Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Synejlesis (Syneilesis) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie

Synejlesis (Syneilesis) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2022/08/05 07:49 #274173

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7463
  • Otrzymane podziękowania: 16257
Mam pytanie do bardziej doświadczonych ogrodników.
Kupiłam w maju Syneilesis aconitifolia i posadziłam do gruntu. Przez jakiś czas roślina wyglądała dobrze, a potem zaschła. Czy Syneilesis zanika latem czy go ususzyłam :oops: ?
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA

Synejlesis (Syneilesis) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2022/08/05 08:34 #274175

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6263
  • Otrzymane podziękowania: 24461
Skłaniałbym się ku drugiej opcji. Wiosną powinien odbić...chyba ze koleżanka zasuszyła go na amen :przytulam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, VERA


--=reklama=--

 

Synejlesis (Syneilesis) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2022/09/26 19:49 #277492

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4212
  • Otrzymane podziękowania: 14696
Nieubłaganie nadchodzi jesień,widać to już po niektórych roślinach. think:
Synejlesis tojadolistne.



Synejlesis palmata trzyma się jeszcze dobrze.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, edyta, Efkaraj, VERA, nelu-pelu, wojtek, Shalina

Synejlesis (Syneilesis) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2022/10/03 09:27 #277868

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6263
  • Otrzymane podziękowania: 24461
U mnie podobnie, Syneilesis palmata jeszcze zielona, a acontifolia to w tej chwili najładniej wybarwiona roślina w ogrodzie. ;)




Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, Efkaraj, VERA, jugo, nelu-pelu, wojtek

Synejlesis (Syneilesis) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2022/10/03 17:00 #277885

  • VERA
  • VERA Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 5962
  • Otrzymane podziękowania: 24660
Moje nie są tak ładnie wybarwione - sporo popalonych latem, tylko nieliczne doczekały jesieni :(

fot:01,10.2022
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, Efkaraj, jugo, wojtek, Shalina, dultom

Synejlesis (Syneilesis) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2022/10/21 17:15 #279173

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4212
  • Otrzymane podziękowania: 14696
Synejlesis palmata, trochę zaskoczyło mnie to jej jesienne wybarwienie.
Niezaprzeczalnie wygląda to dość ciekawie.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, nelu-pelu, wojtek, Shalina, dultom, SantaRispetto, ewakatarzyna

Synejlesis (Syneilesis) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2023/03/26 14:13 #289903

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6263
  • Otrzymane podziękowania: 24461
Tomek Mr napisał:
Syneilesis palmata jesienne siewki innej także 'variegatskiej' odmiany.

Siewki z powyzszego zdjecia spędziły zimę w donicy, na zewnątrz. Widać że wznawiają wegetację.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA, jugo, Shalina, SantaRispetto, ewakatarzyna

Synejlesis (Syneilesis) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2023/03/26 14:16 #289904

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6263
  • Otrzymane podziękowania: 24461
Tomek Mr napisał:
Syneilesis palmata jesienne siewki innej także 'variegatskiej' odmiany.


Siewki z powyzszego zdjecia spędziły zimę w donicy, na zewnątrz. Widać że wznawiają wegetację.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Efkaraj, VERA, jugo, nelu-pelu, Shalina, dultom, DorotaZ, SantaRispetto, ewakatarzyna

Synejlesis (Syneilesis) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2023/03/26 18:11 #289919

  • VERA
  • VERA Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 5962
  • Otrzymane podziękowania: 24660
U również wystartowały te kosmate czuprynki.
Synejlesis aconitifolia

26.03.2023
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, Kalmia, Efkaraj, jugo, nelu-pelu, Shalina, DorotaZ, SantaRispetto, ewakatarzyna

Synejlesis (Syneilesis) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2023/04/06 21:14 #290823

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66657
Syneilesis aconitifolia startują i u mnie, ale tylko te, które nie mają o tej porze roku cienia.


fot. 05.04.2023r.
.
Ostatnio zmieniany: 2023/04/06 21:15 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, Efkaraj, dultom, DorotaZ, SantaRispetto, ewakatarzyna

Synejlesis (Syneilesis) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2023/04/16 22:17 #291565

  • dultom
  • dultom Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2735
  • Otrzymane podziękowania: 11761
Chciałam się przywitać. Wsadzili mnie tu samą jak palec w nadziei, że się samorozmnożę. Chyba nie mam wyjścia. :witaj

Pozdrawiam, Tomek

Mój ogród jest mym najpiękniejszym arcydziełem (Claude Monet)

Ogród na kółkach
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, edyta, th, Efkaraj, jugo, nelu-pelu, basik, a.nia, DorotaZ, ewakatarzyna

Synejlesis (Syneilesis) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2023/04/21 20:58 #292071

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4212
  • Otrzymane podziękowania: 14696
Tomku w przyszłym roku będzie ich więcej.
Uwielbiam ten moment ,kiedy pokazują się te włochate głowy.
Synejlesis acontifolia


Synejlesis palmata już bardziej zaawansowana w rozwoju.

Ostatnio zmieniany: 2023/04/21 20:59 przez jugo.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, edyta, Efkaraj, nelu-pelu, wojtek, dultom, ewakatarzyna

Synejlesis (Syneilesis) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2023/04/24 09:07 #292265

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6263
  • Otrzymane podziękowania: 24461
Syneilesis palmatum 'Aka Fu'





Najpóźniej rozpoczyna wegetację Syneilesis subglabera ...za to wychodzi z ziemi tak dynamicznie, ze podnosi bryły ziemi ;).



Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, jugo, dultom, ewakatarzyna

Synejlesis (Syneilesis) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2023/04/25 22:01 #292484

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66657
dultom napisał:
... samą jak palec w nadziei, że się samorozmnożę. Chyba nie mam wyjścia. :witaj

Tomku, nie wiem, jak u innych, ale u mnie, pierwszy posadzony syneilesis wcale się nie rozrastał. To były czasy, gdy jeszcze nie było tej rośliny na naszym rynku...2010? 2012rok? Kupiłam sadzonkę via eBay i była właśnie taka 'jednoparasolkowa'. Kilka lat się męczyła, biedactwo, aż kilka lat temu zanikła. Później kupiłam inną roślinę, kilkukłową i ta szybko się rozrosła.

]
fot. 24.04.2023r.
.
Ostatnio zmieniany: 2023/04/25 22:02 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): dultom, ewakatarzyna

Synejlesis (Syneilesis) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2023/04/26 07:54 #292519

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6263
  • Otrzymane podziękowania: 24461
Kilka lat temu u pana Hieronima z Japonii udało mi się zakupić Syneilesis palmata 'Kikko'...przy zakupach u Hirka liczyło się szczęście, refleks i zdecydowanie.W tamtym roku wszystko mi dopisało :lol: Liście Kikko', powinny być w żółte cętki. Niestety wyrósł zupełny zieleniec. Pozostałe rośliny przyszły zgodne więc zaniechalem reklamacjii. Niech się szkółkarz skupi na uprawie, a nie na wysyłkach.
W tym roku 'Kikko' mnie zaskoczyło, bo na niektórych liściach widać cętki...czyżby to nie pomyłka?



Natomiast zbiesiła się odmiana 'Hakikomi Fu'...wystartowało okoł0 50 parasolek, ale z cechami są...3. Pojawił się natomiast żółty odrost think:





Z tej odmiany mam dużo siewek. Tomasz jak chcesz to mogę Ci kilka podesłać ;)



Mój nowy nabytek z cechami cristaty i variegaty. Wiążę z nim duże nadzieje ;) Na razie czekam aż wszystkie rośliny się pokażą...bo nie wiem gdzie mam jeszcze trochę miejsca?

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): jugo, a.nia, dultom, ewakatarzyna

Synejlesis (Syneilesis) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2023/04/26 10:06 #292528

  • dultom
  • dultom Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2735
  • Otrzymane podziękowania: 11761
Tomku, dzięki, nie pogardzę. Fajne urozmaicenie. :mniam
Pozdrawiam, Tomek

Mój ogród jest mym najpiękniejszym arcydziełem (Claude Monet)

Ogród na kółkach
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): a.nia

Synejlesis (Syneilesis) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2023/04/26 15:10 #292541

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
A moje nowiutkie synejlesis ma dwie parasolki na jednej nóżce (zdjęcie trochę niewyraźne, ale mi zimno było i ręce mi się trzęsły)



Miałam kupić kilka, ale nie byłam pewna, czy go ślimaki nie zjedzą, więc trochę poskąpiłam. Tym czasem, kirengeszomę zeżarły do cna, a synejlesis nie tykają. Obsypałam na wszelki wypadek skorupkami z jajek....
Ostatnio zmieniany: 2023/04/26 15:12 przez Efkaraj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): dultom, ewakatarzyna

Synejlesis (Syneilesis) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2023/04/26 16:24 #292550

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6263
  • Otrzymane podziękowania: 24461
Efkaraj napisał:
Obsypałam na wszelki wypadek skorupkami z jajek....

Ewo, te skorupki z jajek mają podobną skuteczność do dziurawej prezerwatywy niestety . flower
Z tego co zauważyłem to syneilesis jest narażony na ślimaki tylko w momencie wychodzenia z gruntu.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Efkaraj, dultom

Synejlesis (Syneilesis) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2023/04/26 16:50 #292553

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
Tomku, no wiem... bo już kiedys probowałam tego patentu, ale tak się łudziłam.... (znaczy patentu ze skorupkami próbowałam, nie z prezerwatywą )
Czyli jest szansa, że już nie polegnie od ślimaków think:
Ostatnio zmieniany: 2023/04/26 16:50 przez Efkaraj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): dultom

Synejlesis (Syneilesis) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2023/05/06 18:55 #293647

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66657
Tomek Mr napisał:
Z tego co zauważyłem to syneilesis jest narażony na ślimaki tylko w momencie wychodzenia z gruntu.

Z tym, to bym się nie do końca zgodziła. Od wczesnej wiosny obsypuję Syneilesis palmata 'Houou' niebieskimi granulkami, inaczej już po pierwszym roku uprawy nie miałabym go. Ślimaki rozpoczynają żerowanie, gdy temperatura stabilizuje się na poziomie +5C, a to znacznie wcześniej, niż pojawiają się dziady synejlesisów. Gdy kapelusze są rozwinięte, także bywają nadżarte.

Wspomniana odmiana 'Houou'


fot. 03.05.2023r.
.
Ostatnio zmieniany: 2023/05/06 18:59 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, jugo, dultom, ewakatarzyna
Moderatorzy: Tomek Mr, Efkaraj, wojtek
Czas generowania strony: 0.212 s.