Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2022/11/08 18:42 #280369

  • halszka
  • halszka Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1991
  • Otrzymane podziękowania: 5933
Niektóre moje cyklameny dyskowate też mają już pączki hu_rra hu_rra . Nie sądziłam, że już w roku posadzenia ujrzę siewki zdziwko Dostały solidne porcje dolomitu w trakcie nasadzeń i chyba to im się spodobało

Cyclamen Coum 'Alba'





Cyclamen coum 'Albissimum'

Pozdrawiam
Halina
Ostatnio zmieniany: 2022/11/08 18:46 przez halszka.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, piku, VERA, elakuznicom, basik, ewacz, Shalina, DorotaZ, Kika

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2022/11/20 18:47 #281276

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7463
  • Otrzymane podziękowania: 16253
Basiu, co za odmian ma tak duże liście?basik napisał:
... a u mnie takie widoki :lol:


Dotąd bałam się cyklamenów, bo wydawało mi się, że są delikatne. Uległam jednak ich urodzie w Sadzawce :kocham .
Kupiłam coum bo ktoś (chyba Tomasz think: ) powiedział, że łatwiejsze w uprawie.

Póki co rośliny robią wszystko, żeby mnie zauroczyć. Nawet zaczęły kwitnąć, chociaż powinny dopiero wiosną :P :

cyclamen coum Silver Leaf Pink
fot. 6.11.2022r


fot. 19.11.2022r


cyclamen coum Pink
fot. 6.11.2022r
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, piku, halszka, takasobie, VERA, elakuznicom, basik, ewacz, Shalina ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych


--=reklama=--

 

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2022/11/20 19:27 #281282

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16345
  • Otrzymane podziękowania: 54835
Edytko to cyklamen bluszczolistny (gatunek). Kilka lat temu kupiłam wysyłkowo jedną bulwę. Z moich skromnych obserwacji wynika, że cyklameny potrzebują czasu aby się zadomowić. Te starsze okazy całkiem dobrze sobie radzą nawet na stanowiskach trudnych. Rosnąc w towarzystwie starych drzew i krzewów iglastych mają posuchę, zwłaszcza w bezdeszczowe lata.
Powodzenia w uprawie życzę zwyc
pozdrawiam Basia
Ostatnio zmieniany: 2022/11/20 19:28 przez basik.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, takasobie, elakuznicom

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2022/12/03 17:55 #282036

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7463
  • Otrzymane podziękowania: 16253
Mróz -7 nie zrobił na cyklamenach wrażenia. Tak wyglądały po zejściu śniegu:
fot. 22.11.2022r.



W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, halszka, takasobie, nelu-pelu, elakuznicom, basik, ewacz, Shalina, DorotaZ ten użytkownik otrzymał 3 podziękowań od innych

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2022/12/04 17:09 #282113

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16345
  • Otrzymane podziękowania: 54835
Cyclamen coum Special Leaf przymierza się do kwitnienia.

fot. 04.12.2022


pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, halszka, takasobie, nelu-pelu, ewacz, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna, Borislava.Kirilova

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2022/12/06 23:23 #282262

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66632
Cyclamen coum 'Pink Flowers' najlepiej jest widoczny zimą i wiosną- w pozostałym czasie zasłaniają go trillia i wietlice


fot.04.12.2022r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, halszka, takasobie, basik, ewacz, Shalina, a.nia, DorotaZ, ewakatarzyna

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2022/12/07 11:41 #282272

  • halszka
  • halszka Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1991
  • Otrzymane podziękowania: 5933
Poll napisał:
Cyclamen coum 'Pink Flowers' najlepiej jest widoczny zimą i wiosną- w pozostałym czasie zasłaniają go trillia i wietlice

Poll, latem i wczesną jesienią to on , jako c. coum, chyba wcale nie ma liści think: ?
Pozdrawiam
Halina
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2022/12/07 20:15 #282284

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66632
Halszko, u mnie, rozwijające się liście tego cyklamena są widoczne już w II dekadzie września, a to- jak by nie było- jeszcze lato. Podczas zlotu, w Sadzawce także kupowaliście już ulistnione, taka fotka obiła mi się o oczy na forum. Niestety, ta pora, to czas najbujniejszego wzrostu paproci i rzadko kiedy mogę podziwiać rozwijanie się pąków C. coum.. . Myślę nad przeniesieniem ich części w bardziej widoczne i lepiej doświetlone miejsce. :nie_wiem
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2022/12/08 17:18 #282322

  • ewacz
  • ewacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1052
  • Otrzymane podziękowania: 4923
Cyklamen coum 'Special Leaf' zakupiony tej jesieni ma zamiar zakwitnąć. Oby tych kwiatuszków było więcej niż tylko ten jeden.




Pozdrawiam, Ewa
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, halszka, takasobie, jugo, basik, Shalina, ewakatarzyna

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2022/12/08 19:12 #282337

  • halszka
  • halszka Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1991
  • Otrzymane podziękowania: 5933
Poll, rzeczywiście masz rację, liście pojawiają się wcześniej (generalnie dopiero się zaprzyjaźniam z cyklamenami, pierwsze zagościły u mnie dopiero ostatniej wiosny). Ale hmmmm...., wrzesień do już dla mnie jesień :silly:
Pozdrawiam
Halina
Ostatnio zmieniany: 2022/12/08 19:12 przez halszka.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2022/12/31 18:56 #283809

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7463
  • Otrzymane podziękowania: 16253
Póki co, jestem zachwycona cyklamenami :kocham . Kwitną już blisko 2 miesiące (od początku listopada), co chwilę wynurzając się ze śniegu :kocham :
fot. 31.12.2022 r.
cyclamen coum Silver Leaf


cyclamen coum Pink
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Ostatnio zmieniany: 2022/12/31 19:31 przez edyta.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, halszka, takasobie, ewacz, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2022/12/31 19:27 #283812

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7463
  • Otrzymane podziękowania: 16253
Tomku, szukałam tego cyklamena, ale nie znalazłam w żadnej ofercie. Gdzie można go kupić?Tomek Mr napisał:
Kwitną siewki Cyclamen purpurascens . Stara cebula chyba przepadła, ale pojawiło się dużo siewek.
Dodatkowo ma mocny zapach...nie mogłem skojarzyć, co mi przypomina? think: ...ale to konwalie przecież krecigl

W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): jugo, Shalina

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2023/01/01 11:21 #283859

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4212
  • Otrzymane podziękowania: 14696
Edytko.kupowałam go w lecie na Sadzawce,ale teraz jest niedostępny.
Pewnie wiosną się pokarze.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2023/01/04 19:18 #284097

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66632
Cyclamen coum 'Special Leaf' rozpoczął kwitnienie tuż przed świętami Bożego Narodzenia.
To tegoroczny zakup, więc czy dobrze mu dobrałam stanowisko, przekonam się w następnych sezonach.




fot.30.12.2022r.

edit: inna kępa tej samej odmiany


fot.08.01.2023r.
.
Ostatnio zmieniany: 2023/01/09 23:02 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, piku, halszka, takasobie, Shalina, ewakatarzyna

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2023/01/04 21:38 #284108

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7463
  • Otrzymane podziękowania: 16253
jugo napisał:
Edytko.kupowałam go w lecie na Sadzawce,ale teraz jest niedostępny.
Pewnie wiosną się pokarze.
Gosiu, niby widziałam go w ofercie, ale wygląda całkiem inaczej think: . I liście inne i kwiaty bledsze think: .
Ten Tomkowy jest zdecydowanie ładniejszy flower .
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2023/01/05 09:39 #284126

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6267
  • Otrzymane podziękowania: 24463
edyta napisał:
Gosiu, niby widziałam go w ofercie, ale wygląda całkiem inaczej think: . I liście inne i kwiaty bledsze think: .
Ten Tomkowy jest zdecydowanie ładniejszy flower .
Edyto, cyklamena purpurowego kupiłem wiele lat temu na allegro. Ale te na zdjęciu to prawdopodobnie siewki przywiezionych bulwek z wycieczki w Alpy.. Tam rosły na każdym kroku.
Ta kępa faktycznie zakwitła wyjątkowo, ale tu w jednym miejscu jest wiele 'bramborków' jak mówią na nie Czesi...czyli ziemniaków. Bo bulwy wyglądają jak mini ziemniaki ;)





Jak nie zapomnę, to wezmę Ci kilka na zlot ;).
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, takasobie, Shalina, ewakatarzyna, Kika

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2023/01/05 17:09 #284156

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7463
  • Otrzymane podziękowania: 16253
Tomek Mr napisał:
Jak nie zapomnę, to wezmę Ci kilka na zlot ;).
:przytulam :buziak
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2023/01/12 18:43 #284568

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4212
  • Otrzymane podziękowania: 14696
Moje styczniowe cyklameny.











Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, piku, halszka, VERA, GosiaM, Shalina, a.nia, DorotaZ, ewakatarzyna, Kika

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2023/01/13 18:29 #284620

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16345
  • Otrzymane podziękowania: 54835
Rozwinął się pierwszy kwiatuszek Cyclamen coum Silver Leaf Rubrum



ale pchają się nowe.


fot. 13.01.2022
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, piku, Shalina, Kika

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2023/01/13 18:43 #284621

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8385
  • Otrzymane podziękowania: 24992
Zakwitł i u mnie
Cyclamen coum



Trochę mnie to martwi bo to kolejna próba w moim ogrodzie. Tak jak bluszczolistne rosną, kwitną i sieją się nieźle tak dyskowatych nie mogę się dochować. Zastanawiam się więc czy go jakoś zabezpieczyć w razie mrozu think:
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, jugo, basik, Shalina, Kika
Moderatorzy: takasobie
Czas generowania strony: 0.194 s.