Asplenium x ebenoides
syn.
Asplenosorus x ebenoides,
hybr.
Asplenium rhizophyllum x
Asplenium platyneuron
com. Dragon tail fern
Niewielkich rozmiarów paproć, będąca hybrydą (mieszańcem międzygatunkowym)
Asplenium rhizophyllum oraz
Asplenium platyneuron stała się legendą już w XIX w , od momentu jej znalezienia. Źródła podają nieco sprzeczne informacje na temat tego wydarzenia: w jednych czytamy, że stało się to w 1862r, zaś Sue Olsen w 'Encyklopedia of Garden Ferns' pisze, iż po raz pierwszy odnaleziono ją na wapiennych klifach wznoszących się wzdłuż rzeki Schuylkill River w pobliżu Filadelfii (s. Pennsylvania) w 1866 r. Do dziś można ją napotkać na naturalnych stanowiskach we wschodnich stanach USA. Jej miejsce występowania pokrywa się z siedliskami 'rodziców'.
Hybrydowy charakter Asplenium x ebenoides podejrzewano już wtedy, ale fakt istnienia paproci - mieszańców był naukowo kontrowersyjny w tamtych czasach. Dopiero w 1902 roku,
Margaret Slosson** dokonała hybrydyzacji
Aspl. rhizophyllum i
Aspl. platyneuron , otrzymując rośliny identyczne z
Asplenium × ebenoides. Była to jedna z pierwszych prób zastosowania tej techniki do ustalenia pochodzenia hybrydy (zbadania pokrewieństwa z domniemanymi rodzicami). W roku 1957, Herb Wagner i Robert S. Whitmire doświadczalnie przekształcili sterylną, diploidalną
Asplenium × ebenoides *** w płodną formę tetraploidalną i było to pierwsze na świecie doświadczenie tego typu w laboratorium. W wydanej w 1993 r 'Flora of North America' napisano o niej 'the most famous hybryd fern' ( najsłynniejsza paproć-hybryda) .
Ta mała paproć o bogatej historii, tworzy kępy o
wysokości 15-20 cm i
szerokości 20-30 cm, składające się wąskich ,trójkątnych i błyszczących frondów o ciemnozielonym kolorze. Z powodu ich kształtu jest nazywana 'Dragon tail fern' - paprocią smoczy ogon.
Po jednym z rodziców - Asplenium rhizophyllum - odziedziczyła długie, wąskie (lancetowate) frondy, po drugim - Asplenium platyneuron - kolor, ciemniejsze łodyżki i kształt listków. Te ostatnie są dość szeroko rozstawione, wcięte niemal do samej łodygi, trójkątne i osadzone mijankowo. Ich czubki są zwrócone ku górze, co sprawia, że dojrzały frond faktycznie wygląda, jak smoczy ogon albo pysk ryby-piły.
W uprawie może sprawić nieco kłopotu, trzeba pamiętać, że jej naturalne stanowiska, to wapienne, niezbyt mokre skały. Należy jej więc przygotować miejsce o niekwaśnej i wilgotnej, ale dobrze przepuszczalnej i dość lekkiej glebie. Jako paproć zimozielona, nie przepada latem za miejscami zbyt mocno nasłonecznionymi i gorącymi. Należy ją także chronić przed ślimakami. Polecana jest do uprawy w ogrodach skalnych, w ich ocienionych partiach i uprawy pojemnikowej. Ze względu na małe rozmiary, może 'zniknąć' w nasadzeniach naturalistycznych a szkoda, bo warta jest wyeksponowania.
Jej łacińska nazwa '
ebenoides', oznacza 'jak heban' i nawiązuje do ciemnego koloru frondów.
----
** Margaret Slosson, ur. w 1872 r, była amerykańskim biologiem i botanikiem; specjalizowała się w badaniu paproci. Jest autorką do dziś wznawianej pozycji
How Ferns Grow, która po raz pierwszy ukazała się w 1906r
*** Asplenium ebenoides, powszechnie uważane było za hybrydę sterylną, gdyż wszystkie znalezione egzemplarze na stanowiskach we wschodnich stanach USA , odznaczały się ta cechą... do czasu odnalezienia jednego, jedynego stanowiska w Hale County (Alabama), na którym znaleziono osobniki płodne. To one właśnie dały początek roślinom, które znalazły się w kolekcjonerskich ogrodach niemal całego świata.
.