Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Na początku był skalniak …

Na początku był skalniak … 2019/04/17 20:29 #157961

  • Luboń
  • Luboń Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Posty: 43
  • Otrzymane podziękowania: 206
jak u Ciebie już rośliny w rozkwicie, u mnie tulipany dopiero łebki wystawiają, a drzewa owocowe to kwitnąć będą chyba dopiero w maju, niby też poludnie, ale mam chyba inną strefę klimatyczną, szczypior też mam mniejszy, ale dlatego, że codziennie obgryzam do kanapek, uściski, oby wszystko dalej tak kwitło i czasami padało
Wojtek
Ostatnio zmieniany: 2019/04/17 20:30 przez Luboń. Powód: Bez sensu te emotikonki
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2019/04/17 21:28 #157994

  • Fiona
  • Fiona Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 343
  • Otrzymane podziękowania: 1096
Melduję, że judaszowca już mam hu_rra .
Pozdrawiam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek


--=reklama=--

 

Na początku był skalniak … 2019/04/18 08:33 #158053

  • Veronica
  • Veronica Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Posty: 82
  • Otrzymane podziękowania: 266
Spacer po Twoim pięknym ogrodzie to sama przyjemność. hu_rra Na razie krótki, bo czas goni. Ale na pewno będą następne.
U mnie też były spore przymrozki wczoraj / -6, to już chyba mróz/ i zważyły magnolie / u sąsiadów/ i kwiaty śliw.
Maria
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2019/04/19 22:26 #158185

  • Margo2
  • Margo2 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4600
  • Otrzymane podziękowania: 8274
Jak Ci się wgłębnik nie spodoba, to zawsze bedziesz mógł go zasypać rotfl
Tylko jak będziesz rosliny rozdawał, to bez ziemi 2smiech na wszelki wypadek.
No chyba. że je tam od razu posadzisz
Wiosnę masz cudowną
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2019/04/25 22:55 #158736

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39496
Ewo faktycznie na Opolszczyźnie wszystko zdecydowanie prędzej, bardzo to cieszy bo człowiek po zimie wygłodniały życia w ogrodzie. Niestety bywa to jednak zgubne bo przy przymrozkach straty też większe.
Magnolie bardzo ucierpiały ale na szczęści i tak już zaczynały przekwitać. Gorzej z magnolią 'Yellow Bird" gdyż była dopiero w pąkach no i nie wygląda zbyt wyjściowo.
Z tym porządeczkiem i oazą spokoju to można polemizować, ale fajnie że takie wrażenie pozostaje. A to doniczkowanie wszystkiego to chyba już pod jakąś nerwicę natręctw można podciągnąć 2smiech

Miłko, Aniu ślimaki na szczęście mam tylko te budkowe. Potrafią trochę oszpecić rośliny, ale nie robią takiego spustoszenia jak te bestie pomrowy czy ślinniki luzytańskie. Z tymi budkowymi walczę mechanicznie,
jak się który napatoczy to niestety :patel . No może trochę więcej zrozumienia okazuję winniczkom. Bergenie są genialne, a najładniejsza w mojej kolekcji to Spring Fling - polecam

Miłko skoro badylek żyje to teraz tylko dokarmiać i podlewać. A wiesz jaka to ma być odmiana?

Luboń Opolszczyzna to jeden z polskich biegunów ciepła i nasłonecznienia. Niestety ma to drugą stronę medalu w postaci mniejszej niż przeciętna ilości opadów. W obliczu zmian klimatu
powoli przygotowuję się jednak do uprawy roślin śródziemnomorskich, figi i winorośle już posadzone rotfl Też wprawdzie jesteś na południu ale wysokość jednak robi swoje.

Grażyno ... będzie Pani zadowolona :P U mnie w tym roku znowu przemarzła mu część pąków kwiatowych ale i tak wygląda nieziemsko.

Mario dziękuję - zapraszam na częste spacery. Minus 6 to już prawdziwy koszmar, takie temperatury mogą poważnie uszkodzić rośliny, a niektóre nawet wykończyć na śmierć.

Gosiu dziękuję za dobre rady polewkamax . Bez ziemi to się chyba nie uda ich nikomu wcisnąć, będę musiał pomyśleć nad handlem wymiennym. Jedna roślina w zamian za 10 litrów żyznej ziemi....

Nie było mnie przez tydzień bo pojechałem do rodziny na święta. Nieobecność trwała raptem kilka dni, a i tak po powrocie w ogrodzie susza jak na saharze :mur
Cóż proza życia, trzeba było wyciągnąć wszystkie dostępne węże i spryskiwacze...

Skoro już się udało wyrwać z domu to wykorzystałem okazję i wybrałem się do Keukenhoff'u. Wprawdzie Wielka Niedziela to nie jest najlepszy czas na wizytę w tym miejscu bo ilość odwiedzających jest wówczas ogromna.
Jednak wieczorem, gdy zrobiło się luźniej, naprawdę można było się zachwycić widokami i atmosferą miejsca.















... takie pustki to dopiero około 19 :P




Ostatnio zmieniany: 2019/04/25 23:03 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, Gabriel, piku, takasobie, VERA, Pani Bestia, inag1, nowababka ten użytkownik otrzymał 6 podziękowań od innych

Na początku był skalniak … 2019/04/26 00:03 #158739

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16351
  • Otrzymane podziękowania: 54894
Dzięki za zdjęcia Wojtku :)

Zdolny fotograf :bravo , mnogość modelek i do tego sceneria ..... robi wrażenie :woohoo:
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2019/04/26 00:22 #158741

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5707
  • Otrzymane podziękowania: 15075
Piękności w tym Keukenhoff, ale... ja i tak wolę oglądać Twój ogród :P
Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2019/04/26 08:33 #158747

  • nowababka
  • nowababka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • A na drogę w nieznane - nadzieję…
  • Posty: 3635
  • Otrzymane podziękowania: 11485
Nie wiem czy jest dobry czas na odwiedziny w Keukenhoff :-) - gdy my byliśmy też były tłumy :lol: Tym bardziej, że to przecież sezonowa wystawa i wszyscy muszą zdążyć zobaczyć przez te... trzy miesiące? U mnie w ogrodzie wreszcie pojawiły się tulipany po powrocie z wystawy 2smiech Zakochałam sięw nich, czy coś wink-3
pozdrawiam (◕‿◕✿)
Marysia [a.k.a olibabka]
"Jeśli masz dwa bochenki chleba, sprzedaj jeden i kup liliowca" - przysłowie chińskie
:tup u mnie
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2019/04/26 12:59 #158756

  • Franusiowa
  • Franusiowa Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3899
  • Otrzymane podziękowania: 13574
W tym roku też byłam w ogrodzie tydzień temu i podziwiałam kwiaty na żywo ale muszę przyznać,że Twoje zdjęcia ,są recourse recourse :bravo
Ty i Ewa pokazaliście ogród w tak pięknej szacie,że ja nie mam czym sie chwalić .
Mam w zanadrzu kilka zdjęć związanych z kwiatami - giełdę kwiatową. W następnym dniu, po zwiedzaniu ogrodu odwiedziliśmy, to niesamowite miejsce.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2019/04/26 13:45 #158760

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4211
  • Otrzymane podziękowania: 16201
Oglądałam zdjęcia i pomyślałam sobie co napisze... a potem był wpis Moni -napisała już to co ja chciałam :P ogród piękny, ale Twój przyjemniej się ogląda...
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2019/04/26 20:41 #158804

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7463
  • Otrzymane podziękowania: 16257
Ło matko, widzę, że Keukenhoff staje się punktem obowiązkowym na liście wiosennych wypraw zdziwko . A ja nigdy tam nie byłam :dry: . I chyba nieprędko będę gwizdac .
Dzięki za fotorelację :lol: .
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2019/04/27 21:49 #158918

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39496
Keukenhof to taki trochę sztuczny twór, w którym trudno szukać inspiracji. Wprawdzie są tam piękne stare drzewa i krzewy, świetnie skomponowane aleje i zbiorniki wodne ale jest to jednak założenie parkowe nie ogrodowe.
No i nie oszukujmy się stanowi ono tylko tło dla pokazu możliwości produkcyjnych holenderskich twórców roślin cebulowych. Komponowane co roku rabaty mają iście barkowy przepych i raczej nikt
z braku miejsca nie może sobie na coś choć trochę podobnego pozwolić, no może z wyjątkiem Very :silly: Zresztą tak szczerze to pewnie niewielu by też chciało.
Przede wszystkim jednak z uwagi na ilość posadzonych cebul koszt pojedynczej rabaty w Keukenhofie jest często wyższy niż koszty poniesione na stworzenie naszych ogrodów. I w zasadzie dlatego jest on ciekawy,
bo taki efekt skali można obejrzeć jedynie w kilku miejscach na świecie. To trochę jak wyjazd na oglądanie piramid w Egipcie, nikt by raczej nie chciał posiadać własnej ale zobaczyć je na żywo już jak najbardziej.

Byłem tam drugi raz i jak już wszedłem do środka (odstawszy wcześniej godzinę w korku przy wjeździe na parking), przepychając się przez tłum zwiedzających szczelnie pokrywający wszystkie aleje
to sobie pomyślałem ... poco mi to było. Jednak gdy po 18 ogród opustoszał i można było w spokoju napawać się kształtami, kolorami i zapachami, a do tego wszystko było skąpane w miękkim zachodzącym słońcu
to naprawdę trudno było się nie zachwycać. Nawet mógłby tam chyba pojechać kolejny raz :lol:

Przez te wojaże mam spore zaległości w robieniu bieżących zdjęć. Do tego nie ma na nie czasu i chęci bo panująca susza wymaga ciągłego podlewania.
Dlatego dziś trochę aktualnych i trochę tych starszych.





























Ostatnio zmieniany: 2019/04/27 22:03 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Gabriel, Efkaraj, ewa f, takasobie, edulkot, VERA, inag1, nowababka, Margo2 ten użytkownik otrzymał 7 podziękowań od innych

Na początku był skalniak … 2019/04/28 19:33 #159110

  • Danusia
  • Danusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 11260
  • Otrzymane podziękowania: 20702
Przepięknie a co to takie ładne na pierwszej fotce??
Danusia

Człowiek jest kowalem swego losu.Może dlatego znajdujemy się tak często miedzy młotem a kowadłem. HORACY
Moje małe szczęścia i porażki
WIZYTÓWKA
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2019/04/28 20:46 #159150

  • janka.p
  • janka.p Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1522
  • Otrzymane podziękowania: 3852
na pierwszej jest glaucidum palmatum, a ja chciałam spytać, co to za roślina jest na 11 zdjęciu - między żółtym pierwiosnkiem a tulipanami?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Danusia, wojtek

Na początku był skalniak … 2019/04/28 20:51 #159154

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39496
Danusiu to Glaucidium dłoniaste (Glaucidium palmatum)
Byłem dziś na kiermaszu w Wojsławicach i u p. Radziula było też z białym kwiatem ale niestety nie udało mi się go dopaść :unsure:

Na pocieszenie trochę floksów pokażę, przecież to ich sezon


















Ostatnio zmieniany: 2019/04/28 20:53 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa f, takasobie, edulkot, VERA, inag1, Elżbieta, zanetatacz, nelu-pelu, Danusia, a.nia

Na początku był skalniak … 2019/04/28 20:52 #159156

  • janka.p
  • janka.p Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1522
  • Otrzymane podziękowania: 3852
jeffersonia może?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2019/04/28 21:01 #159160

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39496
Janko bingo :)

Jeffersonia dubia
Ostatnio zmieniany: 2019/04/28 21:03 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Na początku był skalniak … 2019/04/29 09:09 #159223

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14463
  • Otrzymane podziękowania: 43400
Czyli prosty wniosek - do Keukenhoff trzeba po 19 2smiech Dzięki za relację. Marzę, żeby tam pojechać!

Relacja z twojego ogrodu równie piękna! U mnie pisałam o ogrodzie moich przyjaciół. Chyba będę musiała podpatrzeć u Ciebie, jakie rośliny by się przydały do ich ogrodu. Ziemia sucha i piaszczysta więc na pewno skalniaki, a floksy szydlaste już widziałam u nich w doskonałej kondycji, ale trzeba dosadzić coś, co będzie kwitło później i później, aż do samej jesieni...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2019/05/08 22:18 #160924

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39496
Miłko na suche i piaszczyste miejsca polecam babtisie. Mam ich już kilka odmian i z czystym sumieniem mogę stwierdzić są bezproblemowe. Świetnie sobie radzą nawet bez podlewania.
Są atrakcyjne nie tylko z kwiatów ale mają również ładne i zdrowe liście. Właśnie zabierają się za kwitnienie. To jedna z niewielu bylin, która bez specjalnego traktowania osiąga u mnie duże rozmiary rosnąc w kiepskich warunkach.
Jednak z rozmów z Tomkiem Grochowskim wynika, że na cięższej glebie nie chcą rosnąć już tak dobrze. Są więc idealne do takich ogrodów jak ten twoich przyjaciół.



Po ostatnich opadach wydawało mi się, że wilgoci starczy na trochę. Jednak dziś już taka sama susza jak poprzednio. Na szczęście temperatury są zdecydowanie bardziej wiosenne niż w kwietniu i rośliny jeszcze nie cierpią.
Przymrozki mnie łaskawie ominęły więc ogród wygląda bardzo kolorowo i wiosennie.





























Ostatnio zmieniany: 2019/05/08 22:31 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, takasobie, VERA, inag1, Semper, Elżbieta, zanetatacz, Danusia, a.nia ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Na początku był skalniak … 2019/05/12 17:58 #161378

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39496
To już maj (wyjątkowo zimny jak śpiewała Kora), a pogoda iście kwietniowa. W piątek trochę gwałtownych, krótkotrwałych opadów i tęczowych zjawisk na niebie,
w sobotę letni upał, a dziś niemal zima. A ja właśnie mam sadzić pomidory, oj nie będą szczęśliwe. W każdym bądź razie trochę podlało, a i na kolejny tydzień suszy nie zapowiadają :kibic

Dziękuję wszystkim za miłą wizytę, fajnie było Was zobaczyć na żywo a nie jako avatary na forum. Zapraszam w przyszłości, mam nadzieję że przy lepszej pogodzie by wizyta była przyjemnością a nie torturą :lol:































Ostatnio zmieniany: 2019/05/12 17:59 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, takasobie, VERA, inag1, nowababka, Elżbieta, zanetatacz, nelu-pelu ten użytkownik otrzymał 3 podziękowań od innych
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.224 s.