Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Anna's Red'

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Anna's Red' 2019/04/07 23:17 #156630

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68120
Helleborus x iburgensis Frostkiss® 'Anna's Red'
ciemiernik iburgski 'Anna's Red' z serii Frostkiss


Pochodzenie tego gatunku ciemiernika jest dość złożone, gdyż jest hybrydą kilku gatunków ciemierników - w najkrótszy sposób pisząc: Helleborus x iburgensis = Helleborus x ballardiae (H. lividus x H. niger) x Helleborus x hybridus. Nie udało mi się dojść w źródłach, jaki ciemiernik hybrydowy zastosowano do skrzyżowania z Helleborus x ballardiae, prawdopodobnie jednak była to jakaś siewka ciemiernika wschodniego (Helleborus orientalis). Nazwa gatunku została nadana z okazji państwowej wystawy ogrodniczej w Bad Iburg (Niemcy) w 2018 roku.



Do niedawna uważano, że taka hybryda nie może być stworzona, gdyż rośliny Helleborus x ballardiae są - jak się podaje w źródłach - przeważnie (mostly) sterylne.
Tymczasem dokonano niemal niemożliwego i w 2013 roku w angielskiej szkółce Rodney Davey Plants powstał Helleborus ABCRD02, który został w końcu nazwany na cześć brytyjskiej hodowczyni i autorki książek ogrodniczych, Anny Pavord.

'Anna's Red' to bezpłodny ciemiernik, tworzący kępę ciemnozielonych, błyszczących, wiecznie zielonych liści, które wyglądają szczególnie pięknie wiosną, gdy ich powierzchnię pokrywają jasne wzory, rozlewające się wzdłuż nerwów. Pojawiają się one tuż po wzroście łodyg kwiatowych a ich kolor utrzymuje się zazwyczaj do początków lata. Pod koniec zimy na pędach o wysokości około 40 cm rozwijają się kwiaty o nasyconym, czerwonym, lekko podbitym barwą śliwki kolorze. Niestety tak jak rodzic, Helleborus ballardiae, także i Helleborus x iburgensis nie zawiązuje nasion.
Jak inne ciemierniki preferuje glebę żyzną, o stałej wilgotności. Do ph gleby dostosuje się, ale dobrze by nie była zbyt kwaśna. W takim wypadku zalecane jest lekkie podsypywanie dolomitem dwa razy w sezonie: wiosna + jesień. Ważne jest, by ciemiernik posadzony był w miejscu niezbyt ciemnym, osłoniętym, nienarażonym na ostre podmuchy wiatrów.

Uwaga! Roślina trująca i drażniąca skórę, więc wszystkie prace pielęgnacyjne należy wykonywać w rękawicach.






.
Ostatnio zmieniany: 2023/03/04 00:16 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, Shalina

Ciemiernik (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Anna's Red' 2020/01/22 15:17 #187191

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68120
Rozwijają się kwiaty ciemiernik (Helleborus x) 'Anna's Red' (Rodney Davey Marbled Group) o ciemnych, bordowych kwiatach i łodyżkach o tym samym kolorze.






fot.22.01.2020r.

.
Ostatnio zmieniany: 2023/01/16 18:39 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, MarzenaSantaFe, piku, VERA, Iwona1311, nowababka, annawu, jugo, zanetatacz ten użytkownik otrzymał 9 podziękowań od innych


--=reklama=--

 

Ciemiernik (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Anna's Red' 2021/03/15 03:15 #228750

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5739
  • Otrzymane podziękowania: 15227
Ciemiernik 'Anna's Red' a przynajmniej pod taką nazwą zakupiony (w zamówieniu od Petersa)... tylko jakoś taki mało red a bardziej pink... może to jednak 'Penny's Pink'? think:

Zdjęcia z 14.03.2021














Porównanie ze zdjęciami ilustracyjnymi opublikowanymi na shop.alpine-peters.de... po lewej 'Anna's Red', po prawej 'Penny's Pink'





Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2021/03/15 03:47 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, jugo, wojtek, Shalina, a.nia, dultom, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Anna's Red' 2022/02/22 11:47 #260190

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4230
  • Otrzymane podziękowania: 16308
Moja nóweczka... hu_rra
Anna's Red z mojego pobliskiego ogrodniczego...

Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, jugo, nelu-pelu, GosiaM, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna, Kika

Ciemiernik (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Anna's Red' 2022/03/13 20:54 #261218

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68120
Bardzo się cieszę, bo 'Anna's Red' znów trafił do mojego ogrodu! hu_rra
Trafił na miejsce słoneczne i dość suche, więc musze pomyśleć o systemie nawadniania w tej części ogrodu






fot.13.03.2021r.
.
Ostatnio zmieniany: 2023/01/16 18:11 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, jugo, Shalina, a.nia, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Anna's Red' 2022/11/13 19:46 #280678

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68120
'Anna's Red' rozwija nowe, cudownie ozdobne liście


fot.13.11.2022r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, zanetatacz, Shalina, DorotaZ

Ciemiernik (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Anna's Red' 2022/12/03 17:25 #282033

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7488
  • Otrzymane podziękowania: 16415
Liście mojej Anny nie są aż tak okazałe jak pokazała to Pola, ale i tak mnie zaskoczył ich widok. Miałam wrażenie, ze od chwili posadzenia nic się nie rozwija. Liście nie zostały porażone, jak pisały to niektóre dziewczyny, ale nie widziałam też nowych. Sama nie wiem, kiedy urosły :woohoo: :



W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, wojtek, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Anna's Red' 2023/01/16 14:54 #284772

  • GosiaM
  • GosiaM Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Małgoś
  • Posty: 1170
  • Otrzymane podziękowania: 4092
Anna's Red



.ciemiernik uprawa
zielonozakreceni.pl/forum/ogrody-zielono-zakreconych/9755-wszystko-od-nowa?start=%1$d
"Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia"

"Zakładaj własne ogrody i ozdabiaj swoją duszę zamiast czekać aż ktoś inny przyniesie ci kwiaty"
Ostatnio zmieniany: 2023/01/16 15:37 przez Poll. Powód: obrócenie zdjęcia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, th, zanetatacz, Shalina, ewakatarzyna, Kika

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Anna's Red' 2023/01/16 17:44 #284777

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7488
  • Otrzymane podziękowania: 16415
O proszę jaki szybki zdziwko . U mnie jeszcze nie kwitnie.
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Anna's Red' 2023/01/16 18:57 #284781

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68120
U mnie także jeszcze nie kwitnie- ma dopiero pąki i to nisko przy gruncie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Anna's Red' 2023/01/16 23:30 #284806

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5739
  • Otrzymane podziękowania: 15227
'Anna's Red' w 2 sezonie mojego 2 podejścia do tego ciemiernika zaskoczył mnie szybkością podjęcia gotowości do kwitnienia... już w grudniu pędy kwiatowe (całe 3 clap ) były - jak na moje cieniste warunki - nadspodziewanie wybujałe :woohoo:


Ujęcie z góry... zdjęcie z 4.12.2022




I po miesiącu... na wprost... zdjęcia z 4.01.2023



Ponownie z góry



W chwili obecnej zeszłoroczne liście ma już wycięte, ale pąki się jeszcze nie otwarły... czekamy :zdrowko

I jeszcze jedno... mszyce niestety też się już na ciemiernikach pojawiły 037


Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2023/01/17 02:14 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, zanetatacz, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Anna's Red' 2023/01/20 13:28 #285096

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4230
  • Otrzymane podziękowania: 16308
zeszłoroczny nabytek..
Anna'Red trafił na miejsce w pełni słoneczne ale wilgotne.
startuje..

17.01.2023
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Ostatnio zmieniany: 2023/02/13 14:09 przez a.nia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, th, zanetatacz, Shalina, ewakatarzyna

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Anna's Red' 2023/01/26 23:54 #285600

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5739
  • Otrzymane podziękowania: 15227
'Anna's Red' powoli rozchyla płatki swojego pierwszego kwiatu

Zdjęcie z 26.01.2023




Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2023/01/27 01:11 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, zanetatacz, Shalina, a.nia, ewakatarzyna

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Anna's Red' 2023/02/03 21:40 #286049

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5739
  • Otrzymane podziękowania: 15227
Chłodniejsza aura zastopowała rozwój 'Anna's Red'

Zdjęcia z 31.01.2023




Dla tych, którzy mają wątpliwości, czy są szczęśliwymi posiadaczami 'Anna's Red' czy 'Penny's Pink' - ja takowe miałam przy pierwszym podejściu do tego ciemiernika - mała podpowiadka pąkowa zwyc

Anna's Red po lewej, Penny's Pink po prawej




Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2023/02/03 21:54 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, GosiaM, wojtek, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Anna's Red' 2023/02/04 15:09 #286077

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7488
  • Otrzymane podziękowania: 16415
Helleborus Anna's Red ładnie się rozrósł od zeszłego sezonu.
Zdjęcia z 29.01.2023r. bo dzisiaj wszystko przysypane śniegiem :silly: :



W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Ostatnio zmieniany: 2023/02/04 15:10 przez edyta.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): jugo, wojtek, Shalina, a.nia, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Anna's Red' 2023/02/04 18:47 #286102

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4230
  • Otrzymane podziękowania: 16308
Młode liście kolor mają obłędny :mniam
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Anna's Red' 2023/02/12 19:21 #286707

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7488
  • Otrzymane podziękowania: 16415
Śnieg zszedł i nawet troszkę słońca się pokazało.
Anna's Red dzisiaj (12.02.2023:):

W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Anna's Red' 2023/02/13 14:10 #286767

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4230
  • Otrzymane podziękowania: 16308
mój Anna's red dalej czai się w przyziemiu :P niestety ostatnie mroźne noce, mimo okrycia troszkę przypaliły pąki.
12.02.2023
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Ostatnio zmieniany: 2023/02/13 14:11 przez a.nia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Anna's Red' 2023/02/16 02:25 #286989

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5739
  • Otrzymane podziękowania: 15227
'Anna's Red' cieszy pierwszym kwiatem... :kocham drugiemu niestety wygnił środek i w związku z tym został wycięty

Zdjęcia z 15.02.2023






Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2023/02/16 02:26 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): GosiaM, Shalina, a.nia, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Anna's Red' 2023/02/24 20:46 #287545

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5739
  • Otrzymane podziękowania: 15227
'Anna's Red' powoli, acz do przodu... otwiera następny kwiat... zwyc i zyskuje towarzystwo kolejnego Frostkissa 'Dana's Dulcet' clap

Zdjęcia z 23.02.2023










Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2023/02/24 23:14 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, jugo, zanetatacz, basik, GosiaM, Shalina, a.nia, DorotaZ, ewakatarzyna
  • Strona:
  • 1
  • 2
Czas generowania strony: 0.191 s.