Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ogród takisobie

Ogród takisobie 2020/06/19 14:46 #205503

  • edulkot
  • edulkot Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 10021
  • Otrzymane podziękowania: 22989
I piękne naparstnice, bardzo je lubię i pasują do wszystkich roślin.
Majka - "Pamiętajcie o ogrodach"
Domek pod Dębami w różanym ogrodzie część II
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie

Ogród takisobie 2020/06/19 14:54 #205504

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4245
  • Otrzymane podziękowania: 16456
Twoje zdjęcia zawsze fajne ale te ostatnie szczególnie przypadły mi do gustu... piękne zdziwko
Jak uda mi sie wykopać iryska to wstawię fotkę u siebie, zobaczysz czy ci podejdzie.
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie


--=reklama=--

 

Ogród takisobie 2020/06/20 20:40 #205642

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 14603
  • Otrzymane podziękowania: 44126
Aniu! Super! Chętnie! W końcu, jak już wykopiesz... gwizdac Cieszę się, że fotki Ci się podobają! Naparstnice są mega fotogeniczne :fotka

Majeczko! Dlatego pozwalam się im siać wszędzie. Nie pielę ich. Rzadko je usuwam. Czasami takie wielkie dorodne rosną, górują nad wszystkim. To takie "przecinki" pomiędzy plamami zieleni.

Po deszczu wszystko się zagęściło. Zwłaszcza chwasty. Wczoraj zrobiłam kolejna partię konfitury z róż, choć obiecałam sobie, ze już koniec, że wystarczy. Jednak dwa krzaki prawie przewracały się, bo nabrały wody w kwiaty. Pomyślałam, ze jak zostawię, to krzaczki się połamią, połamią to, co pod spodem i potem kwiaty zgniją od nabranej wody i tak będę musiała za chwilę je obcinać. I obcięłam i zrobiłam kolejne 3 słoiczki. Dziś miałam okazję poznać panią z Iranu. Mówiła po polsku i angielsku. Spróbowała mojej konfitury. Smakowała jej, ale stwierdziła, ze irańskie konfitury różane są bardziej aromatyczne i mniej gorzkie. Są mniej gorzkie, bo przed robieniem konfitur są moczone w wodzie. Tak to przynajmniej zrozumiałam. Ale dokładała sobie tej konfitury więc smakowały. W Iranie też róże są bardziej pachnące niż te nasze Louise Odier. Mówiła też o Kaszanie - mieście pachnącym różami, gdzie przetwarza się róże na olejki, wody i inne produkty i nimi handluje w praktycznie każdym sklepiku.Chciałabym kiedyś spróbować takiej irańskiej konfitury...
Dziś miało padać cały dzień więc nie planowałam prac ogrodowych. I słusznie, przynajmniej odpoczęłam, podyndałam na hamaku, poszwendałam się, porobiłam zdjęć. pełne maki cudnie kwitną. Za chwilę rozwiną się dziewanny od Wiesi. Żelaźniaki znów nie wypuściły pędów kwiatowych. Nie wiem, o co chodzi... :nie_wiem

Kolejne dalie pokazały pąki:





Maczki moje i martagony hu_rra






Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Gabriel, Kalmia, piku, Krzysia, edulkot, VERA, nelu-pelu, Danusia, a.nia

Ogród takisobie 2020/06/20 21:18 #205652

  • edulkot
  • edulkot Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 10021
  • Otrzymane podziękowania: 22989
Miłko ciekawe co piszesz o tych irańskich konfiturach think: ja nawet nie płuczę płatków i ucieram a właściwie rozdrabniam na sucho think: teraz jak wszędzie pełno wody to nawet nie myślałam o robieniu konfitur :nie
Majka - "Pamiętajcie o ogrodach"
Domek pod Dębami w różanym ogrodzie część II
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie

Ogród takisobie 2020/06/21 18:10 #205740

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 14603
  • Otrzymane podziękowania: 44126
Własnie eksperymentalnie robię konfitury z płatków bez obcinania białych końcówek, a moczyłam w studziennej wodzie przez 2 godziny. Woda jakby wciągnęła nieco goryczki, bo była w smaku po moczeniu gorzkawa. Ale płatki nie straciły zupełnie goryczy. Czyli jest tak, jakbym przycięła końcówki, bo tego nigdy nie robię zbyt dokładnie. Ale dorzuciłam też kilka ogrodowych truskawek. Zapach przecudowny.

Choć niedziela, ja podłubałam trochę dziś. Taka jakaś byłam nabuzowana, że jakbym w ogródku nie poszarpała, mogłabym kogoś zamordować! gwizdac Przed domen poprzycinałam róże i popieliłam. Buczałam pod nosem, ze synuś mógł to zrobić, jak irgę przycinał, ale czego ja się spodziewam? Że ktoś pomyśli? Chyba taką czarną tablicę z kredą przy altanie postawię z listą życzeń 2smiech
Pochmurno dziś, ale nie pada. Mogłam też posadzić resztę cynii i aksamitek. Chwasty rosną na potęgę :mur

Na dziś:






Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Gabriel, Krzysia, edulkot, VERA, zanetatacz, nelu-pelu, Danusia

Ogród takisobie 2020/06/21 18:59 #205748

  • Danusia
  • Danusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 11365
  • Otrzymane podziękowania: 21017
Miłeczko śliczne fotki szczególnie z makami i róże :bravo :bravo na temat pogody wolę się nie wypowiadać :angry:
Danusia

Człowiek jest kowalem swego losu.Może dlatego znajdujemy się tak często miedzy młotem a kowadłem. HORACY
Moje małe szczęścia i porażki
WIZYTÓWKA
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie

Ogród takisobie 2020/06/21 21:08 #205762

  • zanetatacz
  • zanetatacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 9850
  • Otrzymane podziękowania: 21402
cha ,cha -śmieję się bo ja jak ostatnio byłam nabuzowana to przycięłam żółtym irysom liście a trochę ich jest .Przy okazji skąpałam się w oczku a ono bagniste i kapcia mi wciągnęło 2smiech ,ale wróciłam do domu całkiem spokojna a nawet zmęczona polewkamax a zdjęcia jak zawsze zachwycające :bravo :bravo :bravo
pozdrawiam Żaneta
"Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek"-Cyceron
597 metrów zieloności
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie

Ogród takisobie 2020/06/25 22:05 #206155

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 14603
  • Otrzymane podziękowania: 44126
Zorientowałam się , ze mam 150 stronę wątku! Jenny! Jak dużo! A obiecałam sobie, że nie będę się rozpisywać 2smiech 2smiech 2smiech

Żanetko! To się nazywa szczęście! Tak się napracować, że zgubić kapcia! hu_rra Dziękuję! :buziak zawsze pisze, ze to mnie motywuje, bo jest tak naprawdę. To co rośnie i kwitnie w ogrodzie czasami przy odpowiednim świetle wygląda super. Staram się to złapać, czasami się udaje...

Danusiu! Ważne , ze pogoda jest! B) I ta na zewnątrz i pogoda ducha! Dziękuję w imieniu maków i róż! Wyglądają cudnie o tej porze roku! :buziak

Kochani! Wróciłam ze Słońska (dlatego kilka dni mnie nie było, ale na szczęście nikt nie zauważył wink-3 ) Naładowałam akumulatory i naprawdę się zresetowałam. Wyjazd obfitował w fajne obserwacje, jakich dotąd nie było.Pożegnałam ogród na kilka dni, ale jak wróciłam czekała mnie miła niespodzianka, synuś mi ułożył kostkę wokół rabaty pod jabłonią. Pięknie to wygląda, a jak nabierze patyny, będzie jeszcze ładniej.
dziś sąsiedzi wystawiają różne graty, bo jutro odbierają śmieci "gratowe" i chwyciłam od sąsiadki kolejny kociołek ocynkowany. Nie miałam siły przejść się po ulicy, a szkoda. Na pewno znalazłabym jeszcze coś ciekawego.

Na dziś sprzed wyjazdu kilka obrazków:








I gąsiorek z chaszczy:


Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Gabriel, Kalmia, piku, Krzysia, edulkot, VERA, Semper, nowababka, zanetatacz ten użytkownik otrzymał 3 podziękowań od innych

Ogród takisobie 2020/06/25 22:37 #206164

  • Margo2
  • Margo2 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4659
  • Otrzymane podziękowania: 8490
Ale mnie dawno nie było.
Jak zwykle zachwycam się zdjęciami, ale przecież to wiesz.
Ja chyba nie mam żadnych róż, z których mogłabym zrobić konfitury. Moje dopiero rozkwitają
Z posadzonych dalii nie wyrosły mi 4. Będzie 7. To i tak dużo jak na mój ogród.
Ślimaki też u mnie grasują. Musiałam posypać granulki, bo zeżarły pierwsze liście u 2 dalii
I teraz się zastanawiam, co się stało z tymi co mi nie wyrosły. Czy zgniły, były zbyt suche, czy je ślimaki zeżarły
Może za jakiś czas sprawdzę, co zostało w ziemi.
Masz naprawdę sporo róż. Jakoś do tej pory nie kojarzyłam tego
Robiłaś im chyba mało zdjęć.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród takisobie 2020/06/25 22:45 #206165

  • edulkot
  • edulkot Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 10021
  • Otrzymane podziękowania: 22989
Nikt nie zauważył Twojej nieobecności bo większość z nas sprząta po epoce deszczowej a wieczorami ledwie żyje :bezsil :P
Konfitur już nie robiłam bo róże same się kapały w wodzie deszczowej krecigl jak tak ciacham i sprzątam z grubsza gnijącą warstwę płatków z ziemi to czasami myślę że rzuciłabym to w ch....ę i pojechała w dal gwizdac
Majka - "Pamiętajcie o ogrodach"
Domek pod Dębami w różanym ogrodzie część II
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród takisobie 2020/06/26 13:31 #206198

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4245
  • Otrzymane podziękowania: 16456
Czy konfitury można z obojętnie jakiej pachnącej róży zrobić ? Bo ja zielona w tym temacie....
Na syna psioczyłaś pod nosem i zadziałało :P kostka ułożona...

Fotke iryska wkleiłam w wątku o identyfikacji irysów jakby co...
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród takisobie 2020/06/26 18:56 #206225

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 14603
  • Otrzymane podziękowania: 44126
Aniu! Chyba tak! Musi mieć bardzo intensywny zapach i różowy kolor. Masz na myśli jakąś konkretna odmianę?
A synuś kostkę ułożył, bo ojciec mu nagadał! 2smiech A irys, jak zwał, tak zwał, piękny jest! :mniam

Majeczko! Pozwoliłam sobie zażartować. B) Ja się już przyzwyczaiłam, że u mnie pisze tylko kilka osób, więcej zagląda. Wynika to z tego, że tak naprawdę niczego interesującego nie piszę, roślin nie kupuję, ogrodu nie zmieniam. Tak tylko kronikę prowadzę, bo zdjęć sporo robię. :fotka Cieszę się, że spokojnie jest, bo nie miałabym kiedy odpisywać, gdyby dyskusja była żarliwa! wink-3
Też po przyjeździe musiałam przejść po ogrodzie i poucinać róże. Tam gdzie sięgałam, tam ciachnęłam. Szkoda, ze pąki pogniły. Z konfiturami zdążyłam w ostatniej chwili.

Dziękuję Małgosiu! Cieszę się, ze choć tyle dalii u Ciebie będzie! Dużo karp nie ruszyło. I u mnie i u ludzi, których daliami obdarowałam. Ale tak bywa i trzeba się z tym pogodzić. Jak do tej pory niewyszły, pewnie zgniły. Tak się dzieje, kiedy zeschną się na wiór, a potem pójdą do mokrej ziemi. Zresztą różnie bywa. Nie zawsze to jest powodem.
Róż mam sporo. Może ze 40? think: Robię im zdjęcia, ale może nie aż tyle. Może powinnam się poprawić;)

Dziś wywozili spod posesji graty, więc zanim wywieźli, wsiadłam w samochód i trochę powybierałam. Oto mój "urobek" (ławka i krzesło moje):


I zapowiedzianych kilka słów o moich arcykrótkich wakacjach.

Ruszyliśmy z Poznania w nocy, by na świt być na miejscu. Zawsze po wyjściu z samochodu jak jesteśmy na miejscu i zanim wyruszamy na fotołowy, uderza nas masa dźwięków - dudki, derkacze , ptactwo z trzcin, kukułki! To jest wręcz hałas. I ptaki są bardzo aktywne. Krajobraz jest niezwykły ze względu na światło wschodzącego słońca.

bocian i koziołek sarny wśród traw pełnych rosy:



Na wale rosły jakieś dzikie szparagi:


A w górze latały kanie :

Ostatnio zmieniany: 2020/06/26 18:57 przez takasobie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Gabriel, piku, Krzysia, edulkot, VERA, Semper, nowababka, zanetatacz, Danusia ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Ogród takisobie 2020/06/26 20:51 #206246

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8426
  • Otrzymane podziękowania: 25225
Ale fajny urobek :woohoo: , nie pomyślałam o tym by zrobić sobie spacer w dniu wystawiania gratów think: , a takie fajne zdobycze można przytargać do ogrodu :woohoo:
Zdjęcia z wyprawy jak zwykle zachwycające :kocham
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie

Ogród takisobie 2020/06/26 21:21 #206255

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4245
  • Otrzymane podziękowania: 16456
Łaaa zdziwko ale łowy.... same fajne rzeczy... gary boskie- ja właśnie do takiego właduję chyba irysa z pobocza gwizdac taki jest plan bo on podobno mokro lubi...
i waliza świetna... i krzesełko ( czyli po mojemu ryczka :P )
Zmyłkę nizłą zrobiłaś myślałam, że masz gar i dwa wiadra i jakiś zielony plakat... polewkamax

Rosige Landdrostei jest mocno zapączkowana i różowa .. ale nie pamiętam czy pachnie :mur

Szparagi w słoneczku boskie :kocham

Edit..
Aaa i zapomniałam , dalie mi rosną jak na drożdżach hu_rra Twoje trzy, od Neli jakaś już z pączkiem, zdechlaki z biedry też już ładnie puściły... hu_rra
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Ostatnio zmieniany: 2020/06/26 21:32 przez a.nia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie

Ogród takisobie 2020/06/27 21:52 #206328

  • zanetatacz
  • zanetatacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 9850
  • Otrzymane podziękowania: 21402
Miłko-też bym takie cuda zgarnęła hu_rra ,co do zaglądania -zaglądam regularnie bo uwielbiam twoje pisanie i oczywiście fotki też hu_rra clap hu_rra a róż to masz piękną kolekcję i faktycznie mało im fotek robisz,zdjęcia z wyjazdu zachwycające :bravo :bravo :bravo
pozdrawiam Żaneta
"Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek"-Cyceron
597 metrów zieloności
Ostatnio zmieniany: 2020/06/27 21:53 przez zanetatacz.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie

Ogród takisobie 2020/06/27 22:29 #206338

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 14603
  • Otrzymane podziękowania: 44126
Żanetko! ja wiem, że zaglądasz i piszesz! Cieszę się zawsze! :buziak Różom porobię zdjęć, obiecuję, ale nie wiem, czy zdążę. B) Bo i u mnie był deszcz i nieco poszargał think:
A z cudami do zgarnięcia to już tak jest, że tak trochę głupio jeździć po ulicach i grzebać w śmieciach, ale ja się nie cykam. Już co poniektórzy znają historię mojej hosty Sum & Substance. Ja też wyciągnęłam ze śmietnika. gwizdac

Aniu!
Przyjrzałam się irysowi. Nie przysyłaj, bo ja mam strasznie sucho w ogrodzie. Nawet przy pompie. wink-3 Ale cuuudny jest! Waliza częściowo odnowiona. Nie wiem co z wnętrzem robić, bo papierowe i nieco podarte. Może coś wymyślę... Odnowiłam zewnątrz woskiem do drewna. Pozostaje wypolerować okucia. I tak jeszcze nie wiem, co dalej.
Ta Twoja róża, to ona chyba konfiturowa za bardzo nie jest. Taka konfiturowa to powinna delikatne płatki mieć, żeby zmiękły przy gotowaniu.
Dalii gratuluje i z niecierpliwością czekam na kwitnienia :tup

Dziękuję Wiesiu! Spacer po ulicy polecam. Ja jeździłam samochodem. Trochę jak złomiara się czułam, ale sąsiad też stolik targał spod innej posesji. 2smiech

Ależ upał dzisiaj! Walizke robiłam rano. Potem sadzenie, pielenie i takie tam uwijanie się w ogrodzie. Ale ciężko było. Mieliśmy kosić, ale koniczyna tak cudnie kwitnie i tyle pszczół na niej więc sobie odpuściliśmy.

Waliza przed i po:



Róże dla Was:
Mme Isaac Pereire ( Wiesiu, Majko! :buziak )

Louise Odier

New Zealand

Graham Thomas

Rose de Resht
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, Krzysia, edulkot, VERA, nowababka, nelu-pelu, Danusia, a.nia

Ogród takisobie 2020/06/27 22:34 #206340

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 14603
  • Otrzymane podziękowania: 44126
I kilka fotek z wyjazdu kolejnych:
kania czarna

młoda pliszka

Gęgawy

Gąsiorek

kukułka

Trznadel
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Gabriel, piku, Krzysia, edulkot, VERA, nowababka, nelu-pelu, Danusia, wojtek ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Ogród takisobie 2020/06/28 13:06 #206386

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 14603
  • Otrzymane podziękowania: 44126
I zające w makach wam pokażę! Coś się nie bały, może to efekt spożywanych makówek?






Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, Krzysia, edulkot, Asia2, VERA, Pani Bestia, Semper, zanetatacz, nelu-pelu ten użytkownik otrzymał 4 podziękowań od innych

Ogród takisobie 2020/06/28 18:35 #206413

  • Asia2
  • Asia2 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1178
  • Otrzymane podziękowania: 3718
Miłko, ja z tych co czytają. Wyznaję zasadę że mowa jest srebrem, ale milczenie złotem... polewkamax
Na pocieszenie powiem Ci, że ja też "śmieciara" jestem. Uważam, że recycling śmietnikowy, jak go nazywam, oprócz tego, że może być źródłem wielu ciekawych zdobyczy, to na dodatek jest proekologiczny.
Nie wiedziałam, że masz aż tyle róż :woohoo: .
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie

Ogród takisobie 2020/06/28 21:37 #206444

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8426
  • Otrzymane podziękowania: 25225
Zające w makach przeurocze :kocham
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.206 s.