Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Rustykalnie, naturalnie u Siberii

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/02/29 21:01 #313708

  • piku
  • piku Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8500
  • Otrzymane podziękowania: 25658
Już rabata z paprotami chwyciła mnie za serce :kocham , a te cyklameny na tle omszonych kamulców po prostu bajka :woohoo: . U mnie wypadały od kilu lat ale ubiegłoroczne zakupy już przetrwały zimę :) . Pewnie będę kontynuować takie nasadzenia, na razie liczę na siewki bo bluszczolistne sieją się u mnie nieźle flower
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/03/01 06:20 #313744

  • Siberia
  • Siberia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3070
  • Otrzymane podziękowania: 6258
Pikutku, nie ukrywam, że rozsiewanie się cyklamenów było ważnym argumentem przemawiającym za zakupem tych kilku maluszków :-) Mam nadzieję, że się popiszą plennością, zanim obumrą :lol:

Wczoraj miałam dwóch kurierów: jeden z pudłem kapersów ze Świata Roślin (dalie, jeżówki, krwawniki), a drugi z pudłem drzew i krzewów z gołym korzeniem. Powinnam posadzić je wczoraj, ale było zimno, a ja przemarznięta po przedwczorajszym sprzątaniu pobojowiska w deszczu, nie miałam weny do grzebania w glebie. No ale dziś już nie będzie wymówki wink-3






3 wawrzynki wilczełyko (chyba), 5 buków (gatunek), trzmielina pospolita (gatunek), 2 lilaki fioletowe, bo w ogrodzie mam prawie same białe, 4 jagody kamczackie, bo jeszcze w tym ogrodzie ich nie sadziłam, morwy czarne i białe. Białą już mam, więc mus było dokupić do kompletu czarną, której smaku nie znam, a że były tanie, to wzięłam na wszelki wypadek i białe i czarne. Jeśli sąsiadka lub koleżanka zaczną jęczeć, że też by chciały, to będę miała niespodziankę :lol:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, piku, takasobie, edulkot, chester633, Ave, zanetatacz, Danusia, dultom, SantaRispetto ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych


--=reklama=--

 

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/03/01 08:31 #313751

  • nowababka
  • nowababka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • A na drogę w nieznane - nadzieję…
  • Posty: 3898
  • Otrzymane podziękowania: 12715
Ja swego czasu kupiłam jakieś tanie morwy czarną i białą i niestety nie wiem, która jest która :silly: Owoce się ciut różnią think: Jeśli zaś będziesz chciała obdarowywać sąsiadki to myślę, że ptaki pomogą 2smiech - u mnie już rośnie kilka morwowych siewek i co roku pojawiają się kolejne wink-3
edit: Kiedyś przeczytałam, nie wiem czy to prawda, że morwa to takie ostrożne drzewo, i znające się na pogodzie 2smiech bo wypuszcza liście dopiero wtedy, kiedy już wie, ze nie zdarzą się przymrozki :nie_wiem
pozdrawiam (◕‿◕✿)
Marysia [a.k.a olibabka]
"Jeśli masz dwa bochenki chleba, sprzedaj jeden i kup liliowca" - przysłowie chińskie
:tup u mnie
Ostatnio zmieniany: 2024/03/01 08:40 przez nowababka.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia, zanetatacz

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/03/01 09:14 #313754

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7641
  • Otrzymane podziękowania: 17046
A ja pamietam z dzieciństwa teren pod drzewem morwy cały zasypany rozgniecionymi, bardzo plamiącymi owocami :silly: . Dlatego asekutracyjnie zdecydowałam się na formę krzewiastą -Gerardi's Dwarf, która osiąga max 2,5 m :) .
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Ostatnio zmieniany: 2024/03/01 09:15 przez edyta.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia, chester633

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/03/01 10:01 #313755

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6933
  • Otrzymane podziękowania: 28133
Siberia napisał:

Wczoraj miałam dwóch kurierów: jeden z pudłem kapersów ze Świata Roślin (dalie, jeżówki, krwawniki), a drugi z pudłem drzew i krzewów z gołym korzeniem. Powinnam posadzić je wczoraj, ale było zimno, a ja przemarznięta po przedwczorajszym sprzątaniu pobojowiska w deszczu, nie miałam weny do grzebania w glebie. No ale dziś już nie będzie wymówki wink-3
:
Widzę, że koleżanka nabrała rozmachu i poszła na całość...i bardzo to pochwalam. Juz się pogubiłem, co i skąd przyszło? think: Tak trzymaj zarowk . Tu nie ma co się pipcyć z zakupami typu różyczka, irysek i liliowiec na dokładkę.
Miejsce masz piękne, a to do czegoś zobowiązuje ;)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia, piku, Pani Bestia, dultom

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/03/01 16:50 #313776

  • piku
  • piku Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8500
  • Otrzymane podziękowania: 25658
Siberko, idziesz jak przecinak :woohoo: , myślę że będzie co podziwiać wkrótce. Morwy sadziłam ale bez efektu chyba sarnom zasmakowały, może spróbuję raz jeszcze bo ostatnio kupiłam suszone i jak dla mnie przepyszne :mniam . Z dzieciństwa pamiętam objadanie się tymi owockami ale nie wpadłam na to że można je suszyć. :oops:
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia, nowababka

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/03/01 19:31 #313801

  • Siberia
  • Siberia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3070
  • Otrzymane podziękowania: 6258
Pikutku, podoba mi się to wyrażenie "idziesz jak przecinak" rotfl To prawda, dostałam jakiegoś przyspieszenia i sama się sobie dziwię :lol: Dziś pogoda była przyzwoita, więc sporo zrobiłam :jupi
Nie miałam pojęcia, że owoce morwy można suszyć :woohoo: Dzięki za ten pomysł. Mam nadzieję, że nie zapomnę o tym, zanim moje morweczki wydadzą owoce :lol:

Tomaszku, w sumie przyjdzie 8 paczek, chyba że o czymś zapomniałam wink-3
Wszystko dziś posadziłam do gruntu, a w najgorszym wypadku zadoniczkowałam. Będzie zajebiście rotfl za jakis czas ;-)


Edytko, tak posadzę morwy, żeby owoce nie plamiły niczego poza trawą :-) Chyba że nadal będę miała kury, to już one nie dopuszczą do marnacji owoców ;-) Oby tylko tych owoców doczekać gwizdac
Dobrze, że każdy ma szansę znaleźć w ofercie szkółek to, co mu pasuje bardziej :-)

Marysiu, masz ciekawe obserwacje morwowe :-) Daj znać, kiedy u Ciebie pokażą się zielone pączki morwy. Porównamy wegetację :-)

Dziś dotarły oczary i kilka innych ozdobnych drzewek i krzewów. Może nie do końca wyględne po kilku dniach w pudle, ale są całkiem całkiem... przypadły mi do gustu :-)
Żółty, cytrynowy i pomarańczowy. Dwa ostatnie lekko pachną cytrusami.





Tu jakieś derenie, guzikowiec i cos tam ;-)



Przed wieczorem wpadli małżonek z synem. Wykopali siewki z dziury na oczko, pograbili łąki wokół, wyłożyli dziurę wykładzinami - i takim to sposobem prawie mam oczko :woohoo: Jutro wymierzę dziurę i zamówię porządną folię :lol: Stać mnie, dostałam podwyżkę hu_rra
Ostatnio zmieniany: 2024/03/01 19:36 przez Siberia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, edyta, th, piku, takasobie, edulkot, chester633, Semper, Ave, nowababka ten użytkownik otrzymał 5 podziękowań od innych

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/03/01 19:56 #313808

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6933
  • Otrzymane podziękowania: 28133
Siberia napisał:
Jutro wymierzę dziurę i zamówię porządną folię :lol: Stać mnie, dostałam podwyżkę hu_rra

Nic odkrywczego nie napiszę, ale jak chcesz mieć spokój z oczkiem na lata, to zainwestuj w folię/membranę EPDM. Wszystkie folie, przynajmniej te które ja kładłem...nawet te grubę, po jakimś czasie się rozszczelniły, a jak ubywa wody to są niepotrzebne nerwy ;).
Ostatnio zmieniany: 2024/03/01 19:57 przez Tomek Mr.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia, chester633

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/03/01 20:14 #313815

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7641
  • Otrzymane podziękowania: 17046
Tomek Mr napisał:
zainwestuj w folię/membranę EPDM
W końcu stać Cię wink-3 .
Ja też z prawdziwą przyjemnością oglądałam dzisiejszy przelew rotfl . A nawet 2, bo od razu przyszło wyrównanie zwyc . Trza zaszaleć :diabelek .
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia, SantaRispetto

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/03/01 21:34 #313835

  • edulkot
  • edulkot Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 10242
  • Otrzymane podziękowania: 23891
Iwonko tyle się dzieje u Ciebie że już zgubiłam się co gdzie kupione, ale niech dobrze rośnie wszystko.
Majka - "Pamiętajcie o ogrodach"
Domek pod Dębami w różanym ogrodzie część II
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/03/01 21:47 #313838

  • zanetatacz
  • zanetatacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 10269
  • Otrzymane podziękowania: 23182
Co do morwy to jest w tym sporo racji -u mnie to właśnie ona najpóźniej rusza z wegetacją i jest to najczęściej maj i choć ją krótko golę to przyrosty ma przynajmniej 2-metrowe ,jest okazem zdrowia i wigoru ,niestety owoców jeszcze nie widziałam bo chyba ptaki są szybsze......super zakupy :hejka
pozdrawiam Żaneta
"Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek"-Cyceron
597 metrów zieloności
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/03/02 06:42 #313857

  • Siberia
  • Siberia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3070
  • Otrzymane podziękowania: 6258
Żanetko, ja białą morwę mam już 3 sezony i ona nadal jest 60 cm zielonym patyczkiem :silly: Nie wiem, czy sama z siebie, czy coś ją ogryzło. Czyli jest szansa na szybki wzrost jednak? Super :lol: Owoców nie widziałaś czy nie spróbowałaś? Ptaki jedzą tylko dojrzałe, słodkie owoce :-)

Majeczko, ja się tyko pogubiłam, które zakupy opłacone z góry, a które nie. Do tej pory wszystkie 5 były za pobraniem, więc mam nadzieję, że 3 ostatnie mam opłacone, czyli róże, powojniki i kolejne dalie :lol:

Edytko, u mnie na szczęście najpierw przyszła lutowa podwyżka, więc udało się przeżyć do wypłaty dnia następnego polewkamax Finansowo to jest najpiękniejszy kwartał życia rotfl

Tomaszku, oczywiście wątek o oczkach mam przeczytany i znałam Twoją opinię o EPDM, jednak... i tak czarno to widzę wink-3
Bo tu chodzą łosie, a łosie to wyjątkowo wodolubne ssaki, więc nie ma opcji, żeby nie wlazły do oczka krecigl A kopytko łosia jest naprawdę duże i twarde, a sam łoś waży kilkaset kilogramów. Samce do 700, samice o połowę mniej. Na szczęście samca (z porożem) nie widziałam, ale samica z młodym są. Z tegoż to powodu od 5 lat dziura stała pusta. No ale w końcu postanowiłam podjąć ryzyko. I kiedy to postanowiłam, w okolicy dziury pojawiła się bardzo duża łosia kupa polewkamax a pnie dwóch lip zostały wyczochrane. Ot pech... :lol: Chyba muszę Lolkowi budę koło oczka zainstalować :-)

W marcowym sadzie...

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, piku, Efkaraj, takasobie, edulkot, Pani Bestia, chester633, Semper, Ave ten użytkownik otrzymał 6 podziękowań od innych

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/03/02 10:22 #313872

  • zanetatacz
  • zanetatacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 10269
  • Otrzymane podziękowania: 23182
Siberio -moja też była patyczkiem zakupionym w Biedronce i myślałam ,że długo nim zostanie przynajmniej za mojego życia 2smiech......z owocami to jest dziwnie kwiaty widzę.....a owoców już nie-być może przegapiam :nie_wiem
-tak wyglądała rano przed cięciem
pozdrawiam Żaneta
"Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek"-Cyceron
597 metrów zieloności
Ostatnio zmieniany: 2024/03/02 13:20 przez zanetatacz.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/03/02 12:11 #313881

  • Siberia
  • Siberia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3070
  • Otrzymane podziękowania: 6258
Żanetko, piszą, że morwa owocuje w 6. roku uprawy. Jeśli już miała kwiatki, to jest nadzieja na pierwsze owoce. Drzewa owocowe często zaczynają od kwitnień, a owoców nie zawiązują, albo je szybko zrzucają. Drzewko po prostu jest słabo ukorzenione i nie jest w stanie wyżywić zawiązków. Można mu troszkę pomóc podlewając i lekko nawożąc.

Póki co - liście morwy można stosować, bo to one są głównym surowcem zielarskim.
Badania naukowe pokazują, że napar z suszonych liści tej rośliny pomaga obniżać poziom cukru we krwi, a także zawiera przeciwutleniacze (flawonoidy, kwas askorbinowy). Napar z liści morwy białej jest stosowany pomocniczo w leczeniu cukrzycy typu 2 oraz przy dietach odchudzających.
Ze strony elle.pl

Kupiłam dziś nowy szpadel i 2 węgierki, zwykłą i dąbrowicką oraz kilogram rękawic :lol:
Ostatnio zmieniany: 2024/03/02 12:12 przez Siberia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, edulkot, chester633, zanetatacz, dultom, Katarzyna2021, ewakatarzyna

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/03/02 13:54 #313885

  • Katarzyna2021
  • Katarzyna2021 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2955
  • Otrzymane podziękowania: 10037
Gratuluję zakupów, szampan
Tak samo w zeszłym roku dużo zakupiłam i posadziłam roślin, tak odnajduję tutaj u Ciebie moją zeszłoroczną krzątaninę. Mam teraz jakieś wypalenie zawodowe, to znaczy ogrodowe i są na razie tylko 3 róże do odbioru, przyjdą lada dzień i jak myślę, że będę musiała je posadzić, to nie chce mi się. Ten sezon zaplanowałam na doglądanie i pielęgnowanie stanu posiadania. Świetne rośliny sobie zafundowałaś gwizdac . wawrzynek mi wypadł, oczarów jeszcze nie miałam. Jeżówki posiałam. :unsure:
Ciekawe, że Ci łosie weszły, ten u mnie na zdjęciu, to pewnie synek tej łoszy, bo ma poroże, Ciekawski i łagodny. Jakby przychodziły na spa do bajorka, to by były fajne zdjęcia.
Ostatnio zmieniany: 2024/03/02 14:03 przez Katarzyna2021.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/03/02 15:12 #313886

  • edulkot
  • edulkot Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 10242
  • Otrzymane podziękowania: 23891
Morwę mam ale jaką nie wiem, owoce ma pyszne. Ile tak rośnie nie pamiętam ale jak już była duża którejś wichury złamaĺa się w połowie, wielka korona leżaĺa na różach. Po płaczu kazałam ściąć pień do ziemi a za dwa lata od resztek zaczęła wypuszczać pędy, jakbym wiedziała że tak potrafi to ten kikut bym zostawiĺa. Z tych odrostów wyprowadziĺam jeden na drzewko i tak sobie rośnie.
To mówicie żeby zmniejszyć jej koronę tnąc końcòwki gałązek?
Majka - "Pamiętajcie o ogrodach"
Domek pod Dębami w różanym ogrodzie część II
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia, piku, zanetatacz

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/03/02 15:55 #313887

  • zanetatacz
  • zanetatacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 10269
  • Otrzymane podziękowania: 23182
Majeczko -ja tnę bardzo mocna właściwie to ogławiam bo mam mały ogród ,tez myślałam nawet o jej wycięciu ,ale trochę żal a
nie chcę mieć wielkiego cienia
Siberio -to by się zgadzało o kwitnieniu bo ja chyba kupiłam w 2016 albo 2017
pozdrawiam Żaneta
"Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek"-Cyceron
597 metrów zieloności
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edulkot

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/03/02 16:12 #313891

  • edulkot
  • edulkot Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 10242
  • Otrzymane podziękowania: 23891
Żanetko a kiedy ją przycinasz?
Już poszukaĺam i termin cięcia późną zimą lub w sierpniu.
Majka - "Pamiętajcie o ogrodach"
Domek pod Dębami w różanym ogrodzie część II
Ostatnio zmieniany: 2024/03/02 16:19 przez edulkot.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zanetatacz

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/03/02 17:21 #313894

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 15325
  • Otrzymane podziękowania: 47290
Już napisałam do pana o oczary. I cicho mam nadzieję, że odpisze, że już mu się skończyły 2smiech
Kury w sadzie super, Już je lubię (nie, nie w rosole), czekam aż zechcą Ci pozować w wiadomym celu :fotka
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/03/02 18:12 #313898

  • Siberia
  • Siberia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3070
  • Otrzymane podziękowania: 6258
Miłko, jak się zrobi cieplej to i fotografka i modelki na pewno lepiej się spiszą wink-3 Dziś nawet nie wyszłam do ogrodu w celach ogrodniczych, taki był ziąb.
Dopiero pod wieczór kurcgalopkiem przegoniłam sąsiadki szlakiem kwitnących u mnie roślin. Teraz palę w dwóch piecach :lol: a już się głupio łudziłam, że słońce wyręczy mnie w ogrzewaniu krecigl
Z doświadczenia wiem, że obsesyjne marzenia trzeba spełnic, bo nie dadzą nam spokoju :-) Bierz te oczary i albo pokochasz, albo oddasz w dobre ręce ;-)

Majeczko, ja drzewom pozwalam rosnąć. Nie po to sadzę, żeby co roku je męczyć. Górne owoce dla ptaków, dolne ludziom - tak to widzę :-)
Morwa ponoć daje odrosty korzeniowe. Czyli jak mi sarnołosie zjedzą koronę, nie panikuję, czekam na nowe odrosty i owoce za parę lat :-)

Żanetko, no nie wiem, co napisać :diabelek Coroczne ogławianie drzewka owocowego? think: Nawet wierzbom tego nie robię :lol: Nie morduj drzewa, hosty, paprocie i cała reszta drobnicy wiosennej lubią cień i chłód latem :-)

Kasiu, człowiek to nie maszyna. Mamy prawo do szaleństw i odpoczynku :-) Mam nadzieję (niczym raczej nie uzasadnioną), że i ja w przyszłym roku zajmę się dopieszczaniem moich starszych i nowych roślin B)
Gonię Cię w kwitnieniach polewkamax Wczoraj odkryłam małe maślane krokuski, ale mają tak z zimna ściśnięte pączki, że może za tydzień się otworzą krecigl
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, edulkot, Ave, Danusia, dultom
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.191 s.