Polystichum setiferum 'Herrenhausen'
Znana i bardzo wartościowa odmiana paprotnika szczecinkozębnego - jedna z najbardziej odpornych i dynamicznie rosnących odmian
Polystichum setiferum. Została odnaleziona w Ogrodzie Królewskim
Herrenhäusen Garten po północno-zachodniej stronie Hannoweru. Nie wiadomo jednak, czy rosła tam od dłuższego czasu czy to jedna z siewek zauważonych w 1970r.?
Ciemno-zielone liście z lekkim połyskiem potrafią w naszym klimacie osiągnąć
100cm. długości. Są one drobniej ząbkowane od liści gatunku przez co paproć wydaje się być bardziej delikatna i ażurowa. Frondy początkowo wznoszą się pionowo w górę a po pewnym czasie rozkładają się lekko na boki, tworząc szeroką , niezwykle widowiskowa kępę.
Jeden z większych i ładniejszych paprotników szczecinkozębnych, bardzo dekoracyjny ze względu na barwę , rozmiar, kształt liści i pokrój całej rośliny.
Łodygi pokryte są gęstymi, brązowymi ( u młodych białymi) włoskami a każdy listek zakończony jest ostrym czubkiem sprawiającym wrażenie kolca .Na zdjęciach widać,jak trafne jest określenie użyte w nazwie gatunkowej - 'setiferum'. Pochodzi ono z języka greckiego i oznacza 'jeżący szczecinę'. Określenia tego użył , jako pierwszy , austriacki biolog Heinrich Woynar , który dokonał ostatecznej klasyfikacji
Polystichum.
To jedna z tych odmian paproci, która 'błyszczy', gdy inne rośliny popadają w stan uśpienia.Do późna rozwija porośnięte miękkimi , biało-srebrnymi włoskami pastorały a świeżo rozwijające się z nich liście wyglądają, jak biało -zielony, koronkowy szal.
/fot.Tomek Mr/