Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2021/07/21 23:04 #245219

  • DorotaZ
  • DorotaZ Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1525
  • Otrzymane podziękowania: 4837
No to poczekam :) , skoro owady wirusa nie przenoszą, to niewielkie jest ryzyko, że ewentualnie coś zakażę...dzięki dziewczyny za pociechę recourse
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2021/07/22 11:26 #245241

  • beatazg
  • beatazg Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 3359
  • Otrzymane podziękowania: 10521
Mało się znam na chorobach host , ale oprócz wirusa HVX jest jeszcze wirus mozaiki , który już nie jest taki trudny w rozprzestrzenianiu . Liście właśnie tak wyglądają , jakby w plamy . Tu przedstawiam klasyczny przypadek wirusa HVX . To moja trzecia hosta tej odmiany ,czyli Jurassic Park , bo pierwsza miała małe liście i myślałam że to pomyłka , a w tym roku chyba się staśmiła kupiłam też drugą , która ma niesymetryczne liście , więc też idzie ku staśmieniu , jesienią jeszcze trzecią bo była za grosze i przy okazji w lilypolu . Ta już liście ma piękne i duże ale co z tego jak z wirusem HVX .



Beata
Ostatnio zmieniany: 2021/07/22 11:29 przez beatazg.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): halszka, Krzysia, jugo, ewacz, DorotaZ


--=reklama=--

 

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2022/05/10 22:19 #265624

  • nelu-pelu
  • nelu-pelu Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 6699
  • Otrzymane podziękowania: 14595
Zaniepokoiły mnie jakieś zbyt cienkie kły u hosty The King - zeszłorocznego nabytku.
Wyjęłam z doniczki i kępka dosłownie rozpadła mi się w dłoniach... korzonki odpadały od gąbczastej masy w środku..
dwa grubsze kły były zupełnie miękkie...




Jaka może być tego przyczyna..? Czy robię coś nie tak..? Może za dużo podlewam..? think:

Okazało się, że u osty Frank Lloyd Wright taka sama sytuacja... :(

Pozdrawiam, Nela
Moje metamorfozy - zapraszam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2022/05/10 22:35 #265631

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68176
Oczyść do resztek, zastosuj środek pw grzybowy i nie licz na szybki efekt. :dry:
Lepiej na czas regeneracji byłoby wysadzić ją do gruntu.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): nelu-pelu

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2022/05/10 23:10 #265643

  • nelu-pelu
  • nelu-pelu Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 6699
  • Otrzymane podziękowania: 14595
Dzięki Poll, tak właśnie zrobiłam, ale już na nic nie liczę raczej... B)

Bardziej zastanawia mnie przyczyna takiego stanu...
Pozdrawiam, Nela
Moje metamorfozy - zapraszam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2022/05/10 23:13 #265645

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68176
Zależy, co rozumiesz przez słowo 'gąbczasta'
...korzonki odpadały od gąbczastej masy w środku...

Jeśli to coś jest maziowate, mokre, to nadmiar wilgoci.
Jeśli suche, rozpadające się w rękach, to przemrożenie kłącza, lub przesuszenie, ale tej ostatniej opcji nie podejrzewam u Ciebie.
Ostatnio zmieniany: 2022/05/10 23:15 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): nelu-pelu

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2022/05/11 20:44 #265695

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13598
  • Otrzymane podziękowania: 31840
Czy to jest to o czym myślę, że jest????








Nie pamiętam jak się nazywa, ale na pewno nie rosła u mnie nigdy w gruncie tylko cały czas w doniczce.

...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): dultom, DorotaZ

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2022/05/15 21:15 #266184

  • dultom
  • dultom Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2838
  • Otrzymane podziękowania: 12229
Na dwóch moich zeszłorocznych nabytkach, a konkretnie chodzi o hosty Seducer i Liberty, na brzegach liści znalazłem takie "kwiatki" - jakby zeszło "malowanie", a została sama "błona". Czy to przemrożenia, czy może za dużo wilgoci, a może jeszcze coś innego?





Pozdrawiam, Tomek

Mój ogród jest mym najpiękniejszym arcydziełem (Claude Monet)

Ogród na kółkach
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): DorotaZ

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2022/05/16 13:38 #266255

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4247
  • Otrzymane podziękowania: 14884
Tomku ,mnie to wygląda na nadmiar wilgoci.Hostom o jasnych brzegach lubą się przydarzyć takie rzeczy.
Spryskaj czymś przeciw grzybowym i mniej podlewaj.

Ewo,wygląda to na wirusa,ale pewności nie mam.
Ostatnio zmieniany: 2022/05/16 13:40 przez jugo.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): dultom

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2022/05/17 12:28 #266390

  • beatazg
  • beatazg Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 3359
  • Otrzymane podziękowania: 10521
Ewuniu , może to przemrożenie , ale chyba nie było przymrozków , no i musiałaby być w kłach . A może kiel był bardzo ściśnięty . Chyba na razie się nie martw . Dużo. moich hostowych siewek ma brzydkie liście na czubkach , w hostach tego nie widzę .
Ja na siewkowisku zobaczyłam dziwna hostę , 100 procent wirus . Ale w tamtym roku to była jedyna hosta z takim kolorem liścia . Wiedziałam że to nie zostanie , bo już raz miałam podobny przypadek , i po roku dziwnie powykręcalo liście , jakby coś w genach nie chciało się dogadać . Zaraz pójdę i zrobię zdjęcie .
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2022/05/17 12:46 #266392

  • beatazg
  • beatazg Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 3359
  • Otrzymane podziękowania: 10521
Dodam że przymrozków nie miałam a siewkowe dzieci wyszły ostatnie . Mają przemrożone pierwsze końcówki liści . Może nie wszystkie , ale kilkadziesiąt na pewno.





A tak wygląda ta dziwna hosta , wiem że to nie wirus i z pewnością mam jej zdjęcie z tamtego roku , ale teraz nie mam czasu poszukać




Beata
Ostatnio zmieniany: 2022/05/17 12:56 przez beatazg.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Krzysia, dultom, DorotaZ

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2022/05/22 10:21 #266986

  • Krzysia
  • Krzysia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2770
  • Otrzymane podziękowania: 7374
dultom napisał:
Na dwóch moich zeszłorocznych nabytkach, a konkretnie chodzi o hosty Seducer i Liberty, na brzegach liści znalazłem takie "kwiatki" - jakby zeszło "malowanie", a została sama "błona". Czy to przemrożenia, czy może za dużo wilgoci, a może jeszcze coś innego?

Tomku, u mnie po jednej zimnej nocy, kilka dni temu, część host też tak ma i nie tylko te z jasną obwódką, i na pewno nie z powodu nadmiaru wilgoci, więc obstawiam przymrożenia. Mimo, że mieszkam w chłodniejszym rejonie to po raz pierwszy mam tyle host z takimi uszkodzeniami :dry: .

Tradycyjnie już po pierwszej euforii, kiedy prawie wszystkie hosty wystawiły kły i to nawet całkiem duże, przychodzi rozczarowanie, mój piękny Flamish Angel rozwinął się tylko z kilka kłów, a liście staśmione. Rodzina Falls w regresie, duży już Bridal skarlały, Niagara nadal mała, Angel wyszła, ale chyba słabsza niż rok temu, jeszcze czekam. Jedynie War Paint trochę przybrała masy.
Kilka innych też nie przyrasta, a jakby mniejsze, ale jeszcze mają czas, część moich nadal w trakcie rozwijania skrzydeł :P .
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): dultom

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2022/05/22 10:29 #266987

  • Krzysia
  • Krzysia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2770
  • Otrzymane podziękowania: 7374
beatazg napisał:
Mało się znam na chorobach host , ale oprócz wirusa HVX jest jeszcze wirus mozaiki , który już nie jest taki trudny w rozprzestrzenianiu . Liście właśnie tak wyglądają , jakby w plamy . Tu przedstawiam klasyczny przypadek wirusa HVX . To moja trzecia hosta tej odmiany ,czyli Jurassic Park , bo pierwsza miała małe liście i myślałam że to pomyłka , a w tym roku chyba się staśmiła kupiłam też drugą , która ma niesymetryczne liście , więc też idzie ku staśmieniu , jesienią jeszcze trzecią bo była za grosze i przy okazji w lilypolu . Ta już liście ma piękne i duże ale co z tego jak z wirusem HVX .



Beata

Beata, już chyba pytałam, chcesz kawałek Jurassic Park ? Mam zamiar ją wykopać i podzielić, jeśli zdążę teraz, bo jak się rozwinie to żal mi będzie kopać i ciąć. Jeśli nie teraz to jesienią, obiecałam jeszcze komuś, ale będzie z czego odciąć.
Możesz zerknąć w wątku, miała uszkodzenia od sosnowych szyszek, w tym roku już nie będzie wink-3 .
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): beatazg

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2022/05/22 21:22 #267092

  • beatazg
  • beatazg Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 3359
  • Otrzymane podziękowania: 10521
Krzysiu , bardzo chętnie . Jednej już nie mam , tylko jakieś szczypiorki wyszły z ziemi . Ale tylko na wymianę , masz jakieś chciejstwa , ? bo może mam , to z chęcią Ci wykopię .
U mnie w ogrodzie największym problemem jest susza i tam gdzie najbardziej jest sucho , a nie mam czasu podlewać , hosty robią się coraz mniejsze , aż żal patrzeć .

Beata
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Krzysia

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2022/05/22 21:34 #267095

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68176
beatazg napisał:
U mnie w ogrodzie największym problemem jest susza i tam gdzie najbardziej jest sucho , a nie mam czasu podlewać , hosty robią się coraz mniejsze , aż żal patrzeć .

Beatko, część mojego ogrodu, to też strasznie suche miejsce. krecigl Z Trzech olbrzymich kęp Albopicty została jedna a dwie są niemal w zaniku. Inne hosty w okolicy wyglądają tak samo. Niestety, te mordercze upały i susze wykańczają nas i nasze rośliny.

Jak pisałam w innych miejscach, zdecydowałam się, kosztem innych prac, założyć jak najwięcej metrów podlewania kropelkowego. Jest wydajniejsze, niż chaotyczne lanie wężem i oszczędza nasz czas. O zdołowaniu przy staniu z sikawką nie wspomnę.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): beatazg

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2022/05/23 22:34 #267184

  • Krzysia
  • Krzysia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2770
  • Otrzymane podziękowania: 7374
Beata, kiedyś mi coś podesłałaś, mam też od Ciebie krzewuszki i perukowca, więc to by była wymiana rozłożona w czasie 2smiech . Nie wiem tylko czy zdążę ją wyjąć teraz, czy dopiero jesienią.
Wczoraj było jeszcze tak, ale ja tylko w sobotę mam czas na ogród.




Susza to i moja zmora i korzenie świerków i tuj :patel . Dziś wróciłam do domu późno, zaczynało zmierzchać, ale przez okno zauważyłam, że Potomac Pride dziwnie klapnięta, pobiegłam zobaczyć co się stało, a tam sucho, sąsiednie też przywiędłe, a u mnie w sobotę padało, całą niedzielę mżyło, ale pod świerkowy parasol niewiele się przedostało. Kilkanaście konewek wylałam dzień po opadach krecigl .
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, DorotaZ

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2022/05/25 20:56 #267482

  • nelu-pelu
  • nelu-pelu Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 6699
  • Otrzymane podziękowania: 14595
U Seducera z jednego z siedmiu kłów wyszły takie liście..



Rozumiem, że mam je usunąć ..?
Cała hosta wygląda tak:

Pozdrawiam, Nela
Moje metamorfozy - zapraszam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2022/05/25 21:06 #267490

  • Izula
  • Izula Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 445
  • Otrzymane podziękowania: 1818
Hosta z problemami jest trzeci sezon u mnie ale była na wygnaniu pod obserwacją
dopiero teraz zaczyna wyglądać
Sugar Dady


a tu wcześniejsza z 2020 roku wyglądała mi podejrzanie może ktoś powie czy z tą hostą wszystko ok
czy przy wirusie mogą być takie odbarwione kły

Pozdrawiam Izula
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2022/05/30 19:04 #268187

  • beatazg
  • beatazg Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 3359
  • Otrzymane podziękowania: 10521
Yellow Splash Rim zaraz będzie wykopana , trochę jej szkoda bo mam ją chyba z 7 lat . Druga to White Bikini , ta chyba 3 lata . Że też nie widziałam że jest zawirusowana .






Beata
Ostatnio zmieniany: 2022/05/30 19:06 przez beatazg.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): DorotaZ

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2022/05/30 22:34 #268254

  • Krzysia
  • Krzysia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2770
  • Otrzymane podziękowania: 7374
Beata, a skąd masz YSR ? Z tego samego źródła co Night Before Christmas, która też miała wirusa ?
Muszę sprawdzić swoją, dzieliłam ją, poszła do kilku osób :oops: .
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: Poll
Czas generowania strony: 0.181 s.