Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Kwiecisty groch z kapustą

Kwiecisty groch z kapustą 2018/03/28 09:49 #110304

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8385
  • Otrzymane podziękowania: 24992
Trzymaj się Gosiu :przytulam , zdrówka życzę wiele i zaglądaj do nas czasem. O ogród się nie martw, z czasem wszystko wyjdzie na prostą :) .
Świątecznych Radości Ci życzę vishenka
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Kwiecisty groch z kapustą 2018/03/28 10:44 #110311

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14462
  • Otrzymane podziękowania: 43390
Tylko się nie przejmuj i nie stresuj! Najważniejsze zdrowie! :buziak
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.


--=reklama=--

 

Kwiecisty groch z kapustą 2018/03/28 10:49 #110315

  • Danusia
  • Danusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 11260
  • Otrzymane podziękowania: 20702
Gosiu zdrowie najważniejsze a ogród jakoś sobie da radę a Ty dbaj o Siebie :przytulam
Danusia

Człowiek jest kowalem swego losu.Może dlatego znajdujemy się tak często miedzy młotem a kowadłem. HORACY
Moje małe szczęścia i porażki
WIZYTÓWKA
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Kwiecisty groch z kapustą 2018/03/30 21:54 #110612

  • Gosia1704
  • Gosia1704 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2193
  • Otrzymane podziękowania: 2555
No moi drodzy, byłam dziś na wizytacji na działce. Nie wiem czy to akurat dziś taki dzień był, ale muszę powiedzieć, że jazda na działkę po rehabilitacji odpada. Takie korki na tej trasie, że głowa mała. Myślałam, że po zabiegach będę mogła kicnąć na działkę, ale przy takim czasie dojazdu to przestaje mieć sens. Chyba, że przećwiczę inną trasę – nie bezpośredni autobus tylko: metro, z metra w tramwaj, a póżniej w ten autobus (tylko pod koniec trasy). No zobaczymy, ja tam łatwo się nie poddaję :P .
Wyciągnęłam na światło pierwiosnki, które w styczniu zapakowałam do piwnicy. Wyglądają całkiem dobrze. Poza tym są oznaki wiosny. Zdjęcia zrobiłam nieostre (chyba z przejęcia). Spróbuję jeszcze jutro.
Jednak przebiśniegami mogę się pochwalić. Nareszcie zagościły w moich progach dzięki darom od koleżanek hu_rra .





Poza tym krokusy (niezawodne).











Może jutro będzie więcej, bo inne zdjęcia są nieostre.
Pozdrawiam Wszystkich
:witaj
Zapraszam na
Kwiecisty groch z kapustą
Ostatnio zmieniany: 2018/03/31 00:44 przez Gosia1704.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, takasobie, inag1, Elżbieta, zanetatacz, Danusia

Kwiecisty groch z kapustą 2018/04/05 22:41 #111136

  • Gosia1704
  • Gosia1704 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2193
  • Otrzymane podziękowania: 2555
Moi kochani, wybaczcie mi, że w tej chwili zachowuję się egocentrycznie i mówię tylko o swoich roślinkach i tylko w swoim wątku. To dlatego, że zostały mi tylko 2 tygodnie (i to nie całe) wiosennego ogródkowania. Później znów zamilknę bo wybywam w rejony, gdzie jeszcze nigdy nie byłam – Kamień Pomorski.
Codziennie mam rehabilitację kręgosłupa, a później gnam na działkę i do roboty, bo nie wiem w co ręce włożyć. Jeszcze kilka dni temu hulał śnieg i ziemia była podmarźnięta, a tu roboty huk.
Wiecie, że jestem pipka zdjęciowa… ciągle poprawiam i zmieniam ustawienia swojego automatycznego głupola a i tak mi nie wychodzą zdjęcia, a tu czasu brak, bo czego nie sfocę to już nie zdążę.
Wszystko się nagle rwie do życia, a i mnie to sił dodaje.
W weekend jeśli będzie słońce to wyciągnę karpy dalii na słońce, choć różowo tego nie widzę :( .
Dziś jak wicher przeleciałam przez działkę, zrobiłam kilka zdjęć, przystosowałam kompostownik do zbiórki wygrabionych pozostałości jesieni i zimy, dosypałam trochę ziemi do lilii (głównie martagonów) no i cóż na kilka godzin jak na mnie to i tak za dużo, a czas nagli.
Na rabatce, moim oczku w głowie pojawiły się bulbocodium.



Są. W tamtym roku do nich zaglądałam, były 3 cebulki i jak widać miejscówka im pasuje. One tak się mnożą od jednej cebulki, bo wiecie u mnie to tak cienko było więc rozmnażam (jak się uda).
Tutaj moja pieszczona i doglądana (tylko z jednej cebulki zakupionej w doniczce, bo inaczej nic nie wyrastało) śnieżyca wiosenna. Pierwszy raz mam szczęście oglądać kwiatek na łodyżce, bo jak dotąd ptaszory je wcześniej ucinały, więc radość wielka, a poza tym widać, że się mnoży, bo listków wiele pojawia się wokół kwiatka hu_rra .



Dalej to… przeżył ciemiernik tybetański i będzie mial listek lub może nawet dwa więcej. Jeszcze nie wygląda okazale, ale jest :kibic .



Wyrywając kępy traw zauważyłam zawilca, który w tamtym roku, wcześnie skończył i nie zakwitł (nowy nabytek), a w tym roku pokazał się jako pierwszy – 'Prinz Eugen'. Zobaczymy jak się pokaże w tym roku.



Widziałam też wychodzące listeczki szachownicy ostropłatkowej więc miejscówka się sprawdza :P . Coraz więcej tych listeczków – zobaczymy ile będzie kwiatów. Zaczynają się nawet pokazywać listki pierwiosnków siebolda 037 :owady .
Chciałam wam też pokazać moje pierwiosnki, które z duszą na ramieniu wpakowałam z doniczkami do piwnicy, bo do ziemi jesienią nie zdążyły trafić. To zdjęcie szczegolnie dla Danusi, bo jej o nich mówiłam.



No i cóż więcej doniesień może już jutro, bo czas nagli :na_ucho .
flower
Pozdrawiam Wszystkich
:witaj
Zapraszam na
Kwiecisty groch z kapustą
Ostatnio zmieniany: 2018/04/05 22:56 przez Gosia1704.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, takasobie, Elżbieta, zanetatacz

Kwiecisty groch z kapustą 2018/04/06 09:30 #111175

  • Danusia
  • Danusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 11260
  • Otrzymane podziękowania: 20702
Gosiu ślicznie przezimowały w piwnicy i nawet już kwitną :) moje powoli też zaczynają i chyba tylko jeden wypadł po zimie ale oczywiście nie wiem jaki bo wiesz że u mnie NN rotfl śnieżycę postaram Ci sie w tym roku podesłać :)
Danusia

Człowiek jest kowalem swego losu.Może dlatego znajdujemy się tak często miedzy młotem a kowadłem. HORACY
Moje małe szczęścia i porażki
WIZYTÓWKA
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia1704

Kwiecisty groch z kapustą 2018/04/07 07:52 #111287

  • beatrix+
  • beatrix+ Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Czarownica z tych czarujących...:)
  • Posty: 3020
  • Otrzymane podziękowania: 5271
A mnie wpadł w oko Twoje oczko w głowie, czyli ten bulgoczący fioletowy kfiotusek...co to jest za cudo i gdzie kupuje? Gonia....zimowit to ? Teraz, wiosną??
Ostatnio zmieniany: 2018/04/07 07:54 przez beatrix+.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Kwiecisty groch z kapustą 2018/04/07 09:33 #111295

  • Gosia1704
  • Gosia1704 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2193
  • Otrzymane podziękowania: 2555
Beatko, bulbocodium jest w naszej bazie roślin cebulowych, tam się więcej o nim dowiesz flower . Kupiłam go przypadkiem ze 4. lata temu jako zimowita wiosennego. Czasami można trafić na „takie cóś” przez internet i jak widzisz u mnie się całkiem dobrze sprawdził.
Najgorzej było na początku, bo mało przyrastał. Teraz już się całkiem dobrze zadomowił, więc jak będzie go więcej to się będę dzieliła. To jednak oczywiście sprawa przyszłości. Cieszę się, że trafiłam mu w stanowisko.
zwyc
Pozdrawiam Wszystkich
:witaj
Zapraszam na
Kwiecisty groch z kapustą
Ostatnio zmieniany: 2018/04/07 09:53 przez Gosia1704.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, zanetatacz

Kwiecisty groch z kapustą 2018/04/07 17:25 #111314

  • dorcia7
  • dorcia7 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi bo nie jesteś sam
  • Posty: 597
  • Otrzymane podziękowania: 1422
Ja też kupiłam cebulki jako zimowit wiosenny :) u mnie Gosiu sporo pierwiosnków odmianowych wypadło ,nie wiem co się stało :mur
pozdrawiam -Dorota
Działka - moja pasja cz. 1
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Kwiecisty groch z kapustą 2018/04/07 23:45 #111389

  • Gosia1704
  • Gosia1704 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2193
  • Otrzymane podziękowania: 2555
Dorotko, powiem szczerze, że jeszcze nie jestem w pełni zorientowana. Na razie gonię z czym mogę jak pies za własnym ogonem. Być może wypadły mi oba lub jeden pierwiosnki z serii Parade oraz (tak na teraz wygląda) Belarina Butter Yellow . Parade w styczniu miały się calkiem dobrze, jeśli…, to załatwił je luty lub marzec. Chyba na razie zrezygnuję z uprawy pierwiosnków wysokogórskich, bo wygląda, że żaden nie przeżył. Już widzę, że startują pierwiosnki kandelabrowe, których siewki dostałam od Kachy. Widzę coraz więcej pierwiosnków siebolda, odmianowych również. Pięknie przetrzymały auricule, te odmianowe też i wiele z nich ma już zawiązki kwiatowe. Wspaniale przezimowały mi pierwiosnki, których nie zdążyłam jesienią wysadzić z doniczek i zimowały w piwnicy.
Jutro postaram się dokładniej zorientować w sytuacji, jeśli zdążę, bo roboty huk, jadę za mniej niż dwa tygodnie, a przecież muszę się jeszcze przygotować do podróży.

U mnie działka „zaczęła ząbkować”. Pojawiają się psiząbki, których prawdopodobnie w tym roku nie zobaczę kwitnących, bo wtedy mnie nie będzie :placz .
Wychodzą więc (w kolejności pojawiania się):

White Beauty



Psiząb Kinfauns Pink



i jako ostatniego zauważyłam tego, który jest u mnie najdłużej – Pagodę.
Jakoś zaspał tego roku :nie_wiem .



Co do ząbków, to informację muszę uzupełnić o jeszcze jednego ząbka, tylko z zupełnie innej półki (chyb siewka) – pierwiosnek ząbkowany.



No a teraz coś super truper dla Moniki TH, której w tamtym roku dużo mówiłam o tej roślince, wtedy nowym nabytku – zawilcu gajowym „Monja”, który wcale nie zakwitł. W tym roku zrobił to jako pierwszy. Zawilce gajowe, które są u mnie najdłużej, jeszcze śpią (leniuchy! :blink: ).





Co do zawilców to widziałam już nieśmiało wychodzące (choć bardzo przerzedzone) zawilce wieńcowe oraz pierwszy raz u mnie pojawiające się po zimowym śnie zawilce greckie :kibic . W końcu znalazłam im dobrą miejscówkę.

Na dziś chyba wystarczy, patki wink-3 .
Pozdrawiam Wszystkich
:witaj
Zapraszam na
Kwiecisty groch z kapustą
Ostatnio zmieniany: 2018/04/08 11:36 przez Gosia1704.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, takasobie, Elżbieta, zanetatacz, nelu-pelu, Danusia

Kwiecisty groch z kapustą 2018/04/08 22:44 #111550

  • Gosia1704
  • Gosia1704 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2193
  • Otrzymane podziękowania: 2555
Dziś znowu zapomniałam wziąć aparatu krecigl , porobiłam nowe odkrycia – jak to wszystko się spieszy do słońca. Wypatrzyłam już wszystkie zawilce gajowe na stanie (tzn. te, które miałam). Oprócz drobnych szachownic, o których wspomniałam powinna również być szachownica Michajłowskiego, grandiflorav zdziwko . Zaczynają już wychodzić bożykwiaty i co poniektóre lilie. Zauważyłam już prawie wszystkie pierwiosnki siebolda. No po prostu serce rośnie jak się to wszystko dostrzega. Pierwiosnków Parade zdecydowanie już nie ma. Jednak moje siewki Barnhaven wydają się żyć. Zimę przeżyło 6. z 8. siewek Hose-in-Hose, ale prawda jest taka, że nawet żadna z nich może nie być Hose-in-Hose. Przy takiej małej ilości siewek to możliwe.
Pozostał mi jeszcze huk roboty. Pierwsze to obcięcie i opryskanie róż. To zadanie na jutro jesli zdążę.
Kwitną już śnieżniki lśniące. Najpierw były niebieskie, teraz dołączyły do nich różowe, a białe dopiero wychodzą.





Kwitnie też cebulica syberyjska – śliczne urocze kwiatuszki..



Widziałam też wychodzącą puszkinię flower .

Pozdrówka.

Pozdrawiam Wszystkich
:witaj
Zapraszam na
Kwiecisty groch z kapustą
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie, Elżbieta, zanetatacz

Kwiecisty groch z kapustą 2018/04/09 21:23 #111619

  • Danusia
  • Danusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 11260
  • Otrzymane podziękowania: 20702
Gosia u mnie tez szaleją te drobne cebulowe białą cebulice udało mi sie kupić od pana na ryneczku rotfl i oczywiście kilka pierwiosnków bo nie wiedziałam czy mam takie kolorki to po co potem żałować 2smiech
Danusia

Człowiek jest kowalem swego losu.Może dlatego znajdujemy się tak często miedzy młotem a kowadłem. HORACY
Moje małe szczęścia i porażki
WIZYTÓWKA
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Kwiecisty groch z kapustą 2018/04/09 22:55 #111654

  • Gosia1704
  • Gosia1704 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2193
  • Otrzymane podziękowania: 2555
Danusiu, białą cebulicę syberyjską, czy inną?
Z pierwiosnkami, to mimo strat będzię się u mnie działo :tup . Odnalazłam Strong Bear i Mark Viette. Pamiętam, że ten ostatni podobał mi się w tamtym roku. Dobrze przezimowały mi siewki Barnhaven sprzed 2. lat, Paris rwnież. Niestety wiele pierwiosnków w doniczkach i tak zostanie, bo nie zdążę ich teraz rozsadzić. Wpadłam jednak na pomysł by je zadołować w doniczkach póki co, a rozsadzę po powrocie. W doniczkach na powietrzu mogłyby się pozsychać. Tak zrobię ze wszystkimi doniczkowymi skarbami zarowk .

Całkiem dobrze przyjęły się porozsadzane w tamtym roku różne różniste pierwiosnki (wszystkie Belariny z wyjątkiem Yellow Butter), pełne oraz inne, tak, że jeśli będą jeszcze kwitły, to porobię zdjęcia i będę czekać na wykaz tego co pragniesz.
Jeśli komuś w tamtym roku coś obiecałam to po powrocie, czyli po 10. maja proszę o zgłoszenia.
Wypadają póki co z tego w tym roku dalie ponieważ nie wiem jeszcze w jakim są stanie, wykopywane były w pośpiechu i z dużym opóźnieniem więc co ocaleje, w maju pójdzie u mnie do gruntu, a życzenia (ewentualne) spełniane będą za rok. No niestety życie tak podyktowało.

Ja dziś zajmowałam się różami. Tak jak jest zostawię tylko różę przy furtce, bo nie jest do opanowania „na szybko”. W tym roku będzie „na żywioł”.
Kochani, ale wszystko u mnie rośnie, aż szumi…, a ja nie mam nawet kiedy porobić zdjęć. Peonie, lilie martagony i józefki. Tradycyjnie jeszcze śpią te, które kwitną jako pierwsze – smolinosy. Ciemierniki, narcyzy, hiacynty mają pąki… Czy ja je zobaczę jeszcze kwitnące?
:owady

Pozdrawiam Wszystkich
:witaj
Zapraszam na
Kwiecisty groch z kapustą
Ostatnio zmieniany: 2018/04/09 22:56 przez Gosia1704.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie, zanetatacz

Kwiecisty groch z kapustą 2018/04/10 20:42 #111738

  • Danusia
  • Danusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 11260
  • Otrzymane podziękowania: 20702
Gosiu dobrze myślisz zadołuj razem z doniczkami bo tak to na pewno by wyschły ,cebulicę zwykłą białą kupiłam pan od siebie z ogródeczka miał wykopane :) Kupiłam jedną lilię martagon ciekawe czy u mnie da radę.
Danusia

Człowiek jest kowalem swego losu.Może dlatego znajdujemy się tak często miedzy młotem a kowadłem. HORACY
Moje małe szczęścia i porażki
WIZYTÓWKA
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia1704

Kwiecisty groch z kapustą 2018/04/15 22:48 #112511

  • Gosia1704
  • Gosia1704 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2193
  • Otrzymane podziękowania: 2555
Nie wiem czy jeszcze zdąże zrobić jakieś zdjęcia, więc wiosna u mnie tak dziś wyglądała.

Zawilce greckie



Zawilec gajowy Monja



Coś jakoś wydaje się, że ma słaby przyrost Robinsoniana, może ma za bardzo zasadową ziemię? Ogólnie jednak pokazał się najpóźniej krecigl , więc może trzeba poczekać?
Rozkwitły hiacynty i to w tym roku bez strat. Wcześniej było tak zimno, że nie wyłaziły, a teraz zrobiło się tak ciepło, że ptaków, które wydziobywały zielone, aż do cebul już nie ma. Oby tak się działo co roku :bravo .

Rozkwitają już narcyzy. Choć były wśród nich i takie, które wypuściły liście późną jesienią. Nie wiem co będzie z ich cebulami, bo liście oczywiście zczerniały podczas mrozów.
















Pozdrawiam Wszystkich
:witaj
Zapraszam na
Kwiecisty groch z kapustą
Ostatnio zmieniany: 2018/04/15 22:53 przez Gosia1704.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie

Kwiecisty groch z kapustą 2018/04/15 22:51 #112512

  • markita
  • markita Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4361
  • Otrzymane podziękowania: 7977
Gosiu, czy wylazł Ci po zimie pierwiosnek-brudasek? Bo mojego nie widzę :dry: , ale może to za wcześnie think: , wiesz coś o tym? Bo na pierwiosnkach znasz się jak mało kto :przytulam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Kwiecisty groch z kapustą 2018/04/15 23:05 #112515

  • Gosia1704
  • Gosia1704 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2193
  • Otrzymane podziękowania: 2555
Martusiu, na niego jeszcze trzeba poczekać. Tak jak pierwiosnek kwiecisty (oba azjatyckie) może wyjść dopiero w maju. Mam nadzieję, że się pokaże recourse , bardzo na to liczę. Takie piękne miejsce mu znalazłam – przy hortensjach. Pięknie zimują tam pierwiosnki kandelabrowe. Poza tym pokazały mi się już wszystkie pierwiosnki siebolda z wyjątkiem 2 – Lacy Lady i Girl of Limberlost :bezsil .
Ogólnie, to pierwiosnki, które przetrzymały zimę w doniczkach, w piwnicy to już przydołowałam w doniczkach w ziemi, bo nie zdążę posadzić przed wyjazdem, a nie chcę ich przesadzać i takich „świeżuchów” zostawiać na pastwę pogody.
Przydołowałam m.in. Marka Viette:



Mam nadzieję, że będzie z nim dobrze bo jest wprost śliczniasty.
Poza tym zakwitły mi pierwiosnki różowe.



Śliczne są też w tym roku pierwiosnki ząbkowane, jak nigdy.

Pozdrawiam Wszystkich
:witaj
Zapraszam na
Kwiecisty groch z kapustą
Ostatnio zmieniany: 2018/04/15 23:11 przez Gosia1704.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, markita, takasobie

Kwiecisty groch z kapustą 2018/04/15 23:20 #112516

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5703
  • Otrzymane podziękowania: 15071
Bardzo uprzejme te srokowate czy wronowate w tym roku, nerwów zaoszczędziły i jakie wiosenne widoczki możemy podziwiać... clap piękne te Twoje cebulaczki Gosiu... a narcyze nade wszystko! :kocham

Nad super truper Monją proszę chuchać i dmuchać i niech się rozmnaża w te pędy, bo żywo zainteresowana jestem jej posiadaniem... :P albo zdradź mi źródło nabycia, bo google milczy w tej sprawie... nie zna Monji :nie_wiem
Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Kwiecisty groch z kapustą 2018/04/16 06:25 #112526

  • beatrix+
  • beatrix+ Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Czarownica z tych czarujących...:)
  • Posty: 3020
  • Otrzymane podziękowania: 5271
Gadacie językami chińskimi, dla mnie kosmos, tak więc proszę o pismo obrazkowe !

I nie zapominać już aparatu.;)

Wszystko w nocy rośnie...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Kwiecisty groch z kapustą 2018/04/16 08:36 #112540

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14462
  • Otrzymane podziękowania: 43390
Wyobraź sobie, że takie pierwiosnki jak na ostatnim zdjęciu ja tez mam! 2smiech Ten od Ciebie też mi kwitnie!
Brakuje mi Ciebie i Twojej wiedzy w cebulowych, ale Monika mi dzielnie pomaga i pewnie jeszcze kilka osób, bo np na liliach to ja niespecjalnie się znam i nie ogarniam specjalnie również z braku czasu. Wiec się kuruj, ogarniaj i wracaj na moda!
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.200 s.