Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: W cienistym ogrodzie Tomka Mr

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2021/01/16 10:18 #223075

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6383
  • Otrzymane podziękowania: 25135
Vero,Danusiu, bombonierka to kojarzy mi się z bardziej formalnymi ogrodami, u mnie to raczej torba z cukierkami :lol: Pracy było co nie miara...teraz trochę mi tego brakuje.Lubię pracować (w swoim ! ) ogrodzie....może nie tak intensywnie jak kiedyś. Teraz zostały prace bardziej kosmetyczne, przycinanie, odchwaszczanie...ale w cienistych miejscach z dużą ilością roślin, chwasty wyrastają sporadycznie ;)
Ewo, kamieni już mi wystarczy...chyba :) Kiedyś próbowałem je smarować jogurtem, ale bez powodzenia. Dopiero czas i wilgoć zrobiły swoje.
Polu, dzięki za troskę :przytulam , jeszcze żyję...chociaż niedawno dość ciężko przeszedłem coś grypopodobnego, ale test na covid miałem ujemny think:

A w ogrodzie, jak u wszystkich, przyszła zima...i żartów ni ma krecigl , bo mrozy zapowiadają srogie....dobrze,że tylko kilkudniowe i śniegu dosypało.
Miałem sporo gałęzi z podcinania tui i sosny więc dużo bylin dostało okrycie, ale jak się przekonałem, to śnieg najlepiej zabezpiecza przed mrozem.















Dostałem już zarodniki z Brytyjskiego Towarzystwa Pteridologicznego. Udało mi się zdobyć kilka rzadkich paproci, których szukałem od wielu lat :)...kilka paprotników do kolekcji.



Część już rośnie. Resztę chcę wysiać dzisiaj...ale po każdej wysianej, muszę robić przerwy, albo zmieniać pomieszczenie, więc to czasochłonne zajęcie.

Ostatnio zmieniany: 2021/01/16 14:00 przez Tomek Mr.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, piku, takasobie, Olusia, VERA, nowababka, nelu-pelu, basik, Danusia, Isia ten użytkownik otrzymał 3 podziękowań od innych

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2021/01/16 10:29 #223077

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7496
  • Otrzymane podziękowania: 16449
Edyta napisał:
Będziesz hodował pterodaktyle zdziwko ?

Właśnie martwiłam się tym, że moje koty chodzą po oczku. Twoje wygląda na jeszcze mniej stabilne podłoże. Nie obawiasz się o futrzaste?
Edytko, mniej daktyle, bardziej ptero :lol:
Moje koty już w bardziej ekstremalnych sytuacjach sobie radziły krecigl

W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Ostatnio zmieniany: 2021/01/16 11:13 przez Tomek Mr.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Kalmia, piku, Olusia, VERA, mieciak49, nowababka, zanetatacz, dultom


--=reklama=--

 

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2021/01/16 10:46 #223078

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13609
  • Otrzymane podziękowania: 31917
edyta napisał:
Będziesz hodował pterodaktyle zdziwko ?
2smiech

Właśnie miałam pytać, czy nie boicie się, że koty wpadną pod lód... Nie zawsze przecież widać, gdzie one chodzą...
Ostatnio zmieniany: 2021/01/16 10:46 przez Efkaraj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2021/01/16 10:53 #223080

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6383
  • Otrzymane podziękowania: 25135
Edyto, nie wiem co poszło nie tak, ale wywaliło mi post, a jak go przywróciłem to znalazł się w Twoim wpisie :nie_wiem ...może tak zostać?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2021/01/16 11:35 #223085

  • dultom
  • dultom Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2861
  • Otrzymane podziękowania: 12365
Fakt, też mnie trochę przeraziło to zdjęcie z kotami na kruchym lodzie. krecigl Tylko z drugiej strony wiem, że kotów się nie upilnuje, nie ma takiej siły.
Pozdrawiam, Tomek

Mój ogród jest mym najpiękniejszym arcydziełem (Claude Monet)

Ogród na kółkach
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2021/01/16 12:25 #223089

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7496
  • Otrzymane podziękowania: 16449
Nie umiałabym tak zmiksować postów zdziwko .
Twoje dziewczyny faktycznie lubią sport ekstremalny :omg .

To prawda, ze kotów się nie upilnuje, ale ja zastanawiam się, czy nie rzucić czegoś na taflę, żeby w razie draki pomoc im się wydostać z wody think: .
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2021/02/22 19:08 #226819

  • Nowinka
  • Nowinka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3262
  • Otrzymane podziękowania: 5567
Edytko u mnie w oczkach są kawałki szarego styropianu .Piją z nich ptaki ,czasem jeże i inne zwierzątka .Włożyłam je tam po tym ,jak utopił mi się jeż . :na_ucho
Tomciu ciekawa jestem ,jak Ci wszystko przezimowało ,bo ja już nie mogę się doczekać na dobre wieści odnośnie paproci :tup :owady Sporo masz jeszcze śniegu ,tak jak i u mnie .Późno zaczął padać i teraz się trzyma ,a mnie się już tak chce coś porobić ,że głowa mała zwyc Pozdrawiam ciepło . :slonko
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, edyta

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2021/03/14 21:09 #228734

  • sonaj
  • sonaj Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Posty: 123
  • Otrzymane podziękowania: 366
Spóźnione, niemniej szczere gratulacje dla Narodowego Skarba!
Najbardziej stałą cechą natury jest jej zmienność
Agnieszka Lisiak

Desire

poZdRAwIAm
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2021/03/23 21:48 #229696

  • artam
  • artam Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Posty: 104
  • Otrzymane podziękowania: 119
Tomek, oświeć dyletanta... Dlaczego musisz robić przerwy albo zmieniać pomieszczenie, kiedy wysiewasz paprocie? Mam kilka teorii, ale nie będę się kompromitować :lol:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2021/03/27 17:28 #230049

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6383
  • Otrzymane podziękowania: 25135
Zaniedbany ten mój wątek, ale w ogrodzie niewiele się działo...to i motywacji nie było ;).
Nowinko,pozdrawiam również :przytulam Paprocie po zimie wyglądają na ogół nieźle...ale jak niejednokrotnie się przekonałem,wszystko będzie jasne, jak ruszy wegetacja. Często bywało, ze po zimie dobrze wyglądały, a z niewiadomego powodu nie rozwijały nowych pastorałów...i odwrotnie, te wyglądające na martwe, bardzo ładnie wystartowały ;).
Edyto, sam jestem ciekaw, co się stało z Twoim postem,bardziej namieszać się nie dało :lol: ...być może to wina mojego wolnego komputera? think:
Sonaj, dziękuję, chociaż nie dostałem jeszcze certyfikatu... komisja może jeszcze zmienić decyzję ;).
Marto, zarodniki ponoć długo fruwają w powietrzu, więc żeby nie było niespodzianek, powinno się robić dłuższe przerwy. Ale od przyszłego sezonu trochę zmienię kierunek wysiewów. Skupię się bardziej na trzech gatunkach i krzyżowaniu ich odmian. Nie będę bardziej zanudzał, bo wiem, ze paproci jeszcze nie 'czujesz' :lol:

Mam kilka starych konewek...czy jak się kiedyś ładnie mówiło podlewaczek. Ale ostatnio trafiła mi się wyjątkowa...bo mosiężna. Ale to się okazało dopiero po umyciu...pewnie dlatego byla wystawiona pod śmietnik :blink:







Kilka aktualnych fotek ;0







Konwalik, to dla mnie jedyna czysto- czarna roślina. Ładnie w tym roku przezimowała...



Sporo przemielonych gałęzi zasiliło ścieżki ;)





Jutro może wstawię coś kwitnącego think: ;)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, Kalmia, piku, Efkaraj, takasobie, Krzysia, Olusia, Pani Bestia, Margo2 ten użytkownik otrzymał 9 podziękowań od innych

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2021/03/27 17:43 #230052

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13609
  • Otrzymane podziękowania: 31917
Że też u mnie na śmietnikach takie cuda nie leżą :nie_wiem Piękna jest zarowk

Koteczki też cudne :kocham
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2021/03/27 20:15 #230069

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7496
  • Otrzymane podziękowania: 16449
Koneweczka cudo :kocham .
Dziewczyny też :mniam .
A Twój ogród jeszcze śpi? Tyle kołderek porozkładanych gwizdac .
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Ostatnio zmieniany: 2021/03/27 20:17 przez edyta.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2021/03/29 20:39 #230342

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6383
  • Otrzymane podziękowania: 25135
Ewo, ano trafiło się synowi...pewnie wcześniej nikt jej nie wziął, bo był wieczór, a konewka mocno zabrudzona ;)
Edyto, przez lata uzbierało mi się sporo włókniny, dodatkowo miałem dużo gałęzi z podcinania tui, których nie mogłem wywieźć, bo pozamykane były punkty przyjmujące zielone odpady. Pookrywałem rośliny, a teraz mam całe ścieżki zawalone dobrodziejstwem. Chyba pora zrobić z tym porządek, bo na razie na przymrozki się nie zanosi...a trzymać to do połowy maja też mi się nie uśmiecha...
Ogród już częściowo posprzątany. Zostało mi trochę gałęzi do przepuszczenia przez maszynę i wycięcie liści paproci...ale w sumie pośpiechu nie ma ;)
Kilka lat temu od moich miłych forumowych koleżanek :przytulam , nauczyłem się wiosennego namacywania bylin. To się robi zwykle z ciekawości... czy tam z wiosennego zniecierpliwienia.Wkładamy paluchy niezbyt głęboko w glebę i staramy się wyczuć czy w miejscu domniemanej rośliny są już jakieś kły czy wypustki....najlepiej jak są i to twarde, gorzej jak na nic nie trafimy, a najgorzej jak trafimy na miazgę krecigl ...wtedy ze dwie noce mamy do tyłu gwizdac . No ale cóż taki już los ogrodnika. W miejscach gdzie w ziemi nic nie wyczuwamy, zabieg można powtarzać...1-2 razy w tygodniu.....pamiętam jak wiele lat temu przegrzebałem dokumentnie miejsce po hoście 'Hollywood Light'...znalazłem tylko resztki korzeni . A po miesiącu wielka niespodzianka, bo wylażły kły wielkości palca :)
W tym roku były już delikatne przemacywanki... no i wygląda to dość optymistycznie :lol:
Świeży i w sumie nieplanowany zakup.Ciemierik o kwiatach ...w kolorze buraka...posadzony w pobliżu żółto-pomarańczowej azalii...może to być to mile dla oka ;)



Największa i najwcześniej kwitnąca u mnie kępa Trillium cuneatum



Za to nie lubimy irysów żyłkowanych. Jeden kwiatek...reszta szczypior. To wieloletnia roślina :mlotek



W ten sposób ciemierniki prezentuje koleżanka Poll





Taką wolę przetrwania ma czosnek niedźwiedzi. Był przysypany 30-40cm. warstwą ziemi :ohmy:

Ostatnio zmieniany: 2021/03/29 21:54 przez Tomek Mr.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, Kalmia, Krzysia, Olusia, VERA, Pani Bestia, jugo, zanetatacz, Danusia ten użytkownik otrzymał 2 podziękowań od innych

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2021/03/29 21:07 #230348

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5745
  • Otrzymane podziękowania: 15282
Kolego... jakiego buraka? Toż to granatowo czerwona barwa wyśmienitego wina z Piemontu... proszę się doszkolić :P

Pięknie się będzie 'Barolo' komponował z tą azalią, o której imię przy okazji dopytuję :zdrowko

U mnie też zalega dobrodziejstwo z osłon paprotnych... tyle że ja muszę sobie z nim poradzić za pomocą sekatora... i tak to powoli sobie radzę 037

Bardzo proszę o danie znaku, kiedy można zabrać się za wycinanie Dryoteris affinis, bo moja połamana w cały świat zalega mi na rabacie i przydusza insze roślinięta :silly:


Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2021/03/29 21:40 #230350

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6383
  • Otrzymane podziękowania: 25135
th napisał:
Kolego... jakiego buraka? Toż to granatowo czerwona barwa wyśmienitego wina z Piemontu... proszę się doszkolić :P

Pięknie się będzie 'Barolo' komponował z tą azalią, o której imię przy okazji dopytuję :zdrowko
Moniś :przytulam , wybacz,ale dopiero się uczę. Z win, które piłem przypomina słodkie, wiśniowe 'Cherry' ;)
'Barolo/Cherry' będzie się komponował z azalią 'Goldtopas' o kwiatach dużych jak piersi Dody :lol:

Ja już wyciąłem liście u affinisa...bo wyglądał jak góra nieszczęścia.



Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, Kalmia, VERA, Pani Bestia, Margo2, Danusia, a.nia

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2021/03/29 21:45 #230352

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4243
  • Otrzymane podziękowania: 16416
th napisał:
Kolego... jakiego buraka? Toż to granatowo czerwona barwa wyśmienitego wina z Piemontu... proszę się doszkolić :P

Monia mnie ubiegła ... bo dokładnie to samo chciłam napisać.... jakiego, kurka rurka, buraka? rotfl
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Ostatnio zmieniany: 2021/03/29 21:46 przez a.nia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2021/03/29 21:50 #230354

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26119
  • Otrzymane podziękowania: 68870
Tomek Mr napisał:
...z azalią 'Goldtopas' o kwiatach dużych jak piersi Dody :lol:

Oto wątek faceta krecigl Porównanie przymiotów ulubionej piosenkarki z kwiatami azalii.... jakie to romantyczne! :kocham

To piszesz, że wyciąłeś liście Dryopteris affinis? Widzę, że sporo było jednak zielonych think: Ja usunęłam do tej pory wietlicom i wycięłam niektórym nerecznicom (głownie męskim) , ale tylko te, które były już całkowicie suche, bo w drobiazgi połamane. Tez sukcesywnie ściągam ocieplenia- jeśli mrozy przyjdą, gdy zaczną rozwijać się pastorały, to zostanie nam tylko rozrzucanie polarowych bluz. Dobrze, ze mam ich sporo. :lol:
Ostatnio zmieniany: 2021/03/29 21:51 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2021/03/29 21:57 #230356

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7496
  • Otrzymane podziękowania: 16449
Poll napisał:
Oto wątek faceta krecigl Porównanie przymiotów ulubionej piosenkarki z kwiatami azalii....

wycięłam niektórym nerecznicom (głownie męskim)
A to komentarz kobiety 2smiech
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Ostatnio zmieniany: 2021/03/29 21:58 przez edyta.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, Efkaraj, takasobie

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2021/03/29 22:08 #230358

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26119
  • Otrzymane podziękowania: 68870
Ale usunęłam liście także wietlicom. Żeńskim. polewkamax
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, edyta

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2021/03/30 04:14 #230376

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5745
  • Otrzymane podziękowania: 15282
Poll napisał:
Tomek Mr napisał:
...z azalią 'Goldtopas' o kwiatach dużych jak piersi Dody :lol:
Oto wątek faceta krecigl Porównanie przymiotów ulubionej piosenkarki z kwiatami azalii.... jakie to romantyczne! :kocham
Ja chętnie poznam te przymioty w stosownym wątku... o >> tu zapraszam... najlepiej z zajrzeniem do gardełka kwiatu, tak jak lubię :P


Dzięki za info odnośnie cięcia... liście mojego affinisa także zielone a przez to ciężkie i, jak rzekłam, połamane w cały świat... dlatego się zastanawiałam, czy już mogę... póki co usuwałam to, co suche czyli wietlice... potem mnie naszło na 'Linearis Polydactylon'... i nosi mnie dalej... zwyc a to, co potnę, sypię z powrotem na rzeczone, żeby jeszcze takie gołe nie stały :silly:


Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.186 s.