Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/03/14 21:24 #314946

  • VERA
  • VERA Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 5997
  • Otrzymane podziękowania: 24964
Kolejne, tu już mieszanka w innym miejscu clap clap clap

fot. 14.03.2024




...i jedna zupełnie inna
Ostatnio zmieniany: 2024/03/14 21:25 przez VERA.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, takasobie, zanetatacz, Franusiowa, basik, Danusia, ewacz, Shalina, ewakatarzyna, Monika83

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/03/14 22:16 #314960

  • halszka
  • halszka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2063
  • Otrzymane podziękowania: 6293
Miał być c. Grace z serii Spring Promise, ale to oczywiście nie on, też pełny ale bordowy. Kwiaty ma skierowane w bok, więc to jego duży plus według mnie. Jesienią podobno wyjaśni się, jaką ma nazwę, podobno to jakaś nowa, nienazwana jeszcze odmiana przedwcześnie wypuszczona chyba z niemieckiej szkółki z błędną nazwą Grace ( taką informację otrzymałam od Greenheaven). Ładny jest i nie żałuję, że nie dokonałam zwrotu (jakoś nie wszystkie ciemierniki przekonują mnie swoją urodą :nie_wiem )



Pozdrawiam
Halina
Ostatnio zmieniany: 2024/03/14 23:32 przez halszka.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, takasobie, zanetatacz, Franusiowa, basik, Danusia, ewacz, Shalina, DorotaZ ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych


--=reklama=--

 

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/03/15 19:13 #315013

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16707
  • Otrzymane podziękowania: 57076
Kolekcja ciemierników Poli jest olbrzymia :woohoo: Kwiaty w całej palecie barw i wielkości :kocham
Troszkę portrecików z ogrodu :fotka

































pozdrawiam Basia
Ostatnio zmieniany: 2024/03/15 19:16 przez basik.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia, th, piku, halszka, takasobie, Iwona1311, zanetatacz, Franusiowa, Danusia, ewacz ten użytkownik otrzymał 6 podziękowań od innych

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/03/15 21:25 #315041

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26156
  • Otrzymane podziękowania: 69214
Basiu, dzięki za te fotki, bo ja nie mam szans ofocić wszystkich ciemierników, nim przekwitną. Dopiero pod koniec sezonu przypominam sobie, że ko-niecz- nie (!!!) miałam zrobić zdjęcie tej, czy tamtej odmianie...

Helleborus x Black Chocolate



Apricot Blush



Widoczek przez/ na siewki na średnim hostowisku


fot. 15.03.2024r.
.
Ostatnio zmieniany: 2024/03/15 21:26 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, takasobie, zanetatacz, Franusiowa, basik, Danusia, ewacz, wojtek, Shalina ten użytkownik otrzymał 4 podziękowań od innych

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/03/16 19:47 #315124

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16707
  • Otrzymane podziękowania: 57076
Pełnia kwitnienia :kocham

Helleborus ×hybridus





nn ...


fot. 16.03.2024
pozdrawiam Basia
Ostatnio zmieniany: 2024/03/16 19:50 przez basik.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, takasobie, zanetatacz, Franusiowa, Danusia, ewacz, Shalina, a.nia, DorotaZ ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/03/17 21:17 #315241

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16707
  • Otrzymane podziękowania: 57076
Pomyłka zakupowa od Kiełkowskich. Miał być morelowo-pomarańczowy 'Single Apricote Picotte', a jest różowy anemonowy ... ale ta pomyłka to mi się akurat podoba :P



Helleborus 'Double Aubergine White Edge'





Helleborus ×hybridus, zeszłoroczny nabytek





pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, takasobie, zanetatacz, Franusiowa, Danusia, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna, Monika83

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/03/17 21:26 #315246

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26156
  • Otrzymane podziękowania: 69214
basik napisał:
Pomyłka zakupowa od Kiełkowskich. Miał być morelowo-pomarańczowy 'Single Apricote Picotte', a jest różowy anemonowy ... ale ta pomyłka to mi się akurat podoba :P

Zawiązywał już nasiona? Miał samosiejki? think:

Specjalnie dla naszej Verci- Helleborus x ViV Vera wink-3




fot. 17.03.2024r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, takasobie, zanetatacz, Franusiowa, basik, Danusia, ewacz, Shalina, DorotaZ ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/03/17 22:25 #315273

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16707
  • Otrzymane podziękowania: 57076
Poll napisał:
basik napisał:
Pomyłka zakupowa od Kiełkowskich. Miał być morelowo-pomarańczowy 'Single Apricote Picotte', a jest różowy anemonowy ... ale ta pomyłka to mi się akurat podoba :P

Zawiązywał już nasiona? Miał samosiejki? think:
.

Polu pierwszy raz zakwitł. Będę obserwować czy zawiąże nasionka ... zebrać?


Helleborus 'Blue Wisp' jakoś szczególnie przypadł mi do gustu. Podoba mi się nie tylko kolor kwiatów, ale i to, że ma kompaktowy pokrój. Fajnie prezentuje się na pierwszym planie rabaty.








fot. 16.03.2024
pozdrawiam Basia
Ostatnio zmieniany: 2024/03/17 22:34 przez basik.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, piku, zanetatacz, Franusiowa, Danusia, ewacz, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/03/17 22:32 #315276

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26156
  • Otrzymane podziękowania: 69214
basik napisał:

Polu pierwszy raz zakwitł. Będę obserwować, czy zawiąże nasionka ... zebrać?

Jasne... Albo pozwól mu się wysiać. :przytulam

Helleborus x HGC Spring Promise Bridget
Mocno przemrożony w ubiegłym roku, wystawił tylko jedną łodygę kwiatową.


fot. 17.03.2024r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, zanetatacz, Franusiowa, basik, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna, Rozalia

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/03/17 23:44 #315283

  • halszka
  • halszka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2063
  • Otrzymane podziękowania: 6293
Skoro to wątek również o uprawie w ogrodzie, to zapytam: kiedy i czym nawozicie ciemierniki?
Pozdrawiam
Halina
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/03/18 00:18 #315285

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26156
  • Otrzymane podziękowania: 69214
Niczym specjalnym ciemierników nie nawożę, po prostu rzutowo zasilam cały ogród granulowanym obornikiem.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, halszka, elakuznicom, ewacz, ewakatarzyna

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/03/18 01:09 #315288

  • DorotaZ
  • DorotaZ Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1562
  • Otrzymane podziękowania: 5002
Single Slaty Blue


Double Slaty Blue


prawdopodobnie Anemone Aubergine with White Edge, choć to "anemone" skromne think:


Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, piku, takasobie, zanetatacz, Franusiowa, basik, Danusia, ewacz, Shalina ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/03/18 18:01 #315337

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26156
  • Otrzymane podziękowania: 69214
'St. Lilli'- ciemiernik opisywany, jako Helleborus niger, ale to chyba jakieś uproszczenie think:




fot. 17.03.2024r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, takasobie, zanetatacz, Franusiowa, basik, Danusia, ewacz, Shalina, a.nia ten użytkownik otrzymał 2 podziękowań od innych

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/03/18 20:34 #315358

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16707
  • Otrzymane podziękowania: 57076
DorotaZ napisał:
... prawdopodobnie Anemone Aubergine with White Edge, choć to "anemone" skromne think:


Dorotko od Kiełkowskich masz go może?
Mój również jakiś jakby niedorobiony think: i bardzo podobny do Twojego ...



Dziś już zawiązuje nasiona.

pozdrawiam Basia
Ostatnio zmieniany: 2024/03/18 20:38 przez basik.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, takasobie, zanetatacz, Franusiowa, Danusia, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/03/18 21:46 #315387

  • DorotaZ
  • DorotaZ Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1562
  • Otrzymane podziękowania: 5002
Basiu, mam go z Ogrodniczego Lublin.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): basik

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/03/19 20:22 #315471

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16707
  • Otrzymane podziękowania: 57076
Helleborus niger "Snowdrift" to mój ostatni nabytek. Zmieniony ma już kolor z białego na zielonkawy i zawiązane nasiona.





Dzisiejsze nn-ki





pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, takasobie, zanetatacz, Franusiowa, Danusia, wojtek, Shalina, a.nia, DorotaZ ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/03/19 20:29 #315472

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14711
  • Otrzymane podziękowania: 44544
Dzisiejsze zdjęcia ciemierników






Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, piku, zanetatacz, Franusiowa, Danusia, Shalina, a.nia, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/03/19 22:27 #315498

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26156
  • Otrzymane podziękowania: 69214
Helleborus x Hello Pearl jakoś dziwnie kwitnie w tym sezonie- kwiaty są zniekształcone i dziwnie wybarwione.




fot. 19.03.2024r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, takasobie, zanetatacz, Franusiowa, Danusia, ewacz, wojtek, Shalina, a.nia, DorotaZ ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/03/20 06:59 #315510

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 7843
  • Otrzymane podziękowania: 40625
Od kilku lat rosną u mnie trzy siewki z któregoś z serii Double Ellen. Na pierwszy rzut oka są bardzo podobne ... szczególnie, że każda rośnie w innej części ogrodu.








W końcu je trochę porównałem ... i okazuje się, że ta ostatnia (zjedzona przez ślimaki) domaga się lepszej miejscówki, bo ma kwiaty zdecydowanie największe i najbogatsze w formie.



fot. 15.03.2024
Ostatnio zmieniany: 2024/03/20 07:01 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia, th, takasobie, zanetatacz, Franusiowa, basik, Danusia, ewacz, a.nia, ewakatarzyna ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/03/21 07:12 #315576

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16707
  • Otrzymane podziękowania: 57076
Poll napisał:
Ciemiernik Golden Sunrise został dziś podzielony na trzy części, z czego dwie zostają w moim ogrodzie. Oby dobrze zniósł ten siłowy podział nożem kuchennym...


fot. 09.03.2024r.
.

Również go uwieczniłam jeszcze przed podziałem :fotka



... a trzecią część dostałam ja hu_rra clap hu_rra Polu wielce dziękuję vishenka





pozdrawiam Basia
Ostatnio zmieniany: 2024/03/21 07:14 przez basik.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, takasobie, zanetatacz, Franusiowa, Danusia, ewacz, wojtek, a.nia, DorotaZ ten użytkownik otrzymał 3 podziękowań od innych
Czas generowania strony: 0.215 s.