Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2016/06/08 19:18 #3153

• tabaaza
  • tabaaza Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Irysomaniaczka
  • Otrzymane podziękowania: 642
Ciemierniki
Helleborus

Hejka! :)
Helleborus foetidus i Helleborus argutifolius, Helleborus niger, Helleborus orientalis i mieszańce dwóch ostatnich gatunków, wcale nie mało tego dobrego ciemiernikowego. Najbardziej popularny był do niedawna ciemiernik biały Helleborus niger, któremu w cieplejszych rejonach kraju zdarza się pokazywać kwiaty już w grudniu. Teraz powoli ale skutecznie zaczynają go detronizować ciemierniki wschodnie Helleborus orientalis, niespiesznie a jednak nieubłaganie zdobywają nowe terytoria zarezerwowane dotąd dla "marketowego" (pojawia się w okolicach Bożego Narodzenia niemal w każdym większym markecie) ciemiernika białego. Na ogół w ogrodach sadzimy jeszcze ciągle gatunki, albo to co sprzedaje się nam jako gatunki ale coraz częściej polskim ogrodnikom marzą się odmiany gatunków i mieszańcowe ciemierniki. Miłośnicy bardziej naturalnych ogrodów sadzą ciemiernika cuchnącego Helleborus foetidus, ciemiernika purpurowego Helleborus purpurascens lub usiłują oswoić (wrażliwa zielenina, źle znosi naszą aurę zimową) ciemiernika korsykańskiego Helleborus argutifolius czy nie mniej kapryśnego, świetnie udającego "dzikiego i wolnego" mieszańca Helleborus x sternii. Ci bardziej spragnieni wzruszeń w stylu angielskiego, wiktoriańskiego ogrodnictwa rozglądają się za odmianami o pełnych kwiatach. Mają w czym wybierać: ciemierniki o kwiatach podobnych do dalii, ciemierniki z kwiatami jak anemony, bardzo wypełnione płatkami, półpełne - można ogrodniczo poszaleć. Oprócz klasycznej bieli, czy metalicznej czerwieni charakterystycznej dla kwiatów ciemiernika orientalnego, coraz więcej na naszych rabatach różyków, "głębokiej czerni", kropeczek, pikotek i tym podobnych pokuszeń dla ogrodnika.

Ciemierniki to rośliny cieniolubne, najlepiej żyje im się w rozproszonym cieniu. Tak twierdzi literatura, ja natomiast widziałam całkiem dobrze rozrośnięte i kwitnące ciemierniki na stanowiskach, które można określić umiarkowanie słonecznymi. Myślę sobie, że to dowodzi, że najważniejsza w uprawie ciemierników jest jakość gleby, o ile ciemiernik rośnie w odpowiedniej dla niego ziemi poradzi sobie na bardziej słonecznym stanowisku. Większość ciemierników dobrze rośnie w glebie próchniczej, przepuszczalnej, o odczynie obojętnym do lekko zasadowego. Ciemiernik wschodni znosi i inne rodzaje gleby, całkiem nieźle radzi sobie na tych nieco cięższych. Lubi też bardziej od innych ciemierników ziemię o zasadowym odczynie. To upodobanie dzieli z ciemiernikiem cuchnącym, oba ciemierniki można dopieszczać nawozem pod tytułem dolomit. Niemal wszystkie ciemierniki nie znoszą dzielenia kępy, zazwyczaj źle się to dla nich kończy. Jeżeli już dzielić to bardzo młode rośliny i robić to tuż po kwitnieniu. Jeżeli jednak lubimy naturalne klimaty w ogrodzie to wystarczy nie obcinać nasienników ciemiernika a po pewnym czasie w sprzyjających warunkach pojawi się mnóstwo małych siewek (wiem bo mogłabym je namiętnie pielić). Niekiedy po ostrzejszej zimie ciemierniki się nie budzą, zdarza to się gatunkowym ciepłolubnym pięknościom z południa Europy, jak i mieszańcom (sporo ciemierników pochodzi z cieplejszych niż Europa Środkowa stron i to ich geny odpowiedzialne są za to, że niektórym mieszańcom też jest u nas za zimno). No cóż, nie można mieć wszystkiego! Nie znaczy to, że najlepiej w ogóle ciemierników nie uprawiać, jest trochę odmian (selektów) mistrza przetrwania czyli ciemiernika białego, zawsze można na niego liczyć tam gdzie inne ciemierniki nie chcą z powodu klimatu dobrze rosnąć. To tak krótko i podstawowo o ciemiernikach.
Pozdrówka
Tabs :woohoo:

Poniżej ilustrowany spis odmian ciemierników umieszczonych w tym wątku
Tekst nad zdjęciem jest przekierowaniem do poszczególnych Ciemierników

Ostatnio zmieniany: 2017/10/13 08:41 przez Efkaraj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, Gosia1704, zuzanna2418, dobra nuta, Hanka, andora, basik

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki i odmiany 2016/06/10 10:46 #3566

• piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Otrzymane podziękowania: 6766
Ciemiernik biały
Helleborus niger

Mimo kwaśnej gliny rośnie u mnie dobrze a sieje się nawet w betonowych kostkach :lol:
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Ostatnio zmieniany: 2016/12/22 18:33 przez Kondzio.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, tabaaza, Gosia1704, dobra nuta, annawu, ewacz

--=reklama=--

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki i odmiany 2016/06/10 12:37 #3584

• zuzanna2418
  • zuzanna2418 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Otrzymane podziękowania: 4711
Niestety ten NN jest, ale stanowi dowód, że na słonecznym stanowisku też mu jest dobrze :)

faza luty, przed obcięciem liści ubiegłorocznych

faza kwiecień

Produkuje mnóstwo siewek.Ale próba ich pozyskania, podoniczkowania i rozdawnictwa skończyła się niepowodzeniem. Po zimie nie wyszły.
Nie rozmnażaj, nie porzucaj-sterylizuj!
Miejska i wiejska dżungla

Zuzanna
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, tabaaza, Gosia1704, dobra nuta, annawu, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki i odmiany 2016/06/14 10:34 #4254

• zuzanna2418
  • zuzanna2418 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Otrzymane podziękowania: 4711
Tu wschodząca gwiazda :) ciemiernik o pełnych kwiatach
Double Ellen Red. Przezimował bez problemu.

Nie rozmnażaj, nie porzucaj-sterylizuj!
Miejska i wiejska dżungla

Zuzanna
Ostatnio zmieniany: 2016/12/22 18:25 przez Kondzio.
Za tę wiadomość podziękował(a): Orszulka, tabaaza, Gosia1704, dobra nuta, annawu, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki i odmiany 2016/06/14 22:15 #4472

• danutal
  • danutal Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Otrzymane podziękowania: 1670
Niestety, odmian nie znam....

Pozdrawiam. Danuta
Za tę wiadomość podziękował(a): tabaaza, takasobie, affa, Gosia1704, dobra nuta, annawu, zanetatacz

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki i odmiany 2016/09/22 21:53 #25746

• Amarant
  • Amarant Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Otrzymane podziękowania: 2452
Mój Ciemiernik Korsykański jeszcze u mnie nie zakwitł.

Pozdrawiam
Marek

Markowy Ogródek Hostowo-Żurawkowy
Zaprasza
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia1704, annawu, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki i odmiany 2016/09/23 13:44 #25816

• dodad
  • dodad Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Otrzymane podziękowania: 906
Ciemiernik cuchnący

i mieszańce

Sieją się na potęgę i nawet udało mi sie poprzesadzać siewki. Mam nadzieję na kwitnienie wiosną/
Pozdrawiam
Dorota
Ostatnio zmieniany: 2016/12/22 18:32 przez Kondzio.
Za tę wiadomość podziękował(a): Orszulka, Gosia1704, annawu, zanetatacz

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki i odmiany 2016/10/16 16:42 #29993

• Madziara
  • Madziara Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Otrzymane podziękowania: 194
Helleborus orientalis "Cinderella"

Ostatnio zmieniany: 2016/12/22 18:31 przez Kondzio.
Za tę wiadomość podziękował(a): Orszulka, edyta, Gosia1704, annawu

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki i odmiany 2016/10/17 14:09 #30161

• Fabiola
  • Fabiola Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Otrzymane podziękowania: 1059
Wszystkie NN

Pozdrawiam Fabiola.
Za tę wiadomość podziękował(a): danutal, takasobie, Gosia1704, annawu, zanetatacz

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki i odmiany 2016/10/17 17:04 #30181

• evastyl
  • evastyl Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Otrzymane podziękowania: 124
Helleborus x torquatus

Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa torque- kołnierz , czyli pierścień wokół kwiatu . Helleborus torquatus pochodzi z lekkich lasów liściastych byłej Jugosławii . Preferuje glebę gliniastą . Stanowisko półcień ale jeżeli gleba będzie dostatecznie wilgotna może rosnąc w słońcu .
Jego liście mają od 15 do 25 długich odcinków zwężających się dając całej roślinie niepowtarzalny wygląd pająka.
W środowisku naturalnym może miec podwójne kwiaty . Podstawowy kolor kwiatu tego gatunku to fioletowy ale w naturalnym środowisku można spotkać zielony , zielono-brązowy , fioletowy na zewnątrz i niebiesko-zielony w środku .
Jest jednym z najrzadszych gatunków wśród helleborus .

Liście

Helleborus x torquatus ' Schneeeule'

Ostatnio zmieniany: 2016/12/22 18:30 przez Kondzio.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, danutal, Gosia1704, annawu, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki i odmiany 2016/10/24 02:45 #31599

• Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Otrzymane podziękowania: 13759
Helleborus x ericsmithii

Winter Sunshine

Stosunkowo nowa , obficie kwitnąca odmiana, wyhodowana w Wielkiej Brytanii. Chroniona patentem USPP#20979.

fot.12.04.2016r

.
Ostatnio zmieniany: 2016/12/22 18:28 przez Kondzio.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, Fabiola, Gosia1704, annawu, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki i odmiany 2016/10/24 19:10 #31708

• Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
U mnie powoli rozpoczyna sie sezon ciemiernikowy. W tej chwili kwitną dwa - jedna samosiejka o zielonych kwiatach i drugi NN o kwiatach pełnych. Kupiłam go na Wyspach, podczas lutowej przeceny roslin o 75% :silly: . Nie kwitł wtedy, więc kupiłam przysłowiowego kota w worku.

ciemierniki odmiany uprawa
Za tę wiadomość podziękował(a): Orszulka, edyta, Fabiola, danutal, Gosia1704, annawu, zanetatacz, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki i odmiany 2016/10/29 00:51 #32721

• Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
Ciemiernik cuchnący
Helleborus foetidus

Choć w stanie naturalnym występuje także w Europie, niestety , nie zagustował w polskich lasach, czy zaroślach. Za to, w naszych ogrodach czuje się świetnie i rośnie bezproblemowo. Łatwo przystosowuje się do ph gleby, ale w naturze, występuje zazwyczaj na glebach z dużą zawartością wapnia . Ponieważ mój ogród, to niemal waśne piachy, podsypuję go jesienią dolomitem. Jest rosliną, która wczesną wiosną ściąga wiele wyposzczonych przez zimowy okres owadów.

fot.15.IV.

Dziś zauważyłam, ze powoli pojawiają się ukryte pąki kwiatowe. Do pełni kwitnienia jeszcze kilka miesięcy, ale odnotowuje, że są

ciemierniki uprawa
Ostatnio zmieniany: 2016/10/29 00:53 przez Poll.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, danutal, Gosia1704, annawu, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki i odmiany 2016/12/04 05:11 #38002

• bez
  • bez Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Otrzymane podziękowania: 654
Ciemiernik biały w grudniu:

Miłego dnia !

bez
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Amarant, Gosia1704, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2016/12/27 11:20 #40635

• Orszulka
  • Orszulka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Otrzymane podziękowania: 3923
Ciemiernik wschodni

[url]
Ostatnio zmieniany: 2016/12/27 11:22 przez Orszulka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, Kondzio, Gosia1704, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2016/12/27 11:43 #40641

• Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
Helleborus × ericsmithii 'HGC Shooting Star’
syn Helleborus x 'Coseh 790’

Ten hybrydowy ciemiernik wyhodowany został przez Niemca, Josefa Heugera i wpisany na listę niedozwolonych do nielicencjonowanego rozmnażania. Wytrzymały na niskie temperatury, polecany jest do uprawy w strefach 4-9. Tworzy niski, ok. 20-30 cm wysokości, kopiec złożony z zimozielonych, dużych i skórzastych liści. Kremowozielonkawe (później różowiejące) kwiaty są równie duże i pojawiają się wczesną wiosną.
Zalecane jest unikanie prowadzenia przy nim prac bez rękawic, gdyż może podrażniać skórę. Wszelkie prace pielęgnacyjne powinny ograniczyć się do wycinania zeschłych liści u podstawy kępy.

Jak przy wielu roślinach - hybrydach i z jego klasyfikacją jest różnie, więc czasem tę odmianę można spotkac pod nazwą Helleborus × ballardiae 'HGC Shooting Star'.

Zdjęcie z przełomu kwietnia i maja, kiedy kwiaty już przybrały różowy odcień

.
Ostatnio zmieniany: 2016/12/27 12:07 przez Poll.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, edyta, Kondzio, takasobie, Gosia1704, zanetatacz, rhodoman, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2016/12/27 12:27 #40645

• Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 3997
Ciemiernik tybetański
Helleborus thibetanus

Zdjęcie z 10.03.2015r.
WIZYTÓWKA OGRODU
Pozdrawiam Tomek
Ostatnio zmieniany: 2016/12/27 18:12 przez Tomek Mr.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, Kondzio, dodad, piku, Fabiola, takasobie, Gosia1704, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/01/25 19:01 #46307

• Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 6044
Ciemiernik biały
Helleborus niger

17 marzec 2015r

28 marzec 2015r

Jedyny egzemplarz ciemiernika jaki posiadam w ogrodzie. Rośnie na glebie gliniastej, ciężkiej, lekko kwaśnej. Stanowisko jest słoneczne, jednak wczesne kwitnienie odbywa się, gdy słońce jeszcze jest dość nisko nad horyzontem i dzięki temu ma cień od domu. Czyli wszystko nie tak :silly:

2 stycznia 2017r już pokazywał pączki, teraz jest przykryty grubą warstwą śniegu.

Ewa.