Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: W cienistym ogrodzie Tomka Mr

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2021/09/29 21:37 #250157

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6391
  • Otrzymane podziękowania: 25198
basik napisał:
Jaką paproć dostałam ostatnio od Ciebie
Dzisiaj odpiszę tylko krótko do Basi. To Polystichum setiferum 'Cristato Pinnulum'.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): basik

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2021/10/25 21:39 #252222

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6391
  • Otrzymane podziękowania: 25198
Gosiu, rozumiem, że Jurek nie musi zaniżać ceny kupowanych roślin...a może nawet zawyżać, licząc na wyrazy uznania ze strony małżonki ? 2smiech
Ja musiałem zaniżać przynajmniej o połowę...a i tak był wielki lament :lol: Z czasem małżonka przywykła i teraz mam spokój ;) Inna sprawa, ze z braku miejsca niewiele kupuję. Ale to zakupy sprecyzowane, nie wyprzedaże czy okazje, jak kiedyś bywało...jak coś wpadnie w oko, to cena nie gra roli :glupek :nie_wiem
Aniu, najładniejsze pniaki zwieźliśmy zimą, wiele lat temu z kolegą Zenkiem. Ponieważ były daleko od drogi, a to ciężar spory, więc poczekaliśmy na śnieg i transportowaliśmy z lasu na sankach ;) Miło, że polubiłas paprocie. Znając Twój dobry smak i wyczucie, wiem że stworzysz piękny , cienisty zakątek. ;)
Tomek, mech pojawi się z czasem. Można smarować kamienie czy pniaki jogurtem z kawałkami mchu, ale u mnie po tym zabiegu szału nie było.
Doroto, u mnie każdy mech jest pożądany :silly: ...nawet ten na resztkach trawnika. najchętniej widziałbym go u siebie zamiast trawy ;)
Danusiu, myślę, że ogrodem się nie zawiodę. Zaglądam cichaczem ;) do Twojego wątku i uważam, że robi się tam coraz ciekawiej. A po komentarzach zjazdowiczów wnioskuję, ze na żywo robi wrażenie ;)
Elsi, nazwy paproci wydaja się trudne tylko na początku., a różnice w wyglądzie jednak są...powiedziałbym nawet, ze nie ma drugiej, tak zróżnicowanej grupy roślin. Są pnące, wodne, małe, wielkie, na skały, do cienia. Zajrzyj tylko do naszej bazy ;)

A ja niedawno udałem się w Pieniny na zasłużony odpoczynek...niestety tylko dwudniowy :mur
Ładnie było...bardzo optymistyczne jest to, że w miejscach które często odwiedzam pojawiło sie dużo nowych paproci. Pojedyncze kiedyś języczniki teraz w dużych ilościach :)

















W ogrodzie jesień...









Większość paproci wygląda jak poniżej ;)



Dzisiaj przywlokłem do ogrodu 5-cio metrowego bambusa ...to pewnie ostatnia nowa roślina w tym roku...a może nie ? :lol:
Ta niższa trawa to miskant giganteus ;)

Ostatnio zmieniany: 2021/10/25 21:54 przez Tomek Mr.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, piku, takasobie, Olusia, VERA, Pani Bestia, zuzanna2418, nowababka, Margo2 ten użytkownik otrzymał 12 podziękowań od innych


--=reklama=--

 

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2021/10/25 22:04 #252228

  • artam
  • artam Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Posty: 104
  • Otrzymane podziękowania: 119
Naprawdę zasłużyłeś na tylko dwa dni wypoczynku? :silly: Musisz więcej pracować! :lol:
Tomek, bardzo współczuję tego braku miejsca, który ogranicza Twoją swobodę zakupową, żadnych okazji, wyprzedaży, szkoda, bo to tez cieszy i uzasadnia. a nawet wymusza kolejne zakupy, no bo skoro się przyoszczędziło... :)
Bardzo ładnie się prezentują te omszone pniaki z paprociami, to chyba nawet taki angielski wymysł, wiem, bo czytałam :) przy okazji wizyty w jednym takim ogrodzie, ale w naszych polskich warunkach, czyli u Ciebie :) świetnie się to sprawdza. No i to poświęcenie, pniaki na sankach! Jak ja lubię takie szalone przedsięwzięcia!
A były jakieś fajne paprocie w tych Pieninach czy nic Marka Natura nie stworzyła na przyjazd takiego konesera?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, wojtek

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2021/10/26 09:38 #252254

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6391
  • Otrzymane podziękowania: 25198
Marto, tak naprawdę to zasłużyłem na co najmniej 2 tygodniowy wypoczynek...ale od pewnego czasu mamy na stanie teścia, który wymaga doglądania. :nie_wiem
Matka natura, niestety nie spisała się na mój przyjazd...co prawda spotkałem Polystichum aculeatum, wyglądające trochę inaczej, ale to może kwestia stanowiska tylko ;)



Co do wyprzedaży i przecen, to masz rację...na mnie wymuszały kolejne zakupy...bo rośliny z przecen były albo nieciekawe albo mizerne. Pamiętam jaki byłem dumny, że trafiłem w OBI na obuwika przecenionego do kilku zł.. W sumie to cieszyła tylko efektowna etykieta, bo roślina nie raczyła się pokazać po zimie...dała mi wyraźnie do zrozumienia, chcesz mieć ciekawy ogród...nie oszczędzaj na roślinach ! teacher :silly:





Nowe stanowisko pod paprotki. Wiosną będzie mocno podniesione...tylko muszę poczekać, aż pojawią się rośliny, bo znowu przysypię coś cennego gwizdac

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, Efkaraj, takasobie, VERA, Pani Bestia, Semper, Margo2, Elżbieta, jugo ten użytkownik otrzymał 9 podziękowań od innych

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2021/11/02 21:10 #252713

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26132
  • Otrzymane podziękowania: 68946
Tomek Mr napisał:
Nowe stanowisko pod paprotki. Wiosną będzie mocno podniesione...tylko muszę poczekać, aż pojawią się rośliny, bo znowu przysypię coś cennego gwizdac

Jeszcze mocniej? Mam nadzieję, ze będzie to wyglądało w miarę naturalnie, bo takie wypiętrzone kacze kupry są nieco ryzykowne. think:
Zdjęcia z Pienin klimatyczne, zwłaszcza te bezludzkie. :lol: Mnie też serce ciągnie na takie spacerki, ale nasze, dolnośląskie górki. Czekam na solidniejsze przymrozki, aby wyrzuty sumienia mnie nie ścigały... Wiesz, typu: 'Zamiast wykorzystywać pogodę i jeszcze coś grzebnąć, ja się włóczę po obcych landach' :lol:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2021/11/03 17:15 #252750

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6391
  • Otrzymane podziękowania: 25198
Poll napisał:

Jeszcze mocniej? Mam nadzieję, ze będzie to wyglądało w miarę naturalnie, bo takie wypiętrzone kacze kupry są nieco ryzykowne. think

Pani Polu, jakie znowu kacze kupry question ...co najwyżej wyprofilowane kobiece pośladki...być może rubensowskie kształty think: ...jeszcze to przemyślę ;)
Ma być trochę w tym stylu...





Zrobiło się mocno jesiennie...nie dotyczy większości paproci ;)









Jedna z fargesii w pięknej, jesiennej odsłonie...



Są nawet kwitnienia B)



















Panny na doniczkach z hostami ;)

Ostatnio zmieniany: 2021/11/03 17:34 przez Tomek Mr.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, th, piku, VERA, nowababka, Elżbieta, jugo, nelu-pelu, Danuta ten użytkownik otrzymał 8 podziękowań od innych

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2021/11/03 20:10 #252774

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26132
  • Otrzymane podziękowania: 68946
Myślę, że jednak kaczy kuper lepiej pasuje. :kawa
Strząsasz te liście z paprotników?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2021/11/12 21:26 #253309

  • artam
  • artam Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Posty: 104
  • Otrzymane podziękowania: 119
Chciałabym zobaczyć tę rabatę wymodelowaną na wzór rubensowskich kształtów! polewkamax To w ogóle jakaś nowy trend w ogrodnictwie? :lol: Nie słyszałam...
Proszę mi powiedzieć, czy te fuksje magellańskie to i Ciebie zimują? Kupiłam sobie bez większej wiary w sukces, a może jednak?
Piękne to onychium, dalej jest tak trudne do zdobycia?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2021/11/13 08:56 #253320

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7501
  • Otrzymane podziękowania: 16472
Nie wiedziałam, że hosty kwitną 2 razy w roku zdziwko . I że drugie kwitnienie jest trójkolorowe wink-3 .
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2021/11/13 09:34 #253321

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 14610
  • Otrzymane podziękowania: 44141
To masz hosty zabezpieczone na zimę... think:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2021/11/27 20:00 #254377

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6391
  • Otrzymane podziękowania: 25198
Polu, liście zostawiam na paprociach ale wiatr i tak je zwieje. Zostaną tylko na sercach ;).
Marto, fuksje kupiłem również niedawno, jednak z dużą wiarą w sukces B)
Ze zdobyciem Onychium, ciągle jest kłopot. Najłatwiej poprosić kogoś o sadzonkę, bo dość szybko przyrasta.
Rabata rubensowska tylko do oglądania na miejscu, więc zapraszam :)
Edyto, to było kwitnienie tylko jednodniowe ;).
Miłko, koty zimą będą okupować grzejniki, więc hosty zostaną bez okrycia :nie_wiem

Kilka aktualnych fotek.













Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, th, piku, takasobie, Olusia, VERA, Margo2, Elżbieta, jugo ten użytkownik otrzymał 11 podziękowań od innych

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2021/11/28 19:27 #254491

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4290
  • Otrzymane podziękowania: 15143
Tomku wyjazd dwudniowy think: ,trochę mało,ale zawsze to lepiej niż nic.Buśka na zdjęciu uśmiechnięta,więc musiało być fajnie.
Masz dużo paprotników i paprotek,no to ogród jeszcze mocno zielony.Ciekawa jestem jak ty przytachałeś tego 5m.bambusa,
i gdzie go wcisnąłeś think: Języczniki prezentują się jak by to była wiosna.Mam jeszcze pytanko,czy ziemiórki mogą mi narozrabiać
w pudełku z ukorzeniającymi się rozmnózkami,mam po prostu plagę i nie mogę sobie z nimi poradzić. :nie
Pozdrawiamy i zdrówka życzymy.
Ps.Jerzy rządzi kasą,więc sam siebie nie będzie oszukiwał. polewkamax
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2021/11/29 10:05 #254601

  • Olusia
  • Olusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3929
  • Otrzymane podziękowania: 10521
Nic nie zastąpi oglądania Twojego ogrodu w realu ,,,,, :czarownica
OLUSIA !!
Zapraszam do podziwiania: Moje hosty od A do Z
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2021/11/30 19:05 #254806

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7501
  • Otrzymane podziękowania: 16472
Z Twoich zdjęć Tomku wynika, że ogród cienisty jest najbardziej zielonym ogrodem zimą :woohoo: . Oczywiście pod warunkiem, że nie przysypie go śnieg.
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2021/11/30 21:36 #254833

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6391
  • Otrzymane podziękowania: 25198
Gosiu, buźka uśmiechnięta, bo ogólnie jestem wesoły Tomek :lol: ..to żart oczywiście, bo ze mnie raczej smutas i samotnik :nie_wiem .
Bambusa miałem do podróży skrócić o połowę, ale udało się go wygiąć i wcisnąć do większego pojazdu ;) . Jestem z niego bardzo zadowolony, będzie przy okazji robił za zimozielone drzewo ;)



Z ziemiórkami też swego czasu miałem problem. Nie widziałem żeby jakoś szczególnie szkodziły młodym paprociom , ale profilaktycznie pryskałem do pudełek mospilan. Tylko trzeba ostrożnie, bo potrafi popalić młode liście.
Olusia, w takim razie liczę ze w przyszłym sezonie ruszysz duping i przyjedziesz w odwiedziny ;)
Edyto, pewnie chodzi Ci o rabaty z zimozielonymi paprociami? Powiem szczerze, że zimą rzadko je odwiedzam tym bardziej, że profilaktycznie rzucam na nie gałęzie iglaków.









Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, takasobie, VERA, Margo2, jugo, Franusiowa, Danusia, ewacz, Shalina, ewakatarzyna

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2021/11/30 22:45 #254857

  • nelu-pelu
  • nelu-pelu Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 6732
  • Otrzymane podziękowania: 14730
Tomku musisz chyba mieć więcej grzejników to znaczy kotów... eee.. zaplątałam się... :oops:
Pozdrawiam, Nela
Moje metamorfozy - zapraszam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2021/12/01 00:51 #254876

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26132
  • Otrzymane podziękowania: 68946
Tomek Mr napisał:
Olusia, w takim razie liczę ze w przyszłym sezonie ruszysz duping i przyjedziesz w odwiedziny ;)

Tomaszu, co za niekulturalne słowa. A ja Cię miałam za człowieka na odpowiednim poziomie. :woohoo:
Widzę, ze nadal podążasz za swoim mentorem (mną rotfl ), bo jak pochwaliłam się, że kupiłam róże, to zaraz i u Ciebie widzę ich fotkę. think: Nie gniewam się- obserwuj, ucz się dalej i nadal zmierzaj w tym kierunku. :czarownica
Ostatnio zmieniany: 2021/12/01 00:51 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2021/12/01 16:57 #254923

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4290
  • Otrzymane podziękowania: 15143
Tomku, dzięki za informacje o ziemiórce,trochę mnie uspokoiłeś,choć czasami nawet,takiego stwora nie potrzeba, żeby wszystko szlag trafił.
Może ty i samotnik jesteś,ale nie smutas,wszyscy znają te twoje rozbrajające komentarze, do niektórych wpisów. :na_ucho
Ogród bardzo fotogeniczny,nawet w zimie.A jeszcze zapytam,trzymasz jakieś rośliny w altance.
Fajne miejsce,zamykane i jeszcze z oknami. think:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2021/12/01 19:52 #254945

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6391
  • Otrzymane podziękowania: 25198
Poll napisał:
Widzę, ze nadal podążasz za swoim mentorem (mną rotfl ), bo jak pochwaliłam się, że kupiłam róże, to zaraz i u Ciebie widzę ich fotkę. think: Nie gniewam się- obserwuj, ucz się dalej i nadal zmierzaj w tym kierunku. :czarownica
W tym kierunku raczej nie zmierzam...powiedziałbym że nawet w przeciwnym :lol: , ta róża była posadzona jeszcze w czasach jak mentor Poll chodził po ulicy z 'jamnikiem' przy uchu i słuchał Gary Glitera , a róże widział jedynie w kwiaciarni gwizdac
Nelu, więcej grzejników nie przewiduję... :kot w domu głaskać wszyscy by chcieli, ale na utrzymanie nikt mi nie dokłada :nie_wiem
Gosiu, altana stoi niewykorzystana. Niby chroni przed wiatrem, ale przy dużych mrozach rośliny mogły by przemarzać. Ogólnie mam złe doświadczenia z zimowaniem roślin w pomieszczeniach.. Staram się trzymać wszystko w gruncie...no chyba że trafi się jakiś zakup w środku zimy ;)
Fotka dla naszych Pań, pt. 'Dziewczyny lubią brąz' ;)



Aż się wierzyć nie chce, że niedawno rośliny tak wyglądały :oops:









Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, piku, takasobie, VERA, Margo2, jugo, nelu-pelu, Franusiowa, Danusia, ewacz ten użytkownik otrzymał 6 podziękowań od innych

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2021/12/01 20:36 #254962

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4290
  • Otrzymane podziękowania: 15143
To wy się w końcu zdecydujcie,kto jest czyim mentorem,bo wprowadzacie straszne zamieszanie. polewkamax
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.233 s.