Borówka amerykańska zwana też
borówką wysoką Vaccinium corymbosum to kwaśnolubna roślina jagodowa zdobywająca rosnącą popularność w naszych ogrodach.
Gatunek ten pochodzi z Ameryki Północnej, a 'udomowiono' go dopiero na początku dwudziestego wieku, kiedy to dr Frederick Vernon Coville zrozumiał że kluczem do sukcesu jej uprawy jest kwaśna gleba. Od tego czasu uprawa borówki wysokiej rozszerzyła się praktycznie na cały świat. Około 80% światowej powierzchni uprawy borówki przypada na Amerykę Północną, ale hodowane są też w Europie (głównie Holandii i Hiszpanii, ale również we Włoszech, Ukrainie, nawet w Skandynawii oraz oczywiście Polsce), Japonii, Chile, Wenezueli, Argentynie oraz Nowej Zelandii gdzie były sposobem na ratowanie podupadających ferm owczych
Borówka wysoka jest krzewem dorastającym do 2-3 metrów, z silnie rozgałęziającymi się pędami. Pączki kwiatowe powstają zarówno na krótkopędach jak i długopędach. Zebrane w grona kwiaty są biało-zielone lub biało-różowe, zapylane przez pszczoły i trzmiele. Kwiaty większości odmian są niestety wrażliwe na wiosenne przymrozki. Krzewy większości odmian są w zasadzie samopylne, lepiej jednak plonują przy zapyleniu krzyżowym. Owoce dojrzewają od lipca do września, są podobne do owoców borówki czarnej ale większe i mają bezbarwny sok.
Owoce borówki są bardzo bogatym źródłem witamin A, B, C, E i PP, zawierają też znaczące ilości cynku, potasu, miedzi, magnezu i żelaza oraz fitoestrogeny, flawonoidy, flawonole i kwasy fenolowe. Mają one udowodnione działanie wspomagające nerw wzrokowy, układ trawienny, redukcję złego cholesterolu a poprzez zawarte w nich polifenole również antykancerogenne.
Krzewy borówki mają bardzo specyficzne, wysokie wymagania dotyczące stanowiska. Wymagają gleby bardzo kwaśnej, ph 4-5, próchniczej, o poziomie wód gruntowych nie wyższym niż 40cm ale wilgotnej. Najlepsze są gleby powstałe z kwaśnego torfu lub z jego dużą domieszką. Do polepszania gleby można tez stosować kompostowane trociny z drzew iglastych oraz kompost korowy. Krzewy bardzo dobrze reagują na ściółkowanie gleby korą lub trocinami. Na glebach lekkich konieczne jest nawadnianie gdyż z powodu płytkiego systemu korzeniowego krzewy są bardzo wrażliwe na niedobór wody. Nawozić można wyłącznie nawozami o odczynie kwaśnym (np nawozy dedykowane do borówek, siarczan amonu, siarczan potasu itd)
Większość najbardziej popularnych w Polsce odmian przedstawia ponizsza tabela z terminami dojrzewania (źródło:
www.akademiaroślin. pl)
Wyróżniona tam na żółto odmiana Chandler ma tą zaletę w przypadku uprawy działkowo-ogródkowej, że jej dojrzewanie rozciąga się na długi okres czasu, więc jeśli ktoś nie ma w planach przetwórstwa, tylko chce posadzić 1-2 krzaczki żeby 'było coś do poskubania' przez wakacje to warto ją rozważyć.
Kwiaty:
Owoce:
Jesienne zabarwienie liści:
Wygląd bryły korzeniowej pięcioletniego krzewu:
(z uwagi na zwarty system korzeniowy składający się głównie z drobnych korzonków borówki w stosunku do innych krzewów jagodowych świetnie znoszą przesadzanie nawet w zaawansowanym wieku. Tzn czy to prawda dam znać na wiosnę
)