Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ogród Markity

Ogród Markity 2018/11/24 20:44 #138747

  • sierika
  • sierika Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2475
  • Otrzymane podziękowania: 3614
Nie skusiłam się na róże, cieszę się bardzo z tego, no Dinky miała być mała dlatego rosnie na samym brzegu rabaty, puszcza takie baty ale zobaczę co zostanie po zimie think: , przesadzac jej nie będę, kwitnie a to mi wystarczy, czy koniecznie wysokie musi siedziec z tyłu think:
Straszysz zimą to w poniedziałek złapię taczkę i te kopczyki usadzę, to jest właśnie zgrzyt, za wczesnie ale weź człowieku zrób potem kopczyk z bryły. Róże zresztą to pestka, araukaria to jest to, znów wyrosła pod niebiosa :placz
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród Markity 2018/11/24 23:32 #138758

  • ewa f
  • ewa f Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1080
  • Otrzymane podziękowania: 5027
Tym śniegiem to mnie kompletnie zaskoczyłaś .U mnie deszcz dzisiaj zaczął padać ,ale zdążyłam pookrywać. Niestety nie miałam już kompostu i trzeba było zakupić ziemię. Nie kupuję torfu, bo na mój piach to to niewskazane ,a i róże wolą dobrą ziemię. Tylko rachunku ekonomicznego nie będę robić ,aby humorku sobie nie psuć.
Ogród irysowy Ewy F
Zapraszam , Ewa
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zanetatacz


--=reklama=--

 

Ogród Markity 2018/11/25 19:58 #138812

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14577
  • Otrzymane podziękowania: 43979
Cudownie ośnieżone, oszronione, ocukrzone! Pączki różyczek - miód!
U mnie nie zamarzł, ale jeszcze nie dałam rady. Może do soboty mi się uda think:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród Markity 2018/11/27 20:52 #139061

  • Danusia
  • Danusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 11339
  • Otrzymane podziękowania: 20941
Martusia ale masz przepiękną zimę nawet u mnie takiej nie ma rotfl
Danusia

Człowiek jest kowalem swego losu.Może dlatego znajdujemy się tak często miedzy młotem a kowadłem. HORACY
Moje małe szczęścia i porażki
WIZYTÓWKA
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród Markity 2018/11/28 09:28 #139090

  • andziasz
  • andziasz Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Posty: 3
  • Otrzymane podziękowania: 1
o wow jestem zachwycona - szczególnie różami gdyż je uwielbiam

i tu rodzi się moje pytanie o te metalowe podpory dla róż - też sobie wymyśliłam sadzanie w takich róż i moje pytanie brzmi gdzie można je kupić albo chociaż jakie mniej więcej mają wymiary żeby róża sobie w nich mogła swobodnie rosnąć

i dodatkowo czy sadzenie Clematisów w takich pod odporach sprawdziło by się ?

Z góry dziękuję i pozdrawiam

Anka
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród Markity 2018/12/02 20:55 #139572

  • Margo2
  • Margo2 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4643
  • Otrzymane podziękowania: 8402
Marta, jak tam zima u Ciebie?
U mnie mróz był, ale śniegu wcale.
W tym roku nie kopczykuję róż. Chyba, że będą zapowiedzi mrozów poniżej 20 stopni.
Pół zimy, bo teraz siedzę nad ozdobami świątecznymi.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród Markity 2019/01/03 20:39 #143623

  • Nowinka
  • Nowinka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3262
  • Otrzymane podziękowania: 5567
Wpadam zobaczyć ,co u Ciebie ,ale tu jakoś cicho .Zasypało Cię ? u mnie śniegu zero ,jak zwykle z resztą .
Oglądam sobie róże i z tego oglądania już trzy zamówiłam i teraz mam zajęcie myślowe ,gdzie je wsadzić :zielony Wiosną przybędą ; Dolce Vita , Henri Delbard i Minerwa .Już się cieszę clap no a z innych wieści to mam jedna ważną ,a mianowicie za miesiąc moja najmłodsza córa wychodzi za mąż hu_rra
Martulu w nowym roku niech Ci się wszystko wiedzie i zdrówko nie opuszcza szampan
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród Markity 2019/01/05 14:23 #143785

  • markita
  • markita Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4362
  • Otrzymane podziękowania: 7988
No i nie wiadomo kiedy mamy Nowy Rok :glupek
Wszystkim zaglądającym (jeszcze ;) ) życzę udanego sezonu i samych sukcesów ogrodniczych :przytulam szampan


Magdo widziałam, że śnieg dotarł i do Ciebie, w dodatku w takich ilościach, że trzeba ptaszkom odśnieżać :lol: . Mam ten sam problem, największy "karmnik", to po prostu deseczki ułożone na pergoli i ciągle muszę stamtąd śnieg zgarniać krecigl
Klienci chyba zadowoleni, bo wszyscy przedłużyli swoje zlecenia na przyszły sezon :P . Teraz też intensywnie pracuję nad projektami, których trochę się namnożyło :oops: , aż się obawiam, czy zdążę przed wiosną, zwłaszcza jak przyjdzie szybciej niż ostatnio :lol:

Maju trochę nam się tematy zdezaktualizowały ;), wszystko przez moje opieszalstwo :oops: . To może pokażę Ci jak kwitła moja mała amorfa :P



Iwonka moje paprocie chyba też doczekają się stroiszu, jak choinkę rozbiorę rotfl , na razie na szczęście jest śnieg :P

Siberko sama nie wiem, jak ja to wszystko zrobiłam :blink: , łącznie ze zdarciem ogromnego kawału trawnika i założenie nowego, choć mniejszego ;) . Prawdą jest, że im bardziej człowiek zajęty - tym lepiej zorganizowany :diabelek . Widze to zimą, kiedy nie ma prac w ogrodzie, a ja mam tylko siedzenie przed komputerem nad projektami i codziennie walczę ze sobą, żeby w końcu zabrać się do roboty rotfl
Kosmosy w tym roku starałam sie głównie likwidować, ale nie łudzę się, że znowu coś wyrośnie wiosną :diabelek . Pamiętać o Tobie?

Żanetko póki co na brak wilgoci nie narzekam, sporo pada, jak nie deszcz, to śnieg. Nie łudzę się jednak, że to na długo wystarczy, jak przyjdzie słońce i temperatury :lol:

Ewa dziś taka zima, że pewnie ulepiłabym bałwana podobnego do Twojego zwyc
Nie mogę zapomnieć statystyki deszczowej w Twoim ogrodzie ;), deszcz co trzeci dzień, zupełna abstrakcja :blink:

Ewa sierika jakoś nie przypominam sobie relacji z zabezpieczania araukarii think: , przegapiłam?

Ewaf wniosek z tego, że masz za mało kompostowników :silly: , ja od zeszłego sezonu mam wręcz nadwyżki, co zużywam na przykład do donic i kupuję masę balkonówki, bo same kwiatki są tanie :P

Miłko dziękuję :przytulam . Ostatnio już przerzuciłam się na tele, ale ciemności przez 24 godziny na dobę nie sprzyjają robieniu zdjęć krecigl

Danusiu za to teraz nikt nie może konkurować z zimą w górach, czyż nie rotfl

Aniu moje podpory sa robione na zamówienie u kowala. Praktycznie każda ma inne wymiary, bo planowałam je pod konkretne róże. Najwyższe mają po 2m wysokości, a najszersze 90cm średnicy, reszta to już różnie ;). Sa absolutnie bezkonkurencyjne, żadna podpora ze sklepu nawet się nie umywa. Oczywiście, że nadadzą się tez pod powojniki, chociaz gdybym je robiła z tym przeznaczeniem, byłyby z cieńszego pręta.

Małgosiu jaka u mnie zima, to zaraz pokażę ;)
Już po ozdobach, więc chyba projektujesz? Wiem, jestem namolna, ale tak bym chciała zobaczyć jakiś projekt w Twoim programie :przytulam

Ewcia trochę mnie zasypało, rano nie mogłam drzwi otworzyć, żeby psa wypuścic 2smiech . Ale jest +2, więc topnieje zwyc
Z róż, które zamówiłaś, mam Minerwę i jestem z niej niezadowolona :dry: . Przez dwa sezony nie może się rozkręcić, nie wiem, może sadzonka była marna, a może to taka delikatna róża, że na moim suchym piachu jest jej za ubogo.
Dziękuję za zyczenia i życzę udanej zabawy na weselu vishenka



Coraz trudniej mi trafić do własnego wątku, ale też pogoda dołuje. Ciemności przez całą dobę źle wpływają na mój nastrój i odbierają całkowicie energię krecigl . Do tego świadomość, że dużo pracy jeszcze przede mną tej zimy, a chęć i energia - patrz wyżej krecigl
Z powodu ciemności praktycznie nie robię zdjęć, ale dziś kilka pstryknęłam, bo dopadało śniegu.
Z aktywności ogrodniczych, zrobiłam zamówienie na 10 ...pelargonii rotfl . Miałam dotychczas kilka ładnych, które co roku przechowywałam, ale w listopadzie zaskoczyły mnie wysokie przymrozki i wszystkie pelargonie zmarzły. Czekam na nowa ofertę w Albamarze i uważnie śledzę wątek o zakupach 2smiech

moja zima dziś







derenie Midwinter Fire w docelowej odsłonie :P



jeden z wawrzynków nic sobie nie robi z zimy gwizdac



no i ptaszki karmię, na razie stada dzwońców i czasem jakaś sikorka







poczekalnia ;)



Ostatnio zmieniany: 2019/01/05 14:26 przez markita.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, takasobie, edulkot, VERA, inag1, chester633, Zielona Ania, zanetatacz, wojtek

Ogród Markity 2019/01/05 15:09 #143789

  • Danusia
  • Danusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 11339
  • Otrzymane podziękowania: 20941
Martusia no masz rację nic nie może się teraz równać z ilością śnieg którego cały czas przybywa rotfl taka zimę jak Twoja miałam na początku tygodnia :) a co do ptaszków to u mnie odwrotnie -całe chmary sikorek a od czasu do czasu jakiś inny gość się trafi.
Danusia

Człowiek jest kowalem swego losu.Może dlatego znajdujemy się tak często miedzy młotem a kowadłem. HORACY
Moje małe szczęścia i porażki
WIZYTÓWKA
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród Markity 2019/01/05 15:45 #143795

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14577
  • Otrzymane podziękowania: 43979
Zdjęcia ptaków świetne ! Dzwońców moc! U mnie też zlatują się codziennie. Dziś do karmnika jednak wchodziły pojedynczo :(
Amorfa urocza była, lubię takie rośliny! Ale pierwszy raz o niej słyszę! gwizdac
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród Markity 2019/01/05 20:20 #143866

  • edulkot
  • edulkot Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 10006
  • Otrzymane podziękowania: 22942
markita napisał:

Maju trochę nam się tematy zdezaktualizowały ;), wszystko przez moje opieszalstwo :oops: . To może pokażę Ci jak kwitła moja mała amorfa :P

Marto na pierwszy rzut oka widać że Twoja amorfa jest inna niż moja: ma niebieskie kwiatki, listki ma raczej szarawe - może pokryte kutnerem, ja bym stawiała na Amorfę szarą, zobacz tutaj
Też masz śliczną zimę hu_rra
Majka - "Pamiętajcie o ogrodach"
Domek pod Dębami w różanym ogrodzie część II
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród Markity 2019/01/05 20:36 #143868

  • sierika
  • sierika Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2475
  • Otrzymane podziękowania: 3614
No mocno zdezaktualizowane wszystko jak pisze się raz na 2 m-ce 2smiech ja np. pochwaliłam sama siebie, że róż nie kupuję, nie kupiłam.....ale wiosną chyba 11 przybedzie :mur
araukaria dopiero przedwczoraj opatulona, wiecznie padało, siąpiło, urywało łeb aż nastapiła pełna mobilizacja :lol: 6 godzin, 3 osoby, 3 drabiny.....doczekałam się, emerytka prawie skacze po czubku drabiny....... :glupek :glupek :glupek
Dobrze, że chętni na projekty są, firma rozwija się, tak ma być.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród Markity 2019/01/11 02:14 #144706

  • Ness
  • Ness Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1915
  • Otrzymane podziękowania: 2881
Marta, mam dwie Twoje pelargonie! Białą a właściwie to chyba raczej bardzo jasnoróżową i ciemną różową jeśli chcesz na wiosnę wyślę sadzonki ;)

Widziałam początki tej lubelskiej zimy (bo to chyba początki były think: ) 03 b.m. jechałam do Lublina przez Puławy, jechaliśmy koleiną :blink:
(boszsz... jakie Puławy, Parczew przecież, Parczew ale tak to jest jak się pisze, bo ból głowy nie daje zasnąć :mur )
pozdrawiam
Jaguś

Jeśli nie wiesz co masz dalej zrobić, zrób sobie kawę

Nad rzeczką, opodal krzaczka
Ostatnio zmieniany: 2019/01/11 22:03 przez Ness.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród Markity 2019/01/17 22:21 #145681

  • Margo2
  • Margo2 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4643
  • Otrzymane podziękowania: 8402
Marta, no niestety nie mogę się zebrać.
Jak się uspokoiło w pracy, tak jakoś chęci mi opadły, bo projektowanie to była alternatywa dla pracy, gdybym chciała ją rzucić
Na razie nie chcę, a mam jej tyle, że przychodzę zmęczona, ale już nie psychicznie tylko fizycznie. Mam strasznie dużo łażenia, co po trosze wpływa pozytywnie na moją sylwetkę i nie muszę sie odchudzać po świętach :)
Miałam projektować w weekendy, ale jak do tej pory wszystkie zajęte.
Ale kiedyś się wezmę gwizdac
Bo z tą pracą to nigdy nic nie wiadomo
Zimę masz super, Ja już zapomniałam o swojej
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród Markity 2019/02/12 20:18 #149163

  • Nowinka
  • Nowinka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3262
  • Otrzymane podziękowania: 5567
Co tam Martula u Ciebie ? dużo roślin zamówione ? ja skończyłam na ośmiu floksach ,dwóch hortensjach i kilku bylinach .No i oczywiście trzech różach ,których miało nie być :glupek .Mam nadzieję ,że nic mnie już nie skusi think: Jak na luty ,to jest wyjątkowo ciepło .Nawet psiuknęłam swoja brzoskwinkę miedzianem ,co by ładna była w sezonie .Córa moja już mężatka ,a ja się cieszę bo mam superowego zięcia .Byli ze sobą 7 lat ,niezły staż narzeczeński .Niektórzy po takim czasie ,to już po rozwodzie :na_ucho Jednym słowem czekamy na wiosnę .Pozdrawiam ciepło :przytulam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród Markity 2019/03/03 17:18 #151886

  • markita
  • markita Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4362
  • Otrzymane podziękowania: 7988
Jak ten czas leci krecigl . Nie przypominam sobie, żeby mi kiedykolwiek zima się za wcześnie skończyła, a w tym roku właśnie taki kawał mi zrobiła :glupek . Nie wyrabiam z robotami projektowymi, a tu już sprzątanie, cięcie i te rzeczy :glupek . Zaraz trzeba u klientów sprzątać i nowe ogrody zakładać :grabie


Danusiu przyznam, że mam zaległości nie tylko w pracy, ale też w wielu wątkach :oops: . Stopniał Ci ten śnieg w końcu? U mnie juz dawno i nieprawda, znowu susza i się kurzy :diabelek
Ptaków w tym roku miałam wybitnie mało, to znaczy dużo, ale dzwońców, inne gatunki jakoś mnie omijały, jak porównam z zeszłym sezonem, to mam jakieś 20% tego co rok temu :dry:

Miłko jestem niepocieszona ubogą ilością gatunków ptaków, które mnie w tym roku odwiedzały :dry: . Czy to wina łagodnej zimy? Pewnie tak, przynajmniej po części think:
A dziś jak przyleciała czubatka, której nigdy nie widziałam u siebie, to akurat aparat był schowany :glupek . Potem znowu przyleciała, ale już ciemnawo było, do tego to straszna wiercipięta, co wyceluję, to ona się schyla i już czubka nie widać :diabelek



nowością są w tym roku bażanty, nazywam je służbami porządkowymi, bo wyjadają słonecznik rozsypany pod karmnikami :lol: . Któregoś dnia rano nakryłam dwa koguty, jak walczyły ze sobą, ale chyba mnie wyczuły skubane ;)



Maju dzięki za identyfikację :przytulam , to faktycznie amorfa szara :przytulam

Ewa no i znów 2 miesiące minęły :oops: , jak??? kiedy??? Zabij, nie wiem krecigl
Ledwo araukarię opatuliłaś, a tu już prawie rozbierać trzeba 2smiech
Ja żadnych róż na wiosnę nie zamawiałam, przynajmniej na razie zwyc

Jaguś tę jasną pelargonię mam od mamy i chyba na niej poprzestanę, bo ona najlepiej zimuje i się mnoży. Ale dzięki za ofertę :przytulam

Małgosiu zima się kończy, więc chyba już nic z tego projektowania nie będzie, zaraz wiosna, cały wolny czas w ogrodzie ;). Widocznie to jeszcze nie ta pora :silly:

Ewcia oprócz pelargonii, za mówiłam tylko kilka liliowców. O nowych roślinach nawet nie myślę, bo sen z oczu spędzają mi stare, zwłaszcza te, które MUSZĘ podzielić :glupek . Sporo traw, które zaczynają włazić w sąsiadów, cholerny sadziec, który ma korzenie chyba z drutu zbrojeniowego :mlotek i masa pomniejszych bylin, nad którymi od jakiegoś czasu nie panuję :glupek
Brzoskwinię też udało się opryskać, co uważam za spore osiągnięcie w tym wirze, w którym teraz żyję :diabelek



Jak już wspomniałam, wiosna mnie w tym roku mocno zaskoczyła swoim wczesnym przyjściem ;). Miotam się między komputerem a ogrodem, coś tnę, coś wycinam, bez ładu i składu, wszystko zaczęte, nic nie skończone :glupek . Kompostowniki pełne, więc staram się palić małymi porcjami suchelce, normalnie panika :diabelek
Na całym trawniku pleśń pośniegowa na skutek kilkakrotnych opadów śniegu, które nie topniały, tylko zamieniały się w lodową skorupę, na to padał świeży śnieg, troszkę topniał, zamarzał i znowu padał i tak ze trzy razy :glupek . Ale kto by trawnik ratował, jak tyle roboty na rabatach krecigl
Nie uwierzycie, ale startuje stara werbena :blink: , tak, werbena, która normalnie wychodzi w maju :blink: . Nie dość, że wszystko przezimowało, to przecież normalnie się wysieje jak zwykle. Oszaleję, jak nic krecigl
Jeden raz w lutym miałam chwilę czasu i była pogoda, żeby zrobić 5 fotek na krzyż ;)
Moja wiosna













Ostatnio zmieniany: 2019/03/03 17:19 przez markita.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, piku, takasobie, edulkot, VERA, Ness, Semper, Zielona Ania ten użytkownik otrzymał 4 podziękowań od innych

Ogród Markity 2019/03/03 17:24 #151887

  • Lukrecja
  • Lukrecja Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 904
  • Otrzymane podziękowania: 1930
No i prześliczna wiosna. A z tym, że czasami nas zaskakuje... to jakoś chyba podobnie jak zima zaskakuje drogowców. Z jednej strony liczymy dni, byle do wiosny, a jak się zaczyna to wpadamy w panike czy zdążymy z porządkami, a przecież oprócz nich jeszcze jakieś nowe plany.
Zamówiłam róże, znów pustaczki i William Buffin też juz jest :mniam I na Twoich fotach tak mi się podoba, że chyba trzeci raz myślę nad inną miejscówką dla niego :jupi
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród Markity 2019/03/03 18:11 #151894

  • VERA
  • VERA Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 5965
  • Otrzymane podziękowania: 24725
Martusiu, jak ja Cię dobrze rozumiem....................................... think:
Mnie wprawdzie wiosna nie zaskoczyła, bo zimy to właściwie nie miałam - ale mnie przeraża krecigl
Ogród nie do końca ogarnięty, a już zaczynają napływać zamówione rośliny :bezsil
Ostatni raz się tak wygłupiłam z zamówieniami przedsezonowymi teacher

Powodzenia życzę i na przekór wszystkim przeciwnością - miłej wiosny :slonko :owady
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Lukrecja

Ogród Markity 2019/03/03 19:14 #151919

  • Danusia
  • Danusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 11339
  • Otrzymane podziękowania: 20941
Martusia mnie na razie wiosna jeszcze nie zaskoczyła rotfl zima pozwala mi się nie przerobić bo powoli znika mi śnieg to tam gdzie zniknie to idę sprzątać rotfl
śliczne już u Ciebie oznaki wiosny :)
Danusia

Człowiek jest kowalem swego losu.Może dlatego znajdujemy się tak często miedzy młotem a kowadłem. HORACY
Moje małe szczęścia i porażki
WIZYTÓWKA
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród Markity 2019/03/03 20:46 #151946

  • sierika
  • sierika Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2475
  • Otrzymane podziękowania: 3614
Rzoumiem z ta wiosną bo i ja dzisiaj stwierdziłam, że szybciej zima minęła niż zwykle a przecież tak nie jest, bo miesiące zimowe mają ciągle tyle samo dni, ja nie wyrabiam ze starości a Ty przez nadmiar klientów, no ale klient przynosi kasę więc niech ich przybywa wciąż :) werbena faktycznie wystratowała ale ją wydarłam, uważam, że to co się wysieje da efekt i tak :diabelek
Owszem, niedługo araucarię odwinę, nie wiem czy w ogóle był sens ja owijać tej zimy think: szkoda, że wróżką nie jestem 2smiech ale co sobie poskakałam po drabinie to moje krecigl
Róż jeszcze nie zamówiłaś? błąd, wiesz ile jest ciekawych odmian tu i tam 2smiech
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.633 s.