie mam w pokoju, z lewej strony ma nieco światła od okna dachowego na klatce schodowej. Podlewany jest przez lata kranówką. Jak często? Jak przyschnie wink-3 Ale staram się żeby dwa razy w tygodniu dostał jednak duża porcję wody. W ciągu tych 30 lat jak go mam, przesadzany był trzy razy, ale co kilka lat (dwa-trzy) zmieniałam mu warstwę ziemi z góry. Od trzech lat, mąż wtyka mu w ziemię pałeczki nawozowe, wiosną.
Po za tym uważam, że to roślina bezobsługowa. Te szczepki, które od niego pobrałam rosną u innych równie witalnie :)
Właściwie to nie były szczepki, tylko młode roślinki, bo miały swoje własne korzenie.
Wiosną, na początku maja wywoziliśmy go przed dom, pod dach, na północną stronę, ale w tym roku cały czas jest strasznie zimno w nocy i został w domu.,
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie, Krzysia, Pani Bestia

Filodendron (Philodendron) i pozostale obrazkowate (Epipremum, Scindapsus) 2023/07/29 17:02 #300134

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14577
  • Otrzymane podziękowania: 44007
Za dobrze to on nie może mieć, bo filodendron podwójnie pierzasty przyrasta niezwykle szybko. Ten drugi to chyba Xanadu, bo jego soki pachną tak eukaliptusowo.


I pochwal się, że dostałam od Kluski (Epipremnum 'Neon' (Golden Pothos)?):
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia, zuzanna2418, beatazg, Franusiowa

Filodendron (Philodendron) i pozostale obrazkowate (Epipremum, Scindapsus) 2023/08/13 18:02 #301092

  • zuzanna2418
  • zuzanna2418 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3577
  • Otrzymane podziękowania: 13858
U mnie ubiegłoroczny nabytek- maluch filodendrona Yellow Volin dostał palik.
Ten filek ma ładnie powycinane dorosłe liście, nowo rozwinięte są w kolorze limonkowo- żółtym. Potem zielenieją. Żeby liście były duże, roślina musi mieć palik, w który może wczepić się korzeniami powietrznymi.





Palik zrobiłam sama podglądając na youtube kanał Sydney Plant Guy.. Troszkę zmodyfikowałam tzn. jako wypełnienie dałam nie sam mech sphagnum, ale pomieszałam go z chipsami kokosowymi. I do środka dałam patyk bambusowy, żeby usztywnić konstrukcję.

Generalnie do zrobienia takiego palika potrzebny jest kawałek drobnooczkowej siatki, ja wykorzystałam plastikową, można zastosować drucianą. Odcina się stosowny kawałek, który zwinięty w rurkę będzie stanowił szkielet. Siatkę kładziemy na stole czy gdziekolwiek na płaskim, Na siatkę kładziemy tyczkę bambusową tak, żeby koniec wystawał na kilka centymetrów, co ułatwi umocowanie w podłożu. No i układamy wzdluż bambusa "farsz" z mchu i chipsów, uprzednio porządnie namoczonych. Upychamy dość ciasno. Po napełnieniu fragmentu zwijamy siatkę i łączymy brzegi za pomocą trytytek. I znów dopychamy kolejny kawałek mchem i zaszywamy trytytkami. Po wszystkim długie końce trytytek przycinamy.
Palik trzeba zwilżać. Ja to robię spryskiwaczem, ale chłopak prowadzący kanał wspomniany powyżej ma patent taki, że napełnia wodą z nawozem butelki plastikowe i wtyka je do góry dnem w górną część palika. Woda przez dziurkę w zakrętce sobie spływa powoli do wnętrza palika i przy okazji do podłoża. Ale on ma gigantyczne rośliny, a zatem i paliki solidnej grubości.
Nie rozmnażaj, nie porzucaj-sterylizuj!
Miejska i wiejska dżungla
Blog wiejski

Zuzanna
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie, Krzysia, beatazg

Filodendron (Philodendron) i pozostale obrazkowate (Epipremum, Scindapsus) 2023/11/23 14:12 #307632

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14577
  • Otrzymane podziękowania: 44007
Jak człowiek wróci na jesień z ogrodu do domu, zaczyna sobie przypominać o swoich doniczkach w domu 2smiech Jasne, że nie zapominam na lato, bo podlewać, nawozić, pryskać czasami trzeba, ale nie poświęcam im wtedy zbyt wiele uwagi.

Jak tam Wasze filodendrony?
Ja dostałam i dokupiłam kilka w międzyczasie. Fajnie, że w marketach można dostać czasami po taniości (a pisałam, że nie będę kupować - kłamałam!). Muszę postarać się o nowego "Brazila" bo bardzo mi się podoba, ale chyba mnie nie lubi. Niby odbił podcięciu i wymianie podłoża, ale znów grymasi. Przy małej ilości światła zimą czarno widzę jego przyszłość.

Czy doświetlacie rośliny zimą? Mam pomysł, żeby im czasowo przedłużać dzień i doświetlać przez 3-4 godziny dziennie, zwłaszcza w pochmurne dni. Tylko nie wiem, czy im krzywdy nie zrobię i jak to rozwiązać, żeby to jeszcze ładnie wyglądało. think:

Zuza! Palik fachowy! zwyc Ja widziałam w necie zrobili z surowej nieheblowanej deski, takiej już nieco zszarzałej. Wyglądało to super. Filek się w to fajnie wczepiał.

No i czekam aż mi się wszystko pięknie rozrośnie i będzie wyglądało jak w dżungli wink-3

(dodam zdjęcia, ale chwilę będę dodawała nazwy więc poproszę o cierpliwość)

Epipremnum pinnatum 'Global Green'


Monstera minima i Epipremnum 'Neon', w tyle Philodendron scandens Filodendron pnący


Philodendron selloum - filodendron podwójnie pierzasty, Philodendron selloum 'Xanadu' Miała rację Ewka - rośnie jak głupi i jest bezproblemowy.
Ostatnio zmieniany: 2023/11/23 14:44 przez takasobie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, Pani Bestia, Franusiowa

Filodendron (Philodendron) i pozostale obrazkowate (Epipremum, Scindapsus) 2023/11/23 14:13 #307633

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14577
  • Otrzymane podziękowania: 44007
cd

Monstera 'Monkey Mask'


Monstera Siltepecana


Philodendron scandens 'Micans'


Philodendron 'Birkin' - kupiłam drugi raz - pierwszego zmarnowałam.


tak ogólnie
Ostatnio zmieniany: 2023/11/23 14:47 przez takasobie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, Pani Bestia, zuzanna2418

Filodendron (Philodendron) i pozostale obrazkowate (Epipremum, Scindapsus) 2023/11/23 14:14 #307635

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14577
  • Otrzymane podziękowania: 44007
cd (mam kiepskiego neta więc muszę po kawałku dodawać)

Monstera minima i inne takie tam


To nie wiem, kupiony w markecie, dość popularny, ale nazwy jednoznacznie nie mogę znaleźć ('Red Sun'?)


To nie wiem co to, młoda roślina, nie wiem, co z tego wyrośnie - prośbą o identyfikację. Bo liście aksamitne jak u 'Miscans" ale sylwetka inna, solidniejsza. Philodendron melanochrysum ?


Philodendron hastatum 'Silver Queen’
Ostatnio zmieniany: 2023/11/23 15:21 przez takasobie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, Pani Bestia

Filodendron (Philodendron) i pozostale obrazkowate (Epipremum, Scindapsus) 2023/11/27 11:16 #307869

  • Pani Bestia
  • Pani Bestia Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert niezależny
  • Posty: 119
  • Otrzymane podziękowania: 130
Miłko, bardziej mi wygląda na "Prince of orange" niż "Red sun". Ten młody to faktycznie jak melanochrysum się zapowiada. Miałam parę filodendronów ale "popadali jak muchi". Mam bardzo suche powietrze ( w tej chwili: na dworze 94% a w domu 44% i będzie dużo gorzej). Dwa nawilżacze nie dają rady :nie Paprocie najlepiej mi rosną w kuchni - na południowym oknie, bo gdzie indziej im za sucho. Pozytywnie zazdraszczam pięknej kolekcji! :)
"Na początku był Smok..."

Renia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie

Filodendron (Philodendron) i pozostale obrazkowate (Epipremum, Scindapsus) 2023/11/30 20:43 #308013

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14577
  • Otrzymane podziękowania: 44007
Reniu! Obiecałam sobie, że nie będę zwracała uwagi na nazwy moich kwiatów, ale trzeba je jakoś rozróżnić. Nie wiem, czy to Orange, może tak, ale pierwsze liście raczej mało pomarańczowe.
Niestety kupiłam kolejnego, bo był po 3 zł w Kauflandzie, a grzech nie kupić. Zobaczę, czy mi przeżyje. Ale na wiosnę dam im jeszcze inne podłoże. No i są w dość dobrym dla nich pomieszczeniu, zobaczymy...

Nowy nabytek:

Ostatnio zmieniany: 2023/11/30 20:44 przez takasobie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Pani Bestia, zuzanna2418

Filodendron (Philodendron) i pozostale obrazkowate (Epipremum, Scindapsus) 2024/03/14 21:30 #314948

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14577
  • Otrzymane podziękowania: 44007
Czu macie jakąś recepturę na podłoże? Ja cały czas eksperymentuję z różnym skutkiem. Pewnie dawałam za ciężkie, bo kilka z pokazywanych wcześniej we wątku poszło na wieczne łąki. Zbliża się czas przesadzania doniczkowców i poszukuję pomysłów.
Póki co uszykowałam przesianą ziemię liściową z perlitem i kawałkami kory. Miałam jeszcze takie podłoże kokosowe w brykiecie więc tez naskubałam.
Na dno wsadziłam trochę kawałków styropianu.
Czy ktoś z Was używa gotowego podłoża?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zuzanna2418

Filodendron (Philodendron) i pozostale obrazkowate (Epipremum, Scindapsus) 2024/03/23 18:37 #315726

  • zuzanna2418
  • zuzanna2418 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3577
  • Otrzymane podziękowania: 13858
Ja kupuję albo na Zielonym Parapecie podłoze typu bigos albo na w Urban Jungle. Generalnie jak najmniej ziemi a jak najwięcej kory, chipsów, drobnego keramzytu. Dodaje też pumeks, lawę i zeolit, który W. ściąga tonami do kaktusów. Odrobine węgla drzewnego też nie zaszkodzi.
Nie rozmnażaj, nie porzucaj-sterylizuj!
Miejska i wiejska dżungla
Blog wiejski

Zuzanna
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie, Pani Bestia
  • Strona:
  • 1
  • 2
Czas generowania strony: 0.182 s.