Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ogród już nie weekendowy

Ogród już nie weekendowy 2023/02/22 23:37 #287427

  • Ave
  • Ave Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1361
  • Otrzymane podziękowania: 3560
Wiesiu, kochana jesteś. :przytulam Gdybyś je dzieliła dla siebie (bo za duże), to przy okazji może jeden kiełek bym przygarnęła, ale specjalnie dla mnie to nie rób sobie kłopotu. Zobaczę jak zagospodaruję ten pniak i co się tam zmieści.
Ale dzięki za propozycję. recourse

Niektóre roślinki startują... ranniki Go :)




Ale tulipany to chyba przeginają

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, Kalmia, piku, Krzysia, Shalina, ewakatarzyna

Ogród już nie weekendowy 2023/02/23 09:38 #287432

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8395
  • Otrzymane podziękowania: 25035
Ewo, dzielę co roku i szukam chętnych na nadmiary, bo przecież szkoda wyrzucać :dry: , a ciągle nowych roślin przybywa więc trzeba miejscówki szykować. W tym roku mam zamiar dosadzić dyskowych cyklamenów bo jak na razie dwa dały radę i cieszą mnie ogromnie :woohoo:
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Ostatnio zmieniany: 2023/02/23 09:39 przez piku.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ave


--=reklama=--

 

Ogród już nie weekendowy 2023/02/24 20:01 #287535

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7488
  • Otrzymane podziękowania: 16415
U mnie też ranniki startują, ale tulipany są bardziej powściągliwe :silly: .
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ave

Ogród już nie weekendowy 2023/02/25 19:27 #287602

  • Ave
  • Ave Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1361
  • Otrzymane podziękowania: 3560
U mnie dzisiaj jak w kwietniu... trochę zimy trochę lata. Słońce , deszcz i taka ciągła przeplatanka... Nie dziwię się , że roślinki głupieją. Martwi mnie, że w przyszłym tygodniu ma być znacznie zimniej... no trudno, jak są takie wyrywne to oberwą.
Ciekawa jestem jak ta mokra wiosna wpłynie na roślinki. Pewnie lepsze to niż susza, ale czy choróbska grzybowe nie zacierają łapek ?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, ewakatarzyna

Ogród już nie weekendowy 2023/02/26 12:31 #287651

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25957
  • Otrzymane podziękowania: 67944
Masz rację, niestety. Przymrozki, duża wilgotność, bardzo duża.... To wszystko może wpłynąć na stan zdrowotny roślin. Gdyby to była wiosna, to spokojnie, bo wilgotna wiosna, to zapowiedź dobrych zbiorów i szczęścia ogrodników. 'Suchy marzec, mokry maj - będzie żyto kiejby gaj.', a nam się na ten suchy marzec nie zanosi. :angry:

Pomysł z paprotą w pniaku jest super. Przemyśl, czy nie lepiej nie wsadzać tam hosty, a 2-3 umiarkowanie rosnące paprocie. :przytulam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród już nie weekendowy 2023/02/26 13:47 #287663

  • Ave
  • Ave Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1361
  • Otrzymane podziękowania: 3560
No właśnie o paprociach myślałam, ale zwątpiłam, czy sobie poradzą... think:
Poll a mogłabyś podpowiedzieć jakie nieduże paproty dały by radę w takim podłożu ? Ziemię do paprot już kupiłam :jupi
I czekają moje krasnoludki, Żwirej i Muchomorek, a one musowo muszą mieć paprocie do opowiadania bajek na dobranoc polewkamax

Kupiłam też humus z Substrala, bo podejrzałam, że taki wykorzystujesz na swoich rabatach paprociowo-hostowych.
Postanowiłam też poekserymentować z kwasami humusowymi i pożytecznymi bakteriami. Może sprawią się lepiej, a na pewno zdrowiej, niż chemia w ogrodzie.

No i będzie nowa rabatka trawiasta przy pergoli, bo trawy mnie w ostatnich latach kręcą bardziej niż róże (nie obrażająć różomaniaków wink-3

A tymczasem w oczekiwaniu na ciepłełko...




Ostatnio zmieniany: 2023/02/26 13:50 przez Ave.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, Efkaraj, takasobie, Krzysia, VERA, zanetatacz, nelu-pelu

Ogród już nie weekendowy 2023/02/26 14:20 #287666

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25957
  • Otrzymane podziękowania: 67944
Wydaje mi się, ze paprocie mają większe szanse na poradzenie sobie w pniaku, a co za tym idzie ładny, naturalny wygląd. Żeby polecić Ci jakiekolwiek, musiałabym zobaczyć zdjęcia pnia i poznać jego rozmiary. Jest duży, czy mały?
Co do ziemi do paproci... Hmmm, różne gatunki mają różne wymagania, jeśli chodzi o odczyn gleby. Sprawdź proszę, jaki jest odczyn kupionej przez Ciebie ziemi, bo np wietlice, czy podrzenie będą się świetnie czuć w kwaśnej, natomiast paprotniki, czy rodzaj Cheilanthes wolą glebę mniej kwaśną, wapienną.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród już nie weekendowy 2023/02/26 16:48 #287684

  • Ave
  • Ave Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1361
  • Otrzymane podziękowania: 3560
Jedną ziemię mam z Ph 5-6 na torfie wysokim, drugą z torfem kwaśnym, więc ziemia nie jest problemem.
Mam dwa spore pniaki.
Jeden ma metr długości i 30-40 szer. Zagłębienia mogą być od 17 do 20-tu kilku cm, bo pniak jest spróchniały i można go wydłubać
Raczej go nie będę przenosić, stoi w półcieniu, a po południu w cieniu.







Mam też drugi pniak, wys. ok 50 cm szer 50 cm. Pełno w nim dziur na wylot. Ten mogę przed wsypaniem ziemi postawić gdzie chcę.
Miałam zamiar wkomponować go w nową rabatę hostową, gdzie muszę przenieść hostę S&S.

od dołu



od góry






I mały pniaczek ok 30 cm





i takie "cuś"



Mam jeszcze spore drewniane kawałki, jakby część odłamanego pnia, takie tace drewniane, gdzie można posadzić jakieś roślinki skalniakowate.
Trochę mnie , przed użyciem tych wszystkich drewien stopuje myśl, jak bardzo z takich skrytek ucieszą się ślimaki ? 2smiech
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Kalmia, piku, Efkaraj, takasobie, VERA, zanetatacz, ewakatarzyna

Ogród już nie weekendowy 2023/02/26 19:18 #287725

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8395
  • Otrzymane podziękowania: 25035
Urodziwe te drewniaczki :woohoo: , pięknie będą się prezentowały w nich rośliny zarówno w słonku jak i w cieniu flower . Z niecierpliwością będę oczekiwać efektów :zielony
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA, Ave

Ogród już nie weekendowy 2023/02/26 20:33 #287734

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14577
  • Otrzymane podziękowania: 43967
Oj cudownie będzie! Ja muszę się też rozejrzeć za takimi pieńkami. Też jestem ciekawa efektu! Mają fajne naturalne kształty.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA, Ave

Ogród już nie weekendowy 2023/02/28 21:20 #287882

  • Ave
  • Ave Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1361
  • Otrzymane podziękowania: 3560
Zimno, bardzo zimno... co tu robić...siedzę sobie na Forum , wpisuję się w wątki merytoryczne, robię porządki w moich zapiskach i czas zleciał nie wiadomo kiedy. Zima też się przydaje...

Moje centrum dowodzenia

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, piku, takasobie, VERA, zanetatacz, janka.p, ewakatarzyna

Ogród już nie weekendowy 2023/03/02 20:16 #287993

  • Ave
  • Ave Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1361
  • Otrzymane podziękowania: 3560
Dzisiaj pogoda dopisała więc poszłam "w ogrodyyyy" :zielony Dorwałam się do skalniaka, czego efektem było pozbycie się paskudnych, w połowie zbrązowiałych jałowców (?) cyprysów (?)



Ilość suchych gałązek jakie wysypały się ze środka tych drzewek była niesamowita... zdziwko zielone było chyba tylko po wierzchu. Poza tym od strony, gdzie było mniej światła były na zewnątrz całe zbrązowiałe, bleee. Miałam ich dość.

Ale teraz jestem mocno odsłonięta od ulicy . Zamiast tego środkowego iglaka chciałabym tam coś posadzić. Wstępie myślałam o brzozie Joungii, bo nie wiem co da radę wśród tych płożących się jałowców think:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, takasobie, VERA, zanetatacz, ewakatarzyna

Ogród już nie weekendowy 2023/03/02 21:13 #288002

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8395
  • Otrzymane podziękowania: 25035
Może jakąś sosnę think: , ma korzeń palowy to poszuka sobie dobra w głąb :zielony
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ave

Ogród już nie weekendowy 2023/03/03 19:52 #288071

  • Ave
  • Ave Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1361
  • Otrzymane podziękowania: 3560
No, na pewno. Sosny u mnie na piachach dobrze rosną... tylko muszę poszukać takiej, która nie będzie większa niż 2-2,5 m bo nie chcę wyższego drzewa przed domem.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku

Ogród już nie weekendowy 2023/03/03 20:52 #288082

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25957
  • Otrzymane podziękowania: 67944
W końcu dotarłam zobaczyć pniaczki....
Każdy z nich lekko wgłebiłabym w grunt, bo naturalniej będa wyglądać.
Ten największy nadawałby się na 3 szt np Dryoteris erythrosora, a czwarty możnaby dosadzić w grunt tuż przy pniaku. Można też zastosować mniejsze wietlice, ale one, choć dobrze zimują, dośc szybko traca urodę.
Z tego mniejszego z kilkoma dziurami można zrobić fajny naturalny 'zakątek' z jakąś malutką hostą i paprociami np Dryopteris affinis 'Crispa Congesta', jakąs ozdobną paprotką (Polypodium).
Ostatni... Widziałabym tu fajne formy języczników.
To oczywiście tylko moje rozważania, ale będę podglądać, jak je zagospodarowałaś.Co ważne, umiar byłby wskazany, aby nie zrobić z naturalnych korzeni kolorowych jarmarków.
P.S. Niezłe centrum dowodzenia :omg Ja pracuję na stole w kuchio- jadalni. :lol:
Ostatnio zmieniany: 2023/03/03 20:53 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ave

Ogród już nie weekendowy 2023/03/03 20:57 #288084

  • Ave
  • Ave Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1361
  • Otrzymane podziękowania: 3560
Dzięki Poll recourse
To w najbliższym czasie zadekuję się w moim centrum i przejrzę net w poszukiwaniu Twoich propozycji :kawa
Będzie się działo. hu_rra
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród już nie weekendowy 2023/03/04 21:08 #288134

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14577
  • Otrzymane podziękowania: 43967
Mi się też podoba centrum dowodzenia. Moje to na stole w salonie, ale ja tu wszystko robię. Pracuję, jem, maluję, planuję. Ale takie ślicznego albumiku nie mam. Mam zeszyt z bazgrołami, które umiem przeczytać tylko ja. 2smiech
Zimę właśnie za to lubię, że jest chwila oddechu i czas na planowanie, wspominanie. Wpadłam na pomysł takiego papierowego pamiętnika ogrodowego, ale to chyba na emeryturze dopiero zrobię.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ave, zanetatacz

Ogród już nie weekendowy 2023/03/05 17:02 #288180

  • Ave
  • Ave Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1361
  • Otrzymane podziękowania: 3560
Ja do niedawna też dowodziłąm ogrodem ze stołu w salonie. Ale córka zwolniła pokój, więc się przeniosłam, a stół odzyskał swoją funkcję polewkamax Nie powiem... wygodne to jest i nikomu nie przeszkadzam jak siedzę nocami przed ekranem wink-3

Nie mogłam uwierzyć na powrót zimy w ciągu paru godzin. Śnieżek padał, padał, padał aż napadał....









Trzeba było odreagować...Jednak wolę jakiś kolorek, różny od białego flower

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Efkaraj, Krzysia, VERA, zanetatacz, ewakatarzyna

Ogród już nie weekendowy 2023/03/05 17:26 #288187

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13598
  • Otrzymane podziękowania: 31830
Ho ho, ale zima ... u mnie też biało, ale nie aż tak jak u Ciebie Ewciu.
Takie żonkile kilka lat temu po kwitnieniu wsadziłam na rabatkę i kwitną co roku. Za to wszystkie, które wsadzałam z pojedynczych, kupowanych cebulek, raczej wegetują męcząco ;)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ave

Ogród już nie weekendowy 2023/03/05 18:05 #288195

  • Ave
  • Ave Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1361
  • Otrzymane podziękowania: 3560
Te też wylądują na rabatce.Lubię te malutkie żonkilki. Miałam kiedyś na skalniaku.... zeżarło je coś ? think: Albo sama wykopałam... :glupek
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, zanetatacz
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.187 s.