Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Herrenhausen'

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Herrenhausen' 2020/11/07 18:45 #217460

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4247
  • Otrzymane podziękowania: 14878
Przesadzony w jesieni na nowe stanowisko.Dziś prezentuje się rewelacyjnie.
Paprotnik szczecinkozębny 'Harrenhausen'

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, piku, halszka, nelu-pelu, elakuznicom, ewacz, dultom

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Herrenhausen' 2020/11/07 18:48 #217461

  • nelu-pelu
  • nelu-pelu Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 6697
  • Otrzymane podziękowania: 14592
Gosiu naprawdę pięknie się prezentuje..! :)
Pozdrawiam, Nela
Moje metamorfozy - zapraszam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): jugo


--=reklama=--

 

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Herrenhausen' 2020/11/14 20:00 #218147

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13598
  • Otrzymane podziękowania: 31840
Od początku listopad u mnie pod lasem. Na razie ma miejscówkę tymczasową. Bardzo mi się podoba i już nie mogę się doczekać aż będzie wielki :kocham

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, halszka, jugo, nelu-pelu, basik, ewacz, dultom

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Herrenhausen' 2020/12/06 18:05 #220187

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68170
Ewciu, jakie jest źródło zakupu Twojego paprotnika? Te liście trochę zbyt masywne, jak na tę odmianę? think:

'Herrenhausen', młodszy egzemplarz pod dębem


fot.06.12.2020r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): halszka, nelu-pelu, ewacz, dultom

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Herrenhausen' 2020/12/06 19:06 #220199

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13598
  • Otrzymane podziękowania: 31840
Polu, kupiłam go na FB ze szkółki Aga-Flora... Ale jak teraz patrzę, to faktycznie inne ma te liściory...

Ale czy mój nie jeste podobny do tego, którego pokazała Gosia?/Jugo >>>TUTAJ<<< ?
Ostatnio zmieniany: 2020/12/06 19:09 przez Efkaraj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Herrenhausen' 2020/12/06 19:21 #220201

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68170
Ewciu, być może różnice wynikają z wieku i paprotnik zmieni się w przyszłym roku. :tup

Tutaj, na forum był post...(Basi????, nie pamiętam)... o paprociach z Aga-Flora. Przysłali nie tę odmianę i dość obcesowo skwitowali niezgodność odmianową. Ze źródeł tzw szeptanych wiem, że paprociami zajmuje się tam osoba, która ma o nich mgliste pojcęie .
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Herrenhausen' 2020/12/06 19:35 #220207

  • halszka
  • halszka Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2041
  • Otrzymane podziękowania: 6162
Efko, potwierdzam możliwość pomyłki - z Aga-Flora dostałam 2 języczniki Undulatum zamiast języczników Ramo-Cristata. Tak że teges. Ale tak czy siak - sadzonka zacna :)
Pozdrawiam
Halina
Ostatnio zmieniany: 2020/12/06 19:37 przez halszka.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Herrenhausen' 2020/12/06 19:46 #220213

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13598
  • Otrzymane podziękowania: 31840
No cóż, zobaczymy w przyszłym sezonie. Najwyżej dam go do identyfikacji i przeniosę do innego wątku.
Podoba mi się sama w sobie, więc niech sobie rośnie. Jak się okaże to nie on, napiszę do pana, że sprzedaje nie to co ma w ofercie.
Pamiętam tamtą dyskusję, ale jak kupowałam moje roślinki, nawet nie wiedziałam, że to z tego sklepu. Sprzedaje osoba, która jest na FB osobą fizyczną. Dopiero na paczce zobaczyłam nazwę szkółki.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Herrenhausen' 2020/12/08 21:07 #220352

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16444
  • Otrzymane podziękowania: 55501
Jeden z moich dwóch egzemplarzy 'Herrenhausen' muszę przesadzić, gdyż zagłuszyły go rosnące obok hosty i w rezultacie prawie nie przyrósł w tym sezonie :mur

fot.08.12.2020
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, halszka, ewacz, dultom

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Herrenhausen' 2020/12/17 19:23 #220960

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16444
  • Otrzymane podziękowania: 55501
A to ten ładniejszy egzemplarz :P


fot.17.12.2020 (nad ranem -3°C)

pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, halszka, ewacz, dultom

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Herrenhausen' 2020/12/17 20:57 #220973

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68170
Basiu, ale u Ciebie przymraża gwizdac , ale przynajmniej masz te piękne, przypudrowane widoczki. :mniam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): basik

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Herrenhausen' 2021/01/02 04:20 #221916

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5739
  • Otrzymane podziękowania: 15233
Mój Polystichum setiferum 'Herrenhausen' w 4 sezonie doczekał się przesadzenia... zapatrzona w Tomkowy egzemplarz, już widziałam oczyma wyobraźni, jak mój - równie pięknie - będzie zwieńczał świeżo podniesioną rabatę pod murem... a tu guzik... :P moje oczekiwania deko rozminęły się z realiami... 2smiech no może za 10 lat da radę, ale póki co mój 'Herrenhausen' nie kwapił się specjalnie, by przybierać na masie... i generalnie ginął mi w sezonie w swoim otoczeniu a na zdjęcia się załapywał nie inaczej jak z oddalenia... o ile w tym oddaleniu było go widać... gwizdac podobnie zresztą rzecz się miała z rosnącym kapkę niżej Polystichum x dycei 037


Zima w końcu usunęła przeszkody i mogłam się im obu nieco bardziej wnikliwie przyjrzeć... i tu ze zdziwieniem stwierdziłam, że 'Herrenhausen' wykształcił 2 rodzaje frondów... bardziej ażurowe czyli - jak sądzę - właściwe oraz masywniejsze, coś jak na egzemplarzu Efci... czyżby to był powrót do gatunku? Co o tym sądzicie i co ja mam z tym fantem począć?

'Herrenhausen' w odsłonie noworocznej :silly:



Zbliżenie na rzeczone różne frondy... strasznie ciemno w tym miejscu, stąd - wybaczcie - jakość fot taka se 037



W towarzystwie Polystichum x dycei




Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2021/01/02 04:35 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, basik, ewacz, dultom

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Herrenhausen' 2021/01/02 08:41 #221923

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13598
  • Otrzymane podziękowania: 31840
Poll napisał:
Ewciu, być może różnice wynikają z wieku i paprotnik zmieni się w przyszłym roku. :tup .

Polu, ja myślę, że to już jest za duża roślina, żeby coś się z wiekiem zmieniło... Ale Monia pisze o powrocie do gatunku, więc może mam gatunek :nie_wiem
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Herrenhausen' 2021/01/16 22:36 #223154

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5739
  • Otrzymane podziękowania: 15233
Czy forumowy pteridodoktor zechciałby potwierdzić moją diagnozę, czy to powrót do gatunku... albo postawić własną? I zalecić terapię? :silly:


'Herrenhausen' pod leciuteńkim, śnieżnym kocykiem gwizdac

Zdjęcia z 13.01





Różniste frondy lepiej uwidoczniły się na śniegu











Polystichum setiferum 'Herrenhausen' w towarzystwie Polystichum x dycei oraz Dryopteris championii



Teraz już wszystkie spoczywają pod zwałami jodłowych gałązek i dodatkowych porcji śniegu... i czekają na Bestię ze Wschodu B)


Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2021/01/16 23:55 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, jugo, ewacz, dultom

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Herrenhausen' 2021/01/17 10:42 #223177

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6354
  • Otrzymane podziękowania: 24955
Monik, a z jakiego źródła pochodzi Twój 'Herrenhausen'...nie sądzę,że ode mnie ? Mój nigdy nie rewersował...a moje sadzonki zawsze były z rozmnóżek...więc nie powinno być niespodzianek, ale oczywiście mogę się mylić. Miałem kiedyś przypadek, z odmianą 'Ray Smith', która jest trudna do pomylenia. Po zimie, główna korona nie wznowiła wegetacji, ale z boku pojawił się nowy odrost, który jak podrósł ma zupełnie inne cechy. Jest możliwość, że roślina była pomylona, bo sadzonka nie była duża...ale to wątpliwe...
Zobacz, czy te mniej ażurowe liście tworzą osobną rozetę? Wtedy nie będzie problemu z jej oddzieleniem.
Niestety większość szkółek oferuje odmiany paprotników pochodzących z siewu... a jak wiadomo z siewu nie zawsze uzyskamy rośliny o właściwych cechach...
Jeżeli szkółka pobiera zarodniki z tej samej, sprawdzonej rośliny, to pół biedy, ale jeżeli zarodniki są pobrane od roślin z wysiewu, to rośliny mogą odbiegać od pierwowzoru już znacznie.
Wiem, że bardziej zaawansowani kolekcjonerzy, skrupulatnie notują pochodzenie odmian. Wiedzą nawet na ile dana odmiana powtarza cechy z siewu.
Na przykład odmiana 'Bland', funkcjonuje jeszcze pod nazwą 'Ex Bland'...nurtowało mnie to do czasu gdy różnicę wyjaśnił mi angielski znawca paprotników.
'Bland' pochodzi z podzialu rośliny, natomiast 'Ex Bland' z wysiewu zarodników.
Wracając do 'Herrenhausena', Jeżeli Twoja roślina, w dalszym ciągu będzie słabo rosła, możesz liczyć na sadzonkę z mojego egzemplarza...chociaż na stare lata wytwarza, już niewiele rozmnóżek ;)
Ostatnio zmieniany: 2021/01/17 10:45 przez Tomek Mr.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, jugo

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Herrenhausen' 2021/01/17 13:20 #223199

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5739
  • Otrzymane podziękowania: 15233
Tomku... a jednak... :P

th napisał:
Pozyskany latem z najlepszego źródła... dziękuję Tomku... :buziak paprotnik szczecinkozębny 'Herrenhausen' w odsłonie jesiennej

Sezon 1 (2017)

Otoczony wianuszkiem host i w towarzystwie miodunki... zdjęcia z 15.10



Rzut z góry



Przed zasypaniem i okryciem usiłowałam się dopatrzeć osobnych rozet, ale nie byłam w stanie tego ocenić... zauważyłam natomiast, że na ażurowych liściach pojawiły się rozmnóżki a na tych bardziej zabudowanych nie... może wiosną przeprowadzę bardziej szczegółową wiwisekcję i to ustalę a w razie czego rozdzielę, wznosząc modły, by nie zamordować pacjenta B)


Zdjęcia z minionego roku

Sezon 4 (2020)

'Herrenhausen' jeszcze na starym stanowisku

Zdjęcia z 11.03




















I nowe przyrosty już na nowej miejscówce

Zdjęcia z 25.05





'Herrenhausen' i polystichum x dycei... moje giganty 2smiech



W dalszej perspektywie widać, jak doskonale je... nie widać 037



Miesiąc później

Zdjęcie z 21.06



W odsłonie letniej

Zdjęcie z 10.08




Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2021/07/01 22:41 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): halszka, ewacz, dultom

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Herrenhausen' 2021/01/17 15:23 #223214

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6354
  • Otrzymane podziękowania: 24955
Dziwna sprawa. Jest możliwe, ze do rozmnóżki dosiało się coś innego, ale ta siewka ujawniła by się wcześniej. Martwi mnie słabe tempo wzrostu. Jak na 4 sezon to wygląda niespecjalnie, to bardzo dynamiczna odmiana. Dycei również jest dynamiczną i jedną z większych paproci. A jaki masz odczyn gleby i ile słońca tam dochodzi?
Istnieje możliwość, że ja pomyliłem odmiany...chociaż staram się opisywać każdą sadzonkę.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Herrenhausen' 2021/05/08 19:59 #235770

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68170
Polystichum setiferum 'Herrenhausen' w blokach startowych


fot.08.05.2021r,
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, nelu-pelu, ewacz, dultom

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Herrenhausen' 2021/05/09 20:02 #235921

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7488
  • Otrzymane podziękowania: 16415
Bardzo lubię patrzeć na rozwijające się pastorały Polystichum setiferum 'Herrenhausen':
Zdj. 6.05.2021r.

W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, th, piku, nelu-pelu, ewacz

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Herrenhausen' 2021/05/09 20:37 #235928

  • nelu-pelu
  • nelu-pelu Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 6697
  • Otrzymane podziękowania: 14592
Mój paprotnik oprócz dużych miśków wypuszcza z boku takie całkiem małe.. :nie_wiem

202210509


Pozdrawiam, Nela
Moje metamorfozy - zapraszam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, Efkaraj, jugo, ewacz, DorotaZ
Moderatorzy: Poll, Tomek Mr
Czas generowania strony: 0.197 s.