Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ogródek Gosi

Ogródek Gosi 2017/04/18 11:59 #59778

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 14462
  • Otrzymane podziękowania: 43399
Podziwiam Twoją ścieżkę! Ładnie położona i wygląda bardzo naturalnie!

Chciałabym Cię też namówić na udział w konkursie "Miss Cebula wiosna 2017" Masz piękne szachownice i tulipany! Spróbuj koniecznie!!
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogródek Gosi 2017/04/18 13:35 #59792

  • ewulab
  • ewulab Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1200
  • Otrzymane podziękowania: 2708
Witaj Małgosiu, dziś oglądałam Twój wątek od końca i potem w drugą stronę rotfl , podziwiałam maluchy ogrodowe, których u mnie brak wiosną. Zerknęłam też na uporządkowane i ładnie obsadzone rabaty bo wiecznie szukam podpowiedzi jak sadzić aby rośliny tworzyły zwartą i ładną całość. W każdym razie uczę się i szkolę w innych wątkach :diabelek
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.


--=reklama=--

 

Ogródek Gosi 2017/04/18 14:38 #59802

  • Danusia
  • Danusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 11260
  • Otrzymane podziękowania: 20702
Gosiu przyszłam pospacerować żeby na śnieg za oknem nie patrzeć wink-3
Danusia

Człowiek jest kowalem swego losu.Może dlatego znajdujemy się tak często miedzy młotem a kowadłem. HORACY
Moje małe szczęścia i porażki
WIZYTÓWKA
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogródek Gosi 2017/04/18 22:11 #59942

  • Margo2
  • Margo2 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4600
  • Otrzymane podziękowania: 8273
Witam poświątecznie.
Jak Wy spędziliście święta, bo ja pierwszy dzień świąt wyprawiałam u siebie dla całej najbliższej rodziny mojej i m., ale za to drugi spędziłam w domku, nigdzie nie wychodząc i nikogo nie goszcząc. Odpoczęłam.
Za to dzisiaj jadą do pracy uśmiałam się setnie słysząc w radio Last Christmas.
Podobno ostatnie święta były zimniejsze od Bożego Narodzenia. Koniec świata
Za to mam ogromną nadzieję, że to był ostatni podryg zimy i nawet nie będzie Zimnej Zośki i Ogrodników

Bożenko, bardzo miło mi Ciebie gościć.
Fajnie, że podoba Ci się u mnie
ja też bardzo lubię kamień. Może niektórym nie spodoba się to, że mam go tyle rodzajów, ale trudno. To wynik robienia na raty i funduszów takich jakie się ma w danej chwili.
Te najzwyklejsze przylaszczki ładnie się rozsiewają i u mnie, z czego bardzo się ciesze, bo przesadzam w różne zakatki ogrodu. O tej porze roku każdy kwiatek cieszy, a co dopiero takie niebieskości.
Niestety chyba z rannikami tak jest, że trzeba je sadzić w takich miejscach w których potem nic sie nie robi. Po jakimś czasie ładnie się rozsiewają. Ja mam już ich coraz więcej, z czego bardzo się cieszę.

Miłko, nie wiem, czy moje cebulowe mogą konkurować z cebulowymi innych, ja mam takie zwykłe cebulki. Wiem, ze wiele osób na forum ma super okazy. Chyba to bardziej dla nich, ale zajrzę tam.


Ewo, tutaj niewiele można zobaczyć. Najwięcej mam na naszym starym forum. 16 częsci
Normalnie biografia ogrodu. polewkamax
Ty masz wielkie krzaki, ja ze względu na to, że m. ograniczył mi pole sadzenia zaczełam iśc w ilość, nie wielkość.
Wiosną takie maluchy bardzo mnie wzruszają. Pochylam się nad każdym najdrobniejszym kwiatkiem. Muszę ich dokupić więcej.
Dziękuję za pochwały. Nie wiem, czy ja za wzór mogę być stawiana, bo ja do tej pory sadziłam wszystko jak wlezie. Dopiero od jakiegoś czasu zaczęłam bardziej zwracać uwage na kompozycję, chociaż nadal nie umiem posadzić 3 takich samych roslinek obok siebie. Jakoś mi szkoda miejsca. Nie nazwałabym tego kolekcjonowaniem, ale zbieractwem. Ale zaczęłam na pewno wzracać uwagę na to co obok siebie rośnie, czy pasuje jedno do drugiego, ale tez po mojemu, a nie według sztuki ogrodniczej/
Też dążę do tego, żeby rosliny tworzyły ładna i zwartą całość, więc będziemy razem się szkolić :)

Danusiu, od rana słysze o padającym śniegu. Aż mi się nie chce wierzyć, że o tej porze tak może być
Naprawde liczę na to, że to przedwcześni Ogrodnicy i dlatego tacy intensywni.


Dzisiaj pokażę co zaprząta moją uwagę od jakiegoś czasu. W tym roku postawiłam na uzupełnienie rabat, tak jak napisała Ewa, aby stanowiły zwartą i ładną całość. Mam kilka pustych miejsc do obsadzenia. To najgorsza strona urządzania ogrodu, bo trzeba cos wcisnąc prawie na siłe. No, ale spróbuję
Poza tym mam jedno miejsce gdzie musze posadzić coś dużego, szybko rosnącego i tu czekam na propozycje

W tym miejscu rosną 3 jałowce, które wyrosły ponad miarę i chyba nie wytrzymały swojego ciężaru i padły. Nie dosłownie, ale po prostu sie położyły. Nie wiem, czy do tego nie przczynił się też wiatr, ale to miesce u sąsiadów tez jest w miarę dobrze obsadzone, więc powinno być im dobrze.
W każdym bądź razie te jałowce leżały kilka lat. Nie miałam się nimi kiedy zająć, a tak naprawde to spisałam je już na straty i chciałm wyciąc. A tu nagle mój m. po przeczytaniu Sekretnego życia drzew postawił się i zawetował moją decyzję. Zaczął jałowce ratować. Kupił podciągi, obciał stare, brazowe gałązki i postawił jałowce do pionu. Super, tylko teraz jestem odsłonięta od sąsiada, który nie jest najsympatyczniejszy.
Wygląda to teraz tak




Czy macie propozycje co tam można posadzić?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie, aptenia

Ogródek Gosi 2017/04/18 22:26 #59947

  • markita
  • markita Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4361
  • Otrzymane podziękowania: 7977
A ile tam dokładnie jest miejsca? Miejsce cieniste, czy częściowo nasłonecznione? Jak oceniasz zagęszczenie korzeni tych jałowców? Próbowałaś może coś tam grzebać? Bo może wcale się nie da ;). Ma być iglaste, żeby cały czas zasłaniało, czy niekoniecznie?
Jak mi jeszcze jakieś pytania przyjdą do głowy, to wrócę polewkamax
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogródek Gosi 2017/04/18 22:57 #59953

  • Margo2
  • Margo2 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4600
  • Otrzymane podziękowania: 8273
O rany, a ja chciałam prostej podpowiedzi polewkamax
Myślę, że tam jest około 2-3 m2. Raczej panuje tam półcień.
Korzenie chyba sie panoszą, ale normalnie można wbić łopatę i znaleźć miejsce bez nich, bo sadziłam niedaleko rodki
Chciałabym coś kwitnącego, ale zaczynam się zastanawiać nad wszystkimi wariantami.
Zastanawiałam się nad kalinami, ale nie wiem, czy one nie sa za delikatne
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogródek Gosi 2017/04/18 23:36 #59955

  • markita
  • markita Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4361
  • Otrzymane podziękowania: 7977
A masz jakieś zdjęcie z perspektywy? Żeby było widać co tam z przodu jeszcze rośnie i jak będzie wyglądał cały widok na ten kąt. Na 2-3 m2 to się zmieści JEDNA kalina ewentualnie :diabelek i to najlepiej posadzona pośrodku tego metrażu :silly: . Ja tam raczej widzę trzy sztuki czegoś nieco mniejszego, co by stanowiło zasłonę, a jednocześnie tło dla tego czegoś, co masz z przodu :P
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogródek Gosi 2017/04/19 07:34 #59985

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8385
  • Otrzymane podziękowania: 24992
Może jakieś pięciorniki długo kwitną i mają różne kolory think:
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogródek Gosi 2017/04/19 09:23 #60009

  • Danusia
  • Danusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 11260
  • Otrzymane podziękowania: 20702
Gosia widzę że tutaj trwa burza mózgów ja nie doradzę bo u siebie wiecznie coś zmieniam i przesadzam bo znów mi nie pasuje wink-3
Danusia

Człowiek jest kowalem swego losu.Może dlatego znajdujemy się tak często miedzy młotem a kowadłem. HORACY
Moje małe szczęścia i porażki
WIZYTÓWKA
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogródek Gosi 2017/04/19 19:04 #60171

  • Yooaśka
  • Yooaśka Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 258
  • Otrzymane podziękowania: 258
Gosiu... u mnie w podobnym miejscu posadziłam bez ! szybko się rozrasta, latem dużo liści, wiosną pachnące kwiaty tylko zimową porą łysy ;)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogródek Gosi 2017/04/19 22:17 #60265

  • Margo2
  • Margo2 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4600
  • Otrzymane podziękowania: 8273
Marta, na więcej niż jeden krzaczek nie liczę. Tylko trzeba wybrać, a to jest najtrudniejsze.
Zaraz pokażę zdjecia z perspektywy.
Miałam propozycję cisów a z przodu jakiś niewielki krzaczek. W sumie fajna propozycja, bo jałowce szare, potem ciemna zieleń, coś pomiędzy, a potem znowu szary jałowiec płożący
Tylko wtedy jaki niewielki krzaczek?

Wiesiu, niestety pięciorniki mnie nie lubią. Owszem jako tako rosną, ale chyba bez szału, a na dokładkę nie kwitną. Oddałam tacie, u niego rosną jak szalone
Chyba one wolą bardziej wilgotne podłoże.

Danusiu,
no własnie o to chodzi, że u siebie jest ciężko podjąć decyzję, bo ciągle coś nie pasuje.
Inni mają inna perspektywę, im łatwiej dostrzeć jakieś rozwiązanie.
Dlatego może Twoja propozycja byłaby dobra?

Asiu, jakoś jestem zrażona do bzów. U mnie wszystkie jakie miałam miały rozłogi. Nie lubię roślin, które tak się rozrastaja.
To, że zima byłoby tam łyso to mi za bardzo nie przeszkadza, bo przecież zimą w ogrodzie się nie siedzi :)

Zgodnie z życzeniem Marty zrobiłam zdjęcia z perspektywy









Dodam, że obok pustego miejsca posadziłam niedawno rodki. One się tez za jakiś czas rozrosną, mam nadzieję.
Jak widać przed jest rabata kwiatowa, a za nią jałowiec płożący, za nim beberys, który teraz jest w opłakanym stanie, bo był przygnieciony przez jałowce. Myśle, że powoli będzie odżywał. Rośnie tez tam jakaś niewielka tuja, ale chyba ją to już na pewno wykopię, bo jest okropna.

Najbardziej pasuje mi kalina japońska, ale czy ona wytrzymałaby mroźne zimy?
Czy ktos z Was ma ją u siebie?
Zastanawiam się jeszcze nad kaliną koralową, lub sztywnolistną
Tą ostatnią mam u siebie i radzi sobie całkiem dobrze,tylko słabo rosnie jak na razie.

Proszę o jakieś informacje, lub inne sugestie
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633

Ogródek Gosi 2017/04/19 22:26 #60267

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7463
  • Otrzymane podziękowania: 16257
No widzisz Gosiu, a u mnie Eden to róża bezproblemowa. Gdyby wszystkie chciały tak rosnąć jak ta :P . Dzisiaj kończyłam cięcie róż (a właściwie pierwsze cięcie, bo niektórym dałam jeszcze szansę gwizdac ). Do wyautowania jest Leonardo. Rozważę czy nie kupić 2-giego, bo tego nie ma sensu reanimować. Niby coś tam odbija, ale miejsce szczepienia kiepsko wygląda i chyba nie ma sensu przedłużać agonii :dry: . Kiepsko wygląda Piano i Graham Thomas i jeszcze kilka innych, którym daję czas na przekonanie mnie co do dalszych działań teacher .
P.S. w sprawie Twoich dylematów odnośnie zagospodarowania terenu pod jałowcami, to powiem Ci, że kalina koralowa rośnie tak do 4 metrów gwizdac . Na zdjęciu wygląda to tak, że brakuje jednego rozłożystego krzewu i będzie ok. Nie mam pomysłu, ale będę się zastanawiać think: .
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Ostatnio zmieniany: 2017/04/19 22:38 przez edyta.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogródek Gosi 2017/04/19 22:35 #60270

  • markita
  • markita Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4361
  • Otrzymane podziękowania: 7977
Fajny pomysł z cisami i zawsze coś możesz wcisnąć z przodu ;). A może na przykład trzmielinę oskrzydloną? Krzaczek średniej wielkości ozdobny z liści i kwiatów, no i to przebarwienie jesienne :woohoo: . Kaliny japońskiej nie mam, ale na przykład angielska i koreańskie rosną u mnie bardzo dobrze. No i jak pachną :kocham . A może kalina koralowa Park Harvest? Ma piękne pomarańczowe liście cały sezon, właśnie kupiłam dla sąsiadki i szkoda mi oddać rotfl
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogródek Gosi 2017/04/19 22:38 #60272

  • Fabiola
  • Fabiola Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1039
  • Otrzymane podziękowania: 1928
Gosiu , a może pociągnij takie zielone tuje jak ma sąsiad. Kaliny zawsze kojarzą mi się z mszycami :diabelek
Pozdrawiam Fabiola.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogródek Gosi 2017/04/20 08:46 #60322

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 14462
  • Otrzymane podziękowania: 43399
A może puść trzmielinę na płot! Taką żółtą lub z białym brzegiem! Co prawda będzie obrastanie jakiś czas trwało, ale będzie jaśniejsza plama, a płot obrośnięty!
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogródek Gosi 2017/04/20 09:28 #60330

  • Danusia
  • Danusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 11260
  • Otrzymane podziękowania: 20702
Wiesz że też pomyślałam o kalinie japońskie są śliczne i u mnie na razie daje rade więc i u Ciebie powinna ale sliczne są też angielskie i do tego cudnie pachną.Masz z czego wybierać bo propozycji padło dużo :)
Danusia

Człowiek jest kowalem swego losu.Może dlatego znajdujemy się tak często miedzy młotem a kowadłem. HORACY
Moje małe szczęścia i porażki
WIZYTÓWKA
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogródek Gosi 2017/04/20 12:57 #60371

  • Elżbieta
  • Elżbieta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2644
  • Otrzymane podziękowania: 7002
Mnie chyba najbardziej przekonują cisy i trzmielina na płocie. think:
Życzę trafnej decyzji :przytulam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogródek Gosi 2017/04/20 13:24 #60374

  • ewulab
  • ewulab Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1200
  • Otrzymane podziękowania: 2708
Małgosiu, przydałoby się tam coś, co szybko urośnie - trzmielina rośnie 100 lat aby ładnie zarosnąć ogrodzenie, kaliny też rosną wolniutko, ewentualnie Park Harvest - z tym, że ta ma bardziej kolumnowy pokrój i ze 2,5 metra może osiągnąć bo mam ją od lat. Z kalin japońskich najszybciej - wręcz ekspresowo rośnie Kilimanjaro i jest bardziej kolumnowa niż pozostałe japonki. Pięknie wyglądają tawuły van Houtte'a Gold Fountain bo szybko rosną (120-150 cm), mają lejący pokrój i są dość zwarte, a do tego rozjaśniłyby ten zakątek bo mają złocisto-żółte liście cały sezon. One nie lubią mocnego słońca choć nie przypalają się jej liście, nie lubią też mocnego cienia. Podsadzić ją można czymś kontrastowym jeszcze niższym.
Wstawię Ci 3 zdjęcia z mojego ogrodu - potem mogę wyrzucić albo moderator jak ja nie zdążę.
Z lilaków polecam lilak Kim - piękny zwarty pokrój, kulisty i zero rozłogów - mam go od lat ośmiu i to najpiękniejsza odmiana bo żaden nie ma tak pięknego równego pokroju - ale to w pełnym słońcu i średnicę u mnie ma z 1,5 metra.
Fajne są berberysy kolumnowe, są bardzo zwarte - u mnie mają z e 150 cm wys, tworzą super ścianę i można kupić o liściach żółtych, bordowych i zielonych i ciąć dowolnie.






I dzisiejsze zdjęcie.
Ostatnio zmieniany: 2017/04/20 13:34 przez ewulab.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogródek Gosi 2017/04/20 20:06 #60442

  • beatrix+
  • beatrix+ Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Czarownica z tych czarujących...:)
  • Posty: 3020
  • Otrzymane podziękowania: 5271
To mój Rambo Twojego ogródka też pilnuje ??? 2smiech

U Ciebie wiosna,ja nadal mam śnieg... :placz
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogródek Gosi 2017/04/21 10:02 #60522

  • Lukrecja
  • Lukrecja Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 904
  • Otrzymane podziękowania: 1930
Kaliny sa przepiękne, choć moje wywaliłam bo były wiecznie dosłownie oblepione mszycami. Mnie by się w tym miejscu przed jałowcami podobał Dereń biały Elegantissima
Cornus alba Elegantissima
Dość szybko rośnie (moje po 5 latach mają 170 cm wzrostu) i rosną przed tujami, które przecież wyżerają cały pokarm z ziemi, radzą sobie doskonale! Opis podaje: "Jest średniej wielkości, szeroko rozłożystym krzewem. Osiąga 3 m wysokości oraz podobną szerokość. Pędy ma ciemno czerwone. Liście sezonowe, zielone z żółtym (albo białym) nieregularnym marginesem. Jest tolerancyjny w stosunku gleby.

Podobałby mi się bo rozjaśniłby ten zakątek (pod warunkiem, że wybrałabyś ten wybarwiony na biało a nie z żółtymi obwódkami), a w zimie nic nie zastąpi przecudnych krwiście czerwonych pędów. Kiedy na dworze buro te pędy naprawdę dodają uroku nawet w najgorszych miejscach. Moim zdaniem dość szybko zakryłyby te puste pnie jałowców, do sąsiada nie byłoby widać... jest tylko jeden mankament - czy zniesiesz pstrokate liście (mnie przypominają te nasze domowe kwiaty benjaminy).
U Aguniady rosną już starsze od moich chyba ze 3 takie, posadzone obok siebie. Wyglądają bajecznie. Kocham te krzewy za praktycznie brak wymagań. Tnie sie je rewelacyjnie, bo mają fajne miękkie pędy. Cięcie w pierwszych latach tylko takie ciut ciut, potem trzeba starsze pędy wyciąć, bo stare już się nie wybarwiają tak na zimę.
Myślę, że w to Twoje miejsce wystarczyły by dwa takie krzaczki, żeby było ładnie i gęsto. Wklejam Ci dla przykładu taką "ścianę" z derenia. wink-3



A tu cena :slonko

www.sadowniczy.pl/product-pol-2892-Deren-bialy-Elegantissima-uniw.html?gclid=CKHTs_qKtdMCFdXNGwodEuIMHw
Jasna sprawa, że wybór i tak należy do Ciebie (acha, one też kwitną, takimi białymi koszyczkami)... wink-3
Ostatnio zmieniany: 2017/04/21 10:05 przez Lukrecja.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.189 s.