> Ilustrowany wykaz roślin cebulowych i bulwiastych
Cebulica (Scilla)
Jedne z najwcześniej kwitnących wiosennych roślin. Kwitną najczęściej w marcu lub kwietniu. Są też odmiany kwitnące latem.
Cebulice, to rodzaj należący do rodziny szparagowatych. Wcześniej były częścią rodziny liliowatych. Wyróżnia się około 80 gatunków cebulic. Ich naturalnymi siedliskami są: Europa, Azja oraz południowa Afryka.
Już starożytni Grecy i Rzymianie doceniali jej właściwości lecznicze. Surowcem leczniczym, a zarazem trucizną są głównie cebule dwóch odmian cebulicy morskiej. Czerwona odmiana jest stosowana np. do trucia gryzoni, natomiast biała odmiana cebulicy morskiej jest uważana za oficjalny surowiec leczniczy.
Jako ciekawostkę mogę podać (choć nie ma jej jeszcze w naszej bazie), że Cebulica Peruwiańska pochodzi z terenów południowo-zachodniej Europy i północnej Afryki, a swoją nazwę zawdzięcza temu, że kiedy Karol Linneusz w 1753 roku opisywał gatunki powiedziano mu, że przybyła z Peru. Ona tymczasem została przywieziona z Hiszpanii na statku, który nazywał się „Peru”.
Uprawa
Cebulki sadzimy późnym latem – wczesną jesienią niezbyt głęboko – 5–10 cm wystarczy. Odstęp pomiędzy poszczególnymi cebulkami nie powinien być mniejszy niż 5–10 cm. Mogą rosnąć pod drzewami, ponieważ mają tak wczesny okres wegetacji, że mają tam dostateczną ilość słońca. Późniejsze zacienienie sprzyja dłuższej obecności liści, a co z atym idzie - dłuższa wegetacja to bardziej dorodne cebulki. Można je też uprawiać na trawnikach, ponieważ praktycznie zanikają przed pierwszymi podstrzyżynami trawnika. W miejscach słonecznych należy pamiętać jednak o ich podlewaniu w okresie wegetacji.
Cebulice można uprawiać prawie w każdej glebie ogrodowej, nie tolerują tylko gleb zbyt ciężkich. Optymalna będzie gleba przepuszczalna, obojętna lub z lekko zasadowym odczynem.
Przed sadzeniem cebulki zaprawiamy środkiem przeciwgrzybiczym na sucho lub mokro.
Raz na parę lat, wykopujemy kępę i rozsadzamy zbyt zagęszczone cebulki.
Nawożenie
Cebulice warto choć raz nawieźć tzw. „nawozem do pomidorów” lub nawozami jesiennymi, czyli takimi z przewagą fosforu (P) i potasu (K), a małą zawartością azotu (N mniej niż 10%), w dawce około 10 dag/m
2. Najlepiej jest to jednak zrobić dwukrotnie. Raz przed kwitnieniem, a drugi raz po jego zakończeniu. Przy nawożeniu naturalnym nawozimy rozcieńczoną gnojówką, przysypujemy kompostem.
Wykaz cebulic
Tekst nad zdjęciem jest przekierowaniem do poszczególnych gatunków lub odmian cebulic.