Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Dalie - uprawa, doświadczenia, dyskusje

Dalie - uprawa, doświadczenia, dyskusje 2019/04/10 08:19 #156899

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14602
  • Otrzymane podziękowania: 44116
Dalie sadzimy w trzeciej dekadzie kwietnia, by uniknąć ryzyka podmrożenia pędów i karp. Po tym terminie z reguły ziemia jest dość nagrzana, żeby dalie rosły prawidłowo. Na szybki wzrost pędów ma wpływ raczej światło, a włókniną je ograniczamy i rozpraszamy. Ale nie stosowałam jeszcze takiego okrycia. Może spróbuj na kilku sztukach i podziel się doświadczeniami, jak poszło?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Dalie - uprawa, doświadczenia, dyskusje 2019/04/11 08:23 #157087

  • Asia2
  • Asia2 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1178
  • Otrzymane podziękowania: 3718
Mam pytanie do expertów daliowych.
16.03 posadziłam dalie do doniczek (9 sztuk). Większość się dopiero gramoli, ale dwie strzeliły mocno w górę. Wiem, że z pędów można robić sadzonki (a przy okazji zagęszcza się krzaczek. Podobno. Tak przynajmniej mówi Monty :P ), no i moje pytanie dotyczy właśnie tej kwestii -w którym miejscu uciąć? Nad pierwszą czy drugą parą liści? A może w ogóle zostawić panny w spokoju. Te dwie wyrywne to Verrone's Obsydian i Myrtle's Folly.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.


--=reklama=--

 

Dalie - uprawa, doświadczenia, dyskusje 2019/04/11 08:40 #157089

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14602
  • Otrzymane podziękowania: 44116
Nie jestem ekspertem od sadzonek. Zrobiłam raz w życiu dla Sibi, bo chciała Rebbeca's World, a nie dała się podzielić. Ja ucięłam pęd z 3 oczkami, ostatnie dolne pozbawiłam liści, zanurzyłam w ukorzeniaczu i wsadziłam do doniczki z ziemią do wysiewu. Sukces 50/50. Jedna sadzonka przeżyła, jedna nie.
A sadzonkowanie to w zasadzie polega na tym , że ucinasz/urywasz pęd tuż przy karpie. Taki najlepiej się ukorzenia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Asia2

Dalie - uprawa, doświadczenia, dyskusje 2019/04/11 08:48 #157090

  • Asia2
  • Asia2 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1178
  • Otrzymane podziękowania: 3718
Dziękuję Miłko za szybką odpowiedź! Mnie nie tyle zależy na sadzonkach, co na zagęszczeniu się tego badyla rotfl . Zrobi to sam, czy ciachnąć? Sadzonka to ewentualny produkt uboczny.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Dalie - uprawa, doświadczenia, dyskusje 2019/04/11 08:59 #157091

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14602
  • Otrzymane podziękowania: 44116
Jak najbardziej można ciachnąć! Powodzenia!!!
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Asia2

Dalie - uprawa, doświadczenia, dyskusje 2019/04/24 20:54 #158581

  • Gabriel
  • Gabriel Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Rośliny moją radością
  • Posty: 730
  • Otrzymane podziękowania: 2375
Wszystkie moje dalie posadzone. Jedna podpędzana od lutego, już kwitnie :) Sezon daliowy 2019 uważam za otwarty :P



Pozdrawiam, Gabriel
Ogród nadal moją radością
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Dagusia, Ingrid

Dalie - uprawa, doświadczenia, dyskusje 2019/04/28 20:34 #159144

  • PatrykPZ
  • PatrykPZ Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Posty: 15
Czy po posadzeniu dalii do gruntu mozna je przykryc agrowłóknina wiosenną białą ( zrobić namiot nad nimi) w celu szybkiego kiełkowania? Czy daje taka metoda efekty szybkiego wschodu wzrostu?
Pozdrawiam.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Dalie - uprawa, doświadczenia, dyskusje 2019/04/29 07:49 #159201

  • Dagusia
  • Dagusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1729
  • Otrzymane podziękowania: 7062
No to gratuluję Gabrielu,bo u mnie zapowiadaja jeszcze śnieg i mróz :mlotek więc o karpy w ziemi się nie martwię ale podpędzane jeszcze nie sadzę do gruntu.
Ostatnio zmieniany: 2019/04/29 07:49 przez Dagusia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Dalie - uprawa, doświadczenia, dyskusje 2019/04/29 08:32 #159210

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14602
  • Otrzymane podziękowania: 44116
PatrykPZ napisał:
Czy po posadzeniu dalii do gruntu mozna je przykryc agrowłóknina wiosenną białą ( zrobić namiot nad nimi) w celu szybkiego kiełkowania? Czy daje taka metoda efekty szybkiego wschodu wzrostu?
Pozdrawiam.
Patryku! Nie sądzę by było to konieczne. Dalie po wsadzeniu do ziemi dość szybko rosną, korzystają ze słońca i zasobów gruntu. Gwarantuje to dobry naturalny wzrost. Nigdy nie praktykowałam okrywania dalii. One w naturze rosną w takich warunkach, gdzie ranki i noce dość chłodne z rosą,a dnie słoneczne i bardzo ciepłe. Może należy się tym kierować przy ich uprawie ;-)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Dagusia

Dalie - uprawa, doświadczenia, dyskusje 2019/04/30 21:47 #159481

  • mira
  • mira Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Posty: 60
  • Otrzymane podziękowania: 54
Czytam Wasze opisy dalii i co tam w temacie piszecie.

Tym razem mam pytanie albo ciekawa jestem Waszych opinii - nie sadziłam jeszcze dalii, teraz dolało, ziemia mokra i zapowiadają dość zimne noce i jeszcze ma dolać - nie wiem czy sadzić moje suchcielce w tą zimną i mokra ziemię. Jak przyjdzie mi czekać do chyba do połowy maja - czekać ?
Część mam w donicach ale większość nie - w ub roku w kwietniu była susza i sadziłam do suchej, teraz też susza była :D stale nie tak :glupek

co robicie
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Dalie - uprawa, doświadczenia, dyskusje 2019/06/06 22:25 #165986

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8426
  • Otrzymane podziękowania: 25224
Mam pierwszy kwiat hu_rra

pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie, edulkot, Dagusia, Ingrid, Maggie

Dalie - uprawa, doświadczenia, dyskusje 2019/06/22 22:25 #168032

  • magdala
  • magdala Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 453
  • Otrzymane podziękowania: 797
Moje trzy odmiany dalii (mój pierwszy raz!) ładnie rosną w górę, jedna już ma mocno zaawansowane pąki . Co teraz powinnam zrobić ?
Sadząc je do ogrodu dałam im dobrej ziemi i obornika, czy teraz mam je czymś nawieźć, bo wszędzie piszą, że dalie są żarłoczne :P
Ostatnio zmieniany: 2019/06/22 22:26 przez magdala.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Dalie - uprawa, doświadczenia, dyskusje 2019/06/23 00:05 #168048

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14602
  • Otrzymane podziękowania: 44116
Można je teraz nawieźć, nie pogniewają się. Ja robię to dość nieregularnie. W tym roku sadząc dawałam granulowany obornik i kompost. Potem rozrzuciłam kuleczki z guano i już więcej chyba nie będę nawozić.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Dalie - uprawa, doświadczenia, dyskusje 2019/10/01 10:24 #178005

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14602
  • Otrzymane podziękowania: 44116
Sezon daliowy już po zenicie. Obniżenie temperatury i deszcze spowodowały lekkie zahamowanie kwitnień, albo kwiaty są mniejsze i mniej wybarwione. Nie wszystkie oczywiście, tylko te bardziej wrażliwe odmiany.
Zachęcam do podsumowania sezonu, wstawianie fotografii w naszym "Dalia - foto" oraz aktywność w dziale wymiany, jeśli mamy jakieś chciejstwa! wink-3
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Dalie - uprawa, doświadczenia, dyskusje 2019/10/01 10:46 #178007

  • mirdem
  • mirdem Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2373
  • Otrzymane podziękowania: 5818
U mnie sezon fatalny , bodajże najgorszy odkąd uprawiam dalie , najpierw długo zimno , zostały późno wysadzone . Zanim na dobre wystartowały , przyszły koszmarne czerwcowe upały i susza , susza , susza przez cały okres wegetacji . Efekt taki , że deklarowanej w opisach wysokości nie osiągnęła w tym roku żadna z moich dalii , kwitły słabo , kwiaty pojawiały się raczej pojedynczo , często zdeformowane i gorzej wybarwione . Kilka dalii w ogóle nie podjęło wegetacji ( bulwki siedzą w ziemi , bez ślladu zielonych pędów , czy nawet uspionych oczek ) Wiele odmian wcale nie zakwitnie bo dopiero zaczynają zawiązywać pąki . Podsumowując , sezon tak dołujący , że mam bardzo niewiele zdjęć i zadnych chciejstw na nastepny sezon :( :(
Pozdrawiam wiosennie przez cały rok - Mirka - :P
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie, Dagusia

Dalie - uprawa, doświadczenia, dyskusje 2019/10/01 11:04 #178008

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14602
  • Otrzymane podziękowania: 44116
Mireczko! Nie załamuj się! Trzeba myśleć pozytywnie, ze następny sezon się uda.
Ja przezyłam koszmar przezd wystawą czyli 15 sierpnia, kiedy to cały ogród już powinien tonąć w daliach, u mnie kwitły pojedyncze sztuki i to niezbyt reprezentatywnymi kwiatami.
Efekt był taki, ze nie miałam wyboru i na wystawę obcięłam WSZYSTKIE dalie, które były w ogrodzie 2smiech
Teraz miałabym co pokazać, chociaż jeszcze kilkanaście dalii nie podjęło kwitnienia.

Tak wyglądało 15 sierpnia - wszystkie które kwitły :mur


Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Dalie - uprawa, doświadczenia, dyskusje 2019/10/01 11:18 #178010

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8426
  • Otrzymane podziękowania: 25224
U mnie także zaczęły kwitnąc późno. Teraz prezentują się nie najgorzej choć niektóre dopiero co zawiązały pąki. Mam nadzieję że przyszły sezon będzie lepszy więc nie rezygnuję z chciejstw :lol: . A ostatnio u mnie na tapecie pomponiki B) no i nie ustająca miłość do wiatraczków :kocham





pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie

Dalie - uprawa, doświadczenia, dyskusje 2019/10/02 08:38 #178136

  • Dagusia
  • Dagusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1729
  • Otrzymane podziękowania: 7062
To ja powiem tak przykro Mireczko :placz u mnie policzylam karpy te co rosna kilka mam podwójnych na 67 dali :mur 5 nie zdąży się rozkwitnąć za tydzień ma być solidny przymrozek.4 w ogóle nie mają pączków,u mnie też kilka zakwitło góra dwoma kwiatami ja mam natomiast problem z tym że kilka dali mialo być niskich to w tym roku urosły na 1,50 a wsadzilam je w pierwszym rzerdzie i sterczą takie nie pasując do niczego.Po dwu letniej przerwie zamówiłam u Stanisława i zobaczę czy pośle.
a na wiosnę będe sadzić tylko od płotu wysokie i z prządu rabaty niskie a wszystkie inne pójdą do ogrodu gospodarczego na nowa rabate.Sezon trudny bo tak jak pisze Mireczka wiosna sucha,potem u mnie deszcz i zimno,a od 1 czerwca do ostatniego lipca susza,a ja nie podlewam dali potem u mnie zaczęło padać ale jednak to juz bylo za późno dla niektórych dali.


Dalie Kaktusowe wszystkie zakwitły i obficie.
Dodam że teraz ten silny wiatr połamał wiele kwiatów jednak ciepłe masy powietrza 18 stopni służy daliom, u mnie nie padało w ostatnich dniach dniach mocno,pod krzakami sucho,wiec nowe pąki się rozkwitają.
Ostatnio zmieniany: 2019/10/02 08:44 przez Dagusia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): mirdem

Dalie - uprawa, doświadczenia, dyskusje 2019/10/02 08:52 #178140

  • Andzia
  • Andzia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 510
  • Otrzymane podziękowania: 801
Czy sadzicie dalie w donicach czy tylko w gruncie? Miałam kiedyś piękne 2 dalie, które sadziłam w gruncie i rosły pięknie. Potem miałam trochę przerwy z tymi roślinami i w tym roku znów posadziłam jedną sztukę z tym, że chciałam ją mieć w donicy i powiem szczerze, że wyglądała bardzo marnie. Jakie są Wasze doświadczenia? Czy to tylko "wypadek przy pracy" czy może dalie w ogóle nie lubią rosnąć w donicach?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Dalie - uprawa, doświadczenia, dyskusje 2019/10/02 09:26 #178144

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14602
  • Otrzymane podziękowania: 44116
Dalie wyśmienicie rosną w donicach. Oczywiście należy dobrać wielkość donicy do wielkości dalii. Ważne jest też posadzenie jej w bardzo dobrym podłożu (ja sadzę w kompost) oraz regularne podlewanie i zasilanie.

Moje z donic:







Ostatnio zmieniany: 2019/10/02 09:33 przez takasobie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Maggie
Moderatorzy: takasobie
Czas generowania strony: 0.185 s.