Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ogród takisobie

Ogród takisobie 2023/10/17 12:35 #305306

  • nowababka
  • nowababka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • A na drogę w nieznane - nadzieję…
  • Posty: 3893
  • Otrzymane podziękowania: 12693
Podziwiam Twój zapał recourse - tyle dalii do ogarnięcia i jeszcze cebule! Ja kolejny rok nie kupiłam ani jednej cebulki tulipanów :oops: Sadzę je w doniczki, wkopuję w ziemię i jakoś tak chyba mi się mnożą bo co roku jesienią głowię się gdzie je wetknąć think:
Fajne te dalie takie roztrzepane, super ta biała :kocham Nie wiem jak fachowo się nazywają :zielony
pozdrawiam (◕‿◕✿)
Marysia [a.k.a olibabka]
"Jeśli masz dwa bochenki chleba, sprzedaj jeden i kup liliowca" - przysłowie chińskie
:tup u mnie
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród takisobie 2023/10/17 18:56 #305322

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 15265
  • Otrzymane podziękowania: 47049
Marysiu! Trudno nazwać to zapałam, ja chyba jestem nieco uzależniona. jestem cebuloholikiem.
Biała dalia roztrzepana To Tsuki Yori no Shisha. Stara japońska odmiana. To dzięki niej postanowiłam uprawiać dalie na poważnie. A było to tak: Miałam ogrodzie dalie od taty z działki (York & Lancaster i Poppet) i dwie z ogrodniczego na mojej ulicy w centrum miasta (tak, kiedyś tak było), takie kaktusowe jasno i ciemnofioletowe. Uważałam się za wytrawnego daliarza. Pojechaliśmy z rodzinką do Gotteborga na 2 tygodnie do rodziny. Zaprowadzili nas do ogrodu botanicznego i tam zobaczyłam ją! i nagle zaczęło mi na niej zależeć, poszukiwałam jej. Nie pamiętam już, jak to się stało, że ja zdobyłam, ale nieprędko to się stało. Ale w międzyczasie sporo nakupowałam i nawymieniałam.

Gosiu! Chyba lepiej mieć dalie tylko w słońcu. Choć dwie: Pola i Czarny Charakter są w miejscu, gdzie słońce jest krótko. Dały jednak radę. Może właśnie wystarczy 2-3 godziny na słońcu? think:

Dziękuję Danusiu! Można powiedzieć, że w daliach coraz bardziej się specjalizuję. :fotka Oj, jak to lubię robić! :kocham Planowałam jeszcze z 2 tygodnie je fotografować, ale widzę, że czas może się skrócić, bo przymrozek zrobił nieco szkód.

Rano później wychodziłam do pracy, bo miałam szkolenie w ośrodku niedaleko mnie. Zajrzałam przez okno do ogrodu, zauważyłam szron na dachu i na trawniku. Pobiegłam z aparatem do ogrodu, nie będąc pewną, czy dali mi do końca nie zamroziło.

Happy Butterfly

Kea Lynn

Crema de Cassis

Sweet Susanne

Kenora Wow

Gitt's Perfection

Osirium
Ostatnio zmieniany: 2023/10/17 19:06 przez takasobie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, Kalmia, halszka, VERA, Pani Bestia, Semper, nowababka, zanetatacz, nelu-pelu ten użytkownik otrzymał 7 podziękowań od innych


--=reklama=--

 

Ogród takisobie 2023/10/18 09:16 #305350

  • nowababka
  • nowababka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • A na drogę w nieznane - nadzieję…
  • Posty: 3893
  • Otrzymane podziękowania: 12693
2smiech Mam nadzieję, że dalia roztrzepana To Tsuki Yori no Shisha nie skradnie mi serca aż tak jak Tobie. Bardzo ciekawa historia związana z początkiem Twojej pasji :)
pozdrawiam (◕‿◕✿)
Marysia [a.k.a olibabka]
"Jeśli masz dwa bochenki chleba, sprzedaj jeden i kup liliowca" - przysłowie chińskie
:tup u mnie
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie

Ogród takisobie 2023/10/18 11:40 #305356

  • kluska
  • kluska Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Posty: 113
  • Otrzymane podziękowania: 227
Kochana Mileczko! Wyobraź sobie że miałam bardzo podobne doświadczenie! Pojechaliśmy na wakacje do Hiszpanii i zwiedzając Madryt Pawelek zabrał mnie do ogrodu botanicznego. I tam zobaczyłam JĄ!!! Cafe Au Lait. Do tej pory moją najukochańszą dalię! Był czas kiedy kupiłam jedną nie wiem gdzie i nawet z powodzeniem miałam jej całą rabatę. Ale od kilku lat słabo przyrastały karpy chyba przez susze i od 3 lat mam tylko jej odmiany. Na wiosne kupiłam 6 karp u Królika. Pokażę Wam co wyrosło. Na szczęście uznał reklamację a ja na wiosnę podłączam się do zakupów zagranicznych!
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, takasobie, VERA, Pani Bestia, nowababka, zanetatacz, e-genia, ewakatarzyna

Ogród takisobie 2023/10/18 22:20 #305385

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 15265
  • Otrzymane podziękowania: 47049
Marysiu! Może skradnie, może nie wink-3 Ale warto ja mieć w ogrodzie, bo jest piękna. Jakbyś się zdecydowała, a mi się rozrośnie, to służę :buziak

Kluseczko! Takie są właśnie historie naszych pasji. :kocham Miałam Cafe Au Lait, a kiedyś nawet kilka sztuk mi się uległo, ale jak wiesz to duże dalie, choć piękne, nie za bardzo lubię. Jedna, dwie starczą. Mam kilka koszyków w zagranicznych sklepach, ale chyba oprę się na wymianach lokalnych. Nie mam nerwów na zagranicę :nie

U mnie kolejny dzień przymrozku, ale niektóre dalie jeszcze nie ruszone. Pewnie będzie tak jak w zeszłym roku, kiedy w listopadzie część wykopywałam.














Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, Kalmia, piku, VERA, nowababka, Elżbieta, e-genia, Danusia, Maryna44 ten użytkownik otrzymał 3 podziękowań od innych

Ogród takisobie 2023/10/18 22:22 #305387

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 15265
  • Otrzymane podziękowania: 47049
I kolejnych kilka:











Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, Kalmia, piku, VERA, Semper, nowababka, Elżbieta, zanetatacz, nelu-pelu ten użytkownik otrzymał 6 podziękowań od innych

Ogród takisobie 2023/10/18 22:49 #305390

  • nelu-pelu
  • nelu-pelu Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 6957
  • Otrzymane podziękowania: 15822
Fajnie, że jeszcze możesz się nimi cieszyć..! oby jak najdłużej!

U mnie już po wszystkim - kilka nocy z przymrozkiem i to chyba sporym bo nawet liście hortensjom
poparzyło... dziś przycinałam czarne łodygi, jeszcze nie wykopuję - tak jak uczyłaś teacher :lol:
Pozdrawiam, Nela
Moje metamorfozy - zapraszam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie

Ogród takisobie 2023/10/22 22:45 #305732

  • Brydziasia
  • Brydziasia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 553
  • Otrzymane podziękowania: 2708
Sweet Susanne zawsze taka? czy to jesienna zmienność :kocham
Dobrze, że jeszcze mogę u Ciebie oko nacieszyć daliami:) Miałam w tym roku pozbyć się połowy... nie potrafiłam polewkamax
Pozdrawiam

Joanna zwana Brygidą
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie

Ogród takisobie 2023/10/25 15:29 #305900

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 15265
  • Otrzymane podziękowania: 47049
Brydzia! Sweet Susanne latem zgrabniejsza, delikatniejsza. Okrąglutka, bardziej w rurkę płatki. Teraz to jej chyba wszystko jedno 2smiech
Pozbywanie się dalii jest niekonieczne, zwłaszcza kiedy się je lubi wink-3

Nelu! Cieszyć się nie ma z czego, bo kilka tylko się ostało takich niezamarzniętych. Obcinam powolutku i czekam na sucha pogodę, by się nie namęczyć zbytnio przy wykopywaniu i podsuszaniu.

Jest taki mordor, że nie chce mi się nic. Robota czeka. Sąsiedzi grabią, koszą, przycinają, a ja nic. Czekam aż mi się zachce. Może jak się chociaż lekko rozpogodzi.

Zrobiłam kilka zdjęć, ale bez przekonania. Raczej z kronikarskiego obowiązku... B)
















Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, Kalmia, piku, Efkaraj, edulkot, VERA, Semper, nowababka, Elżbieta, zanetatacz ten użytkownik otrzymał 5 podziękowań od innych

Ogród takisobie 2023/10/25 17:04 #305910

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13820
  • Otrzymane podziękowania: 33139
Miłko, na pierwszym zdjęciu to trzmielina taka obsypana owockami?
Zapłakane dalie bardzo efektowne, ale u mnie to chyba już nie byłoby szans na suche wykopki...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród takisobie 2023/10/25 22:13 #305942

  • VERA
  • VERA Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 6022
  • Otrzymane podziękowania: 25200
Cebuloholik....................fajne określenie think: , chociaż pierwszy raz się z takim spotkałam :zielony ....obym tylko na 'to' nie zachorzała krecigl
Zdjęć już nie komentuję, bo ileż można tych ochów i achów - ale cudne ci one, cudne :bravo :bravo :bravo
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie, Elżbieta, zanetatacz

Ogród takisobie 2023/10/25 22:30 #305944

  • zanetatacz
  • zanetatacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 10257
  • Otrzymane podziękowania: 23147
Właśnie ja też jestem ciekawa tej rośliny z pierwszej fotki ,pierwsze wejrzenie ,że to trzmielina, ale.........?fotki cudne jak zawsze ,a ja się cieszę ,że kupujesz tyle cebulek bo będzie co oglądać wiosną
pozdrawiam Żaneta
"Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek"-Cyceron
597 metrów zieloności
Ostatnio zmieniany: 2023/10/25 22:33 przez zanetatacz.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie

Ogród takisobie 2023/10/28 22:28 #306150

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 15265
  • Otrzymane podziękowania: 47049
Tak Żanetko! To trzmielina. Dopiero o tej porze ja zauważam, jak owoce czerwienieją . Z tymi cebulami to tylko kłopotu sobie narobiłam, bo sadzić mi się kompletnie nie chce. :mur

Verko! Ty już dawno jesteś zainfekowana i śmiem twierdzić, że to raczej ja się zaraziłam od Ciebie 2smiech Dziękuję Ci za miłe słowa o moich zdjęciach, to bardzo motywuje i nie masz pojęcia, jak się cieszę, że kilka z nich wisi u Ciebie w domu. To zaszczyt! :buziak

Ewka, ja mam cichą nadzieję, że przestanie padać choć na kilka dni, wtedy szybciutko uwinę się z robotą. Tak to trzmielina. W tym roku wyjątkowo piękna.

Zaczęłam wykopywać dalie korzystając z kilku bezdeszczowych godzin. Nie wiem, może z dwadzieścia wykopałam. Leżą w skrzynkach pod dachem Jest ciepło, przeschła nieco. Kolejne przycięłam, ale nie wykopałam . Może jutro się uda. Trochę sprzątaliśmy altanę przed zimą. Myszy się w zeszłym sezonie zalęgły, a my dopiero teraz to zauważyliśmy, bo tak ich "zakątek" był zagracony. Gniazdo zrobiły sobie w ... paczce kłębuszków do nakładania bejcy na drewnie. :mur
I już nie wiem, czy przez wykopywaniu dalii, czy przy porządkach nadwyrężyłam sobie lewe ramię , że ciężko mi się rusza ręką. A tu tyle roboty... :mur

Ciągle popaduje, wstrzymuje to moje plany. Ale nie tylko ja mam taki problem wink-3 Czas będzie zmieniony i popołudnia będą jeszcze krótsze. kiedy ja to wszystko zrobię? think:

Na dziś













Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, Kalmia, piku, Efkaraj, edulkot, VERA, Semper, Danusia, dultom, ewakatarzyna

Ogród takisobie 2023/10/29 07:38 #306158

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13820
  • Otrzymane podziękowania: 33139
takasobie napisał:
Ciągle popaduje, wstrzymuje to moje plany. Ale nie tylko ja mam taki problem wink-3 Czas będzie zmieniony i popołudnia będą jeszcze krótsze. kiedy ja to wszystko zrobię? think:

Ale chyba tylko Ty, Miłko, masz ich aż tyle do wykopania krecigl
Teraz przydałaby się sucha pogoda dla Ciebie.
Zdjęcia - miodzio!
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie

Ogród takisobie 2023/10/29 09:54 #306162

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7631
  • Otrzymane podziękowania: 17006
Nadrabiając zaległości odniosę się Miłko do Twojego wcześniejszego wpisu. Byłam przekonana, że dalie są trujące i zaskoczyło mnie jak usłyszałam niedawno w jednym programie, że można je podjadać.
Nie mam jednak odwagi spróbować :dry: .
Testowałaś?
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród takisobie 2023/10/29 18:45 #306200

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 15265
  • Otrzymane podziękowania: 47049
Edytko! Nie jadam moich piękności, nie jadam przyjaciół. Czasami przegryzę nasturcję, ale to chyba jedyne kwiaty, które jem (no kalafior też smaczny). Ludzie jedzą różne chwasty, ponoć dobre, ale ja zostanę przy tradycyjnych potrawach wink-3 Ale pani w telewizorze jadła, a jakiś szef kuchni robił jakieś korfiturki, galaretki, blanszował, redukował.... Na pewno nie są trujące, nikt nie padł w telewizorze.

Ewuniu! Dziękuję :buziak ! Miałam zamiar dziś wykopywać, ale mąż na grzyby mnie wyciągnął. Na krótko wypadliśmy na spacer. niestety zaczął deszcz padać, a grzybów było średnio.
Pewnie jutro wykopię z 20-30, w kolejne dni oprócz wtorku i środy tez będę wykopywać. Altana odgruzowana, można już tam ustawiać.

Na wtorek zaplanowałam robienie wiązanek. Dużo elementów biorę z ogrodu. Kwiaty niestety sztuczne, ale cały czas kombinuję jak to zmienić... Pamiętam wiele lat temu kwiaty sztuczne bywały z woskowanego papieru. gwizdac








Ostatnio zmieniany: 2023/10/29 18:50 przez takasobie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, piku, Efkaraj, edulkot, VERA, Semper, nowababka, Elżbieta, nelu-pelu ten użytkownik otrzymał 4 podziękowań od innych

Ogród takisobie 2023/10/29 20:52 #306223

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7631
  • Otrzymane podziękowania: 17006
takasobie napisał:
Edytko! Nie jadam moich piękności,
A ja owszem. Ekscytuje mnie, kiedy coś smakowitego może być jednocześnie piękne :tup . Nasturcję jadam systematycznie. Ponadto lubię ozdabiać sałatki płatkami nasturcji. Zdarzało mi się podjadać liliowce, a w tym roku, po raz pierwszy, dodałam je do zupy cook . Bardzo lubię też smak wyciągów z kwiatów bzu czarnego i lawendy :mniam .
Przekonałaś mnie. Widziałam ostatni kwiatek na dalii. Jutro będzie degustacja :lol: .
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród takisobie 2023/10/30 10:41 #306257

  • Semper
  • Semper Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2405
  • Otrzymane podziękowania: 5952
Moje dalie już w piwnicy gwizdac
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): dultom

Ogród takisobie 2023/10/30 20:19 #306290

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 15265
  • Otrzymane podziękowania: 47049
Jureczku! Brawo TY! clap

Edyta! Nasturcja ma smak mojej ukochanej rzeżuchy. Też dodaję do sałatek na garden party. No a kwiat bzu czarnego ma cudowny, nieziemski aromat i robimy z niego herbatę do niedzielnego śniadania. Na dalie mnie nie namówisz, wolę rukolę wink-3

Dziś podciągnęłam sporo temat dalii. Wykopałam sporo i koleją partię podcięłam. Suszą się w altanie w skrzyneczkach. Zmachałam się strasznie. Może przy kolejnych synuś pomoże, bo ręką nadal boli.

Dziś wyciągnęłam aparat i pofociłam różne takie tam:







Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, Kalmia, piku, Efkaraj, edulkot, VERA, Pani Bestia, Semper, nowababka ten użytkownik otrzymał 6 podziękowań od innych

Ogród takisobie 2023/10/30 22:05 #306307

  • edulkot
  • edulkot Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 10241
  • Otrzymane podziękowania: 23874
Kolorowe drobiazgi widać nawet z daleka.
Ja dalej dalii nie ruszyłam, suszą się tylko wykopane z powodu róż które będą po daliach, reszta kwitnie tylko lekko muśnięta mrozikiem.
Majka - "Pamiętajcie o ogrodach"
Domek pod Dębami w różanym ogrodzie część II
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.223 s.