Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Na początku był skalniak …

Na początku był skalniak … 2019/07/02 20:55 #169332

  • beatrix+
  • beatrix+ Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Czarownica z tych czarujących...:)
  • Posty: 3021
  • Otrzymane podziękowania: 5274
Wojtuś, u mnie Titanic może zawrócić..nie ma problemu z miejscem na duże krzoki.
Tylko z wodą zaczynam mieć problemy.

Buziole!
P S.
Już zapisałam kolejną różaną zachciewajkę. 2smiech
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2019/07/02 23:46 #169399

  • VERA
  • VERA Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 5972
  • Otrzymane podziękowania: 24826
wojtek napisał:

... przed 6 rano, bo kto rano wstaje ....


-ten jest niewyspany 2smiech , znam to bo wstaje na ogół przed 5 rano, a może to jeszcze noc jest ?????
Wojtek, zastanawiam sie, czy są jeszcze jakieś roślinki których Wy nie macie w ogrodzie............................................................ think:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek


--=reklama=--

 

Na początku był skalniak … 2019/07/03 08:24 #169424

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 14602
  • Otrzymane podziękowania: 44124
A i tak najbardziej podoba mi się kompostownik z dynią!
U mnie to tak ładnie nie wygląda, bo kompostownik z nierdzewki! 2smiech
Jeżówka wymiata! Marzę o takim łanie. Może sobie zrobię na wiosnę! Tylko posiać muszę. think:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2019/07/03 08:50 #169433

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13609
  • Otrzymane podziękowania: 31921
wojtek napisał:
Tak generalnie to jest pstrokacizna przez cały rok ale jakoś tak nie potrafię się powstrzymać z sadzeniem roślin kwitnących.

O nie, z tym stwierdzeniem się nie zgadzam absolutnie. To nie jest pstrokacizna tylko energetyczny, cudowny, kolorowy ogród :kocham I wiem (bo byłam), że w rzeczywistości jest jeszcze piękniejszy niż na zdjęciach :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): nowababka, wojtek

Na początku był skalniak … 2019/07/04 21:59 #169654

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7835
  • Otrzymane podziękowania: 40519
Majko alstromeria u nas się tak rozpędziła bo rośnie w zacisznym, ciepłym miejscu a do tego ma nawadnianie kropelkowe. W trawniku może tak ekspansywna nie być.
U mnie na początku też się wydawała taka raczej słabowita ale po kilku latach pokazała na co ją stać. Z Twoją może być tak samo gwizdac
Ja do worków z ziemniakami też stopniowo dosypywałem ziemi. W sumie to już są pełne po sam brzeg, a krzaczory ziemniaków mają po 50 centymetrów...
Mam tylko nadzieję że cała para nie pójdzie w gwizdek i jakieś bulwy też się zawiążą...

Aniu sadzonkami alstromerii chętnie służę, szczególnie że muszę ją trochę ograniczyć. Mnie się spodobały te odmiany które opisywał p. Marczyński ale nie wiem czy są powszechnie dostępne.
Zapytaj w tym ogrodniczym co mają, może to właśnie one. Dynia się rozpędza i jest już poza kompostownikiem po dwa metry z każdej strony. Na szczęście zaczęła wiązać owoce...

Ina te alstromerie sprzedawane w kwiaciarniach niestety nie mają szans na zimowanie w naszych warunkach. Nawet ta opisywana w RwO miała wytrzymałość do minus kilkunastu stopni
i była na zimę zabezpieczana niewielkim okryciem z kory bądź podobnego materiału. Ja mojej wprawdzie w ogóle nie zabezpieczam ale zimy ostatnimi latami u mnie nie było.

Miłko kompostownik z nierdzewki ma tą fają cechę że jest nadzwyczaj trwały i praktyczny.
Jeżówki u mnie są w pełni kwitnienia ale największy łan zrobił mi się z rudbeki żółtej która się wysiewa wszędzie, a szczególnie ... pod jedną śliwką.

Betino z Gartenspass też będziesz zadowolona. Obok niej u mnie na rabacie rośnie trochę podobna 'Speelwark' (też od Kordesa). Ma większe kwiaty i jest jeszcze ładniejsza.

Vero piąta rano to jeszcze noc. Aż tak wcześnie to ja nie wstaję szczególnie, że mam wakacje...
Oj tam, oj tam lista moich zachciewajek jest cały czas długa więc jeszcze ciągle mam niedosyt. Zresztą jak zaglądam do Twojego ogrodu to mi zawsze do głowy przychodzi to samo pytanie polewkamax
Chyba cierpimy na tą samą przypadłość :buziak
Ewo, Danusiu, Żaneto dziękuję vishenka


... i trochę zdjęć już archiwalnych :silly:




Parfum d'Evita, powinna być różowa, ale w tym palącym słońcu była prawie beżowa :lol:




Heavenly Pink i Angela




hortensja dębolistna kwitnie jak nigdy






... a to już dzisiejsze ...ładnie się przebarwia na różowo






Ostatnio zmieniany: 2019/07/04 22:33 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, Efkaraj, takasobie, edulkot, inag1, chester633, nowababka, Elżbieta, zanetatacz ten użytkownik otrzymał 3 podziękowań od innych

Na początku był skalniak … 2019/07/06 07:18 #169778

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7835
  • Otrzymane podziękowania: 40519
Jak dobrze wstać,
Skoro świt
Jutrzenki blask
Duszkiem pić ...



















... i Ślicznotka z Koblencji wieczorową porą











Ostatnio zmieniany: 2019/07/06 07:50 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa f, takasobie, edulkot, inag1, chester633, Semper, Elżbieta, zanetatacz, nelu-pelu, basik ten użytkownik otrzymał 2 podziękowań od innych

Na początku był skalniak … 2019/07/06 07:36 #169779

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13609
  • Otrzymane podziękowania: 31921
I jutrzenką i wieczorną porą, ogród czaruje :kocham

A Ty Wojtku czarujesz Ślicznotką... już ją miałam dwa razy w koszyku...
chyba jednak muszę kopać dłużej tę moją planowaną rabatę... a już mam odciski na rękach. Kurzypysk, jak ja do pracy po urlopie wrócę z takimi łapami :glupek
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2019/07/08 21:43 #170066

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13609
  • Otrzymane podziękowania: 31921
No dobra, założyłam sobie grube rękawice i powiększyłam, co poskutkowało Ślicznotką w koszyku...
Ale jeszcze chciałam zapytać Cię, Wojtku, co to za hortensję od Ciebie dostałam? Nie pamiętam nazwy :oops: pamietam tylko, że ma byc najpiękniejsza. I pewnie będzie, bo choć maleństwo, to już ma zalążki kwiatków :) Miałaby dwa, ale któryś z moich kotów jeden unicestwił :angry:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2019/07/09 08:23 #170114

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 14602
  • Otrzymane podziękowania: 44124
Oj! Jak ja dawno skoro świt nie wstałam! Wtedy są cudowne widoki i niesamowite świtło! Ale u mnie w ogrodzie światło pokazuje się nieco później, bo wokół domy są i drzewa i nie ma się jak przecisnąć. Krzewy róż cudownie słodkie, imponujące... :mniam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2019/07/09 08:29 #170116

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7835
  • Otrzymane podziękowania: 40519
Ewo prace ogrodowe to samo zdrowie więc nie ma się co przejmować. Ja też powinienem zakładać grube rękawice bo ciągle mam pokłute dłonie
i non stop muszę wyciągać powbijane różane ciernie... Pięknotka Ci się odwdzięczy za to poświęcenie clap
A hortensja to Diamant Rouge, ona się bardzo szybko i pięknie przebarwia na czerwono, i jest to odmiana raczej niska .

W ogrodzie zapanowała proza życia czyli podlewanie, podlewanie i jeszcze raz niekończące się podlewanie krecigl
... ale czasem są efekty specjalne












Ogród potrafi się jednak za to odwdzięczyć, a nawet trochę człowieka pożywić... można by rzec taka symbioza rotfl
Dojrzewać zaczęła śliwa 'Herman', która w tym roku jest obsypana jak nigdy. Dosłownie ugina się od owoców i musiałem wiązać gałęzie by się nie połamała.
Było już pierwsze ciasto śliwkowe ale śliwek jest tyle że nie wiem co z nimi zrobię. Szczególnie że równocześnie dojrzewają borówki amerykańskie,
których też byłoby zatrzęsienie jednak w tym sezonie straszenie obżerają je kosy i szpaki. Te ostatnie to w ogóle prawie nie latają tylko skaczą po ziemi jak jakieś kury
i wcale się nie boją człowieka. Gdy je straszę to odbiegają w krzaki a jak tylko zniknę z widoku to hyc hyc i są z powrotem, chyba jakieś młodziaki nienażarte :mlotek











.. a na deser wisienka :mniam
Ostatnio zmieniany: 2019/07/09 08:49 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Efkaraj, takasobie, edulkot, Dagusia, Elżbieta, zanetatacz, nelu-pelu, basik, Danusia ten użytkownik otrzymał 2 podziękowań od innych

Na początku był skalniak … 2019/07/09 08:47 #170118

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 14602
  • Otrzymane podziękowania: 44124
Co Ty masz za śliwki, że już dojrzały!!! zdziwko U mnie jeszcze wszystkie zielone think: I mi się wydawało, że też mam Hermana...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2019/07/09 08:54 #170119

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7835
  • Otrzymane podziękowania: 40519
Herman to najwcześniejsza odmiana i do tego u mnie rośnie na środku rabaty więc słońce ma na okrągło :slonko


... cały czas kwitną liliowce










Ostatnio zmieniany: 2019/07/09 08:59 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, takasobie, edulkot, inag1, Elżbieta, zanetatacz, Danusia, a.nia, Fiona

Na początku był skalniak … 2019/07/09 12:14 #170133

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4245
  • Otrzymane podziękowania: 16450
Jak to co ze śliwek... powidła oczywiście :P Jak słodkie te Wasze śliwki to możesz spróbować janginizacjii (powidła bez cukru za to ze szczyptą soli)... no i śliwowicę można zrobić rotfl ale to nie wiem jak think: i nalewkę... tylko ze śliwek to dla cierpliwych jest :) moja z mirabelek nadawała się do degustacji po dwóch latach dopiero polewkamax

Ogród mimo suszy piękny oczywiście... Wasze łany kwiecia i kolorystyczny misz masz nieustannie mnie zachwycają.
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Ostatnio zmieniany: 2019/07/09 12:15 przez a.nia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2019/07/09 15:27 #170143

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13609
  • Otrzymane podziękowania: 31921
I śliwkową nutellę z kakao :)

1,5kg śliwek
10dag kakao
50dag cukru
1 cukier waniliowy
troszkę rumu (według uznania, ja nie daję)

Śliwki wypestkować i gotować 15 minut. Po wystudzeniu rozmiksować i dodać kakao, cukier i cukier waniliowy. Jeszcze raz zagotować i nakladać do słoików :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2019/07/09 17:15 #170149

  • markita
  • markita Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4368
  • Otrzymane podziękowania: 8017
Jakim cudem masz takie borówki zdziwko , rozumiem kwiatki, róże, trawy, ale borówki??? One są naprawdę wymagające, a u Ciebie przecież gleba raczej słaba, susza prawie jak u mnie, a rośnie Ci wszystko, nawet o skrajnie różnych wymaganiach :diabelek
Podsunąłeś mi pomysł, żeby stawiac zraszacz na podwyższeniu zwyc , że też na to nie wpadłam, a te zraszczacze maja jednak największy zasięg.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2019/07/09 18:00 #170152

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13609
  • Otrzymane podziękowania: 31921
Marto, byłam u Wojtka i Michała w ogrodzie i widziałm ten piach. Widziałam tez ziemię, którą sami przygotowuja pod rośliny zdziwko To zupełnie inna bajka. Ale tylko dlatego, że panowie robią wszystko co w Ich mocy ( a nawt więcej), żeby rośliny były najedzone. Ja jestem pod wrażeniem.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2019/07/10 20:18 #170307

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7835
  • Otrzymane podziękowania: 40519
Aniu dzięki za podpowiedzi do śliwek. Spróbuję tych solonych powideł jak dojrzeje moja druga śliwa 'Amres' bo ma zdecydowanie więcej cukrów od 'Hermana':)

Ewo dzięki za przepis, jutro spróbuję przygotować takie cudo bo brzmi naprawdę smakowicie :mniam

Marto borówki rosną bez większych problemów bo moje piaski są naturalnie kwaśne więc nie mam problemów z ph gleby. Do tego nie będę ukrywał, że sadząc borówki kopałem duże doły
i wsypywałem tam dużo kwaśnego torfu który pomieszałem z rodzimym gruntem. No i regularnie podlewam je moją zażelazioną wodą ze studni. Ponieważ jest to woda gruntowa,
która znajduje się w piaskach na mojej działce to podejrzewam, że także ona ma kwaśne ph. Innymi słowy w takich warunkach borówki po prostu nie mają wyjścia i muszą rosnąć.

Aczkolwiek w tym roku po zimie jeden krzaczek mi padł. Już w zeszłym sezonie zaczął się bardzo szybko przebarwiać i tracić liście, tak jakby system korzeniowy przestał pobierać wodę
i składniki odżywcze. No i wiosną pąki jeszcze ruszyły ale tylko z soków zgromadzonych w pędach, a później wszystko zaschło. Nie wiem czy to jakaś choroba grzybowa go dopadła
czy też zaszły jakieś niekorzystne zmiany w podłożu które zaszkodziły korzeniom.
Zraszacz stawiam na podwyższeniu bo po pierwsze zwiększa się zasięg a po drugie często rośliny tak urosły (szczególnie na usypanych górkach) że bez tego strumień trafia w kwiaty lub liście
zamiast przelatywać nad nimi.









Krokosmia 'Lucifer'


Ostatnio zmieniany: 2019/07/14 07:16 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, Gabriel, piku, takasobie, edulkot, nowababka, Elżbieta, zanetatacz, basik, Danusia ten użytkownik otrzymał 2 podziękowań od innych

Na początku był skalniak … 2019/07/10 20:51 #170316

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7500
  • Otrzymane podziękowania: 16463
Piękne liliowce :kocham. To jedne z moich ulubionych kwiatów :lol:.
Bardzo smakowicie zrobiło się w tym wątku :mniam. Sama schrupałabum taką śliweczkę :mniam.
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2019/07/14 07:23 #170650

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7835
  • Otrzymane podziękowania: 40519
Edyto może i smakowicie ale ja ostatnio z kuchni nie wychodzę tylko przerabiam płody rolne 2smiech Ogórki, borówki, śliwki, porzeczki ... a miałem mieć wakacje.
Nie wiem tylko kto to wszystko zje ...

Liliowce też uwielbiam i mam ich całkiem sporą kolekcję, chyba za mało focę think: ale ostatnio zachwycam się jeżówkami i to szczególnie tymi bardziej zwyczajnymi; mocno przyciągają one motyle i inne zapylające do ogrodu.
Co ciekawe jeżówki się u mnie dość często samoistnie wysiewają w przeróżnych miejscach, często fajnie wkomponowują się w rabaty, a kwitnące siewki wyglądają bardzo ciekawie.
Mam już egzemplarze, które od rośliny macierzystej różnią się znacznie większym rozmiarem albo takie które charakteryzują się bardzo dużą ilością pąków bocznych.
Wyszła też jedna bardzo ładna morelowa. W ogrodzie rośnie sporo odmian więc zapewne się między sobą krzyżują i stąd takie ciekawe efekty.

No i taką sesje jeżówkowo-motylową zrobiłem
















Ostatnio zmieniany: 2019/07/14 21:11 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Orszulka, edyta, th, piku, Efkaraj, takasobie, edulkot, chester633, Semper, nowababka ten użytkownik otrzymał 4 podziękowań od innych

Na początku był skalniak … 2019/07/14 18:12 #170734

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4245
  • Otrzymane podziękowania: 16450
Wojtek jeżówkowa sesja świetna zdziwko Dziwię się sama sobie, że do mnie pierwsze sadzonki zawitały dopiero w zeszłym roku...a przecież one śliczne są, a najładniejsze właśnie te pojedyńcze, chociaż Hot papya też fajna :P
Jedna też od razu się u mnie wysiała... Nie mogę się doczekać, aż bedzie taki busz jak u Was. Jeżówki i ...Verbena patagońska, która nic sobie nie robiła z suszy i upałów.

A o nadmiar przetworów się nie martw... zrób jakiś mini zjazd latem i przy okazji kiermasz rotfl
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, wojtek
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.204 s.