Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Ciemiernik glandorfski (Helleborus x glandorfensis) 'HGC® Ice N' Roses® Dark Picotee'

Ciemiernik glandorfski (Helleborus x glandorfensis) 'HGC® Ice N' Roses® Dark Picotee' 2019/04/07 23:17 #156628

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66653
Helleborus x glandorfensis HGC® 'Ice N’ Roses Dark Picotee'
ciemiernik glandorfski 'Ice N’ Roses Dark Picotee''


'Dark Picotee', uzyskany pod roboczą nazwą 'COSEH 5100', to jedna z najnowszych odmian ciemiernika glandorfskiego, należąca do Helleborus Gold Collection, stworzonej przez niemieckiego hodowcę Josefa Heugera. W botanicznym ujęciu jest hybrydą międzygatunkową: Helleborus x ericsmithii (Helleborus niger x Helleborus sternii) x Helleborus x hybridus. Nazwa gatunku honoruje miasto w Dolnej Saksonii, w którym znajduje się szkółka Heugera (Heuger Gartenbaubetriebe) - Glandorf.



'Dark Picotee' jest nieco podobny do 'Picotee', nieznacznie różniąc się od niego barwą i stopniem wypełnienia kolorem. Płatki początkowo mają kolor biały a ich brzeg zdobi nieregularna jasnofioletowa obwódka. Z biegiem czasu biel zmienia się w kolor ecru a w końcu w jasną zieleń. Kwiaty są osadzone na sztywnych, bardzo ciemnych łodyżkach i ładnie współgrają z ciemnozielonymi, błyszczącymi liśćmi. W naszych polskich warunkach okres kwitnienia rozpoczyna się zazwyczaj w trzeciej dekadzie stycznia, a pełnia przypada na luty/ początek marca. Jak inne ciemierniki glandorfskie, nie zawiązuje nasion.Docelowo 'Dark Picoree' może osiągać 50-60 cm wysokości.

Sadząc go ogrodzie, przygotujmy miejsce osłonięte, o zasobnej glebie, o stałej wilgotności, ale nie mokre. Odczyn gleby nie jest za bardzo istotny, bo wszystkie ciemierniki hybrydowe świetnie radzą sobie także w lekko kwaśnej ziemi. Zimą i wiosną stanowisko powinno być dość słoneczne, latem półcieniste.

Uwaga! Ciemierniki są roślinami trującymi oraz drażniącymi skórę, więc wszystkie prace pielęgnacyjne należy wykonywać w rękawicach, by ręce nie stykały się z sokiem rośliny!











> Inne ciemierniki należące do serii HGC Heugera możesz zobaczyć TU.

.
Ostatnio zmieniany: 2023/03/06 10:25 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ciemiernik glandorfski (Helleborus x glandorfensis) 'HGC® Ice N' Roses® Dark Picotee' 2020/03/06 20:11 #192394

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8384
  • Otrzymane podziękowania: 24992
i jeszcze jedna nówka u mnie :lol:



Co prawda oryginał od obrazka zdecydowanie się różni ale i tak mi się podoba :woohoo:





i zdjęcie na leżąco żeby pokazać buźki :zielony

pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Ostatnio zmieniany: 2021/11/10 22:17 przez Poll. Powód: dopisanie nazwy gatunku
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, jugo, zanetatacz, elakuznicom, basik, wojtek, a.nia


--=reklama=--

 

Ciemiernik (Helleborus x glandorfensis) 'HGC® Ice N' Roses® Dark Picotee' 2020/03/15 15:20 #193431

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7463
  • Otrzymane podziękowania: 16257
piku napisał:
Asiu, cudny ten mikrusek :kocham

Moje nabytki posadzone :)


ostatni jeszcze nie kwitnie :(
Wiesiu, a jak się ten nazywa?
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): elakuznicom

Ciemiernik (Helleborus x glandorfensis) 'HGC® Ice N' Roses® Dark Picotee' 2020/03/15 15:52 #193436

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8384
  • Otrzymane podziękowania: 24992
edyta napisał:
Wiesiu, a jak się ten nazywa?

Edyciu, pokazywałam go w dniu zakupu :lol: , ale czy to prawdziwe jego imię :nie_wiem

pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Ostatnio zmieniany: 2020/03/15 15:53 przez piku.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, dodad

Ciemiernik (Helleborus x glandorfensis) 'HGC® Ice N' Roses® Dark Picotee' 2020/03/15 16:43 #193440

  • elakuznicom
  • elakuznicom Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 467
  • Otrzymane podziękowania: 853
piku napisał:
edyta napisał:
Wiesiu, a jak się ten nazywa?

Edyciu, pokazywałam go w dniu zakupu :lol: , ale czy to prawdziwe jego imię :nie_wiem


Wiesiu też go kupiłam w L.M w Łodzi wygląda identycznie jak Twój, czyli nie jest pomyłką, chociaż na metryczce wygląda inaczej. :oops:
pozdrawiam Ela
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku

Ciemiernik (Helleborus x glandorfensis) 'HGC® Ice N' Roses® Dark Picotee' 2020/03/15 16:50 #193441

  • elakuznicom
  • elakuznicom Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 467
  • Otrzymane podziękowania: 853
To mój:


pozdrawiam Ela
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, piku, Danusia, ewacz

Ciemiernik (Helleborus x glandorfensis) 'HGC® Ice N' Roses® Dark Picotee' 2020/03/22 16:08 #194288

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8384
  • Otrzymane podziękowania: 24992
'HGC® Ice N' Roses® Dark Picotee'
raz jeszcze :)



pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Ostatnio zmieniany: 2020/03/22 16:09 przez piku.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, th, Kalmia, elakuznicom

Ciemiernik (Helleborus x glandorfensis) 'HGC® Ice N' Roses® Dark Picotee' 2020/03/23 20:57 #194492

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4211
  • Otrzymane podziękowania: 16201
HGC Ice N' Roses Dark Picotee kupiony w tym roku, również bez kwiatów, tylko z jednym, pokazującym się pączkiem... i mam nadzieje, że on to on :) +
21.03.2020
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, piku, elakuznicom

Ciemiernik (Helleborus x glandorfensis) 'HGC® Ice N' Roses® Dark Picotee' 2020/10/28 19:41 #216608

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39496
Dark Picotee zaczyna kwitnąć jako pierwszy z wiosennych nabytków.

fot. 28.10.2020


Ostatnio zmieniany: 2020/10/28 19:42 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Kalmia, jugo, elakuznicom, ewacz

Ciemiernik (Helleborus x glandorfensis) 'HGC® Ice N' Roses® Dark Picotee' 2021/01/18 14:23 #223332

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4211
  • Otrzymane podziękowania: 16201
03.01.2021
Dark Pecotee juz kwitnie.
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Ostatnio zmieniany: 2021/01/18 14:23 przez a.nia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Kalmia, jugo, elakuznicom, wojtek

Ciemiernik (Helleborus x glandorfensis) 'HGC® Ice N' Roses® Dark Picotee' 2021/02/24 15:07 #227019

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4211
  • Otrzymane podziękowania: 16201
Dark Picotee w mocno cienistym stanowisku
20.02.2021
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th

Ciemiernik (Helleborus x glandorfensis) 'HGC® Ice N' Roses® Dark Picotee' 2021/03/11 22:50 #228467

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5707
  • Otrzymane podziękowania: 15075
Kwitnienie styczniowe z trudem, bo z trudem, ale przyjmuję do wiadomości... natomiast kwitnienie w październiku... już?! w październiku? mój umysł klasyfikuje w kategorii science fiction, no bo jak inaczej... gwizdac ewentualnie jako ewidentny dowód na to, że ogród Wojtka leży w jakiejś innej czasoprzestrzeni 037

Aniu... Wojtku... czym Wy potraktowaliście swoje Dark Picotee, że się tak wysforowały z tym kwitnieniem? Zażywają więcej słonka? think: Chyba jednak pudło... Ania pisze o mocno cienistym stanowisku... no to może to są specjalne wersje Very Early DP? :silly:


Mój Ice N' Roses Dark Picotee to też zeszłomarcowy nabytek... wielce piękny i... wielce nieszczęśliwy... ponieważ tak umiejętnie go sadziłam, że wyłamałam mu jedyny pęd kwiatowy i z podziwiania kwiatów wyszły nici... albo guzik... :mur stąd z sezonu 1 mam tylko foty z okresu stacjonowania na tarasie


Już pierwszy pąk sprawił, że popadłam w zachwyt :kocham

Zdjęcia - tuż po zakupie - z 5.03.2020





A gdy się rozwinął, nie mogłam od kwiatu oderwać oczu... :kocham niestety, jak już wspomniałam, podziwiałam nazbyt krótko :mur

Zdjęcie z 30.03.2020





W sezonie 2 pęd kwiatowy znów tylko pojedynczy... ech

Dark Picotee między jednym a drugim opadem śniegu... jak widać, do kwitnienia droga daleka gwizdac

Zdjęcie z 22.01




A skoro pąk raczył się pokazać, to z troski... kolejny miesiąc spędził pod jodłową gałązką i śnieżną pierzynką :)


Zdjęcia - już bez okrycia - z 3.03












Obecnie Dark Picotee dzielnie znosi mroźne noce (do -7 °C)

Zdjęcia z 9.03




Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2021/03/11 23:26 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, wojtek, a.nia

Ciemiernik (Helleborus x glandorfensis) 'HGC® Ice N' Roses® Dark Picotee' 2021/03/12 09:59 #228481

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4211
  • Otrzymane podziękowania: 16201
Monia Dark Picotee mocno cienistym zakątku, teraz cały czas przymrożony.
Wszystkie nowo sadzone ciemierniki traktuję tak samo. Trochę ziemi uniwersalnej z wora mieszam z moja gliną + trochę obornika granulowanego albo spod krowy jak jest wink-3 + pogniecione skorupki z jajek + garść dolomitu. Wszystkie rabaty mam wyściółkowane korą sosnową coby chwasty nie rosły.... więc i ciemierniki są nią podsypane...
Chyba im służy mój mix bo rosną. Jedne rosną w bardziej słonecznych miejscach, inne w bardziej wilgotnych.
Z zeszłorocznych nabytków najbardziej wyrywne był właśnie Dark Pecotee i Camelot.

06.12.2020

12.12.2020
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, th, wojtek

Ciemiernik (Helleborus x glandorfensis) 'HGC® Ice N' Roses® Dark Picotee' 2021/03/12 19:47 #228518

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66653
Wiele zależy od tego, czy stanowisko jest ciepłe i osłonięte, oraz - jak zauważyłam od 'zadomowienia' się rośliny. Na przykład siewki, które od nasionka są w moim ogrodzie kwitną sporo szybciej, niż rośliny kupione, chyba, że są ponad 3 lata u mnie..
Ciemierniki nie lubią 'wiecznego' cienia i miejsc, gdzie mocno wieje. Na takich stanowiskach kwitną u mnie późno i skromnie.
Październikowe foty, to chyba jednak w większości nowych Zymonów? think:
Ostatnio zmieniany: 2021/03/12 20:30 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, a.nia

Ciemiernik (Helleborus x glandorfensis) 'HGC® Ice N' Roses® Dark Picotee' 2021/03/13 05:29 #228533

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5707
  • Otrzymane podziękowania: 15075
Wojtek pisał o wiosennym nabytku, zatem jego Dark Picotee jest równolatkiem mojego i Ani, nie zaś Zymonem z jesienno zimowej oferty

Co do warunków... mój ogródek to studnia między murem a 3 blokami, więc wiatry ciemiernikom u mnie raczej nie grożą... za to cienia mają aż nadto... przewiduję, że jakieś przebłyski promieni słonecznych do Dark Picotee i Merlota dotrą najwcześniej w kwietniu, Bianco i Red są w nieco lepszej sytuacji... i to chyba przełożyło się u nich na ilość pędów kwiatowych, których w sezonie 2 wyprodukowały odpowiednio: Dark Picotee - 1, Merlot - 2, Red - 3, Bianco - 4

Co do ichniego podłoża... u mnie uniwersalna + skorupki jaj, bez innych wspomagaczy... może powinnam się o takowe postarać think:


Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Ciemiernik (Helleborus x glandorfensis) 'HGC® Ice N' Roses® Dark Picotee' 2021/03/13 08:56 #228541

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4211
  • Otrzymane podziękowania: 16201
th napisał:

Co do ichniego podłoża... u mnie uniwersalna + skorupki jaj, bez innych wspomagaczy... może powinnam się o takowe postarać think:


Monia kupujesz krowę? polewkamax
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th

Ciemiernik (Helleborus x glandorfensis) 'HGC® Ice N' Roses® Dark Picotee' 2021/03/13 09:05 #228542

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7463
  • Otrzymane podziękowania: 16257
Oj tam zaraz kupuje krowę :P . Przeleci się jak Olusia :buziak po okolicznych łąkach i nazbiera sobie krowich placków :diabelek .
Tylko nie jestem pewna, jak daleko ma Monia do najbliższej łąki think: .
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Ostatnio zmieniany: 2021/03/13 09:20 przez edyta.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, a.nia

Ciemiernik (Helleborus x glandorfensis) 'HGC® Ice N' Roses® Dark Picotee' 2021/03/13 09:16 #228543

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4211
  • Otrzymane podziękowania: 16201
Jeszcze można sarnie bobki wykorzystać ... bardziej poręczne przy zbieraniu 2smiec
Zaraz dostanę po uszach za zaśmiecanie wątków tematycznych... ale to w zasadzie o nawożeniu cały czas... :diabelek
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Ostatnio zmieniany: 2021/03/13 09:19 przez a.nia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th

Ciemiernik (Helleborus x glandorfensis) 'HGC® Ice N' Roses® Dark Picotee' 2021/03/14 09:18 #228634

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39496
To i ja w końcu zabiorę głos, bo dzisiaj rano nareszcie sfociłem mojego Dark Picotee.

Rośnie u mnie od roku, a dokładnie od 6 marca 2020r. Posadzony na stanowisku zasobnym, ale ziemię ma raczej kwaśną (obok pięknie rosną dwie azalie japońskie),
żadnych dolomitów czy skorupek jaj nie dosypywałem. Słońce ma tylko rano, ale latem okres ten jest dosyć długi. Na brak wilgoci nie narzeka bo
jest orurkowany z dwóch stron linią kroplującą.
Zakwitł w październiku, na dwóch pędach ale mocno rozgałęzionych więc stworzyły cały bukiet. Kwiaty rozwijały się jednak bardzo powoli i czekałem na lepszy efekt.
Niestety spadł śnieg i nic z tego nie wyszło. Bukiet został "przyklejony" do podłoża i już się nie podniósł.

fot. 14.03.2021




Natomiast teraz zaczyna się jakby drugie kwitnienie. Dark Picotee wypuścił jakieś 7 pędów, ale trudno powiedzieć, bo są to tak naprawdę dwa pędy mocno rozgałęzione już od samej ziemi.
Bardzo fajną cechą tej odmiany jest to że pędy nie są pojedyncze lecz tworzą całe bukiety. Na zdjęciach nie wygląda wyjściowo bo jeszcze przy nim wcale nie sprzątałem.



Ostatnio zmieniany: 2021/03/14 09:21 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, Jo37, jugo, a.nia

Ciemiernik (Helleborus x glandorfensis) 'HGC® Ice N' Roses® Dark Picotee' 2021/03/15 12:51 #228770

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8384
  • Otrzymane podziękowania: 24992
W tym roku bliżej mu do metryczki, choć kwiatów nie tak wiele jak u Wojtka :woohoo:



pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Jo37, jugo, wojtek, a.nia
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Czas generowania strony: 0.202 s.