Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2016/06/08 19:18 #3153

  • tabaaza
  • tabaaza Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 615
  • Otrzymane podziękowania: 2270
Ciemiernik
Helleborus

Hejka! :)
Helleborus foetidus i Helleborus argutifolius, Helleborus niger, Helleborus orientalis i mieszańce dwóch ostatnich gatunków, wcale nie mało tego dobrego ciemiernikowego. Najbardziej popularny był do niedawna ciemiernik biały Helleborus niger, któremu w cieplejszych rejonach kraju zdarza się pokazywać kwiaty już w grudniu. Teraz powoli ale skutecznie zaczynają go detronizować ciemierniki wschodnie Helleborus orientalis, niespiesznie a jednak nieubłaganie zdobywają nowe terytoria zarezerwowane dotąd dla "marketowego" (pojawia się w okolicach Bożego Narodzenia niemal w każdym większym markecie) ciemiernika białego. Na ogół w ogrodach sadzimy jeszcze ciągle gatunki, albo to co sprzedaje się nam jako gatunki ale coraz częściej polskim ogrodnikom marzą się odmiany gatunków i mieszańcowe ciemierniki. Miłośnicy bardziej naturalnych ogrodów sadzą ciemiernika cuchnącego Helleborus foetidus, ciemiernika purpurowego Helleborus purpurascens lub usiłują oswoić (wrażliwa zielenina, źle znosi naszą aurę zimową) ciemiernika korsykańskiego Helleborus argutifolius czy nie mniej kapryśnego, świetnie udającego "dzikiego i wolnego" mieszańca Helleborus x sternii. Ci bardziej spragnieni wzruszeń w stylu angielskiego, wiktoriańskiego ogrodnictwa rozglądają się za odmianami o pełnych kwiatach. Mają w czym wybierać: ciemierniki o kwiatach podobnych do dalii, ciemierniki z kwiatami jak anemony, bardzo wypełnione płatkami, półpełne - można ogrodniczo poszaleć. Oprócz klasycznej bieli, czy metalicznej czerwieni charakterystycznej dla kwiatów ciemiernika orientalnego, coraz więcej na naszych rabatach różyków, "głębokiej czerni", kropeczek, pikotek i tym podobnych pokuszeń dla ogrodnika.



Ciemierniki to rośliny cieniolubne, najlepiej żyje im się w rozproszonym cieniu. Tak twierdzi literatura, ja natomiast widziałam całkiem dobrze rozrośnięte i kwitnące ciemierniki na stanowiskach, które można określić umiarkowanie słonecznymi. Myślę sobie, że to dowodzi, że najważniejsza w uprawie ciemierników jest jakość gleby, o ile ciemiernik rośnie w odpowiedniej dla niego ziemi poradzi sobie na bardziej słonecznym stanowisku. Większość ciemierników dobrze rośnie w glebie próchniczej, przepuszczalnej, o odczynie obojętnym do lekko zasadowego. Ciemiernik wschodni znosi i inne rodzaje gleby, całkiem nieźle radzi sobie na tych nieco cięższych. Lubi też bardziej od innych ciemierników ziemię o zasadowym odczynie. To upodobanie dzieli z ciemiernikiem cuchnącym, oba ciemierniki można dopieszczać nawozem pod tytułem dolomit. Niemal wszystkie ciemierniki nie znoszą dzielenia kępy, zazwyczaj źle się to dla nich kończy. Jeżeli już dzielić to bardzo młode rośliny i robić to tuż po kwitnieniu. Jeżeli jednak lubimy naturalne klimaty w ogrodzie to wystarczy nie obcinać nasienników ciemiernika a po pewnym czasie w sprzyjających warunkach pojawi się mnóstwo małych siewek (wiem bo mogłabym je namiętnie pielić). Niekiedy po ostrzejszej zimie ciemierniki się nie budzą, zdarza to się gatunkowym ciepłolubnym pięknościom z południa Europy, jak i mieszańcom (sporo ciemierników pochodzi z cieplejszych niż Europa Środkowa stron i to ich geny odpowiedzialne są za to, że niektórym mieszańcom też jest u nas za zimno). No cóż, nie można mieć wszystkiego! Nie znaczy to, że najlepiej w ogóle ciemierników nie uprawiać, jest trochę odmian (selektów) mistrza przetrwania czyli ciemiernika białego, zawsze można na niego liczyć tam gdzie inne ciemierniki nie chcą z powodu klimatu dobrze rosnąć. To tak krótko i podstawowo o ciemiernikach.
Pozdrówka
Tabs :woohoo:
Ostatnio zmieniany: 2021/12/22 18:20 przez Poll. Powód: zmiana tytułu wątku
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, MarzenaSantaFe, piku, Gosia1704, zuzanna2418, dobra nuta, Hanka, andora, basik, ewacz ten użytkownik otrzymał 2 podziękowań od innych

Krzyżówki/ hybrydy ciemierników 2016/06/09 09:46 #3325

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25526
  • Otrzymane podziękowania: 66074
Dla ułatwienia orientacji, spis gatunków ciemierników hybryd i ich rodziców

- Helleborus x sternii: Helleborus lividus x Helleborus argutifolius

- Helleborus x ericsmithii: Helleborus x sternii x Helleborus niger= [(Helleborus lividus x Helleborus argutifolius) x Helleborus niger]

- Helleborus x nigercors: Helleborus argutifolius x Helleborus niger

- Helleborus x ballardiae: Helleborus lividus x Helleborus niger

- Helleborus x jourdanii: Helleborus foetidus x Helleborus viridis

- Helleborus x lemonnierae: pochodzenie nieznane

- Helleborus. x glandorfensis:: Helleborus x ericsmithii x Helleborus. x hybridus

- Helleborus x sahinii: Helleborus niger x Helleborus foetidus

- Helleborus x belcherii: Helleborus niger x Helleborus thibetanus

- Helleborus x iburgensis: Helleborus x ballardiae x Helleborus x hybridus

.
Ostatnio zmieniany: 2020/01/28 14:28 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia


--=reklama=--

 

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki i odmiany 2016/06/10 12:37 #3584

  • zuzanna2418
  • zuzanna2418 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3570
  • Otrzymane podziękowania: 13753
Niestety ten NN jest, ale stanowi dowód, że na słonecznym stanowisku też mu jest dobrze :)

faza luty, przed obcięciem liści ubiegłorocznych



faza kwiecień



Produkuje mnóstwo siewek.Ale próba ich pozyskania, podoniczkowania i rozdawnictwa skończyła się niepowodzeniem. Po zimie nie wyszły.
Nie rozmnażaj, nie porzucaj-sterylizuj!
Miejska i wiejska dżungla
Blog wiejski

Zuzanna
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, tabaaza, Gosia1704, dobra nuta, annawu, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki i odmiany 2016/06/14 22:15 #4472

  • danutal
  • danutal Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 614
  • Otrzymane podziękowania: 1976
Niestety, odmian nie znam....



Pozdrawiam. Danuta
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): tabaaza, takasobie, affa, Gosia1704, dobra nuta, annawu, zanetatacz, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki i odmiany 2016/09/23 13:44 #25816

  • dodad
  • dodad Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 686
  • Otrzymane podziękowania: 1833
Ciemiernik cuchnący



i mieszańce






Sieją się na potęgę i nawet udało mi sie poprzesadzać siewki. Mam nadzieję na kwitnienie wiosną/
Pozdrawiam
Dorota
Ostatnio zmieniany: 2016/12/22 18:32 przez .
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Orszulka, Gosia1704, annawu, zanetatacz, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki i odmiany 2016/10/17 14:09 #30161

  • Fabiola
  • Fabiola Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1038
  • Otrzymane podziękowania: 1923
Wszystkie NN








Pozdrawiam Fabiola.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): danutal, takasobie, Gosia1704, annawu, zanetatacz, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki i odmiany 2016/10/24 19:10 #31708

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25526
  • Otrzymane podziękowania: 66074
U mnie powoli rozpoczyna sie sezon ciemiernikowy. W tej chwili kwitną dwa - jedna samosiejka o zielonych kwiatach i drugi NN o kwiatach pełnych. Kupiłam go na Wyspach, podczas lutowej przeceny roslin o 75% :silly: . Nie kwitł wtedy, więc kupiłam przysłowiowego kota w worku.








ciemierniki odmiany uprawa
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Orszulka, edyta, Fabiola, danutal, Gosia1704, annawu, zanetatacz, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2016/12/27 11:20 #40635

  • Orszulka
  • Orszulka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3283
  • Otrzymane podziękowania: 7381
Ciemiernik wschodni






Ostatnio zmieniany: 2016/12/27 11:22 przez Orszulka.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, , Gosia1704, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/01/24 15:12 #46102

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25526
  • Otrzymane podziękowania: 66074
Ja wycinam liście ciemierników orientalnych, gdy łodyżki pąków maja jakieś 10 centymetrów. Ostro tnę- wycinam wszystkie stare liście, aby kwiaty były wyeksponowane. Z ciemiernikiem cuchnącym - jak napisała Beatka - jest troszke gorzej: wycinam tylko brzydkie liście a nasionom pozwalam się wysiewać. Młode siewki przenoszę w miejsca, gdzie docelowo mają rosnąć.
Ostatnio zmieniany: 2020/03/18 17:13 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/02/05 10:58 #48069

  • Krzysia
  • Krzysia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2757
  • Otrzymane podziękowania: 7272
Zdjęcia ubiegłoroczne, w tym roku ciemierniki jeszcze pod śnieżną pierzynką.

Mój biały Helleborus niger z podziału od koleżanki w ubiegłym roku zakwitł na początku lutego, w grudniu przysypałam jego pąki kwiatowe liśćmi, ponieważ rok wcześniej nie osłonięte zmarzły.
Drugi, kupiony w 2015 w B. przetrzymany prawie całe lato w doniczce, w ubiegłym roku kwitł przez cały sezon pojedynczymi kwiatkami, na bardzo krótkich łodyżkach :nie_wiem .



Tego już nie ma :( został zaatakowany przez jakiegoś grzyba, a ja myśląc, że stratowały go koty szczególnie podlewałam krecigl . Dopiero wyjmując przegniłe listki zauważyłam na łodyżkach pleśń. Sąsiednie też zostały zaatakowane, ale zadziałałam w porę, zaprzestałam podlewania, opryskałam i podlałam kilka razy Topsinem, oraz usunęłam podejrzane listki.




Ten był u mnie tylko gościem, pojechał do Mirki :P .





A ten zdjęty w domu, zanim trafił do ogrodu wink-3



Bałam się, że ciemiernik Mirki też może być zagrzybiony, rozmawiałyśmy na ten temat. Mirka przytoczyła rozmowę z jakimś producentem czy sprzedawcą ciemierników o szkodliwości nadmiaru wody.

Powszechnie się uważa, że ciemierniki lubią wilgoć, ale nie należy nadużywać wody, zwracać uwagę na kondycję liści, usuwać wszystkie z plamami, bo to objawy grzyba. U mnie choróbsko rozwijało się w korzeniach, liście były ładne i zdrowe, jedynie się pokładały (dlatego podlewałam), potem okazało się, że są zgniłe u podstawy.

Pola :buziak kilka razy pisała o wycinaniu liści po zimie, właśnie przed chwilą przeczytałam o tym w pewnym poradniku, podobno to dobrze robi tym roślinom i zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób grzybowych.



Dorzucam jeszcze aktualne zdjęcie ciemiernika cuchnącego.

Ostatnio zmieniany: 2017/02/05 11:44 przez Krzysia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): mirdem, edyta, Gosia1704, zuzanna2418, nowababka, zanetatacz, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/02/19 16:45 #50055

  • zuzanna2418
  • zuzanna2418 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3570
  • Otrzymane podziękowania: 13753
Kwiaty w fazie prenatalnej. Zdjęcie z dziś.

Nie rozmnażaj, nie porzucaj-sterylizuj!
Miejska i wiejska dżungla
Blog wiejski

Zuzanna
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/02/23 15:11 #50745

  • evastyl
  • evastyl Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Posty: 105
  • Otrzymane podziękowania: 193
Marco Fransen ma w sprzedaży ciemierniki hostaparadise.com/helleborus-list.aspx przy zakupie 250 euro wysyłka gratis ...chętnych zapraszam na pw :)
Ostatnio zmieniany: 2022/01/01 17:46 przez Efkaraj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia1704, christinkrysia

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/02/24 13:36 #50969

  • Gosia1704
  • Gosia1704 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2193
  • Otrzymane podziękowania: 2554
Beata, nie mam w tej chwili zdjęcia, źle go obciapałam w tamtym roku, więc nie ma kwiatów, ale u mnie w Warszawie zimuje bez przykrycia. W tym roku widziałam jedna łodyżka mu uschła, ale ogólnie jest dobrze. Ten jeden ciemiernik (korsykański) jest u mnie od trzech lat z sadzonki „internetowej”. Inne sobie w międzyczasie „poszły”.
Dopiero w tamtym roku posadziłam kilka nowych. Przezimowały mi też sadzonki od Evastyl. Od Ewy dostałam dużo, ale nie wiem jeszcze ile z nich będzie, bo wiesz jak to z sadzonkami, ale liczę na jakieś co najmniej 5.


Tutaj moja prośba/pytanie – kiedy ciapać jakie ciemierniki?
Korsykański na przykład? Czy go się ciapie i jeśli tak to kiedy?
A co z innymi?
Kłopot odpada tylko przy tybetańskim, bo on sam traci liście.
(U mnie dopiero pierwszy rok, więc się denerwuję, kiedy wyjdzie).
Pozdrawiam Wszystkich
:witaj
Zapraszam na
Kwiecisty groch z kapustą
Ostatnio zmieniany: 2017/02/24 15:19 przez Gosia1704.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/02/24 15:35 #50992

  • lelumpolelum
  • lelumpolelum Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Nie wierzę w życie pozaogrodowe
  • Posty: 877
  • Otrzymane podziękowania: 1790
Gosiu, to jest dobra wiadomość :) Co prawda, obiecałam sobie, że nigdy więcej ale skoro gdzieś daje radę, to może jednak? Ale specjalnie szukać nie będę, sam mi musi w łapki wpaść gwizdac
Co do cięcia, wycinam tylko to, co samo zbrzydnie lub uschnie. Kłopot trochę jest z cuchnącym, bo ten pancerny jest. Tnę go po kwitnieniu, żeby zapobiec nadmiernemu wysiewowi.

Znalazłam jeszcze fotkę cuchnącego



I orientalnych





Pozdrawiam - Beata
Ostatnio zmieniany: 2017/02/24 15:47 przez lelumpolelum.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant, Gosia1704, zanetatacz, Danusia, christinkrysia, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/02/26 23:02 #51399

  • dorcia7
  • dorcia7 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi bo nie jesteś sam
  • Posty: 597
  • Otrzymane podziękowania: 1418
Dowiedziałam się ,że są odmiany ciemierników o pstrych liściach ,czy ktoś zna takie ?
pozdrawiam -Dorota
Działka - moja pasja cz. 1
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/02/27 11:50 #51428

  • lelumpolelum
  • lelumpolelum Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Nie wierzę w życie pozaogrodowe
  • Posty: 877
  • Otrzymane podziękowania: 1790
Dorcia, wiem tylko o jednym, to ciemiernik korsykański 'Janet Starnes'. Wyguglaj sobie, ciekawa bestyjka :)
Pozdrawiam - Beata
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): dorcia7

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/02/27 12:56 #51433

  • majek2106
  • majek2106 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 547
  • Otrzymane podziękowania: 1269
lelumpolelum Miałem tą odmianę, trzy lata męczył się. Inne rosnące obok wyrosły na piękne kępy a ten jak zaklęty, na pograniczu życia i śmierci po trzeciej zimie padł.
Może tylko ja miałem takie doświadczenie, może coś mu nie pasowało, tak czy tak efekt był mizerny.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): dorcia7

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/02/27 15:20 #51454

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25526
  • Otrzymane podziękowania: 66074
Mam ciemiernika korsykańskiego Variegata, oraz inne o liściach w marmurki np Silver Dollar, Ivory Prince. Ten ostatnio dość kiepsko mi kwitł do tej pory (patrzyłam wczoraj na niego, kupa liści, pąków jeszcze nie ma) , zaś korsykańskie Variegata, to u mnie nówka. Będzie wymagał specjalnego, ciepłego stanowiska. :glupek Przy lepszej pogodzie i odrobinie czasu robię zdjęcia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): dorcia7

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/02/28 00:55 #51589

  • Gosia1704
  • Gosia1704 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2193
  • Otrzymane podziękowania: 2554
Ja dziś byłam na działce i oczywiście poleciałam w ciemierniki też. Mnie to się już mówić nie chce, bo jęczę mniej więcej do połowy sezonu. Widziałam, że któreś chciały zakwitnąć, bo tradycyjnie znalazłam rozdziobane pączki.
Poll, uspokoiłaś mnie. Zastanawiałam się nad przycinaniem, ale to są młode rośliny. Ptaki (lub wiewiórki) powyprawiały już z nimi takie rzeczy, że lepiej nie mówić.
Jeden pęd ciemiernika tybetańskiego jeszcze żyje.
Siewki ciemierników od Ewy częściowo powyciągane. Nie wiem co z tego będzie. Dziś głównie zajmowałam się wtykaniem w ziemię roślin z korzeniami na wierzchu.
Pozdrawiam Wszystkich
:witaj
Zapraszam na
Kwiecisty groch z kapustą
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/03/09 18:06 #52051

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14407
  • Otrzymane podziękowania: 43152
Nie mam ich wiele, ale obiecuję, że się poprawię. Zawsze obiecuję sobie co roku, że na Gardenii kupię z 2-3 sztuki. Kuszą wtedy strasznie, bo naprawdę cudownie wyglądają na stoiskach targowych:



W ogrodzie biały i cuchnący:



Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia, zanetatacz, ewacz
Czas generowania strony: 0.206 s.