Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ogród takisobie

Ogród takisobie 2023/07/12 22:18 #299177

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 15289
  • Otrzymane podziękowania: 47133
Marysiu! Ja sadzę i przesadzam, ale mam taką glebę, że idzie wbić szpadel. Potem wlewam do dołka wody po brzegi i czekam aż wsiąknie. Potem wrzucam do dołka wilgotnego przesianego kompostu, sadzę i podlewam. Tak sobie radzę, bo muszę. Do chwastów podchodzę podobnie jak Ty i można wiele ich znaleźć u mnie. Tłumaczę się bioróżnorodnością i takie tam... wink-3

Dziś znowu się pochyliłam nad terenem pod bzem. Sucho tam i ciemnawo przez część dnia. Sądziłam tam różne rzeczy. Krokusy i inne cebulowe sobie radzą, bo wiosną nie ma liści. Kiedyś posadziłam hosty, ale marniały tam więc przesadziłam gdzie indziej. Potem zioła i rozchodniki. Te ledwie żyją. Dziś poszła tam świecznica, adiantum i konwalnik. Nie wiem czy przeżyją. Przedtem oczywiście podlałam, a wcześniej padało. Tam nawet barwinek mi zdechł :mur Może powinnam tam ściółkować częściej... think: I co tam jeszcze wytrzyma? :nie_wiem

Ptaszków kilka z wyjazdu:






i z ogródka:


Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, edulkot, VERA, Semper, nowababka, zanetatacz, Danusia, a.nia, dultom ten użytkownik otrzymał 2 podziękowań od innych

Ogród takisobie 2023/07/12 22:42 #299184

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8494
  • Otrzymane podziękowania: 25586
Na temat sadzenia pod bzem mogę podpowiedzieć Ci jedno bo kiedyś kombinowałam co będzie rosło bez pomocy pod świerkiem i udało mi się z bodziszkiem korzeniastym, jeżeli chcesz to sadzonki mogę podesłać :zielony
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.


--=reklama=--

 

Ogród takisobie 2023/07/12 23:40 #299188

  • Brydziasia
  • Brydziasia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 553
  • Otrzymane podziękowania: 2711
Tych wyjazdów na drób zazdroszczę, kiedyś też pojadę... jak się nauczę zrywać wcześniej :D albo jak robotę rzucę... chociaż sąsiad przy łąkach postawił czatownie i wyduje czaple od czasu do czasu, muszę z nim zagadać, żeby mnie nie zestrzelił, jak mu przez płot kiedyś do czatowni w środku nocy będę się pchać gwizdac
Cudną masz tą piłkowaną hortensję, pamiętasz co to?

U mnie pod lilakami rosną irysy, ostrogowce, tawułki i astry... część lilaków mam niestety tych odbijających od korzenia i pielenie tego to droga przez mękę, ale w sumie tylko dwa razy do roku...
Jak się będziesz pozbywać floksów, to ja jestem chętna w kolejce na każdy!

Światło na zdjęciach już inne, późnoletnie, lada moment dołączy babie lato - lubię tak :kocham piękne zdjęcia!
Pozdrawiam

Joanna zwana Brygidą
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród takisobie 2023/07/13 01:19 #299195

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5946
  • Otrzymane podziękowania: 16415
Miłko... świecznica pod lilakiem nie jest najlepszym pomysłem... no chyba że ją tam jednak będziesz podlewać... :P ona lubi mieć wilgotno w nogach, więc jeśli poczuje suszę, będzie zasychać i straszyć... wiem z doświadczenia :silly:

Przy okazji... świecznica nie lubi też przesadzania i można ją w ten sposób stracić... to też wiem z doświadczenia... gwizdac zatem jeśli to nówka, przemyśl raz jeszcze jej stanowisko, póki się nie zakorzeni... :zdrowko ja swoje mam posadzone w towarzystwie azalii 'Millennium' (z tyłu) i host (z przodu)... ale mam jeszcze 2 nowo nabyte i od miesiąca zastanawiam się, gdzie je ulokować :silly:

U mnie pod lilakiem rosną - ofkoz równie nieprzepisowo - 2smiech azalie japońskie... no ale ja je z tej racji podlewam obficie... a lilak korzysta na tym niejako przy okazji :P


Dziękuję za polecenie Dynxa na Ostrówku... wpadliśmy tam jak po ogień - po Bramie Poznania i Genius Loci - na szybki lunch... padło na pierogi z kaszą gryczaną i wędzonym twarogiem + młoda kapustka... :mniam a potem równie szybko wypadliśmy, by się jeszcze załapać na podziemia w Katedrze... się udało zwyc

Obiad/kolację natomiast jedliśmy w Szarlottcie nieopodal Starego Rynku... a zwabiła nas tam muza i światełka... B) i polecam tę miejscówkę gorąco... jadłam pstrąga łososiowego w sosie cytrynowo-tymiankowym na kuskusie ze szpinakiem, suszonym pomidorem i blanszowanymi warzywami... smakowalo obłędnie :mniam

Generalnie do Poznania chcę jeszcze wrócić... niech tylko ten Rynek Wam zrewitalizują... poproszę o cynk na tę okazję :silly:


Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2023/07/13 01:28 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród takisobie 2023/07/13 09:29 #299199

  • nowababka
  • nowababka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • A na drogę w nieznane - nadzieję…
  • Posty: 3896
  • Otrzymane podziękowania: 12700
Kapitalne zdjęcia ptaków, szczególnie wpadło mi w oko pierwsze i czwarte :woohoo:
Co do sadzenia i lania wody w dołek to wczoraj razem z M. usiłowaliśmy posadzić trzy roślinki - on próbował wbić szpadel i wyglądało to jakby walił w beton :angry:
kruszył ziemię powoli, nawet myślałam aby przynieść kilof :( W wyrąbany dołek wlewałam wodę podobnie jak Ty. U nas od dawna nie padało, miało wczoraj, miało dzisiaj a tu figa i lampa :slonko Odechciewa się wszystkiego krecigl
pozdrawiam (◕‿◕✿)
Marysia [a.k.a olibabka]
"Jeśli masz dwa bochenki chleba, sprzedaj jeden i kup liliowca" - przysłowie chińskie
:tup u mnie
Ostatnio zmieniany: 2023/07/13 09:31 przez nowababka.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród takisobie 2023/07/13 12:48 #299207

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 15289
  • Otrzymane podziękowania: 47133
Marysiu! Dziękuję w imieniu ptaków, one dobrze wiedzą od jakiej strony się pokazać 2smiech
Współczuję! U mnie też ciężko idzie, ale łopatę wbiłam. Inna gleba. U nas niby pada, np w nocy padało, ale to za mało. Po tak długotrwałej suszy powinno cały dzień lać. Takie czasy, taki klimat. Dlatego irysy zaczęłam sadzić wink-3 Niedługo tylko juki i opuncje zostaną w naszych ogrodach...

Monia! Cieszę się, że w Poznaniu Ci się podobało, a w Dynxie smakowało. Poznań w remoncie - przepraszam, postaram się jak najszybciej skończyć wink-3 Rzadko tam teraz bywam, ale w sierpniu już będę w nowym biurze więc zrobię kontrol na Starym.
Świerznicę tam posadziłam, bo ... miałam kawałek z innego miejsca więc eksperymentalnie. Bo to inne miejsce tez ciemne i suche, a jakoś żyje think: Dziś dołożyłam tak jakieś żurawki. W tej chwili mokro, może się ukorzenią. Muszę po prostu tam podlewać i ściółkować.

Brydzia! Polecam! Najbardziej lubię to, bo nie trzeba nic robić, a mówi się, ze w tym czasie focisz ptaki! 2smiech Czekając aż coś wyjdzie - nie robisz nic! Ja trochę się nawet nudzę, bo przy moim adhd muszę czasami wyjść na spacer po okolicy.
Ostrogowce mówisz... think: Siejesz to? Nasiona się kupuje, rośliny gotowe? A tawułki nie wolą mokro? Pewnie podlewasz. Bo mi wszystkie odeszły na wieczne łąki z powodu suszy.

Wiesiu! Dziękuję! :buziak Mam bodziszka korzeniastego w innym podobnym miejscu. Jak nic nie przeżyje, to go tam tłumnie posadzę i basta!

Chciałam posadzić ostatnie dalie, ale stwierdziłam, że nie mam miejsca w słońcu, żeby mogły dobrze wzrastać i kwitnąć więc wzięła duże donice z kompostem i wysadziłam do nich. lepsze to niż bidowanie w cieniu i rozpychanie się o jedzenie.
Moje rodki od słonecznej strony przez upały i suszę dostały w kość. Nie wiem czy jeden przeżyje. Co prawda, właśnie on po zeszłorocznej suszy się zima i wiosna ładnie zregenerował.

Na dziś:




Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, Efkaraj, edulkot, VERA, Semper, nowababka, zanetatacz, Danusia, Isia, a.nia ten użytkownik otrzymał 2 podziękowań od innych

Ogród takisobie 2023/07/13 12:55 #299208

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8494
  • Otrzymane podziękowania: 25586
Widzę że dalie już dobrze sobie poczynają :woohoo: . Piękną masz nasturcję :kocham , zbierasz nasiona czy sama się wysiewa? Wyczytałam kiedyś że trzeba je sadzić na obrzeżach warzywnika bo odstraszają ślimaki think: . Uśmiechnęłabym się o parę nasionek flower
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie

Ogród takisobie 2023/07/13 13:10 #299210

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 15289
  • Otrzymane podziękowania: 47133
Nie zbieram nasion z reguły, ale jak nie zapomnę, to wezmę. Zazwyczaj kupuję w biedrze jakieś mieszanki i sieję to do takich najmniejszych wielodoniczek po jednym nasionku. Podlewam, jak mi się przypomni i w czerwcu, nawet wcześniej mam 50 lub więcej sztuk ładnych roślin. Wsadzam wszędzie, gdzie popadnie i ... wszędzie rosną i kwitną.


Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kalmia, piku, Efkaraj, edulkot, VERA, nowababka, Margo2, zanetatacz, Danusia, a.nia ten użytkownik otrzymał 2 podziękowań od innych

Ogród takisobie 2023/07/13 20:32 #299242

  • Danusia
  • Danusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 11661
  • Otrzymane podziękowania: 22015
Miłeczko dziękuję slicznie za kolejna porcję cudownych zdjęc ptaków i z ogrodu :buziak :buziak
Danusia

Człowiek jest kowalem swego losu.Może dlatego znajdujemy się tak często miedzy młotem a kowadłem. HORACY
Moje małe szczęścia i porażki
WIZYTÓWKA
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie

Ogród takisobie 2023/07/14 09:10 #299268

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13820
  • Otrzymane podziękowania: 33141
Miłko, też mnie zachwyciły nasturcje :kocham I zupełnie nie wiem, czemu ich nie mam, bo na początku ogrodowania, rosły mi wszędzie gdzie się dało. Hmmmm... chyba dlatego, że wciąż były oblepione mszycami czarnymi.... a u Ciebie nie ma tych paskud?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród takisobie 2023/07/14 09:35 #299269

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8494
  • Otrzymane podziękowania: 25586
Dziękuję za podpowiedź :buziak , to też sobie kupię wiosną mieszankę :zielony
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród takisobie 2023/07/14 10:26 #299276

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 15289
  • Otrzymane podziękowania: 47133
Wiesiu! Kiedyś kupowałam jakieś specjalne odmiany i się nad tym skupiałam. Ale potem zauważyłam, że czasami najfajniej i najobficiej kwitną przypadkowe rośliny. Nie ukrywam, że czasami w markecie innym też wrzucam nasturcje do koszyka, z reguły wszystkie, jakie mają. Te wielodoniczki dają jakąś kontrolę, bo jak siałam do gruntu, to gdzieś mi to wszystko uciekało, albo zostało zjedzone.

Ewka! W niektórych miejscach Maszyce włażą na nasturcje i może nawet dobrze, bo je odciągają od innych roślin. Sikorki wiedza potem, co z tym barem szybkiej obsługi zrobić. gwizdac W tej chwili jeszcze ich nie widzę. Nasturcje również jadam w sałatkach, ładnie wyglądają (efekt na imprezach) i smakują wybornie.

Danusiu! :buziak

Na dziś:



Liliowiec Ludmiła
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Kalmia, piku, Efkaraj, edulkot, VERA, nowababka, zanetatacz, Danusia, a.nia ten użytkownik otrzymał 3 podziękowań od innych

Ogród takisobie 2023/07/14 20:54 #299292

  • edulkot
  • edulkot Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 10242
  • Otrzymane podziękowania: 23883
A ja kolejny rok nie kupiłam nasion nasturcji więc jej znowu nie mam. Twoje są rzeczywiście śluczne.
Pierwsze dalie najbardziej cieszą.
Majka - "Pamiętajcie o ogrodach"
Domek pod Dębami w różanym ogrodzie część II
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie

Ogród takisobie 2023/07/16 20:59 #299367

  • zanetatacz
  • zanetatacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 10262
  • Otrzymane podziękowania: 23163
A u mnie w zadziwiajających miejscach pojawiły się samosiejki nasturcjowe a dziwniejsze tymbardziej ,że niewiele roślin się u mnie sieje......dalie chyba w tym roku zadowolone z pogody będziemy mieć co podziwiać hu_rra
pozdrawiam Żaneta
"Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek"-Cyceron
597 metrów zieloności
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Isia

Ogród takisobie 2023/07/17 13:01 #299393

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 15289
  • Otrzymane podziękowania: 47133
Żanetko! Dalie dziwnie w tym roku się zachowują. Nie urosły zbyt wysokie, nawet nie powbijałam kołków. Dużo kwiatów w pąkach , powinno być nieźle, jak nie będzie kataklizmu. Raczej będzie co nieco na wystawę i tak ogólnie w ogrodzie.

Majeczko! Jakoś po pierwszej radości z pierwszych kwiatów mam mniej entuzjazmu. Może włączy mi się za kilka dni, jak się rozhulają. Trudno się w zasadzie cieszyć, jak codziennie trzeba z wężem latać. Pamiętasz, jak byłaś u mnie, to wąż rozciągliwy testowałyśmy? Do tej pory już cztery zużyłam aż w końcu kupiłam trochę wyższej półki i dłuższy, że dochodzę z nim do końca ogrodu. Przynajmniej jedno udogodnienie...

Rano podlewanie, a teraz zamknęłam się w domu. kolejny dzień upału, ale dziś wieje i w sumie idzie wytrzymać. Dalie powoli się rozwijają.



Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Kalmia, piku, Efkaraj, VERA, zanetatacz, Danusia, a.nia, Maryna44, DorotaZ ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Ogród takisobie 2023/07/19 22:16 #299506

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 15289
  • Otrzymane podziękowania: 47133
Kolejne dalie
Sweet Susanne :kocham I coś jeszcze think:


I kwiatki kolejne:


Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Kalmia, piku, VERA, e-genia, Danusia, Maryna44, dultom, DorotaZ, ewakatarzyna

Ogród takisobie 2023/07/20 22:14 #299582

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 15289
  • Otrzymane podziękowania: 47133
Dziś podlało za mnie, bo ponad pół godziny dość ładnie padało. Oczywiście po wbiciu łopaty nadal sucho.
Ale rośliny o płytkich korzeniach skorzystały. Z daszku na altanie woda miała rurą lecieć na kompost, gdzie rosną dynie, ale rura się obsunęła i podlało obok kompostu :nie_wiem

Na dziś:



Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Kalmia, piku, VERA, zanetatacz, Danusia, DorotaZ, ewakatarzyna

Ogród takisobie 2023/07/21 16:36 #299626

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4427
  • Otrzymane podziękowania: 17417
Dalie i u Ciebie zaczynają sobie nieźle poczynać… :kocham pięknie
Sweet Suzanne masz ode mnie? think: u mnie wylazła taka bardziej morelowa …
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Ostatnio zmieniany: 2023/07/22 18:21 przez a.nia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie

Ogród takisobie 2023/07/21 21:40 #299638

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 15289
  • Otrzymane podziękowania: 47133
Tak od Ciebie Aniu! Ona jest lekko morelowa, ale na zdjęciu wyszła żółta think:



Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Kalmia, piku, VERA, Semper, zanetatacz, Danusia, DorotaZ, ewakatarzyna

Ogród takisobie 2023/07/23 14:55 #299721

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 15289
  • Otrzymane podziękowania: 47133
Kolejna wersja Sweet Susanne jest bardziej morelowa:


I na dziś:




Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kalmia, VERA, zanetatacz, Danusia, kasik 69, DorotaZ, ewakatarzyna
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.221 s.