Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Rustykalnie, naturalnie u Siberii

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/03/02 20:22 #313916

  • zanetatacz
  • zanetatacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 10269
  • Otrzymane podziękowania: 23182
Siberio -bo morwa to pomyłka w moim ogrodzie z dzieciństwa pamiętałam niewysoki żywopłot i mnóstwo owoców ,więc pewnie powinnam kupić taką jak Edytka a nie drzewo......tam gdzie rośnie ogród ma być słoneczny bo cienisty mam przy domu :hejka
pozdrawiam Żaneta
"Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek"-Cyceron
597 metrów zieloności
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/03/02 21:28 #313922

  • edulkot
  • edulkot Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 10242
  • Otrzymane podziękowania: 23891
Iwonko morwę posadziłam dla ptaków jak stare czereśnie poszły do wycięcia, dla mnie były tylko dolne owoce do smakowania. Zastanawiam się tylko nad lekkim skróceniem gałązek żeby znowu jej nie wyłamało, choć pień jest przywiązany dwoma odciągami do sosny i brzozy. Jutro ją sobie pooglądam.
Majka - "Pamiętajcie o ogrodach"
Domek pod Dębami w różanym ogrodzie część II
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia


--=reklama=--

 

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/03/02 22:20 #313930

  • Margo2
  • Margo2 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 5020
  • Otrzymane podziękowania: 9671
Sąsiedzi maja morwę. I tylko ja ją chyba jem, bo ma pełno owoców leżących na ziemi.
Czyli chyba ptaki omijają.
Najbardziej mnie w niej denerwuje, że strasznie brudzi ręce.
A raczej w rękawiczkach nie jestem przyzwyczajona jeść owoców
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia, nowababka

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/03/03 18:40 #313976

  • Siberia
  • Siberia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3070
  • Otrzymane podziękowania: 6258
To co piszesz, Margosiu, to dla mnie nowość. Zupełnie tego z dzieciństwa nie pamiętam. Biała tak brudzi ręce? :blink:

Majeczko, życzę owocnych obserwacji i dobrych decyzji :deszcz B)

Żanetko, to walcz dalej :lol: Każdy z nas boryka się z jakimiś decyzjami nie do końca trafionymi, bo zazwyczaj, zaczynając przygodę z ogrodnictwem, kierujemy się porywami serca, a nie rozsądku.
Ja w pierwszym ogrodzie, zakładanym na łące, maniacko sadziłam drzewa. Teraz drzewa urosły i okazuje się, ze są ściśnięte. Musze podjąć decyzję, czy mają się kisić i walczyć o światło, czy co któreś wyciąć krecigl Przykra sprawa :placz

Jestem skonana. 7 godzin tyrałam w ogrodzie. Było słonecznie, choć nie za ciepło wink-3 Bluza z kapturem plus zimowa kurtka i podwójne spodnie rotfl więc właściwie było ciepło rotfl

Fot brak. Sił brak. Idę zasnąć przy jakimś filmie :witaj
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, edulkot, zanetatacz, Danusia, dultom, ewakatarzyna

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/03/03 20:21 #313992

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7641
  • Otrzymane podziękowania: 17046
A ja postanowiłam dzisiaj odpocząć :P . Moje ciało dopominało się o reset, więc dzisiaj tylko basen - pływanie i masażery :diabelek . Warzyw nadal nie posiałam do gruntu, ani szklarni, ale przynajmniej zrobiłam przegląd nasion i segregację terminami siewu. Namoczyłam też bób - będzie musiał pójść jutro do ziemi :diabelek .
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/03/04 08:14 #314040

  • Siberia
  • Siberia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3070
  • Otrzymane podziękowania: 6258
No tak, marzec zobowiązuje :-) Ja zapomniałam o zakupie groszku, muszę to nadrobić :glupek Natomiast bób chyba w tym roku sobie odpuszczę... think: Jakoś nikt za nim u mnie nie przepada, nawet kury :lol:

Też mam dni bez pracy, nawet niemało, ale tylko te zimne i wietrzne. Kiedy zaświeci słońce, dostaję powera :slonko
Ziemia wilgotna i wręcz miejscami puszysta, więc perz wychodzi z niej jak z masełka... roślinnego ;-) Grzech nie skorzystać :diabelek

Ostatnio zmieniany: 2024/03/05 07:11 przez Siberia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, edulkot, chester633, Ave, nowababka, zanetatacz, Franusiowa, Danusia, a.nia ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/03/04 21:24 #314112

  • Elsi
  • Elsi Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1680
  • Otrzymane podziękowania: 5100
Siberko, ja sieję bób, bo małżonek przepada, ale popróbowałam odmiany o czerwonej skórce świeżych nasion (Karmazyn) i wiesz, ta odmiana jest jakby "pełniejsza" w smaku, już nie oddaję mężowi swej porcji wink-3 .
Ja także wolę te jaśniejsze oczary, bo są bardziej widoczne.
Pozdrawiam, Elżbieta

Od wiosny do wiosny .....
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/03/05 07:03 #314130

  • Siberia
  • Siberia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3070
  • Otrzymane podziękowania: 6258
O dzięki za info, Elsi. To dam bobkowi szanse raz jeszcze :-)

krecigl









Ostatnio zmieniany: 2024/03/05 07:52 przez Siberia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, piku, takasobie, edulkot, chester633, Semper, Ave, nowababka, Elżbieta ten użytkownik otrzymał 5 podziękowań od innych

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/03/05 09:48 #314141

  • IK-W
  • IK-W Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Posty: 148
  • Otrzymane podziękowania: 886
Czyżby zima do Ciebie wrócila?
Lepiej śnieg niż mróz na gołą ziemię....
P i ę k n i e
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/03/05 10:51 #314144

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7641
  • Otrzymane podziękowania: 17046
Za namową Elsi też siałam w zeszłym roku Karmazyn i już przy nim zostanę :lol: . U mnie w doniczkach powędrował dzisiaj do szklarni :) .
Zaraz idę siać wczesne sałaty :tup .
U nas szczęśliwie bez śniegu wink-3 .
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/03/07 08:48 #314326

  • Siberia
  • Siberia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3070
  • Otrzymane podziękowania: 6258
Irminko, Edytko, śnieg był, ale na szczęście wytopił się pod wpływem słońca, które od wczoraj (z przerwą na noc) szaleje :slonko

Zajmuję się przestawianiem doniczek z roślinami i pojemników z siewkami krecigl Siewki rano w domu na słoneczko, później na cieplutki ganek z oszklonymi drzwiami, drzewka w nocy z podwórza na ganek, rano na zewnątrz, żeby za szybko nie ruszyły wink-3 Zabawy starszej dziewczynki :diabelek

Wczoraj zakupiłam bobka Karmazyna i różne inne rzeczy w ogrodniczym, np. 50 m węża, bo stary już się zanadto zużył i robił w ogrodzie zamgławanie wink-3

Dziś zamówiłam w necie 100 sztuk mieszanki krokusów, bo każdego dnia sterczę długo w oknie i ciągle myślę, że wzdłuż drogi powinnam w trawie pod młodym żywopłotem z tawuły japońskiej posadzić krokusy wink-3 To już przestanę myśleć i zacznę sadzić. Ciekawe, czy zakwitną w tym roku? Myślę, że tak. Przyłożę się. Jak myślicie, jest szansa?

Wczoraj w nocy przyszło z e-clematis 8 powojników wink-3 Mam wymyślone miejsce na 1 :grabie

Dziś, kiedy ogrzeje się powietrze w tunelu, wkraczam tam i doniczkuję pudło kapersów z daliami i krwawnikami :tup Niestety, tunel rano jest zacieniowany, bo słońce jeszcze nisko i zasłaniają je 2 świerki i szopa. Im bliżej lata, tym ten problem zmniejsza się.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zanetatacz, dultom, IK-W

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/03/07 09:29 #314328

  • dultom
  • dultom Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3078
  • Otrzymane podziękowania: 13615
Siberia napisał:
śnieg był, ale na szczęście wytopił się pod wpływem słońca, które od wczoraj (z przerwą na noc) szaleje :slonko

To by dopiero było, gdyby świeciło i w nocy. Ogrodnik by nie spał. 2smiech
Pozdrawiam, Tomek

Mój ogród jest mym najpiękniejszym arcydziełem (Claude Monet)

Ogród na kółkach
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, zanetatacz

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/03/07 12:28 #314338

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7641
  • Otrzymane podziękowania: 17046
Znaczy, lokalizację tunelu należy raz jeszcze przemyśleć teacher .
No, powiem Ci Iwonko, że z tymi krokusami to poszalałaś rotfl . Życzę Ci oczywiście, żeby zakwitły wink-3 .
A jakie Ty siewki wynosisz już na dwór?
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/03/07 13:41 #314339

  • Siberia
  • Siberia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3070
  • Otrzymane podziękowania: 6258
Edytko, tunel jest też dla kur. Przeniesienie tunelu wiązałoby się z przeniesieniem kurnika. Ten brak słońca to tylko zimą i to wcześnie rano. Rozważałam, ale ostatecznie zrezygnowałam z przenosin.
Siewki wynoszę na ganek, drzewka i krzewy na dwór.

Z planów pracy w tunelu nic nie wyszło, bo zanim zgromadziłam niezbędne elementy zabawy, nagrzał się nie do wytrzymania polewkamax Za to kury w ciepłej ziemi wykopały sobie dołki i kąpały się rozkosznie w piasku, to dałam im spokój.
Tak że dalie, krwawniki i jeżówki zadoniczkowałam sobie na słońcu, a lilie, których to było w pudle aż 16 kapersów polewkamax to już chyba będę sadzić do gruntu, bo chwilowo znudziła mi się ta zabawa wink-3 No chyba że po obiedzie znów mnie najdzie chęć do te roboty...

Tomku, pewnie niektórzy z nas zarobiliby się na śmierć rotfl Na szczęście Kosmos rządzi się swoimi prawami i nie damy rady siłą woli zatrzymać wirowania Ziemi wink-3

8 powojników, dość różnych. Ledwie wyszłam z domu, od razu wytypowałam dla nich kilka miejscówek :-)



Jedyny fotogeniczny oczar. Nad dwoma pozostałymi (cytrynowym i pomarańczowym) muszę popracować ;-)



Przebiśniegi coraz śmielsze ;-)



Najwcześniejsze z moich krokusów :kocham



I z bliska :-)

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, piku, takasobie, Pani Bestia, chester633, nowababka, Elżbieta, zanetatacz, nelu-pelu ten użytkownik otrzymał 5 podziękowań od innych

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/03/07 14:41 #314342

  • chester633
  • chester633 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1224
  • Otrzymane podziękowania: 3226
Siberia napisał:
Wczoraj w nocy przyszło z e-clematis 8 powojników wink-3 Mam wymyślone miejsce na 1 :grabie

Iwonka ja też tak mam ,przyjadę z szkółkingu wypakuję samochód a potem biegam po ogrodzie z jedną doniczką i zastanawiam się gdzie posadzić roślinkę polewkamax a reszta oczekuje w długiej kolejce
Moje powojniki które rosną w ogrodzie mają takie listki jak twoje kartonowe....nic nie okrywam co będzie to będzie , dziś nad ranem termometr wskazał -3 dzisiejsza noc ma być zimniejsza a wiesz że nie mam wiosennych oczarów :diabelek tylko Wirginijskiego który kwitnie we wrześniu
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/03/08 09:39 #314385

  • Siberia
  • Siberia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3070
  • Otrzymane podziękowania: 6258
Wiem, Czesterku, bo wątek o oczarach mam przeczytany dwa razy, kiedyś i teraz :-)

Powojniki wcześnie ruszają... i Twoje i nawet te moje w pierwszym ogrodzie. One mrozów się nie boją. Jednak te moje zakupy przyjechały z cieplejszego regionu kraju i nie wiem, czy przypadkiem nie rosły tam w jakiejś szklarni. Muszę się nieco przyłożyć, żeby nie przeżyły szoku termicznego ;-)

Przypadkiem znalazłam zdjęcie kury i koguta Aksia w piwoniach, które kiedyś obiecałam dodać i, szukając odpowiedniego wpisu, natknęłam się o pytanie Markity o chwasty i ściółkę. Rozpisałam się o chwastach, a temat ściółki został pominięty :oops:
Tak więc dziś dopisałam tam kilka zdań o powodach ściółkowania.
No ale przede wszystkim, zrębki, kora, trawa, słoma to materiały, którymi przykrywam glebę, żeby ograniczyć jej przesychanie. W wilgotnej glebie żyją miliardy mikroorganizmów, które rozkładają i tę ściółkę, i resztki po uprawianych roślinach, użyźniając ją. Natomiast gleba odkryta zamiera. Chwasty to sprawa drugorzędna ;-)

To taki też mój apel do osób być może przesadnie sprzątających rabatki, żeby w ogrodzie było ładnie. Przedwiosenna uroda rabatek to rzecz drugorzędna, ale i względna. Jeden lubi zalegające na glebie liście, drugi plastikowe czarne rury do nawadniania ;-) Przesuszanie gleby poprzez jej odkrywanie (przesadnym sprzątaniem), a potem jej podlewanie jest trochę bez sensu :silly: Plus podsypywanie nawozem, gdy się przed chwilą usunęło potencjalną próchnicę wraz z mikroorganizmami bytującymi na liściach i badylkach :blink: My ich nie widzimy, ale one są.

Wiem, wiem, wszystko to zależy od czegoś tam. Nie ma dwóch ogrodów jednakowych pod względem nasadzeń, rodzaju gleby, ilości opadów. Są liście i liście. Jedne ładnie zdobią, inne tłamszą rośliny. I nawet nie ma tu o czym dyskutować. Ale chwilę pomyśleć - warto zarowk

Ten wpis nie jest przeciwko komuś :lol: ale być może da nieco do myślenia ogrodnikom na początku swojej ogrodniczej przygody, którzy zaglądają na forum i mają wyidealizowane wizje swojego ogródka :unsure: Nie wszystko co mało ozdobne trzeba zaraz wyciąć, nie wszystkie "śmieci" wygrabić.
Cień i naturalna ściółka mają kolosalne znaczenie w dobie pustynnienia ziemi. Kolosalne!!!
Ostatnio zmieniany: 2024/03/08 10:19 przez Siberia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, chester633, Elżbieta, nelu-pelu, Danusia, dultom, DorotaZ

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/03/08 09:45 #314387

  • Katarzyna2021
  • Katarzyna2021 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2955
  • Otrzymane podziękowania: 10037
Brawo ta pani! :kibic :kibic :kibic
Doczekałaś się, przebiśniegi cudne i krokusy pokazują pazur. :kocham :witaj Bedę zaglądać, co słychać po sasiedzku
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/03/08 10:16 #314388

  • Siberia
  • Siberia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3070
  • Otrzymane podziękowania: 6258
Przed chwilą w radiu usłyszałam, że na Suwalszczyźnie w nocy było -10 :omg A ja zostawiłam na noc w tunelu zadoniczkowane dalie :placz :placz
Co prawda w pudle, doniczki ustawione piętrowo i okryte 3 różnymi warstwami (agro, koc i gruba psia plandeka), ale i tak mam pietra, że im zaszkodziłam, bo mój tunel użytkują grzebiące jak opętane kury i folia jest w kilku miejscach przecięta, a więc nieszczelna.
A mam już przygotowany pas na uszczelnienie całego parteru :mur Muszę dziś przed nocą zabezpieczyć tunel, a dalie raczej przeniosę do domu krecigl

Na szczęście wkrótce ma przyjść druga tura dalii :unsure:

Kasiu, zapraszam do wizyt i wizytacji :lol:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, zanetatacz, Danusia, dultom

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/03/08 10:33 #314391

  • zanetatacz
  • zanetatacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 10269
  • Otrzymane podziękowania: 23182
-10 to już masakra .....chociaż u mnie też - 6 ,więc pewnie miejsca w ogrodzie trochę się zwolni bo właściwie wszystkie rośliny już noski wystawiały krecigl
pozdrawiam Żaneta
"Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek"-Cyceron
597 metrów zieloności
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): dultom, DorotaZ

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/03/08 15:20 #314406

  • chester633
  • chester633 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1224
  • Otrzymane podziękowania: 3226
Iwona dlatego ja nie mam żadnego śmieciowego BIO, wszystko zostaje w ogrodzie nawet pnie po wyciętych tujach wykorzystam na palisadę przy psiej drodze... :spacerek
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.184 s.