Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat

Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat 2022/11/05 22:32 #280172

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7463
  • Otrzymane podziękowania: 16258
Majeczko, dziękuje za miłe słowa :buziak . Od dawna chodzi mi po głowie hortiterapia, ale w Polsce właściwie jest to jeszcze nieobecna dziedzina. Sama też nie mam do końca pomysłu jak chciałbym to połączyć, ale może coś mi się wykluje :P .

Verciu, ja obejrzałam program dzięki temu, że dostałam link 2smiech . Nawet nie mam jedynki rotfl .W 10-ciu minutach trudno wszystko zmieścić :P . W każdym razie dziękuje i mam niecny plan nawiedzić Cię w drodze zlot :diabelek .

Efciu, no widzisz, a ja ani wiśniówki ani śliwowicy akurat nie robiłam :P . Zainteresowało mnie lecznicze działanie nalewek, podobnie, jak kręcą mnie ostatnio jadalne kwiaty :silly: . Z nalewek najbardziej dotąd pasowały mi smaki: gruszkówki, rajskiego jabłuszka, berberysówki i truskawki. Zobaczymy co wyjdzie z pozostałych ;).

Miłko, jarzębiak też nastawiłam, ale chyba go jeszcze nigdy nie piłam think: . Nalewki będą głownie na prezenty ;).

Od paru dni siedzę i wybieram owocówkę - drzewa i krzewy. Organizuję przestrzeń wokół warzywnika i póki co zamówiłam 2 jabłonie i 1 brzoskwinię. Planuję prowadzić je na płasko. Jabłonki posadzę pomiędzy piwnicą i szklarnią - dzisiaj M przygotował mi teren, zaś brzoskwinię chcę poprowadzić na ścianie budynku gospodarczego.
Poczytałam sobie o gildii jabłoni (czyli o roślinach, które lubią się z jabłonią i maja na siebie korzystny wpływ) i nawrzucałam do koszyka różnych cebulowych z przeznaczeniem pod owocówkę :P .
A teraz siedzę i wybieram jagody kamczackie, maliny i poziomki rotfl .
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Ostatnio zmieniany: 2022/11/05 22:32 przez edyta.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Efkaraj, takasobie, VERA, Elżbieta, zanetatacz, Danusia

Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat 2022/11/06 09:35 #280186

  • Elżbieta
  • Elżbieta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2644
  • Otrzymane podziękowania: 7002
Edytko, w planach owocowych warto wziąć pod uwagę borówki amerykańskie. :) Jagody kamczckie miałam, ale oddałam sąsiadce, bo
niewiele było z nich pożytku, chyba że jako ciekawostka, bo już w maju można podjadać, jeżeli kosy nie będą pierwsze.

PS. Sąsiadka też się ich pozbyła. B)
Ostatnio zmieniany: 2022/11/06 09:41 przez Elżbieta.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.


--=reklama=--

 

Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat 2022/11/06 10:28 #280189

  • Katarzyna2021
  • Katarzyna2021 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2680
  • Otrzymane podziękowania: 8795
Gratuluję pięknego programu Rok w Ogrodzie na TVP1. Miło mi zobaczyć Cię w akcji Edyto i przejść po ogrodzie. szampan :bravo :bravo :bravo
Nie dotarliście do pięknej róży Eden, jak się miewa w tym roku? :kocham
Dla zainteresowanych podaję, że można obejrzeć program na internecie na stronie VOD.pl Najlepiej w trybie zabezpieczonym, bo na normalnych przeglądarkach pojawia się informacja o konieczności logowania, a nawet opłat za dostęp.
Ostatnio zmieniany: 2022/11/06 10:28 przez Katarzyna2021.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, piku

Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat 2022/11/06 12:06 #280199

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7463
  • Otrzymane podziękowania: 16258
Kasiu, bardzo dziękuję :buziak . Nie pamiętam, czy Edenka załapała się w kadrze, ale rośnie naprzeciwko oczka i chodziliśmy koło niej wielokrotnie. Jednak program nakręcany był 7 listopada października i nie miała żadnych kwiatów :silly: .

Aniu - Elżbietk
o, w czasie majowego zlotu kupiliśmy z M 5 krzaków borówki amerykańskiej i póki co, czeka w doniczkach na wysadzenie. Mieliśmy już w ogrodzie i jagodę kamczacka i borówkę i muszę przyznać, że jagoda lepiej dawała sobie radę. Rośliny kwasolubne słabo dają sobie u nas radę. Oczywiście posadzimy borówkę i postaram się tym razem lepiej o nią zadbać.
Co do jagody kamczackiej, to jest jednym z najzdrowszych owoców. Nazywana jest "jagodą młodości". Stare odmiany były kwaśne. Nowe hybrydy są znacznie smaczniejsze, plenniejsze i mają większe owoce. Z pewnością kupię kanadyjki: Boreal Blizzard, Boreal Beast i Boreal Beauty. One są z tych późniejszych, więc planuję uzupełnić je jeszcze o odmiany rosyjskie, wcześniej owocujące: Vostorg i Sinij Utes. Trzeba wiedzieć, że one zapylają się krzyżowo i odpowiednio dobrać odmiany, żeby kwitły w tym samym czasie. Polecam spróbować raz jeszcze zwyc .
tak więc, chcę mieć i jagodę kamczacką i borówkę amerykańską :P . A dodam jeszcze, że mam w koszyku jeżynę bezkolcową. I tu też zapewne ktoś powie, że są niesmaczne. I będzie miał historyczną rację. Jednak nowe selekty wnoszą nową jakość wink-3 .

Jedyny problem w tym, że nie mogę wymyślić je zmieścić to wszystko wokół warzywnika think: . Wczoraj kazałam M przepchnąć budynek gospodarczy w tył działki polewkamax .
Fajnie byłoby mieć owoce blisko, pod ręką, w miejscach często uczęszczanych. Obawiam się jednak, że chyba będę musiała przenieść jagodnik na sam koniec ogrodu, za leszczynę think: .
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Ostatnio zmieniany: 2022/11/06 13:37 przez edyta.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Elżbieta, zanetatacz, Danusia, Katarzyna2021

Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat 2022/11/06 13:23 #280200

  • Katarzyna2021
  • Katarzyna2021 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2680
  • Otrzymane podziękowania: 8795
Rozumiem Edytko, u mnie w kalendarzu 7 listopada jest jutro, to w którym roku ten program nakręcali? Bo u mnie jest 2022.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat 2022/11/06 13:36 #280201

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7463
  • Otrzymane podziękowania: 16258
Katarzyna2021 napisał:
Rozumiem Edytko, u mnie w kalendarzu 7 listopada jest jutro, to w którym roku ten program nakręcali? Bo u mnie jest 2022.

polewkamax polewkamax polewkamax
Jak widać mój kalendarz działa inaczej gwizdac . Oczywiście kręcone było 7 października 2022 r. :lol: .
Aż obejrzałam jeszcze raz odcinek, żeby sprawdzić czy Edenka się załapała i powiem Ci, że jest na samym początku. Po chwili rozmowy, pierwsze ogólne ujęcie ogrodu pokazuje altanę i wśród hortensji widać tam różę wink-3 .
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Ostatnio zmieniany: 2022/11/06 13:37 przez edyta.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Danusia, Katarzyna2021

Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat 2022/11/06 15:18 #280203

  • Elżbieta
  • Elżbieta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2644
  • Otrzymane podziękowania: 7002
Dziękuję za podpowiedz Edytko, pewnie spróbuję. :przytulam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta

Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat 2022/11/06 15:20 #280204

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6263
  • Otrzymane podziękowania: 24461
No... ja po obejrzeniu programu czuję lekki niedosyt . O ile sam ogród prezentował się bardzo dobrze, to mam kilka uwag do prowadzącej krecigl . Spodziewałem się, że koleżanka zaprezentuje się w mocnym, finezyjnym makijażu i pokaże jakiegoś nowego extra ciucha...np spódnica i kozaki muszkieterki :silly: think:
I zamiast dłużej skupić się chociażby na róży 'Eden', to w zamian pokazano pana Witolda raczącego się gronami :nie_wiem ....no ale to już nie Twoja wina ;)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, Danusia

Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat 2022/11/06 16:39 #280206

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7463
  • Otrzymane podziękowania: 16258
Rozumiem Tomku, że prezencją nie dorównałam ogrodowi gwizdac . Nie obiecuję poprawy :czarownica .

Aniu, kanadyjki, o których pisałam rosną bardzo silnie (nawet 2 metry) i z uwagi na rozmijający się termin kwitnienia zaleca się posadzić wszystkie 3 razem. Ze słabiej rosnących, ale również posiadających duże, smaczne owoce polecana jest Aurora, dla której najlepszymi zapylaczami są: 'Indigo Gem’, 'Tundra’, 'Borealis’ oraz 'Honey Bee’.
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Ostatnio zmieniany: 2022/11/06 16:40 przez edyta.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Elżbieta, Danusia, Katarzyna2021

Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat 2022/11/06 17:24 #280216

  • Katarzyna2021
  • Katarzyna2021 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2680
  • Otrzymane podziękowania: 8795
Też jeszcze raz obejrzałam film, tym razem musiałam się naszukać, nie działała wyszukiwarka na VOD, oczywiście, ale weszłam przez wyszukiwarkę Google: Rok w Ogrodzie VOD i potwierdzam- rzeczona róża jest na 1,05 minucie filmu. Winogrona smakowite Tomku, zakupiłam Red Globe i Marenchal Foch Blue w Intermarche w Malborku z dwa tygodnie temu. Swoich jeszcze nie mam. :mniam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta

Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat 2022/11/06 18:08 #280223

  • Danusia
  • Danusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 11260
  • Otrzymane podziękowania: 20702
Edytko ja jeszcze nie miałam przyjemności odwiedzić Twojego ogrodu więc cieszę się z każdej relacji w tv :buziak :buziak Ogród jak zwykle wygląda cudnie ale powiem Ci że Tomasza komentarz tak mi pobudził wyobraźnię że aż Piotrek patrzył na mnie z czego się tak chichram 2smiech 2smiech
Danusia

Człowiek jest kowalem swego losu.Może dlatego znajdujemy się tak często miedzy młotem a kowadłem. HORACY
Moje małe szczęścia i porażki
WIZYTÓWKA
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta

Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat 2022/11/06 19:38 #280242

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31378
Szybko to 10 minut minęło... no i mogli choć więcej tych klonów pokazać...
Kasi dziękuję za namiary recourse vod.tvp.pl/programy,88/rok-w-ogrodzie-odcinki,273702/odcinek-263,S02E263,378053

Edytko, wspaniale się prezentował i ogród i właścicielka. kamera Cię kocha.
Zwierzyniec też dostojny ;)

Teraz rzecz o jeżynie bezkolcowej.
Mam ją od kilkunastu lat, więc nie jest to jakaś wyszukana, stara odmiana. Nie wyobrażam sobie jej nie mieć. Owoce ma olbrzymie, soczyste, aromatyczne i słodkie. Wspaniale się nadaje na soki i nalewki. Ja oczywiście wolę jeżynówkę, bo nalewki dla mnie są za słodkie. A taka mocniejsza, aromatyczna do herbaty w zimowe wieczory... idealna :)
Ostatnio zmieniany: 2022/11/06 19:40 przez Efkaraj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta

Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat 2022/11/06 19:54 #280246

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66667
Efkaraj napisał:
)

Teraz rzecz o jeżynie bezkolcowej.
Mam ją od kilkunastu lat, więc nie jest to jakaś wyszukana, stara odmiana. Nie wyobrażam sobie jej nie mieć. Owoce ma olbrzymie, soczyste, aromatyczne i słodkie. Wspaniale się nadaje na soki i nalewki. Ja oczywiście wolę jeżynówkę, bo nalewki dla mnie są za słodkie. A taka mocniejsza, aromatyczna do herbaty w zimowe wieczory... idealna :)

Ewciu, kupiłam niegdyś dwie sadzonki takiej jeżyny. Nie wiem, co zaszło po kilku latach, ale nagle zarosły mi wielka połać terenu i na sporej części pędów pojawiły się kolce. Zwalczaliśmy ją 4 sezony! Od tej pory odechciało mi się wszelakich jeżyn. :blink:

Edytko, hortiterapią zainteresował się niegdyś Tomek Dymny z Wojsławic. Nie chcę kłamać, ale coś mi się obiło o uszy, ze miał się specjalizować w tym kierunku?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, Efkaraj

Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat 2022/11/06 20:01 #280250

  • nelu-pelu
  • nelu-pelu Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 6631
  • Otrzymane podziękowania: 14381
Podziwiam Cię za swobodę przed kamerą :)
Ogród jesienią wspaniały jak i w całym sezonie, tak jak inni powiem, że fajnie ogląda się znajome ścieżki..! flower flower
Pozdrawiam, Nela
Moje metamorfozy - zapraszam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta

Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat 2022/11/06 20:04 #280251

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31378
Polu, może zaczęła dziczeć? Ja moją jeżynę prowadzę na 4-5 pędów i co roku wycinam przy samej ziemi wszystkie pędy, które owocowały. Tak więc nie ma chyba czasu na rozpanoszenie się. Aczkolwiek, pojawiła mi się nowa roślina z odrostu pędowego, bardzo długiego (mój błąd, ale z racji braku czasu w tym sezonie, nie obcięłam go do wymaganej długości) i w tamtym miejscu wyrósł jeden kolczasty pęd. Był cieńszy i miał dużo krótkopędów. Wykopałam całe towarzystwo i oddałam z brązowymi workami :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta

Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat 2022/11/06 20:07 #280252

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14463
  • Otrzymane podziękowania: 43409
Mi się bardzo podobało, nastrojowo, jesiennie fajnie. Pan Witold jest sympatycznym gościem. Miałam okazję kilka razy z nim gadać na Gardenii. Ale też mam niedosyt, może nie kiecki i muszkieterek. Tak trochę może za krótko wink-3 No i dumna byłam! Moja koleżanka w telewizorze! :buziak
No też podziwiam, że swobodna przed kamera byłaś, ale to nie pierwszy raz więc jesteś otrzaskana B)
Ostatnio zmieniany: 2022/11/06 21:48 przez takasobie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta

Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat 2022/11/06 21:46 #280260

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8384
  • Otrzymane podziękowania: 24992
I ja dziękuję Kasi za namiar :buziak bo telewizora nie mam od lat a z wielką przyjemnością obejrzałam sobie Twój ogród Edyciu na wizji :woohoo: . Nie miałam okazji podziwiać go na żywo więc mam lekki niedosyt ale zawsze to nieco inne spojrzenie :zielony
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta

Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat 2022/11/07 00:14 #280266

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7463
  • Otrzymane podziękowania: 16258
Polu, jak byś rozmawiała z Tomkiem Dymnym to podpytaj bardzo proszę w temacie :buziak .

Dziewczyny, tak się zaczytałam w świdośliwach, że nawet nie zauważyłam ilu tu gości się pojawiło zdziwko . Jeżynę też wybrałam - GlorNiwa.

Odpowiem zbiorowo :buziak . Bardzo dziękuję wszystkim za miłe słowa :buziak :buziak :buziak .
Każdy z ogrodów, które są na forum mógłby być pokazany w TV, ale wiem, że nie każdy tego chce :silly: .
Ja poza tym jestem blisko Warszawy, to chętnie przyjeżdżają bo krótka trasa rotfl .
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, takasobie, Elżbieta, Danusia

Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat 2022/11/07 20:23 #280321

  • DorotaZ
  • DorotaZ Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1496
  • Otrzymane podziękowania: 4722
Ja uważam, że kiecka i muszkieterki absolutnie niepotrzebne, bo dresik znakomicie wyeksponował figurę :silly:
Klon zjawiskowy...jak i reszta ogrodu.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta

Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat 2022/11/08 09:25 #280347

  • Elsi
  • Elsi Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1580
  • Otrzymane podziękowania: 4729
Edytka, dopiero co obejrzałam RwO i oczywiście utwierdziłam sie w tym, co już wiem.
Czyli, że jak coś zaczynasz, to robisz to solidnie, rozkminiasz temat a potem realizujesz?
Dobrze mówię, bo widzę jak się przygotowujesz do "owocówki".
U mnie to raczej spontan, jak mi wpadnie coś w oko to kupuję i może dlatego mam, jak mam.
I przesadzam wink-3 ., więc idź swoją drogą.
Ostatnio kupiłam różową borówkę, bo .... inna niż te, które mam :).
Polecam różową ! porzeczkę, bo zajadałam się taką u Ewy Sierki (Marta potwierdzi),
nawet miałam odciąć coś na rozmnożenie, ale w końcu zapomniałam, kupiłam malutką sadzoneczkę w necie, ale jeszcze nie owocowała, więc nie wiem, czy bedzie ona tak samo smakowita.
Mam też kilka drzewek kolumnowych (ten sezon spędzały w donicach, jeszcze nie owocowały), bo jest coraz mniej miejsca na drzewa owocowe.
A jeżynę wywaliłam, bo przemarzła (były zimy kiedyś) i nadal walczę z kolczastymi odrostami po niej, które wędrują po działce. Także nigdy więcej, zawsze mogę poskubać pod lasem, jak mnie na nie najdzie ochota.
I nie daj się skusić przypadkiem na malinotruskawkę :mur , nawet za darmo, jak ja, od sąsiadki. Szybko zaczęłam ją zwalczać i mam nadzieję, że skutecznie (?!?!).
PS. Naprawdę nie wiedziałaś, że tulipany to wiosną kwitną???? 2smiech .
!! Klon robi wrażenie, aż szkoda, że to takie krótkie i ulotne chwile, udało się trafić z nagraniem w ten cudowny moment. :kocham
Pozdrawiam, Elżbieta

Od wiosny do wiosny .....
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.186 s.