Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ułatwienia w katalogowaniu naszych ogrodowych roślin

Ułatwienia w katalogowaniu naszych ogrodowych roślin 2020/08/31 09:43 #211594

  • dultom
  • dultom Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2847
  • Otrzymane podziękowania: 12302
Zachęcony postanowiłem uruchomić wątek poświęcony katalogowaniu naszych ogrodowych roślin. Pamiętanie o wszystkim, co mamy w swoich ogrodach, zwłaszcza przechowywanie dokładnych nazw odmian staje się z czasem coraz trudniejsze, wymaga cierpliwości i systematyczności, a często też po prostu nie wiemy, co dokładnie mamy, bo np. nie przywiązywaliśmy wagi do aż tak dokładnych danych lub zagubiliśmy etykiety czy wreszcie nie możemy się przez nie skutecznie przekopać, bo całą masą zalegają w szufladach. Dzięki temu forum udaje się często zidentyfikować jakąś odmianę, więc warto by od razu gdzieś ją sobie trwale przechować. Wielu z nas po prostu umieszcza etykiety obok stanowiska rośliny, ja też ostatnio zacząłem coś podobnego praktykować, ale przyznam, że im więcej ich ustawiałem, tym mniej mi się to podobało. Jakoś tak wizualnie mi nie leży, wolę jak ogród przemawia tylko językiem roślin i nic nie zaburza jego oglądu. Oczywiście plakietki można ukryć za rośliną, żeby tylko nam przypominały w razie wątpliwości, z czym mamy do czynienia, nie trzeba ich za bardzo eksponować, tak czy owak uznałem, że lepszym sposobem jest jakaś dokumentacja elektroniczna ze zdjęciami i opisem, do której można by w razie wątpliwości sobie zajrzeć. Szukam obecnie takich rozwiązań w Sieci z nadzieją, że istnieją jakieś aplikacje, które by w tym pomogły, niekoniecznie muszą być dedykowane ogrodnikom, ale może dadzą się zastosować do wspomnianego celu. Może już ktoś z Was ma jakieś swoje ciekawe rozwiązania, więc zapraszam, dzielcie się tu swoimi doświadczeniami, jak Wy sobie z tym radzicie, co ewentualnie proponujecie lub co znaleźliście i zastanawiacie się, czy nie dałoby się tego wykorzystać dla ułatwienia sobie życia? Na pewno też znajdą się chętni, by z tych doświadczeń skorzystać, a po prostu podyskutować nie zaszkodzi. Wiem od Marysi (nowababka), że w wątku o liliowcach krótko ten temat poruszono, ale osobny wątek będzie chyba lepszym rozwiązaniem.
Pozdrawiam, Tomek

Mój ogród jest mym najpiękniejszym arcydziełem (Claude Monet)

Ogród na kółkach
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edulkot, nowababka, zanetatacz

Ułatwienia w katalogowaniu naszych ogrodowych roślin 2020/08/31 10:02 #211599

  • Semper
  • Semper Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2332
  • Otrzymane podziękowania: 5686
Ja zakładam foldery i wrzucam do nich fotki z nazwami.
Ostatnio zmieniany: 2020/08/31 10:03 przez Semper.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edulkot, Zielona Ania, zanetatacz, dultom


--=reklama=--

 

Ułatwienia w katalogowaniu naszych ogrodowych roślin 2020/08/31 11:06 #211610

  • nowababka
  • nowababka Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • A na drogę w nieznane - nadzieję…
  • Posty: 3688
  • Otrzymane podziękowania: 11764
Skoro Tomek wspomniał, to dla ułatwienia szukania wkleję link z naszymi uwagami, Kasia/Puszek :popatrz_tu tutaj pokazała jak tworzy ściągę swojej rabatki...
pozdrawiam (◕‿◕✿)
Marysia [a.k.a olibabka]
"Jeśli masz dwa bochenki chleba, sprzedaj jeden i kup liliowca" - przysłowie chińskie
:tup u mnie
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania, zanetatacz, dultom

Ułatwienia w katalogowaniu naszych ogrodowych roślin 2020/08/31 12:07 #211613

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4240
  • Otrzymane podziękowania: 16396
Poczytałam sobie jak fachowo dziewczyny katalogują sobie swoje ogrody i chylę czoła.
Ja jednak jestem sto lat za murzynami :P, boję się że komputerowe notatki wylecą mi gdzieś w kosmos a poza tym zdecydowanie wolę papierową wersję. Po prostu mam dwa segregatory z plastikowymi przegródkami na poszczególne grupy roślin ( np, azalie i RH, Klony, byliny, liściaste, iglaste itp) Staram się wydrukować kartkę z informacjami o każdej roślinie, którą kupuję i i tam sobie piszę gdzie i kiedy roślina kupiona, gdzie posadzona, ewentualnie kiedy padła :lol:
Dwa segregatory już prawie pełne... taki mój zewnętrzny twardy dysk :P ... pamieć zewnętrzna. A przy roślinkach mam znaczniki, najczęściej wbite głęboko w ziemię albo pod kamieniem bo też nie lubię jak mi białe na rabatach sterczy :P
I tak nie wszystkie rośliny opisane, tak jak piszesz, kiedyś nie przykładałam do tego wagi i tak sobie rosną śliczne NN i cieszą moje oko :P

Olusia ma fajny patent bo nazwy swoich host pisze na kamieniach...
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Ostatnio zmieniany: 2020/08/31 12:08 przez a.nia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania, nowababka, dultom

Ułatwienia w katalogowaniu naszych ogrodowych roślin 2021/02/07 21:51 #225261

  • Ave
  • Ave Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1373
  • Otrzymane podziękowania: 3586
Podobnie jak a.nia nie do końca dowierzam elektronice, więc założyłam sobie katalog w segregatorze.
Potem poszłam z aparatem i zaczęłam fotografować rabaty. Roślinki na zdjęciach podpisałam, a potem wydrukowałam zdjęcia. Jak coś się na rabacie zmieniało, to robiłam zdjęcie i uaktualniałam wpis.
Nie jestem wybitnie systematyczna, więc różnie z tymi wpisami bywa. Łatwiej jednak jest mi zajrzeć do segregatora i nawet pisemnie coś uaktualnić.
W dużej części moje roślinki są nn bo nawet ze szkółek przywoziłam np pęcherznicę (na etykiecie) i tyle. polewkamax
Stosuję znaczniki, ale dla psa mojej córki to świetna zabawka, więc połowy już nie ma. Nie jestem kolekcjonerką więc brak nazwy odmianowej przy każdej roślinie zupełnie mnie nie boli. flower :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania, nowababka, dultom

Ułatwienia w katalogowaniu naszych ogrodowych roślin 2021/02/09 12:45 #225416

  • Andzia
  • Andzia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 510
  • Otrzymane podziękowania: 801
Ja ponieważ lubię prowadzić wszelkiej maści zapiski, zeszyciki itp to zapisuję sobie nowo nabywane rośliny właśnie w zeszycie. Wpisuję tylko nazwy żeby nie zapomnieć co mam i jakiej odmiany więc jest to tylko lista, bez zdjęć, lokalizacji w moim ogródku itp.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ave
Czas generowania strony: 0.155 s.