Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Na początku był skalniak …

Na początku był skalniak … 2018/07/07 17:23 #124454

  • Karin
  • Karin Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 318
  • Otrzymane podziękowania: 1189
It's nice to see your garden growing :-) I always enjoy your pictures! It is a wonder what you achieved with this sandy soil...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2018/07/07 18:20 #124458

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16352
  • Otrzymane podziękowania: 54894
Ja też nim coś posadzę, to muszę najpierw przygotować grunt :)
Tylko, że na tej głębokości gdzie u Ciebie zaczyna się piach, u mnie zaczyna się glina :mur kiedyś nawet na tych terenach wydobywali ją do produkcji cegły. Ja na początku ogrodowania zebrałam wierzchnią warstwę z całym rosnącym na niej dobrodziejstwem i zostawiłam na jeden rok do przekompostowania. Potem tworzone były jakby koryta z desek do których wsypywana była wierzchniówka mieszana najczęściej z podłożem z uprawy pieczarek :bezsil
Byłoby ciężej, ale kupiłam sobie starą koparkę rotfl

Nowa rabatka zapowiada się bardzo obiecująco :zdrowko
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek


--=reklama=--

 

Na początku był skalniak … 2018/07/11 09:49 #124858

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39496
Basiu nowa rabatka w tegorocznych bezdeszczowych warunkach pewnie jakoś przebieduje, a czy kompozycja się udała okaże się pewnie w przyszłym roku jak rozłożę rurki nawadniania.
Na Twojej glinie przynajmniej jak coś z nieba spadnie to ziemia tą wilgoć potrzyma, a u mnie co nakapie to zaraz w dół przeleci i pożytku z tego starczy na dzień góra dwa.
Są jednak plusy mojego piachu, kopie się w tym lekko niezależnie od tego czy mokro czy sucho, koparka więc niepotrzebna, a i chorób grzybowych jakby mniej.
Znam twoje problemy doskonale bo miałem takie warunki w moim starym, rodzinnym ogrodzie na Podkarpaciu. Tak a propos koparki to ile masz tych hektarów że aż tak zainwestowałaś?

Skoro już o wadach lekkich gleb piaszczystych zacząłem to tym razem będzie trochę o tym jak rozwiązuję ten problem by trochę sobie ulżyć w podlewaniu :)


Oprócz polepszania warstwy humusowej (powiększania jej grubości i zawartości próchnicy) by zwiększyć chłonność i utrzymywanie wilgoci, przydatne, szczególnie na dużych rabatach jest nawadnianie.
Rozkładam na nich linie kroplujące, które może nie wyglądają najlepiej ale chyba są najlepszym rozwiązaniem gdyż pozwalają na podlewanie nawet w pełnym słońcu.
Najlepiej robić to wczesną wiosną gdy rośliny dopiero zaczynają wegetację i da się to wykonać bez większych uszkodzeń bylin i krzewów.
Linie są wprawdzie elastyczne ale przy dużych odcinkach i tak wymaga to sprawności cyrkowej gdyż ciągle się skręcają i zaginają…
Zanim jednak rozłoży się ten końcowy element systemu to trzeba jakoś dostarczyć mu życiodajnej wody. No i właśnie ułożyłem kolejne dwie magistrale doprowadzające i założyłem 9 nowych studzienek,
razem będą więc trzy sekcje po 4 studzienki na każdej. Do każdej studzienki będzie następnie podpięta linia nawadniania, jakieś 100 metrów bieżących. Czyli jakiś 1200 metrów bieżących linii kroplującej B)

Cały ogród został jednak zruinowany rowami pod rury, a szczątkowy trawnik wypalony suszą wygląda jak pustynia :unsure:









Rowy kopałem na jakieś 30 cm, choć nie wiem czy to nie za płytko …
Początkowo używałem czarnych rur do nawadniania ale zdarzyły się już dwa uszkodzenia więc stopniowo przechodzę na grubsze, niebieskie…
Buduję to nawadnianie zupełnie amatorsko, a że robię to pierwszy raz więc wszystkiego uczę się na bieżąco.
Specjalista pewnie złapałby się za głowę ale za to mam zabawę przy rozwiązywaniu problemów o których nie miałem pojęcia gwizdac

Tu jeszcze zdjęcie po zakopaniu całości. Trawnik na szczęście w tym roku mizerny z powodu suszy więc i powstałych szkód nie ma co żałować :)
Ostatnio zmieniany: 2018/07/11 09:56 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zanetatacz, maria16, basik, babciakrysia

Na początku był skalniak … 2018/07/11 21:39 #124935

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7463
  • Otrzymane podziękowania: 16257
30 cm będzie za płytko. U mnie jest na podobnej głębokości i już kilka razy uszkodziłam sobie nawodnienie kopiąc szpadlem :P. A może u mnie jest jeszcze płycej, bo nawet raz przebiłam rurę szpilą do mocowania plastikowych obrzeży krecigl.
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2018/07/11 22:00 #124944

  • markita
  • markita Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4361
  • Otrzymane podziękowania: 7977
Na szkoleniu uczyli, że powinno być 40cm ;), ale i tak jestem pełna podziwu, że sam tak wszystko majstrujesz :bravo . ZAstanawiam się tylko, czy ta rura doprowadzająca nie jest za cienka think: . Jaką ona ma grubość? Bo wygląda na 16, jak linia nawadniająca :blink:
A jak już zryłeś trawnik to było dołożyć nawanianie trawy, skoro idziesz w automat ;)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2018/07/11 23:38 #124956

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16352
  • Otrzymane podziękowania: 54894
Wojtku nigdy nie mierzyłam, ale pod sam ogród mam niestety tylko ok. 40 arów :( :lol:
Co do koparki, to dłuższa historia :P jak się nam uda spotkać to opowiem :)

Ja niestety nie mam nawadniania w ogrodzie :( ale mi się marzy, więc chętnie podglądam Twoje poczynania :) :)
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2018/07/12 07:58 #124975

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39496
Edyto miejscami jest więcej niż 30cm, a czasem pewnie mniej, bo z linijką przy kopaniu nie biegałem.
Ja też już jedną rurę widłami przebiłem (na szczęście jeszcze nie podłączoną) ale by rozwiązać ten problem rury są poprowadzone pod ścieżkami albo pod trawnikiem
tak by nie było zagrożenia. Jednak znając miłość każdego ogrodnika do ograniczania trawnika to nie wiem co to będzie w przyszłości... wink-3

Marto
rury główne mają 25, a te boczne z trójnika odchodzące do studzienek to 20. Automatyczne nawadnianie trawnika jest zbyt skomplikowane
bo dziwnym trafem ciągle zmniejsza się jego powierzchnia i zraszacze mogły by się za chwilę znaleźć w środku rabaty bylinowej :silly:

Basiu piękny areał, ja też mam możliwość dokupienia dodatkowej powierzchni, tak by było prawie 40 arów.
Jednak na moich 24 jest tyle roboty że nie nadążam więc na razie trzymam się głosu rozsądku.
Jednak trudno mi już wcisnąć nowe rośliny więc pokusa co jakiś czas powraca :)

to dzisiaj trochę ogrodu


































Ostatnio zmieniany: 2018/07/12 08:09 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, th, takasobie, zanetatacz, basik, Danusia, Zawszewiosna, babciakrysia

Na początku był skalniak … 2018/07/12 08:34 #124978

  • markita
  • markita Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4361
  • Otrzymane podziękowania: 7977
A powiedz mi jeszcze jaką średnicę ma rura wyprowadzająca wodę z domu? Pytam z myślą o przeniesieniu pomysłu do siebie, tylko, że ja mam kran zewnętrzny pół calowy ledwie i boję się, że nie udźwignie podłączenia automatu think:
Co do nawadniania trawnika, to mam dokładnie takie samo zdanie 2smiech
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2018/07/12 09:12 #124979

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7463
  • Otrzymane podziękowania: 16257
Wojtku i o takich przypadkach pisałam właśnie :lol:. U mnie główna nitka też w drodze, ale rozprowadzenia często w kurczącym się trawniku. I to kurczenie się bywa zgubne :diabelek.
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2018/07/12 22:04 #125044

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39496
Marto rura doprowadzająca wodę do całego systemu ma 32 ale jest podpięta do pompy w studni wierconej, potem się rozdziela na trzy magistrale
o których była mowa wyżej po 25 i potem odchodzące studzienki na rurach 20 :)
Moja pompa daje aż za duże ciśnienie i zastanawiałem się nawet czy nie muszę zastosować jakiegoś reduktora, w każdym bądź razie przed linią kroplującą zakładam filtr siatkowy
który ma równocześnie redukować ciśnienie ale nie wiem czy to prawda...

Edyto to jedziemy na tym samym wózku :silly:

No to na deser przyziemnych i mało roślinnych prac ogrodowych jeszcze atak chińszczyzny z Aliexpressu.
Oświetlenie tarasu, wyszło prawie jak w lunaparku ale jestem zadowolony








Ostatnio zmieniany: 2018/07/12 22:06 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Elżbieta, zanetatacz, basik, Danusia, babciakrysia

Na początku był skalniak … 2018/07/12 22:27 #125057

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16352
  • Otrzymane podziękowania: 54894
O jej, ale klimatycznie :woohoo: mnie się podoba :)
pozdrawiam Basia
Ostatnio zmieniany: 2018/07/12 22:29 przez basik.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2018/07/12 22:36 #125060

  • markita
  • markita Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4361
  • Otrzymane podziękowania: 7977
No to masz idealne rozwiązanie, co tym samym dla mnie znaczy, że ja sobie nie zrobię nawadniania ;). Póki co ;)

Oświetlenie wygląda super :kocham , ciekawe, czy przyciąga owady?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2018/07/13 09:42 #125095

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7463
  • Otrzymane podziękowania: 16257
O tak, taras bardzo klimatyczny. Oświetlenie super, ale mebelki też wyglądają bardzo wygodnie :lol:.
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2018/07/13 10:23 #125096

  • nowababka
  • nowababka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • A na drogę w nieznane - nadzieję…
  • Posty: 3635
  • Otrzymane podziękowania: 11486
Bardzo mi się podoba taras i oświetlenie. Ogród to niedościgły dla mnie wzór vishenka - uwielbiam taki kolorowy i bujny!
Nie boisz się milinu? Wielu ostrzega przed nim i nazywa gadem 2smiech Majka/edulkot pokazywała zdjęcia jak atakuje stary dom i przebija się przez posadzkę wink-3 . Dodam, że u mnie też rośnie :silly:
pozdrawiam (◕‿◕✿)
Marysia [a.k.a olibabka]
"Jeśli masz dwa bochenki chleba, sprzedaj jeden i kup liliowca" - przysłowie chińskie
:tup u mnie
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2018/07/13 10:48 #125099

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39496
Dzięki Dziewczyny :) , mnie też się w końcu podoba, bo trochę zarosło a wystawa tarasu południowa B)
Wcześniej miałem taką podwieszaną cieniówkę uszytą na wymiar z płótna żaglowego, jednak był z tym problem, bo w czasie burzy, wiatru należało to demontować a samoróbka,
więc nie do końca szło to sprawnie :silly: teraz leży w kącie, może jeszcze kiedyś znajdzie zastosowanie?

Światełka jeszcze nie do końca przetestowane (nówka), ale światło LED-owe bardzo przyjemne. Wyglądają super; lepiej niż się spodziewałem :P
Owady raczej nie dokuczały, ... w tym roku to u mnie jeszcze nie ma komarów!!!

O milinie trochę czytałem ale postanowiłem zaryzykować, bo miał szybko zarosnąć pergolę, posadziłem żółty i czerwony, ale drugiej zimy został totalnie obgryziony przez myszy i ledwie przeżył :silly:
I z szybkiego efektu nici, dosadziłem wtedy winogron i pewnie za niedługo będę miał problem z tym "zielskiem" polewkamax
A obecnie największą wadą milinu jest to że potwornie śmieci na tarasie opadającymi kwiatami, no tego nie przewidziałem wink-3

... na koniec tylko wspomnę, że na tym tarasie to prawie nie przesiaduję bo ciągle mnie nosi i .... chyba nie potrafię odpoczywać :tup

teraz znikam na trochę bo od jutra wakacje w górach hu_rra











A Marto! jaki masz problem z tym nawiadnianiem?
.
Ostatnio zmieniany: 2018/07/13 10:57 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, takasobie, inag1, nowababka, zanetatacz, basik, babciakrysia

Na początku był skalniak … 2018/07/13 14:08 #125109

  • markita
  • markita Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4361
  • Otrzymane podziękowania: 7977
Mój problem jest taki, że rura wyprowadzająca wodę na zewnątrz ma pół cala ;) , czyli połowę tego, co Ty, a ogród duży, więc ciśnienie będzie bardzo słabe, a co za tym idzie całość nie wydajna. Muszę przerobić rurę wyjściową i wtedy pomyślę :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2018/07/13 17:44 #125112

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16352
  • Otrzymane podziękowania: 54894
Wojtku życzę udanego wypoczynku :slonko
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2018/07/13 19:59 #125118

  • Danusia
  • Danusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 11260
  • Otrzymane podziękowania: 20702
Wojtku taras cudny a rabatki jak zwykle powalają :bravo W które góry jedziesz bo jak w Tatry to zapraszam po drodze na kawusię :)
Danusia

Człowiek jest kowalem swego losu.Może dlatego znajdujemy się tak często miedzy młotem a kowadłem. HORACY
Moje małe szczęścia i porażki
WIZYTÓWKA
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2018/07/13 20:44 #125129

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39496
Danusiu dziękuję za zaproszenie, ale jadę trochę dalej, a nawet znacznie dalej .... Dolomity B)
Basiu dzięki :)

Biegnę się pakować, bo jeszcze wszystko w proszku, a o świcie trzeba ruszać :silly:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zanetatacz, basik, Danusia

Na początku był skalniak … 2018/07/14 11:04 #125199

  • zanetatacz
  • zanetatacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 9729
  • Otrzymane podziękowania: 20853
spokojnej podróży i miłego wypoczynku ,a ogród cudowny... hu_rra clap hu_rra
pozdrawiam Żaneta
"Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek"-Cyceron
597 metrów zieloności
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.202 s.