Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: W cienistym ogrodzie Tomka Mr

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2019/11/17 12:50 #182548

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6350
  • Otrzymane podziękowania: 24938
Nelu, Marzeno,Ewo, Elu Basiu, Moniko :buziak dziękuję Wam dziewczyny za tak ciepłe słowa flower ...bardzo poprawiłyście mi nastrój :przytulam
Rabata faktycznie przypomina tę z Wojsławic... trochę to zabieg świadomy, bo skoro tam się podobała, to dlaczego nie zrobić coś podobnego u siebie tym bardziej, że mur podobny ;)
W Wojsławicach był ten plus, że mieliśmy sporo atrakcyjnego kamienia,( łupka szarogłazowego) do dyspozycji, który u nas jest dość drogi i dostępny albo w dużych bryłach, albo drobnych kawałkach. Natomiast był duży stres coby nie dać ciała :oops: bo i czasu było niewiele i rośliny częściowo kończyły sezon wegetacyjny.
Tu czas miałem nieograniczony, a łupek zastąpiłem tańszym piaskowcem ;)
Rabata powstała w konkretnym celu. Potrzebne było mi dodatkowe miejsce do wyeksponowania kolekcji paprotników, które zamierzałem zgłosić do kolekcji narodowej.
Ale żeby nie było monotonnie dosadziłem inne gatunki paproci i niewielkie byliny tolerujące częściowe zacienienie.
Basiu, hakonechloa miała na celu dodanie koloru i lekkości całej rabacie. To są słabiej przyrastające odmiany między innymi 'Beni Kaze', ale nie ta masowo produkowana z in vitro, zupełnie nie powtarzająca cech :dry: Ewentualny nadmiar będę oczywiście usuwał ;)
Moniko, dziękuje za fotki ze spotkania :fotka :)...nie widziałem ich wcześniej. Chyba nie będę w stanie sprostać Twoim wymaganiom, a tak przy okazji Czarek nie ma z Tobą łatwego życia :silly: .
W tej chwili część roślin jest już niewidoczna, ale kilka fotek dodam ;)

Tu od lewej Polystichum setiferum 'Revolvens', Polystichum otophorum, 'Plumosum densum', wyżej 'Green Lace' i siewka podobna do P. tsus simense



Poniżej między innymi języcznik 'Crispa' i 'Angustifolia', Polystichum xiphophyllum , Polystichum braunii x andersonii,Cyrtomium tukusicola i prawdopodobnie Polystichum munitum 'Crispum'



Polystichum neolobatum, Polystichum rigens', polystichum setiferum 'Cristato pinullum' i 'nantes spirale'



Piękny w tym roku Polystichum setiferum' 'Foliosum'



Pod murem jeszcze Dryopteris namegatae', polystichum setiferum 'Proliferum'





Rosną jeszcze dwie azalie. Wiosną poproszę koleżankę Monikę o rozpoznanie i dereń 'Venus'. Z tego co pamietam są jeszcze jakieś odmiany Trillium,hepatica, meconopsis...ale jak wiesz takie rabaty co roku ulegają zmianom ;)
Ostatnio zmieniany: 2019/11/17 14:18 przez Tomek Mr.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Kalmia, piku, takasobie, Krzysia, edulkot, lucy09, Olusia, VERA ten użytkownik otrzymał 11 podziękowań od innych

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2019/11/17 13:35 #182553

  • ewacz
  • ewacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1079
  • Otrzymane podziękowania: 5063
Witaj Tomku. :hejka Cudne paprocie :mniam i piękne rabaty. :jupi Ogromnie się cieszę, że będę mogła oglądać Twoje paprociowe królestwo.
Pozdrawiam, Ewa
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr


--=reklama=--

 

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2019/11/20 22:47 #182816

  • Margo2
  • Margo2 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4643
  • Otrzymane podziękowania: 8409
Ale się cieszę, że znowu będę mogła pozwiedzać Twoje zakątki.
Z wielką przyjemnością wspominam Twój ogród, to jeden z bardziej oryginalnych jakie widziałam.
Potrafisz nadać nastój ogrodowi.
Niezaprzeczalnie mur robi genialną robotę, ale Twoja wiedza i praca to podstawa
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2019/11/21 02:13 #182829

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5739
  • Otrzymane podziękowania: 15225
Tomku... jestem naprawdę wdzięczna za podpisy... clap bez nich to jedynie sobie cmokałam z zachwytu... a tak to od razu mogę porównać rozmiary w takich zestawach... a rozmiar to ważna rzecz... paprotny ofkoz... :P przy planowaniu nasadzeń... albo planowaniu zmian tychże... dzięki za inspiracje :buziak

A jakbyś tak jeszcze na fejsiku popodpisywał te wszystkie paprotniki, języczniki i paproteczki... no fajnie by było zwyc

Natomiast kompletnie nie wiem, co kolega mi tu imputuje gwizdac

Tomek Mr napisał:
Chyba nie będę w stanie sprostać Twoim wymaganiom, a tak przy okazji Czarek nie ma z Tobą łatwego życia :silly: .
Bo ja rzeczonego męża mojego proszę o podłączenie na ten przykład dysku zewnętrznego... gdyż dyski C i D na kompie mi się wzięły i zapełniły i fot kolejnych zrzucać nie mogę, pokazywać na forum tym bardziej... i zlot mam na aparacie, wakacje na aparacie i różne takie też na aparacie... aaaaaa !!!!! i dopiero jak coś z kompa wywalę, to cosik tam ściągam... teraz trochę z Rogowa... i mąż ony już przeszło kwartał ten dysk szuka, bo przecież go (gdzieś) mamy i on go (gdzieś) schował... aaaaaa !!!!!
Tyle w temacie łatwego życia 037


Zatem faktem jest, że zdjęć zlotowych ode mnie nie widziałeś, bo one w większości wciąż tkwią w aparacie... ot co... gwizdac ale przejrzałam je i jeszcze jedno z rabatą przy murze (w dalszym planie) znalazłam i ściągnęłam... proszę bardzo... tylko masakra z tym ostrym :slonko :unsure:



Co do azalii zaś... to one się fot majowych nie doczekały? A czemuż to question A może nie kwitły? To jakieś nowinki w Twoim ogrodzie? A ich kolorystyka jest znana? :tup


Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2019/11/21 16:13 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, VERA, chester633, Elżbieta, Danusia, ewacz, a.nia

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2019/11/21 17:12 #182843

  • nelu-pelu
  • nelu-pelu Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 6694
  • Otrzymane podziękowania: 14575
No właśnie Tomku.. to ostre słońce, o którym pisze Monika również i mnie zaskoczyło podczas naszej

wizyty w Twoim ogrodzie... :)

Zawsze kojarzyłam go jako bardzo cienisty, wilgotny... nawet na filmie Mai takie wrażenie dominowało...

Czy usunąłeś ostatnio jakieś drzewa..? (czytaj zacieniacze.. :lol: )
Pozdrawiam, Nela
Moje metamorfozy - zapraszam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2019/11/27 14:42 #183354

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14577
  • Otrzymane podziękowania: 44002
Wygląda na to, ze ogród masz w podobnym rozmiarze i ogólnym charakterze (drzewa owocowe) jak my. Tyle tylko, że masz (jak już od dawna i wszystkim wiadomo) zupełnie inna pasję.
Fajnie, ze założyłeś watek, choć Twoje rośliny nie raz już oglądałam.
I tak sobie pomyślałam, ze ja podobna ruinkę mam (altanę sypiącą się po dziadkach z lat 70-tych), to może jakieś paprocie w sypiący się tynk powtykam think: Kurde! To byłoby fajne!
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2019/11/28 17:21 #183424

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6350
  • Otrzymane podziękowania: 24938
Ewo, Gosiu, dziękuję za miłe słowa :buziak
Monisiu, azalie są już stare i miałem nawet gdzieś labelki, ale reklamówka w której je trzymam (wszystkie z kilkunastu lat) gdzieś się zawieruszyła think:
Z tymi dyskami zewnętrznymi to jest paskudnie, bo robią je za małe! Gdyby były wielkości pudła po odkurzaczu to nie mielibyśmy problemu, a tak to wcale się nie dziwię, że szuka 3 miesiące...tym bardziej , że metraż krótko pisząc, macie spory jednak gwizdac
Nelu, ta bardziej cienista część ogrodu jest po przeciwnej stronie, a owa rabata ma kilka godzin słońca. Na dodatek byliście u mnie niestety w samo południe i stąd pewnie takie wrażenie :unsure:
Ale swoją drogą chcę część tej nowej rabaty na jakiś czas zadaszyć, bo kilka paprotników ewidentnie cierpi :nie_wiem Posadziłem tam derenia, ale minie kilka lat za czym da cień...
Miłko, pasja jest ta sama, bo przecież kochamy rośliny ;) Z paprociami rosnącymi w murze to nie jest prosta sprawa. Wiele razy utykałem je u siebie z marnym skutkiem, bo zwykle w krótkim czasie zamierały.. Jeżeli Twój mur nie jest narażony na całodzienne słońce to możesz spróbować sypnąć na niego zarodniki.
U mnie od 3 lat zagościła (nie siana) Asplenium ruta-muraria


Paproć dość często spotykana na starych murach. niestety na rabacie nie ma szans na jej dłuższe uprawianie...
Najładniejszy obecnie w ogrodzie berberys, który nigdy wcześniej wybarwieniem nie grzeszył.





I kilka starszych fotek,











Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, takasobie, edulkot, Olusia, VERA, inag1, Semper, katja ten użytkownik otrzymał 9 podziękowań od innych

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2019/12/21 19:56 #184765

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6350
  • Otrzymane podziękowania: 24938
..kilka odkurzonych fotek ;)



















Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, takasobie, Krzysia, edulkot, lucy09, Olusia, VERA, zuzanna2418 ten użytkownik otrzymał 14 podziękowań od innych

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2019/12/21 21:08 #184773

  • nelu-pelu
  • nelu-pelu Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 6694
  • Otrzymane podziękowania: 14575
Och Tomku... odkurzaj, odkurzaj jak najczęściej... :mniam :mniam
Pozdrawiam, Nela
Moje metamorfozy - zapraszam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2019/12/23 08:41 #184850

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14577
  • Otrzymane podziękowania: 44002
Odkurzanie jest pożądane, zwłaszcza przed Świętami!
Te rojniki obłędne!
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2019/12/26 22:18 #184973

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8398
  • Otrzymane podziękowania: 25076
A może potrzebujesz jakiś odkurzacz żebyś mógł pokazać nieco więcej fotek :woohoo:
Tymczasem jeszcze miłego świętowania :witaj
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2019/12/27 10:57 #184980

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68116
Nie ma świętowania! Po obżarstwie aparat w dłoń i do ogrodu. :przytulam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, felka

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2019/12/27 20:57 #185020

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6350
  • Otrzymane podziękowania: 24938
Polu, tak mnie zmobilizowałaś swoim wpisem, że prawie na bosaka pognałem do ogrodu, robić foty :fotka
W ogrodzie szaro i buro...ale jestem przygotowany na zimę stulecia, którą zapowiadają już od kilku lat B) Na mojej ulicy przycinali wielkie świerki, więc stroiszu miałem sporo. Dodatkowo wykorzystałem cieniówkę i agrowłókninę której przez lata się trochę uzbierało. I chociaż jak podejrzewam, rośliny najbardziej cierpią przez wiosenne skoki temperatur...to je dość starannie zabezpieczyłem, żeby mieć czyste sumienie;)





Trawy powiązane, bo jak mnie uświadomił pan Marek Jezierski , dużo wygodniej jest je wiosną wycinać...że ja na to sam wcześniej nie wpadłem :glupek







W osłoniętych miejscach, na paprociach nie ma śladów po przymrozkach...



Miłko, moje rojniki niesamowicie się rozrastają tam, gdzie mają pełne słońce i śladowe ilości ubogiej ziemi.





Nelu, Wiesiu :przytulam , dzisiaj mało odkurzonych, ale wkrótce to nadrobię ;)



Ostatnio zmieniany: 2019/12/27 20:58 przez Tomek Mr.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, takasobie, Krzysia, edulkot, VERA, Elżbieta, jugo, basik ten użytkownik otrzymał 6 podziękowań od innych

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2019/12/27 21:23 #185025

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8398
  • Otrzymane podziękowania: 25076
Tomku, odkurzone czy nie to wszystkie widoki z Twojego ogrodu oglądam z wielką przyjemnością :kocham
A widok tak starannie przygotowanego ogrodu do zimy zmobilizował mnie na tyle że chyba jutro pomyślę nad pozyskaniem stroiszu think:
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2019/12/28 10:55 #185030

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14577
  • Otrzymane podziękowania: 44002
Cudowne są Twoje rojniki! Mam już jakąś koncepcję, ale nie wiem kiedy ją zrealizuję. mam plamy pobudowlanego piachu, gdzie nic nie chce rosnąć. Może trzeba dosypać jeszcze żwiru i będzie git! think:
Ja niczego nie zabezpieczyłam, ale ja nie mam takich rarytasów, które by tego wymagały... wink-3
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2019/12/28 20:48 #185076

  • Elżbieta
  • Elżbieta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2644
  • Otrzymane podziękowania: 7003
Tomek, czekam na kolejne włączenie odkurzacza. :tup
Ostatnio zmieniany: 2019/12/28 20:50 przez Elżbieta.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2019/12/28 23:00 #185083

  • Margo2
  • Margo2 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4643
  • Otrzymane podziękowania: 8409
Ja również. Masz cały sezon do pokazania
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2020/01/08 18:15 #186003

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6350
  • Otrzymane podziękowania: 24938
takasobie napisał:
Ja niczego nie zabezpieczyłam, ale ja nie mam takich rarytasów, które by tego wymagały... wink-3
Miłko, u mnie całe poszycie ogrodu to byliny, zazwyczaj cieniolubne. Sporo z nich mimo, że zimy nie były jakieś mroźne, podmarzły i się uwsteczniły, więc okrywam także te popularne ;)
Wiesiu, Elu, Małgosiu, Wasze życzenie jest dla mnie rozkazem :silly:

Liście brzozy 'Shiloh splash'



Cyklamen purpurascens





I kilka fotek paproci... bo przecież post byłby nieważny ;)
Polystichum polyblepharum



Polystichum vestitum



Paprotniki szczecinkozębne 'Cristato pinnulum' i 'Seestern'





Hosta 'Alan Titchmarsh'...nie wiem czemu nie przezimowała? think: całe szczęście, że miałem dwie takie donice. W tej nie odbiła po zimie, a korzenie wyglądały na zdrowe...



I dwie fotki z Wojsławic, kiedy to nasza ekipa przygotowywała wystawę.

Miejsce naszego zakwaterowania,



I miejsce pod rabatę z paprociami...początki nie były łatwe, a dodatkowo stres, czy zdążymy i czy nie damy plamy :unsure:

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, Krzysia, edulkot, lucy09, Olusia, VERA, Pani Bestia, chester633 ten użytkownik otrzymał 9 podziękowań od innych

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2020/01/08 18:40 #186004

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4240
  • Otrzymane podziękowania: 14859
Tomku odwiedzanie Twojego ogrodu to czysta przyjemność,bardzo żałuję że nie mogłam zobaczyć go na żywo.
Chociaż może i dobrze, bo musiałbyś mnie w końcu wyprosić. :) :)
Fajnie że podpisujesz foty.
Wszystkiego dobrego w nowym roku.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr

W cienistym ogrodzie Tomka Mr 2020/01/08 19:10 #186007

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8398
  • Otrzymane podziękowania: 25076
No i co wejdę do Twojego wątku to kolejna paproć ląduje na liście chciejstw :silly: , pewnie wkrótce zapaprocę cały swój zagajnik :woohoo: . Chyba muszę dosadzić nieco kolejnych drzew :zielony
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.195 s.