Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2018/05/25 22:17 #119287

  • mondfa
  • mondfa Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 211
  • Otrzymane podziękowania: 291
Widzę, że można tą listę rozszerzać bez końca polewkamax
na kałużach czasem w deszczu też... pamiętam z dzieciństwa... rotfl
Tak długo u Ciebie nie padało? :przytulam polewkamax

Teraz na poważnie:
Czy ktoś zajmuje się identyfikacją host? Zastanawiam się, czy to jest w ogóle możliwe... Bo chciałabym się dowiedzieć co u mnie rośnie :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2018/05/25 22:30 #119289

  • edulkot
  • edulkot Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 10008
  • Otrzymane podziękowania: 22946
Poll napisał:
Na fotkach troszkę słabo widać problem 0flaga Czasem takie szare plamy powoduje spadź - deszcz jej nie zmywa dość długo. Pamietam, jak Ela kiedyś żartowała, ze chyba trzeba by by myć liście płynem i gąbką, bo samą woda nie schodzi. rotfl
Polluś miałaś rację, wygląda na spadź choć dałabym głowę że róża rosnąca górą nie miała mszyc :blink:
Nie napisałam że ta hosta nazywa się Inniswood, dzisiaj zrobiłam lepsze zdjęcia.



Majka - "Pamiętajcie o ogrodach"
Domek pod Dębami w różanym ogrodzie część II
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll


--=reklama=--

 

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2018/05/26 08:46 #119336

  • halszka
  • halszka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2041
  • Otrzymane podziękowania: 6159
beatazg napisał:
. Mój Phantom się rozrósł więc jak byś chciała to wyślę Ci kilka kłów . U mnie jedna hosta zatrzymała się w fazie wychodzenia kłów , mają może po 2 cm i nic . Jest ich dużo ,ale nie rosną wcale .

Beatko, bardzo Ci dziękuję :buziak :buziak , ale nawet nie miałabym gdzie go posadzić.
Piszesz o nierosnących kłach kilka moich host w doniczkach pokazało takie maleńkie kły które nie chciały rosnąć (niektóre też wypuściły normalne liście) - po lekkim pociągnięciu okazywało się, że kieł podgnił u podstawy. Pewnie za dużo wilgoci miały w zimie. A Twoje w końcu ruszyły?
Pozdrawiam
Halina
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2018/05/27 09:19 #119444

  • Amarant
  • Amarant Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1436
  • Otrzymane podziękowania: 2719
mondfa napisał:
Burchle rotfl genialne słowo. Pierwszy raz słyszę. :)
Dziękuję muchazezlotym i Poll :przytulam
Przykro mi nelu-pelu :przytulam
Prawidłowo to powinno być PURCHLE a nie burchle. :
Słowa BURCHLE nie ma w słownikach języka polskiego :)
Pozdrawiam
Marek

Markowy Ogródek Hostowo-Żurawkowy
Zaprasza
Ostatnio zmieniany: 2018/05/27 09:40 przez Amarant.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2018/05/27 10:36 #119453

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68102
Mareczku, sprawdź w słowniku gwary. :hejka
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2018/05/27 11:08 #119454

  • Amarant
  • Amarant Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1436
  • Otrzymane podziękowania: 2719
Poll, jakiej gwary bo jest ich dużo. Ja mówię o oficjalnych słownikach języka polskiego. Tam jest tylko Purchel lub purchla :)
A może wstawisz jakiś link bo nie mogę nic znaleźć :)
Pozdrawiam
Marek

Markowy Ogródek Hostowo-Żurawkowy
Zaprasza
Ostatnio zmieniany: 2018/05/27 11:23 przez Amarant.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2018/05/29 01:07 #119708

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68102
Linku, z wiadomych powodów nie będę wstawiać, ale gdy wpiszesz w wyszukiwarkę słowo 'burchel', pokaże Ci się na 1 pozycji 'Wikisłownik' a tam gwara białostocka



Jak by nie było, określenie 'burchlasta hosta' jest przez nas używane od kiedy 'udzielam się' internetowo na temat host a to dobrych kilkanaście lat. :czarownica Dla mnie, okreslenie 'burchlasta, świetnie oddaje tę cechę host, bo jak inaczej ją opisać jednym słowem? :nie_wiem

Chciałam Wam pokazać jedną z moich host- Candy Dish. W tym tygodniu zostanie niestety zniszczona. Nie mam szczęścia do tej hosty, dwa razy kupowałam i dwa razy niewypał. Trzeba będzie kupić po raz trzeci :dry:



Od nowości rośnie na tym samym stanowisku, nie była dzielona. Wokół, wszystkie inne rośliny są zdrowe.
mondfa napisał:
Czy ktoś zajmuje się identyfikacją host? Zastanawiam się, czy to jest w ogóle możliwe... Bo chciałabym się dowiedzieć co u mnie rośnie :)

Wątek identyfikacji host jest TU :hejka
Ostatnio zmieniany: 2018/05/29 01:17 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2018/05/29 01:35 #119711

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5739
  • Otrzymane podziękowania: 15222
Poll... a ja chciałabym się spytać, co ze stanowiskiem po hoście, u której stwierdzono HVX lub mozaikę jak u Halszki? Hostę się usuwa a ziemię? Usuwa z naddatkiem a resztę odkaża? I rozumiem, że kwarantanna i host nie sadzimy a inne rośliny?


Halszko... cholernie współczuję Ci straty... :przytulam i jeśli tylko będziesz chciała odbudować swoją kolekcję zieleniaków, daj tylko znać a podzielę się z Tobą Rain Forest i Grand Slam... kupowałyśmy je w tym samym czasie... ech...
Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2018/05/29 10:48 #119751

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13598
  • Otrzymane podziękowania: 31836
Halszko, jakby co, to hiacinthina też może jechać do Ciebie. U mnie jest super zdrowa :)

Burchle, z tym określeniem spotkałam się po raz pierwszy w życiu na forum ogrodniczym właśnie. To o czym pisała Nela, to bąble :) Natomiast słowo burchle, bardzo dobrze określają to coś na hostowych liściach.

Ale ja właściwie w innej sprawie...
W wątku o hoście Seducer, pokazywałam mojego karła, który nijak mnie nie chce uwieść. Dziś przyglądnęłam się tej hoście dokładnie.
Produkuje zniekształcone liście. Myślałam, że są zjedzone przez ślimaki, ale nie. To połówki liści, które tak wyrosły. Do tego, gdzie nie gdzie brzegi są podwinięte pod spód. W podwiniętych fałdkach nie ma żadnych robaków, ani pajęczyn. Cała hosta wygląda tak, jakby czegoś brakowało jej w pożywieniu, żelaza? A może to wirus?

Połowa liście



Zmiany na liściach











Ogólnie cała wygląda tak, jakby jej brakowało chlorofilu



I jeszcze jedno pytanie. Czy ktoś wie ile kosztuje test na HVX? Jest na necie sklep, który je sprzedaje, ale ceny widoczne są po zalogowaniu. A do zalogowania potrzebne są im wszystkie moje dane. Więc się nie zarejestrowałam, bo po to żeby się dowiedzieć o cenę, nie będę podawać mojego adresu, imienia, nazwiska i nr telefonu.
Ostatnio zmieniany: 2018/05/29 11:10 przez Efkaraj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2018/05/29 12:28 #119760

  • Siberia
  • Siberia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2995
  • Otrzymane podziękowania: 5867
To nie wygląda jak wirus hvx. Ja bym wyjęła tę bidę z doniczki i przede wszystkim obejrzała jej korzenie.

Posadzenie w kompoście i podlanie rozcieńczoną gnojówką może ją odżywią. Zdeformowane liście bym odcięła, bo nie po to ma się hosty w ogrodzie, żeby tak wyglądały :diabelek
Ostatnio zmieniany: 2018/05/29 12:29 przez Siberia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2018/05/29 12:47 #119761

  • beatazg
  • beatazg Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 3356
  • Otrzymane podziękowania: 10500
A u mnie właśnie zdeformowane liście były na Night Before Christmas' , wirusa nie było widać , jedynie na liściu była jakby pokrzywka . Kupiłam nową sadzonkę , liście są piękne i nie do porównania do chorej .
Dalej jedna hosta w kłach a trzy nawet dobrze liści nie wypuściły . Przesadziłam , bo też myślałam ,że po zimie wilgoć im zaszkodziła , korzenie w porządku . Boję się ,że to wirus , bo dwie z nich były z tego samego źródła co NBCH .


Beata
Ostatnio zmieniany: 2018/05/29 22:22 przez beatazg.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2018/05/29 12:57 #119764

  • Siberia
  • Siberia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2995
  • Otrzymane podziękowania: 5867
beatazg napisał:
dwie z nich były z tego samego źródła co NBCH .

Czyli???
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2018/05/29 14:17 #119773

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13598
  • Otrzymane podziękowania: 31836
Siberia napisał:
To nie wygląda jak wirus hvx. Ja bym wyjęła tę bidę z doniczki i przede wszystkim obejrzała jej korzenie.

Posadzenie w kompoście i podlanie rozcieńczoną gnojówką może ją odżywią.

Właśnie w związku z jej wyglądem, została wsadzona do doniczki. Korzenie ma odwrotnie proporcjonalne do tego co nad ziemią. W glebie, wilgotnej i pożywnej już była.
Ostatnio zmieniany: 2018/05/29 14:18 przez Efkaraj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2018/05/29 17:36 #119787

  • beatazg
  • beatazg Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 3356
  • Otrzymane podziękowania: 10500
Iwonko , Krzysia wcześniej pisała od kogo miała tą hostę , bo to ja zauważyłam ,że kilka lat wcześniej ktoś miał tą odmianę zawirusowaną i moja podobnie wyglądała . Zobaczyłam wtedy kto jeszcze kupił i znalazłam Krzysię . Ona sprawdziła swoją i się okazało ,że obydwie źle wyglądają .
Test kupowałam , wyszedł negatywnie , ale nie na tej hoście tylko na Emerald Charger.

Beata
Ostatnio zmieniany: 2018/05/29 22:09 przez beatazg.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2018/05/31 22:07 #120133

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7488
  • Otrzymane podziękowania: 16415
Dzisiaj obejrzałam moją Winter Snow i się przeraziłam. Ogólnie kępa jest piękna i bardzo ją lubię:



Jednak na liściach zauważyłam bardzo niepokojące plamy. Czy da się ją uratować :ohmy: ?



W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2018/06/01 14:50 #120205

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7488
  • Otrzymane podziękowania: 16415
Bardzo proszę o pilną pomoc recourse recourse !!!

Oczywiście najbardziej ucieszy mnie tekst typu: "da się uratować" ewentualnie "nic jej nie będzie" gwizdac , ale boję się o resztę moich srost ;).

Zrobiłam przegląd ogrodu i 3 hosty wzbudziły mój niepokój:
Winter Snow
Ciemne, drobne plamy na liściach - wygląda to jak zaburzenia pigmentacji. Zmiany sa na ok. połowie liści. Poziom wybarwienia plan różny. Na niektórych bardzo widoczny, inne ledwo widoczny.
z wierzchu



spód liscia


Regal Splendor (też jedna z moich ulubionych :placz ). Przesadzałam ją ok tygodnia temu. Nie widziałam wówczas niepokojących objawów. Dziś obcięłam 4 liście. Jasne, nieregularne, zlewające się plamy:

wierzch liscia






spód







Hosta nn - tutaj przebarwienia tworzą się wzdłuż nerwów liściowych:
wierzch:





spód liścia:



W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Ostatnio zmieniany: 2018/06/02 09:17 przez edyta.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2018/06/02 09:19 #120341

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7488
  • Otrzymane podziękowania: 16415
Podnoszę temat. Wiem, że Poll jest teraz bardzo zajęta, ale może ktoś inny coś podpowie. Póki co wertuję wątek i nabieram przekonania, że to wirus - prawdopodobnie mozaiki :( .
Co o tym sądzicie?
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2018/06/02 11:15 #120353

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5739
  • Otrzymane podziękowania: 15222
Edytko... ja specjalistką od hostowych przypadłości nie jestem, ale na moje oko to są hosty do eksterminacji... na nn widać nacieki wzdłuż nerwów, to objaw HVX... skąd ona przywędrowała do Ciebie? Współczuję problemu, bo on teraz może roznieść się po całym ogrodzie krecigl
Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2018/06/02 13:15 #120363

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7488
  • Otrzymane podziękowania: 16415
Pierwsze objawy wirusa miałam po zakupie host od pana Marka P. Coś tam poszło do eksterminacji, ale jak widać coś zostało :dry: . Boję się także, że mogłam posadzić w zakażoną ziemię kolejne hosty, bo u mnie ciągle coś wędruje i już nie pamiętałam w którym miejscu były te chore krecigl .
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2018/06/02 13:33 #120364

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13598
  • Otrzymane podziękowania: 31836
Edytko, czy ta nn jest ode mnie? Nie całkiem podobna, ale wolę zapytać, bo wiem że na różnych miejscach hosty mogą troszkę się różnić. U mnie całkiem jest zdrowa.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: Poll
Czas generowania strony: 0.186 s.