Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Sasanka (Pulsatilla) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie

Sasanka (Pulsatilla) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2016/12/03 12:18 #37918

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31361
Ostatnio zmieniany: 2019/04/18 15:40 przez Efkaraj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma, VERA

Sasanka (Pulsatilla) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2016/12/10 18:50 #38707

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25526
  • Otrzymane podziękowania: 66087
Sasanka
Pulsatilla

ang. pasqueflower, windflower, prairie crocus, Easter Flower,meadow anemone

Sasanki, to dobrze znane nam wczesnowiosenne byliny, będące rodzajem roślin z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Znanych jest około 33 gatunków, występujących w Ameryce Północnej (kanada, USA), Europie i środkowej Azji. Można je spotkać dzikorosnące także w Polsce, głownie na terenach górskich. Objęte są one ochroną, wiec należy pamiętać, że nie wolno ich pozyskiwać ze stanowisk naturalnych.
Wg Wikipedii, 6 gatunków sasanki, które spotkać możemy w naszym kraju, to:
- sasanka alpejska ( Pulsatilla alpina)
- sasanka łąkowa (Pulsatilla pratensis)
- sasanka otwarta (Pulsatilla patens)
- sasanka słowacka (Pulsatilla slavica)
- sasanka wiosenna (Pulsatilla vernalis)
- sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris)

Oprócz tych gatunków, w ogrodach uprawiany jest szereg innych np Pulsatilla albana, oraz hodowlane kultiwary. Jedną z ciekawszych jest Pulsatilla vulgaris 'Papageno' o postrzępionych płatkach.

Ich angielska nazwa 'Pasque Flower' nawiązuje do okresu kwitnienia sasanek - kwiaty pojawiają się wczesna wiosną, zazwyczaj w okolicach świąt wielkanocnych (Paschy). Z innych ciekawostek można wymienić tę, iż właściwości sasanki, jako zioła, znane są od wieków i była ona stosowana już w dawnych czasach przez Indian ze szczepów Blackfoot do wywoływania poronień i porodów.

Wymagania sasanek są związane z ich pochodzeniem z górskich łąk - najlepiej uprawiać je w niekwaśnej (wapiennej), mocno przepuszczalnej glebie. Dobrze by było, gdyby stanowisko było ciepłe a gleba dość szybko się wiosną nagrzewała.

Charakterystyczną cechą sasanek jest mocne, miłe w dotyku owłosienie młodych pędów i liści a nawet częściowo kwiatów. W miarę wzrostu rośliny, to owłosienie zanika.



Kolejne etapy rozwoju kwiatów sasanki zwyczajnej 'Papageno'










sasanki uprawa
Ostatnio zmieniany: 2016/12/18 22:12 przez .
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, edulkot, nelu-pelu, Danusia, a.nia, Katarzyna2021


--=reklama=--

 

Sasanka (Pulsatilla) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2016/12/15 22:03 #39508

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31361
Sasanka zwyczajna
Pulsatilla vulgaris

Wysokość: do 30cm
Łodyga zielona mocno owłosiona srebrzystymi włoskami.
Liście: Kształtem przypominają nieco natkę marchewki, charakterystycznie owłosione. Włoski są bardziej jedwabiste niż na łodyżce.
Kwiaty: najpierw dzwonkowate, w miarę kwitnienia szeroko otwarte. Białe, czerwone, fioletowe. Płatki filcowane, delikatnie owłosione na spodniej stronie. Kwiaty duże, umieszczone na szczytach łodyg. Pręciki żółte. (III-IV)
Owocostany: kuliste z długimi włoskami.
Stanowisko: słoneczne, sasanka kocha słońce. Gleba przepuszczalna, wapienna.
Rozmnażanie: przez wysiew nasion zaraz po zbiorze.

Uwagi
Roślina trująca. Spożycie może spowodować mdłości, odurzenie, pobudzenie a nawet paraliż ośrodkowego układu nerwowego.
Sasanka nie trzeba podlewać. Wyjątek stanowią okresy długotrwałej suszy z upałem.
Jest byliną krótkowieczną.
W Polsce, pomimo iż jest pod ścisła ochroną, wyginęła całkowicie.

Zapraszam do podzielenia się swoimi sasankami. Myślę, że wielu z nas ma je u siebie, dbając o to, by całkowicie nie zniknęła z naszego kraju :)



.
Ostatnio zmieniany: 2016/12/18 22:13 przez .
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, , Danusia

Sasanka (Pulsatilla) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2016/12/16 00:36 #39517

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25526
  • Otrzymane podziękowania: 66087
Co prawda nie są roślinami, które najszybciej pojawiają się wiosną, ale są jedną z najszybszych bylin, dlatego myslę, że warto je mieć u siebie w ogrodzie.Wielkim ich plusem jest to że dają samosiew i można doczekać roślin z własnej hodowli. :)

Bo to się zwykle tak zaczyna ....a gdy pogoda dopisuje, akcja nabiera szybkości.W zależności od stanowiska, różnego koloru sasanki pokazują się w różnych miejscach (sasanki zwyczajne)
fot. 03.04.





05.04.2016r




.
Ostatnio zmieniany: 2016/12/16 01:41 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, edulkot, Danusia

Sasanka (Pulsatilla) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2016/12/16 09:48 #39527

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6253
  • Otrzymane podziękowania: 24361
Sasanka albańska
Pulsatilla albana





Ostatnio zmieniany: 2016/12/18 22:09 przez .
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, piku, Efkaraj, edulkot, lelumpolelum, Danusia

Sasanka (Pulsatilla) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2016/12/16 16:10 #39543

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25526
  • Otrzymane podziękowania: 66087
Miałam niegdyś podobną ( foto z 2014r), ale nie wiem, czy taką samą. Po trzech sezonach znikła z mojego ogrodu :mlotek Listeczki drobne, podobno do Twojej sasanki.







.
Ostatnio zmieniany: 2016/12/17 20:08 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, edulkot, Gosia1704, Danusia

Sasanka (Pulsatilla) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2016/12/18 21:34 #39822

  • Gosia1704
  • Gosia1704 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2193
  • Otrzymane podziękowania: 2554
Ta sasanka albańska prześliczna. Moje stare w tym sezonie.



Wstyd powiedzieć, ale dwie z sadzonek od Kryzysów wsadzałam niedawno z powrotem do ziemi.
Pozdrawiam Wszystkich
:witaj
Zapraszam na
Kwiecisty groch z kapustą
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Amarant, edulkot

Sasanka (Pulsatilla) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2016/12/18 22:14 #39825

  • edulkot
  • edulkot Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 9991
  • Otrzymane podziękowania: 22863
Sasanka to u mnie nowość, choć od dawna o nich marzyłam. Mam takie najzwyklejsze w kolorach fioletowym i czerwonym.



Majka - "Pamiętajcie o ogrodach"
Domek pod Dębami w różanym ogrodzie część II
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Amarant, edyta, Gosia1704

Sasanka (Pulsatilla) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2016/12/19 12:16 #39855

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25526
  • Otrzymane podziękowania: 66087
Majko, gdy trafią na odpowiednie warunki, zaczną Ci się rozmanażać i jest szansa, że doczekasz niezłego stadka w różnych kolorkach. :)


Sasanka zwyczajna 'Papageno'

Pulsatilla vulgaris subsp. grandis 'Papageno'

"Papageno" są kultiwarem sasanki zwyczajnej (Pulsatilla vulgaris) , ale różnią się od niej wiele bardziej ozdobnym wyglądem - płatki kwiatów wyglądają, jak frędzle - są 'pociachane' w nieregularny i nieuporządkowany sposób. Nie ujmuje im to wdzięku, wprost odwrotnie , pięknie wyglądają i prezentują się wśród roślin gatunku.Kwiaty mogą być w różnych kolorach : kremowobiałym, różowym, czerwonym, niebieskim i fioletowym. rzadziej, ale mogą także być dwubarwne. Kwiaty mogą być pojedyncze, zwłaszcza, gdy rośliny są młode, lub podwójne.









Z mojej obserwacji wynika, że sa dość efemeryczne i potrafią nagle zniknąć z ogrodu , ale i tak warto je posadzić, by cieszyć się wiosną ich oryginalnym wyglądem. Nazwa łacińska sasanki 'Pulsatilla' nawiązuje do luźnego zwisania kwiatów na niezbyt sztywnych łodyżkach i oznacza kołysanie się np na wietrze. Właśnie'Papageno' są doskonałym dowodem, jak jest trafna.
Prawdopodobnie nazwa 'Papageno' odnosi się do kolorowej postaci łowcy ptaków o imieniu Papageno z opery Mozarta 'Czarodziejski flet'


żródło: Wikipedia, Texas A&M University-Commerce.

Kępy , gdy rozrosną się, są bardzo widowiskowe






.
Ostatnio zmieniany: 2016/12/19 12:21 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, Gosia1704, Danusia, Veronica

Sasanka (Pulsatilla) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2016/12/25 19:21 #40528

  • Krzysia
  • Krzysia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2757
  • Otrzymane podziękowania: 7273
Wiosną wyglądają jak kurczątka.















I pierwszy i jedyny dotąd kwiatuszek 'Papageno'.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, , edulkot, Gosia1704, Danusia

Sasanka (Pulsatilla) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2016/12/25 21:40 #40538

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25526
  • Otrzymane podziękowania: 66087
Ja właśnie najbardziej je lubię w fazie otwierającego się kwiatu... Mają jeszcze puszek, ale całą roślinę już dobrze widać :kocham



.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edulkot, nelu-pelu

Sasanka (Pulsatilla) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/01/01 17:46 #41756

  • mewa
  • mewa Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 193
  • Otrzymane podziękowania: 449
U mnie rosną na kwaśnych piachach dodatkowo prykryte korą czyli wbrew zasadzie - ma się świetnie tylko musze pamiętac ,aby o czasie obciąć nasienniki, bo inaczej są wszędzie




























Pozdrawiam, Ewa
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, , edulkot, nelu-pelu, Danusia

Sasanka (Pulsatilla) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/01/03 01:55 #41961

  • Izabella1004
  • Izabella1004 Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Posty: 42
  • Otrzymane podziękowania: 202
Sasanka zwyczajna 'Papageno'
















Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edulkot, zuzanna2418, Danusia

Sasanka (Pulsatilla) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/01/03 10:03 #41979

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25526
  • Otrzymane podziękowania: 66087
Ciekawa jestem, czy u Ciebie znikła któraś z sasanek Papageno? U mnie, po 6 latach uprawy nie wyszły 2. Najlepiej się trzyma ta o kolorze majtkowego różu. Inna sprawa, że miejsce , gdzie rosły, zrobiło się nieco zbyt cieniste.Powinnam je szeroko i dość głęboko podkopać i przenieść na jaśniejsze stanowisko.Mam nadzieję, że nie zgapię się wczesną wiosną i zdążę to zrobić, nim rozwiną kwiaty.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Sasanka (Pulsatilla) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/01/03 16:15 #42028

  • Izabella1004
  • Izabella1004 Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Posty: 42
  • Otrzymane podziękowania: 202
Pola narazie nie stracilam zadnej ale zauwazylam ze moje najstarsze kepy zrobily sie slabsze i nie tak obficie kwitly jak w tamtym roku ale na szczęście mam duzo siewek juz kwitnacych .












Ostatnio zmieniany: 2017/01/03 16:15 przez Izabella1004.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, zuzanna2418, Danusia

Sasanka (Pulsatilla) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/03/09 21:14 #52186

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25526
  • Otrzymane podziękowania: 66087
Melduje posłusznie, że na Dolnym Śląsku sasanki już pokazały swoje kosmate kiełki. clap

Na zdjęciu sasanka 'Papageno', która rośnie na słonecznym i podwyższonym stanowisku



foto z 03.03.2017r

.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Danusia

Sasanka (Pulsatilla) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/04/13 14:14 #58913

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25526
  • Otrzymane podziękowania: 66087
Rozpoczeła kwitnienie czarna forma sasanki łakowej (Pulsatilla pratensis subsp. nigricans), Rośnie w obecnie słonecznym miejscu, w sezonie jest półcieniste. Mam ją drugi rok, ale dopiero w tym zakwitła tak obficie.



.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): , Krzysia, zuzanna2418, Puszek

Sasanka (Pulsatilla) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/04/18 19:43 #59874

  • lelumpolelum
  • lelumpolelum Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Nie wierzę w życie pozaogrodowe
  • Posty: 877
  • Otrzymane podziękowania: 1790
Kwitną już, przynajmniej te zwyczajne :)




Pozdrawiam - Beata
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, Krzysia, Danusia

Sasanka (Pulsatilla) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/04/23 21:45 #61131

  • Krzysia
  • Krzysia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2757
  • Otrzymane podziękowania: 7273
U mnie dopiero zaczynają, ale te najzwyklejsze bardzo słabe w tym roku, zginęły stare duże kępy :( .



'Papageno'

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Danusia

Sasanka (Pulsatilla) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/04/23 22:06 #61143

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25526
  • Otrzymane podziękowania: 66087
U mnie także przepadło kilka sasanek - 2 kepki 'Papageno' i 1 zwykła, rózowa. :mlotek

Największa kepa sasanki 'papageno' rosnie na skrajnie suchym i słonecznym stanowisku, na skalnej górce, której wcale nie podlewam.





Natomiast czarna sasanka łąkowa (Pulsatilla pratensis subsp. nigricans) czaruje teraz nasiennikami.



Ciekawe, jakiego koloru kwiaty by sie pokazały na jej siewkach? think:

.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Danusia
Moderatorzy: Tomek Mr, Efkaraj, wojtek
Czas generowania strony: 0.236 s.