Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2019/06/13 12:33 #166583

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13598
  • Otrzymane podziękowania: 31840
Moniu, ta sama :(

Ona jest od poczatku w donicy. Była w innym miejscu, ale też była zadołowana. Nie była dzielona, tylko przenoszona do większej donicy w nowe miejsce, z bryłą ziemi.
Dlatego też dałam tutaj zdjęcie, żebyście sobie zwróciły uwagę na swoje egzemplarze, ale coraz bardziej jestem przekonana, że te choroby przenoszą na hosty również ślimaki i/lub prosionki.
Ostatnio zmieniany: 2019/06/13 12:34 przez Efkaraj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2019/06/16 17:03 #167186

  • Krzysia
  • Krzysia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2770
  • Otrzymane podziękowania: 7374
Moja Queen of the Seas przez dwa sezony nawet na zdjęcie nie zasłużyła, w maju piękna, a potem podobne plamy się pojawiały. Pytałam Mirkę jak u niej, bo to od Mireczki, tam jest ok. Chciałam już jej się pozbyć, ale trochę żal było, więc ubiegły rok spędziła na wygnaniu, za kompostującymi się liśćmi pod tujami krecigl , zasiliłam, podlałam fungicydem, a w tym roku żadnej plamki. Nadal stoi z dala od innych, Pola pisała, że mozaika może się co dwa lata objawiać ( tak zrozumiałam wink-3), dlatego trzymam w odosobnieniu. Zobaczymy co będzie za rok.

Teraz Prince of Wales 'wysypki' dostał, zajął miejsce po Queen i czekamy.

Iwona też mówiła, że kilka host u niej, z podejrzeniem ( to było podejrzenie, nie ewidentne objawy) wirusa albo mozaiki, miało wylecieć, ale z braku czasu zostały i w tym roku nic im nie dolega.

Oczywiście zalecana szczególna ostrożność teacher i wcale nie namawiam do pozostawienia takiej hosty w ogrodzie, każdy decyzję podejmuje sam.
Ostatnio zmieniany: 2019/06/16 17:04 przez Krzysia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, jugo


--=reklama=--

 

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2019/07/07 20:10 #169906

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13598
  • Otrzymane podziękowania: 31840
No to tym razem The Queen.
Zadałam pytanie w jej wątku, ale nie dostałam odpowiedzi, więc spróbuję tutaj.

Jeden kieł wypuszcza wyraźnie inaczej wybarwione liście



Duża ilośc zieleni i od ogonka tylko niewielkie przebarwienia, wlewające się w blaszkę liściową. Zastanawiam się czy jest to powrót do rodzica Sir. Richarda i czy powinnam oddzielać ten pęd?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2019/07/07 20:23 #169910

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4241
  • Otrzymane podziękowania: 14867
Ewo u mnie taki kieł w następnym roku zrobił się cały niebieski,ja bym go oddzieliła.
Tak też zrobiłam z moim.Mam teraz ładną niebieską The Queen.Reszta na razie rośnie normalnie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2019/07/07 21:06 #169919

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68158
Ja tez bym oddzieliła. Strzezonego...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, labedzia33

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2019/07/08 19:52 #170034

  • Izula
  • Izula Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 445
  • Otrzymane podziękowania: 1818
Tegoroczny wiosenny zakup hosty Color Glory
postawiona w największym cieniu i tak się przypalała i do tego taki cudak

dziś wydobyłam umyłam i sfociłam a jutro z jednej będą dwie :)


Pozdrawiam Izula
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2019/07/08 21:10 #170047

  • nelu-pelu
  • nelu-pelu Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 6697
  • Otrzymane podziękowania: 14591
Monik Guacamole trochę mnie martwi od wiosny bo jakieś takie małe liście wypuszcza.. Podzieliłam na dwie
doniczki zatem i obserwuję.. nie jest już taka matowa, zmian wirusowych nie widać..

Natomiast Sagae.. :( widzę to samo co na liściach u Ewy.. i od dawna nie wypuściła nowego listka..

Pozdrawiam, Nela
Moje metamorfozy - zapraszam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2019/07/27 11:12 #172157

  • evastyl
  • evastyl Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Posty: 105
  • Otrzymane podziękowania: 193
Co sądzicie o usuwaniu kwiatostanów host . Ja raczej tego nie robię ze względu na nasionka . Ale jest dużo osób które wycinają wszystkie . Czy wycinanie kwiatostanów ma jakiś wpływ na hostę , lepiej rośnie ? ja jakoś nie zauważyłam różnicy między kwitnącymi a nie kwitnącymi .
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2019/07/27 11:49 #172158

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6350
  • Otrzymane podziękowania: 24944
Ewo :przytulam ,niby po wycięciu kwiatostanu powinna wszystkie siły generować na wytwarzanie nowych liści...ja tez wielkiej róznicy nie zauważyłem. Osobiście usuwam kwiatostany ze względów estetycznych. To znaczy wycinam kiedy kończą kwitnienie. Zostawiam tylko streaked , na ewentualne nasiona ;)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): mirdem, evastyl, Krzysia, krzysztof.k

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2019/08/03 19:42 #172779

  • muchazezlotym
  • muchazezlotym Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 578
  • Otrzymane podziękowania: 1560
Kolejna hosta z zamieraniem kłącza. :( W ubiegłym sezonie liście były lekko staśmione, w tym roku nie wyszła wcale. :mur





Obcięłam jej wierzchołki uśpionych pędów, co będzie to będzie.



Powędrowała do donicy na pełne słońce.
Pozdrawiam Ela
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, beatazg, jugo, Katarzyna

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2019/08/04 21:26 #172865

  • beatazg
  • beatazg Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 3357
  • Otrzymane podziękowania: 10517
Chyba dlatego , że są wakacje , moja sprawa przebadania staśmionych host stanęła w miejscu . Jutro może do nich zadzwonię i się przypomnę . U mnie wiosną wyszło ich naprawdę dużo , bo jak by to były 4-5 to pewnie machnęłabym ręką . Nawet ich nie ruszam , tak samo jak tych staśmionych rok wcześniej . Mam staśmione lekko i takie które prawie nie wyszły .

Beata
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2019/08/13 10:54 #173553

  • beatazg
  • beatazg Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 3357
  • Otrzymane podziękowania: 10517
Oczywiście jeszcze nie zadzwoniłam . Ale zauważyłam dziwną rzecz wśród moich chorych host . Jedna z sadzonek ' August Beauty' , wiosną miała góra 15 cm , teraz wyrosły jej normalne liście . W tamtym roku staśmione 4 sadzonki podlewałam naprzemiennie preparatami grzybobójczymi ,ale to nie pomogło , jakie były w tamtym roku , w tym są identyczne . W tym roku pomyślałam ,że jeżeli to nicienie to może potraktować je preparatem owadobójczym i podlałam mocnym Karatem . Nie pamiętam jak mocnym ,ale chyba 3 ml na litr wody . Jedną konewką podlałam chyba 5 roślin i więcej nie podlewałam , bo w sumie nie wiedziałam ,czy to pomoże . Wczoraj jeszcze dwie sadzonki podlałam resztką karatu i je oznakowałam , by obserwować czy ruszą .




Beata
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, edulkot, krzysztof.k, Katarzyna

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2019/09/01 21:55 #175244

  • edulkot
  • edulkot Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 10011
  • Otrzymane podziękowania: 22954
A mnie pomimo, że jest sucho a wcale nie podlewam host, jedna hosta Piecrust Promise coś zaczęła podgniwać, w jednym kle wyciągnęłam już kolejne liście.








Czy to może być jakiś grzyb question podlać przeciwgrzybowym czy wykopać całość i zobaczyć co tam się dzieje question
Majka - "Pamiętajcie o ogrodach"
Domek pod Dębami w różanym ogrodzie część II
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2019/09/01 22:26 #175247

  • beatazg
  • beatazg Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 3357
  • Otrzymane podziękowania: 10517
Majka , też to dziadostwo mam . W tamtym roku jedna hosta , wydarłam wszystko co zgniło , więc prawie wszystkie liście . Podlałam czymś tam , urosły nowe już zdrowe . W tym roku to samo powtórzyło się na tej samej hoście , no ,ale jeszcze chyba dwie rosnące obok to samo załapały . Powiem szczerze , nie mam już siły . Wydarłam zgniłe liście i niczym nie podlałam . Jednej została tylko łodyżka z kwiatkiem a liści nie ma .

Beata
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Katarzyna

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2019/09/01 22:51 #175250

  • edulkot
  • edulkot Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 10011
  • Otrzymane podziękowania: 22954
Beatko czyli to jest coś w powietrzu, chyba tam wpełznę, rozgarnę wierzchnią warstwę i dokładnie sprawdzę co tam siedzi. Na dokładkę podleję czymś przeciwgrzybowym i jakimś bójczym bo tak mi wpadło do głowy czy to nie jakieś robale czy ślimaki w głębi siedzą think:
Majka - "Pamiętajcie o ogrodach"
Domek pod Dębami w różanym ogrodzie część II
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2019/09/02 09:28 #175256

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14577
  • Otrzymane podziękowania: 44005
To zgnilizna podstawy łodyg. Niestety dzięki niej straciłam kilka host. Same nie zginęły, ale ja je wyrzuciłam, spaliłam. Niestety przechodzi często na hosty obok. Ponoć jakieś nicienie niszczą tego grzyba, ale u mnie okazało się to nieskuteczne. W miejsce, gdzie rosły te hosty od kilku lat profilaktycznie sadzę jednoroczne kwiaty. Host tam już nie posadzę.

Pokażę stare zdjęcia:









Ostatnio zmieniany: 2019/09/02 09:31 przez takasobie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edulkot

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2019/09/02 10:07 #175259

  • edulkot
  • edulkot Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 10011
  • Otrzymane podziękowania: 22954
Miłko właśnie tak wyglądają te liście.
Tylko mi nie mów że stracę te moje wielkoludy. Tę hostę dostałam od Pollusi, obok rosną inne darowane lub kupione od forumek, aż mnie żal ściska.
Muszę koniecznie je ratować.
Majka - "Pamiętajcie o ogrodach"
Domek pod Dębami w różanym ogrodzie część II
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2019/09/02 11:01 #175262

  • Katarzyna
  • Katarzyna Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 249
  • Otrzymane podziękowania: 739
Można zajrzeć do mojego opracowania dot. m.in. zwalczania patogenów grzybowych na hostach, które zamieściłam we wpisie na 18 stronie tego tematu.
Pozdrawiam,
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edulkot

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2019/09/02 12:25 #175270

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14577
  • Otrzymane podziękowania: 44005
Dwa środki z tej tabelki przerobiłam, ale okazały się bezskuteczne. Nie wiem, czy nie lepiej spalić roślinę i kupić nową.
Jedna hosta z sąsiedztwa przeżyła (sieboldiana), choć miewa okresowo objawy.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edulkot

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2019/09/02 13:33 #175273

  • muchazezlotym
  • muchazezlotym Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 578
  • Otrzymane podziękowania: 1560
Podobne objawy stwierdziłam 2 lata temu na 3 hostach. 2 z nich miały niewielką część kępy uszkodzoną - wyjęłam chore liście, z resztą kłącza nic nie robiłam. Te hosty żyją do dziś i są zdrowe. Jedna z nich, mocno uszkodzona natomiast została wykopana i zabrana przez kolegę hostomaniaka. Pomimo jego przeróżnych czarów hosta nie przeżyła. :(

Edit : Dodam, że kazda z w.w. delikwentek rosła w innej części ogrodu, a ich sąsiadki do dziś są zdrowe.
Pozdrawiam Ela
Ostatnio zmieniany: 2019/09/02 13:35 przez muchazezlotym.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edulkot, Katarzyna
Moderatorzy: Poll
Czas generowania strony: 0.180 s.