Sumak octowiec
Rhus typhina
Sumaki tworzą liczny, bo składający się z ok. 200 gatunków, rodzaj występujący na wielu kontynentach - w Azji, Europie, Ameryce. Także na terenie Polski w stanie dzikim spotykamy jednego przedstawiciela (sumak octowiec/odurzający), ale jest to zadomowiony gatunek obcego pochodzenia, czyli antropofit. Przybył na nasze ziemie z Ameryki Północnej i dzięki potężnej energii rozprzestrzeniania się rozłogami korzeniowymi, oraz samosiewom, spotykamy go nie tylko w ogrodach i parkach. Obecnie uważany jest za jedną z najbardziej ekspansywnych roślin w ogrodach (zobacz:
Rośliny ekspansywne).
Fakt, nie można mu odmówić urody : jest najczęściej niezbyt wysokim drzewem kilkumetrowej wysokości i o parasolowatej koronie, której nawet nie trzeba korygować, ale gdy to zrobimy, z gałęzi spłynie mleczny sok. Ich system korzeniowy jest dość płytki, ale spory. Odrosty korzeniowe są prawdziwa zmorą, zwłaszcza w małych ogrodach, więc należy je systematycznie usuwać, inaczej zarosną szybko sporą powierzchnię. U roślin odmianowych (kultiwarów) można je wykorzystać - odcinać, ukorzeniać i w ten sposób pozyskiwać nowe rośliny.
Na naszym forum, w wątku
Rośliny ekspansywne możemy przeczytać wiele cierpkich uwag na temat sumaka.... Nie będę cytować wszystkich, ale stwierdzenia :
Jego zwodnicze piękno oczarowało mnie wiele lat temu
zanim zorientowałam się jaka to gadzina, która obca nam przecież, zdominowała nasze ogrody! Jadąc jakąkolwiek krajową drogą widzę go w KAŻDYM przydomowym ogródku
...o szkodliwości sadzenia sumaka należy głośno trąbić i przestrzegać,zwłaszcza młodych posiadaczy domków z pięknymi trawnikami.
... nie są obce większości posiadaczy tego drzewa.
Sumaki jednak potrafią zachwycić - najpiękniej prezentują się jesienią, gdy ich liście wybarwiają się na różnego rodzaju kolory - od żółtego, przez pomarańczowy, aż do ostrej czerwieni. Latem (od VI) , dodatkową ozdobą są miododajne kwiatostany w formie sporych wiech, mające białawy kolor. Ponieważ sumak octowiec jest rośliną dwupienną (rozdzielnopłciową) , żeńskie i męskie kwiaty znajdują się na innych osobnikach, przy czym męskie są nieco ładniejsze. Jasne kwiaty zmieniają się w czerwonego koloru, zbite owocniki. Drobne owoce używane były przez rdzennych mieszkańców Ameryki do wyrobu orzeźwiających napojów. Mają one kwaśny smak, co znajduje odbicie w polskiej nazwie rośliny.
Sumak octowiec na mojej działce
Prócz pospolitego gatunku
Rhus typhina, spotkać możemy w ogrodach sumaki odmianowe, różniące się kształtem i kolorem liści:
Sumak octowiec 'Tiger Eyes' o żółtych liściach
Sumak octowiec 'Lacinata' (Dissecta) o ozdobnie powcinanych listkach
Owocniki sumaka ...
... które można wykorzystywać do produkcji smacznych napojów. Oto dwa proste przepisy na indiańską kwaskową lemoniadę i syrop do rozcieńczania w wodzie.
Do zrobienia takiego bogatego w witaminę C napitku trzeba zerwać 10 wiech owocników , rozdrobnić je i zalać je zimną wodą. Wystarczy odstawić na jakiś czas, by woda dobrze zabarwiła się na czerwony kolor a następnie dosłodzić np miodem.
Jeśli zaś chcemy uzyskać syrop do rozpuszczania w wodzie, taką sama porcję owocostanów zalewamy 3 litrami wody i gotujemy 10 minut. Po wyłączeniu, zostawiamy nasz 'kompocik' aż leciutko wystygnie ( tyle, by nie był już wrzątkiem) a następnie przecedzamy przez gazę rozłożoną na sicie. Do tak uzyskanego, klarownego wywaru dodajemy ok 1 kg cukru , dokładnie mieszamy i ponownie stawiamy na palnik. Gdy syrop zgęstnieje, gorący nalewamy do słoiczków i odwracamy do góry nogami. Nie ma potrzeby ponownej pasteryzacji.
.