Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Przylaszczka (Hepatica) - gatunki, odmiany, warunki uprawy

Przylaszczka (Hepatica) - gatunki, odmiany, warunki uprawy 2024/03/11 22:38 #314724

  • nena08
  • nena08 Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 191
  • Otrzymane podziękowania: 997
Dzielnie zniosły -4 :)



Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, halszka, takasobie, VERA, nowababka, nelu-pelu, Franusiowa, DorotaZ, ewakatarzyna

Przylaszczka (Hepatica) - gatunki, odmiany, warunki uprawy 2024/03/12 15:04 #314762

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4276
  • Otrzymane podziękowania: 16656
Przylaszczkowe portreciki ostatniej niedzieli...
10.03.2024

Millstream Merlin

Transylwańska od Wiesi :buziak

Transylwańska Biała- zeszłoroczny nabytek

"szwajcarka"



Forest White


Sporo jeszcze w pąkach...
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Ostatnio zmieniany: 2024/03/12 15:04 przez a.nia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, th, halszka, VERA, nowababka, zanetatacz, nelu-pelu, Franusiowa, basik ten użytkownik otrzymał 6 podziękowań od innych


--=reklama=--

 

Przylaszczka (Hepatica) - gatunki, odmiany, warunki uprawy 2024/03/13 16:20 #314832

  • halszka
  • halszka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2087
  • Otrzymane podziękowania: 6404
W końcu zakwitła siewka od Poli :buziak - biała przylaszczka Hepatica acutiloba. Będę musiała delikatnie, z całą bryłą korzeniową, przenieść ją kawałek, bo niespecjalnie jest widoczna schowana pod paprotnikiem.

Pozdrawiam
Halina
Ostatnio zmieniany: 2024/03/13 23:39 przez halszka.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, VERA, nowababka, Franusiowa, basik, Danusia, a.nia, dultom, ewakatarzyna

Przylaszczka (Hepatica) - gatunki, odmiany, warunki uprawy 2024/03/13 17:46 #314837

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16837
  • Otrzymane podziękowania: 57758
Moje przylaszczki jakieś opóźnione w stosunku do Waszych :nie_wiem Hepatica nobilis dopiero rozwija pierwsze kwiaty.



pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, halszka, VERA, nowababka, nelu-pelu, Franusiowa, Danusia, a.nia, ewakatarzyna

Przylaszczka (Hepatica) - gatunki, odmiany, warunki uprawy 2024/03/13 21:26 #314871

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26201
  • Otrzymane podziękowania: 69528
U mnie niektóre z pokazywanych tu, np Millstream Merlin dopiero wystawiają z ziemi owłosione kłębuszki :lol: , a gdzie im do kwitnienia...



Przylaszczka pospolita o czerwonych kwiatach lada moment rozwinie kwiaty



Przesadziłam przylaszczkę Selma na w pełni słoneczne stanowisko. Rozwinęła kilka kwiatów, ale chyba jeszcze nie pokazała wszystkiego... Kolor kwiatów jest bardzo ciekawy, bardziej łososiowy, niż różowy.
W dwóch ujęciach:




fot. 13.03.2024r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, halszka, VERA, chester633, nowababka, zanetatacz, nelu-pelu, Franusiowa, basik, Danusia ten użytkownik otrzymał 4 podziękowań od innych

Przylaszczka (Hepatica) - gatunki, odmiany, warunki uprawy 2024/03/14 00:07 #314897

  • GosiaM
  • GosiaM Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Małgoś
  • Posty: 1180
  • Otrzymane podziękowania: 4142
Piękne te wasze przylaszczki. Ja też chcem... Haha tylko gdzie je zdobyć i kiedy szukać.?
zielonozakreceni.pl/forum/ogrody-zielono-zakreconych/9755-wszystko-od-nowa?start=%1$d
"Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia"

"Zakładaj własne ogrody i ozdabiaj swoją duszę zamiast czekać aż ktoś inny przyniesie ci kwiaty"
Ostatnio zmieniany: 2024/03/14 00:07 przez GosiaM.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA

Przylaszczka (Hepatica) - gatunki, odmiany, warunki uprawy 2024/03/15 22:29 #315059

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26201
  • Otrzymane podziękowania: 69528
Hepatica nobilis var. pyrenaica 'Rosea' na wilgotnym, słonecznym stanowisku


fot. 15.03.2024r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, th, halszka, VERA, nowababka, Franusiowa, Danusia, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna

Przylaszczka (Hepatica) - gatunki, odmiany, warunki uprawy 2024/03/16 18:15 #315109

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6509
  • Otrzymane podziękowania: 25860
U mnie niezbyt udany sezon przylaszczkowy. Kwitną nierówno. W jednej kępie część kwiatów gubi już płatki, a część dopiero je rozwija...niektóre są podgryzione a inne podmarznięte...



''Polka'



'kielczanka'



I taka ciekawostka. W jednej kepie są kwiaty niebieskie, bialo-niebieski, niebiesko- biale, rózowe i biało-różowe ;)





Ostatnio zmieniany: 2024/03/16 18:17 przez Tomek Mr.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, halszka, takasobie, VERA, chester633, nowababka, jugo, zanetatacz, nelu-pelu ten użytkownik otrzymał 6 podziękowań od innych

Przylaszczka (Hepatica) - gatunki, odmiany, warunki uprawy 2024/03/16 20:30 #315133

  • chester633
  • chester633 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1189
  • Otrzymane podziękowania: 3119
Przygodę z przylaszczkami zacząłem w zeszłym sezonie kupiłem 4 szt. i posadziłem w dwóch miejscach, dziś zauważyłem że kwitnie tylko jedna kępka .Wszystkie mają zielone listki a na waszych zdjęciach są bez liści moje pytanie czy trzeba je wycinać na wiosnę tak jak u żurawek think: .
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA, nowababka

Przylaszczka (Hepatica) - gatunki, odmiany, warunki uprawy 2024/03/16 20:49 #315135

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16837
  • Otrzymane podziękowania: 57758
Chester wycinanie liści nie jest konieczne, ale często po zimie są brzydkie i kwitnące rośliny lepiej prezentują się bez nich ;-)

Hepatica transsilvanica 'Blue Jewel' ... nie zdążyłam wyciąć liści prze kwitnieniem


fot. 16.03.2024
pozdrawiam Basia
Ostatnio zmieniany: 2024/03/16 20:50 przez basik.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, th, halszka, VERA, chester633, nowababka, zanetatacz, Franusiowa, Danusia ten użytkownik otrzymał 2 podziękowań od innych

Przylaszczka (Hepatica) - gatunki, odmiany, warunki uprawy 2024/03/16 20:51 #315136

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26201
  • Otrzymane podziękowania: 69528
Paweł, u mnie przeważnie same zasychają w trakcie zimy, natomiast Hepatica acutiloba trzyma je do wiosny. Wiadomo, że nie są ładne, wiec gdy tylko pojawiają się zalążki pąków, wycinam je, ale nieszczególnie dokładnie. :blink:

Słabo przyrasta, ale te kropkowane płatki kwiatów.... Hepatica nobilis 'Prickel'


fot. 16.03.2024r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, edyta, th, halszka, takasobie, VERA, chester633, nowababka, zanetatacz, Franusiowa ten użytkownik otrzymał 5 podziękowań od innych

Przylaszczka (Hepatica) - gatunki, odmiany, warunki uprawy 2024/03/16 21:19 #315141

  • dorcia7
  • dorcia7 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi bo nie jesteś sam
  • Posty: 603
  • Otrzymane podziękowania: 1446
Harlekin Blue


Nora



Toki



Red Forest

pozdrawiam -Dorota
Działka - moja pasja cz. 1
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, th, halszka, takasobie, VERA, chester633, nowababka, jugo, zanetatacz ten użytkownik otrzymał 8 podziękowań od innych

Przylaszczka (Hepatica) - gatunki, odmiany, warunki uprawy 2024/03/17 18:49 #315214

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4334
  • Otrzymane podziękowania: 15390
Jedne z ładniejszych wiosennych kwiatów,bardzo je lubię.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, edyta, th, halszka, takasobie, VERA, nowababka, Franusiowa, Danusia, a.nia ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Przylaszczka (Hepatica) - gatunki, odmiany, warunki uprawy 2024/03/17 19:05 #315218

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16837
  • Otrzymane podziękowania: 57758
'Szwajcarka' od A.ni ładnie się rozrosła (rozsiała?). Z jednej kępki zrobiły się trzy clap Stanowisko wiosna ma słoneczne, później lekko ocienione.

fot. 16.03.2024




pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, edyta, th, halszka, takasobie, VERA, zanetatacz, nelu-pelu, Franusiowa, Danusia ten użytkownik otrzymał 2 podziękowań od innych

Przylaszczka (Hepatica) - gatunki, odmiany, warunki uprawy 2024/03/17 19:20 #315221

  • nelu-pelu
  • nelu-pelu Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 6825
  • Otrzymane podziękowania: 15268
Przylaszczki z gatunku 'od Olusi'
Niebieska kwitnie od końca lutego, nie obcięłam liści bo są jeszcze ładne
20240301


pierwsze kwiatki już więdną, ale wczoraj zauważyłam nowy garnitur pączków


Biała trochę przysnęła i jeszcze w pączkach...
Pozdrawiam, Nela
Moje metamorfozy - zapraszam
Ostatnio zmieniany: 2024/03/17 19:21 przez nelu-pelu.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, edyta, th, halszka, takasobie, VERA, zanetatacz, Franusiowa, basik, Danusia ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Przylaszczka (Hepatica) - gatunki, odmiany, warunki uprawy 2024/03/17 19:37 #315223

  • Katarzyna2021
  • Katarzyna2021 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2813
  • Otrzymane podziękowania: 9357
Powoli się rozkręcały, już po epizodach z przymrozkiem, które uszkodziły cześć płatków, teraz pod śniegiem





Ostatnio zmieniany: 2024/03/17 19:51 przez Katarzyna2021.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, edyta, th, halszka, takasobie, VERA, zanetatacz, Franusiowa, Danusia ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Przylaszczka (Hepatica) - gatunki, odmiany, warunki uprawy 2024/03/17 20:10 #315227

  • VERA
  • VERA Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 5998
  • Otrzymane podziękowania: 24998
Moje przylaszczki zakwitają, a nocne przymrozki nadciągają - teraz już tylko + 2 C :(








Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, edyta, th, halszka, takasobie, zanetatacz, nelu-pelu, Franusiowa, basik ten użytkownik otrzymał 5 podziękowań od innych

Przylaszczka (Hepatica) - gatunki, odmiany, warunki uprawy 2024/03/17 21:37 #315250

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26201
  • Otrzymane podziękowania: 69528
VERA napisał:
Moje przylaszczki zakwitają, a nocne przymrozki nadciągają - teraz już tylko + 2 C :(

U mnie także, ale przylaszczek nie okrywałam...
Kiedyś, gdy zimy były nieco inne :dry: nie mogłam utrzymać w ogrodzie przylaszczek japońskich. Zaczęłam jednak znowu z nimi eksperymentować, sadząc je na stokach, przy wyższych kamieniach. Okazało się, ze wszystko z nimi w porządku, więc co jakiś czas będę się kusić na nowe odmiany.

Hepatica japonica 'Oumei' ma 5 kwiatów, ale, jak to u japonek, maleństwa. Gdyby było ich ze 100, może dałoby się zawiesić oko.



Hepatica japonica 'Inari'- u mnie nówka z 2 kwiatami


fot.16/17.03.2024r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, edyta, th, halszka, takasobie, VERA, zanetatacz, nelu-pelu, Franusiowa, basik ten użytkownik otrzymał 4 podziękowań od innych

Przylaszczka (Hepatica) - gatunki, odmiany, warunki uprawy 2024/03/20 20:51 #315546

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26201
  • Otrzymane podziękowania: 69528
Mrozy przylaszczkom nie zaszkodziły, więc kolejna japonka prezentuje kwiaty... Hepatica japonica 'To- sen'


fot. 20.03.2024r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, th, halszka, zanetatacz, nelu-pelu, Franusiowa, Danusia, a.nia, ewakatarzyna

Przylaszczka (Hepatica) - gatunki, odmiany, warunki uprawy 2024/03/22 21:12 #315669

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26201
  • Otrzymane podziękowania: 69528
Hepatica japonica 'Tagami' ma śliczne kwiaty, jeśli chodzi o barwę i budowę, ale zobaczcie, jakie to maluszki. :blink:


fot. 22.03.2024r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, th, zanetatacz, Franusiowa, Danusia, a.nia, DorotaZ, ewakatarzyna
Moderatorzy: Tomek Mr, Efkaraj, wojtek
Czas generowania strony: 0.248 s.